Nezaměstnaná na ÚP, nástup 6 týdnů před porodem na PN

zr.ska
2. únor 2012

Ahoj, jsem vedena na úřadu práce a tam mi sdělili, že mám 6 týdnů před porodem nastoupit na PN a odhlásit se z PN 6 týdnů po porodu. Máte to některá taky tak? Nárok na PPM nemám. Rodičovský příspěvek budeme volit podle manžela. Doufám, že to půjde ode dne porodu... Nelíbí se mi, že mám nastoupit na nemocenskou, kde mám možnost vycházek maximálně 6 h denně. Vždyť těhotenství není nemoc!

kosticka32
2. únor 2012

no já jsem nezaměstnaná již dlouho a nemám nárok si zvolit prý na jak dlouho chci rodičák :( A proč na nemocenskou?

miselinka2
2. únor 2012

@kosticka32 a jak to más musis nastoupit 6 tydnupred porodem na neschopenku nebo proste budes v evidenci a dnem porodu te vyradi z evidence ÚP ?

zr.ska
autor
2. únor 2012

@kosticka32 No mě to tak řekli na úřadě. Dali mi to dokonce černé na bílém. Dnes jsem s tím byla u dr a říkala, že to ještě neviděla...A rodičák si budeme volit skrze manžela, který pracuje...

kacenka1111
2. únor 2012

to by me taky teda zajimalo, jsem taky na UP.....A teda hned jak porodim, zabehnu na socku a dostanu uz rodicak? Nebo se ceka? ( nevim na co, jen abych vedela 😀 )

maarika
2. únor 2012

holky,já jsem taky na UP a bylo mi sděleno,že budu do porodu vedená na UP,pokud se neodhlásím a pak rovnou začnu dostávat rodičák,pač mateřská mi o 14 dnů nevyjde.A snad si teď podle nového zákona můžeme vybírat,jak dlouho budeme s prckem doma,ne??

zr.ska
autor
2. únor 2012

@maarika vybrat rodičák si můžeme, pokud alespoň jeden z rodičů má nárok na mateřskou. stačí když má nárok chlap a nemusí na něj ani nastoupit a pak si můžeme my zvolit délku rodičáku...ale mě právě teď poslali na nemocenskou, a to se mi nelíbí :(

zr.ska
autor
2. únor 2012

@kacenka1111 No já doufám, že to tak je...

kosticka32
2. únor 2012

ježiš to je ale divný všechno co vymejšlej jak kdyby byl člověk méněcennej že je na úp 😒 já jdu až 20.2. na úp tak nevim co mi řeknou no já snad půjdu dřív 😒
@maarika no právě jestli seš na úp tak nemůžeš si zvolit 😢

zuzimme
2. únor 2012

Taky jsem na UP a když jsem se na to paní na úřadě ptala, tak říkala, že je jen potřeba, aby pak manžel došel na pracák a nahlásil, že se mimi už narodilo a oni mě vyřadí z evidence. A na sociálku se jde až po narození dítěte, že? Také nemám nárok na PPM.

maarika
2. únor 2012

@zr.ska Já právě měla zato,že teď se to už přes manžela dělat nemusí.Že teď si už každá může vybrat na jak dlouho chce na rodičák jít.Ať je nezaměstnaná,nebo zaměstnaná. Jinak,to že tě poslali na nemocenskou mi přijde divný,teda já o tom ještě nikdy neslyšela.A hlavně jsem si už o tom nějaký věci zjišťovala a tohle slyším poprvé :(

gepe
2. únor 2012

Ted od novyho roku se vezmou oba dva prijmy rodicu uvedenych v rodnem liste a pokud vychazi narok na rodicak, tak to jde. Standardne po porodu davaji 4 letou, ale da se to zmenit. Co se tyka odhlaseni z UP a povinnost jit na neschopenku, to jsem taky neslysela.. je fakt, ze se mi nikdy nic takovyho neprihodilo a ani nejsem ve vasi situaci holky, ale podle me je to blbost

miselinka2
2. únor 2012

@zuzimme mě řekly že po porodu dojdu na ÚP a donesu tam rodný list dítěte a onimě vyřadí z evidence ale rozhodně nemusím být na neschopence tu sem právě ukončila dnem kdy bych jindy měla nárok na materskou

zr.ska
autor
2. únor 2012

A zrovna má být zítra taková kosa, když bych se tam mohla jít optat co a jak...chjo. Mě se to zdálo ok, dokud mi dnes dr neřekla, že to vidí prvně...
@maarika No musí mít alespoň jeden z vás nárok na volbu délky. Dříve to bylo tak, že na tu mateřskou musel chlap reálně nastoupit, aby sis ty mohla zvolit délku RP. Teď na ni nemusí nastoupit, stačí když mu na ni vznikne nárok.

zr.ska
autor
2. únor 2012

@kosticka32 Ale tak pokud už jsi v 37. týdnu a doteď jsi na nemocenskou nenastoupila, tak jsem potom já nějaký experiment nebo co...mají v tom bordel :(

pampeliska1
2. únor 2012

@zr.ska divím se, že ti to řekli zrovna na ÚP, kde by mohly být úřednice aspoň trošku orientované v problematice.. Přijde mi to jako blbost, protože pokud jsi na UP, nemáš nárok na PN! Prostě nemůžeš být práce neschopná, když jsi v evidenci UP - to je prostě na hlavu postavené.
Nejlepší by bylo, aby sis zavolala na linku ČSSZ - http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-cen... tam by ti mohli poradit.

zr.ska
autor
2. únor 2012

@pampeliska1 Děkuju, zítra to zkusím. Na úřadě mi to paní vytiskla přímo z kompu a říkala, že už to tak teď řešila s třema maminama. tak jsem myslela, že to tak je správně, až dr se to nezdálo...

tiburcia
2. únor 2012

já ti nevím, ale jestli na UP nemůžeš nastoupit na nemocenskou, protože nejsi v pracovním poměru... koho budeš mít vyplněného jako zaměstanavatel? stát? to podle mě nejde...

jinak se to dělá tak, že po narození miminka tě úřad vyřadí z evidence a zajdeš si na socku vyřídit rodičák (nově pokud alespoň jeden z partnerů si platí sociální a splňuje podmínky denního vyměřovacího základu si můžeš volit i roky jak dlouho chceš být doma) pokud na to nedosáhnete dostaneš čtyřletou variantu...

zr.ska
autor
2. únor 2012

@tiburcia mam tam jako zaměstnavatele vyplněný úřad...zítra se to zkusím nějak vyřešit. Nechci být omezená vycházkami :(

kosticka32
2. únor 2012

mno koukám,že zas jeden myslel a co vymyslel 😖 hrůza,zmatky 😒

tiburcia
2. únor 2012

@zr.ska mě se to zdá divné, to by potom ti, co jim skončily dávky na pracáku mohli jít na nemocenskou...moc tomu nevěřím, že by se to tak dělalo...

zr.ska
autor
2. únor 2012

@tiburcia však to oni můžou nastoupit na nemocenskou, ale už jim nikdo nic nedá... 😉

tiburcia
2. únor 2012

@zr.ska to jo, ale jaký to má význam? stejně to zdravotní pojištění platí stát, je to jen papírování 😉 a zatím všech co jsou UP co jsem se ptala se s tím nikdo nesetkal.... tak jsem zvědavá co ti řeknou na té sociálce 😉

zr.ska
autor
2. únor 2012

@tiburcia já asi musím mít vždycky něco extra nebo co 😀

andelka
2. únor 2012

@zr.ska taky jsem šla na rodičák z ÚP, nemocenská je blbost, chodit si můžeš kdy chceš kam chceš, akorát po porodu se necháš vyškrtnout z ÚP z důvodu péče o dítě. A normálně si zažádáš o RP od dne porodu (žádá se i proplácí zpětně - samozřejmě je nejlepší stihnout to vyřídit v tom měsíci kdy se dítě narodilo, pokud to jde), manžel na mateřskou nemusí, stačí teroetický nárok a na OSSZ mu potvrdí jaký by měl denní vyměřovací základ. S tím papírem z OSSZ a pak s formulářem volba výše RP dojdeš na sociálku a hotovo. Byla jsem to vyřizovat tento týden, mám přes manžela z předloňska RP na 3 roky, ale v březnus enám narodí miminko, takže jsem si požádala o změnu a od ledna do porodu budu mít tu maximální částku. Na druhé mimčo budeme žádat zase přes manžela, ještě nevím na jak dlouho si to napočítám.

patrickc
2. únor 2012

Holky já se vám sem vtírnu🙂 mě končí rodičák v květnu( 5 května) takže poslední peníze mi přijdou ještě v červnu? budu muset nastoupit na úřad práce...Pokud bych čekala druhé...už na peněžitou pomoc nebudu mít nárok ani kdyby se mateřská napsala na přítele? jako se to dělalo? Děkuju 🙂

zr.ska
autor
3. únor 2012

Tak už jsem to vyřídila. Volala jsem na UP a paní mi řekla, že 6 týdnů před porodem nemůžu být vedena jako normální uchazeč o zaměstnání, protože oni mě ze zákona nemůžou na tu dobu zaměstnat. Proto potřebovali doklad od Dr, že jsem jakoby nemocná. Když jsem jí řekla, že moje Dr to slyšela prvně a ani nikdo jiný se s tím nikdy nesetkal, tak říkala, že tedy stačí, když jim Dr napíše jen na lísteček, že jsem nemocná a nemusí to posílat nikam na sociálku jako PN. Že je prý na Dr jak mi to napíše. Tak jsem zachráněná a můžu ven kdy chci, jupiii 😀

andelka
4. únor 2012

@patrickc ta mateřská na otce se dělá kvůli volbě výše rodičovského příspěvku a ten bys brala od porodu druhého mimča tak jako tak, žádná PPM.

lokiska
4. únor 2012

Ahoj holky a nevíte jak to je, když u tříleté varianty je RP normálně něco přes 7000 že? Když jsem na ÚP a zažádám o něho hned po narození, tak se sníží? Protože ten, kdo byl zaměstnaný, toho prvního půl roku po porodu bere nějaký jiný příspěvěk ne? A na ÚP se může jít na neschopenku. Potom pracák nenabízí práci, nedává doporučenky do firem, nemusí se lítat po poštách jak je to teď nové a nemusí se chodit na schůzky na ÚP. Ale proč tě zr.ska nutí jít na neschopenku to nechápu.

andelka
4. únor 2012

@lokiska jo, bere mateřskou. My co jdeme z ÚP bereme rovnou rodičák a podle nového to na 3roky rozpočítáno vychází na 6 100kč.
Když jsem donesla na ÚP těhotenský průkaz, tak se do karty napsalo něco neutrálního a hotovo. Pak jsem tam šla až kvůli vyškrtnutí.