Odeberou mi rodič. příspěvek, protože manžel žije v SR?

renkapeco
31. kvě 2010

Dobrý den! Kdo jste už slyšeli o nějakém novém zákoně o odebrání rodičovského příspěvku?Jsem Češka, porodila jsem v Čechách, malý má taky české občanství a z Čech taky beru rodičák. Manžel je pořád občan Slovenské republiky a pracuje na Slovensku a právě že to je ten asi údajný problém k odebrání rodičáku.Děkuji za odpovědi a rady!

beruska2x
31. kvě 2010

zeptej se na socialce, ale prijde mi to jako blbost, mam sestrenku ve Spanelsku, manzela ma spanela, porodila tam, zije tam.. z cech bere jen prachy a v pohode 😉

maart
31. kvě 2010

Ahoj...ja teda nevim, jestli je ted nejaky novy zakon nebo jakto vlastne je, ale minuly tyden mne ze socialky prisel dopis, ze musi manzel dolozit, ze je tady v CR porad jeste zamestnany a ze bydli se mnou ve spolecne domacnosti, aby mi mohli vyplatit rodicak na mesic kveten a dal (manzel je cizinez). Ale jak rikam, netusim jestli je to to, co myslis 🙂 . Uz jsme tyto dokumenty jednou dokladaly, ted to muselo byt znovu.

renkapeco
autor
31. kvě 2010

Já mám sestřenku na Mallorce, porodila tam a taky pobírala rodičák z Čech a tento měsíc jí ho vzali, pac manžel je Španěl.

renkapeco
autor
31. kvě 2010

@maart Ahoj! To, co popisuješ, to bude asi ono. Taky chtějí aby se manžel nahlásil na trvalý pobyt do Čech,což máme. Ale tam je problém ten, že pracuje na Slovensku. A je na Slovensku i nahlášený pořád jako občan. Mně zatím žádný dopis nepřišel,ale mám známou na sociálce a ta mě už kontaktovala, abysme se za ní stavili, musíme to vyřešit.

cocoska
31. kvě 2010

hura, konecne se zacalo neco dit, aby vychytrale Cesky, zijici trvale v zahranici, nemohly pobirat x-let prachy z rodicaku (jehoz delka a vyse je v Evrope unikat!).
takhle se ma stat chovat, aby fungoval. 😎 - jen tak dal !

maart
31. kvě 2010

@cocoska .....ehm....predpokladam, ze jsi pochopila, ze Renkapeco resi neco uplne jineho 😅 ....?!? (to same ja, zijeme TADY, manzel pracuje TADY, plati dane TADY, deti mame TADY 😉 😀 )

cocoska
31. kvě 2010

@maart - omlouvam se, ja mela na mysli matky zijici v zahranici

maart
31. kvě 2010

@cocoska....jojo, v pohode.

janula34
3. čer 2010

@renkapeco - tak dnes som bola na urade prace, pani mi povedala ze v podstate zmena je len v tom ze skumaju podla toho kde ziadatelia ziju a pracuju, kto ma vyplacat soc.davky. Takze napr. ak si SLovenska, manzel Cech a zijete a MM pracuje v Spanielsku, vyplacat bude Spanielsko. U teba by zmena nastat nemala, ty mas ten isty pripad co ja ale opacne 🙂 Ja slovenka, MM slovak ale pracujuci a zijuci v CR, ja s detmi tiez v CR, trvaly pobyt na Slovensku.

renkapeco
autor
6. čer 2010

@janula34 Ahoj! Já si volala na úřad v ČR a paní mi řekla, že pokud se manžel nepřihlásí a nebude mít pracovní smlouvu v ČR,tak mi ten rodičák vemou. A taky jsme se s manželem bali ptát na úřadě na Slovensku a tam nám řekli, že zatím o změně zákona nemají směrnice a pokyny,ale že bych měla nárok na rodičák na Slovensku těch cca 160euro, ale manžel pokud by si to vyřídil na sebe, tak by dostal cc 250eur.

janula34
6. čer 2010

@renkapeco - tak to gol ☹ uplne rozdielne interpretacie ☹ . Ono by to asi chcelo poriadne prestudovat tie smernice, ovsem na toto by bol najlepsi pravnik. Drzim palce a dufam ze to dobre dopadne. Das mi potom vediet ako to dopadlo? Mozes IP, zaujima ma to ciste po tej pravnej stranke.

janula34
10. čer 2010

@renkapeco - toto prave pisala jedna holcina co zistovala tiez ako je to s RP : od toho 1.5. je to tak (v čechách) že nemusíte mít nai přechodnej pobyt, jen doložíte že tam žijete (stačí potvrzení od pediatra) tedy alespoň to mi teď čtrnáct dní tvrdili na SSP v ČR A přednostně se musí žádat v místě kde máte zájem (dítě, manžel) a pokud je RP nižší než ve státě původu (což je u Slovenska bezpředmětné) tak pokud trvá pracovní poměr v tom daném státě tak by měli doplácet rozdíl, jináč nic...
Ale je lepší se na to pořádně přeptat, pač v těch novejch nařízeních mají totální bordel a co člověk to tvrzení