Odebrání otcovství. Je možné? Za jakých podmínek?

mamka2007
21. kvě 2008

Chtela jsem se zeptat, zda ma nekdo nejake zkusenosti s odebranim otcovstvi a za jakych podminek. Otec je cizinec, nejsme svoji, zijeme v CR. Maly mala ma v rodnem liste zapsaneho otce, ale ja jej chci odebrat, je to mozne?

pomfrita
28. kvě 2008

tak to by mě taky zajímalo, známá má tříletého syna, jeho otce si nevzala, ani spolu nežili. Když bylo malému osm měsíců, začala chodit s mým kamarádem a v sobotu mají svatbu 😵 . Malý říká "táto" mému kamarádovi a svému pravému tátovi, který si ho bere na víkend 1x za 14dní říká křestním jménem. Myslíte, že je možné odebrat otcovství pravému tátovi a přiznat jej nevlastnímu a posléze dát malému i nové příjmení?? Musí to řešit soud?

lucka.adis
28. kvě 2008

Ahoj holky, mám ten stejný problém jako vy. Mám tříletého syna, který svého biologického otce viděl za život dvakrát a to v takovém případě, že si ho ani nemůže pamatovat. Je zapsaný v rodným listu a platí na něho měsíční alimemty, aniž by o něj měl jakýkoliv zájem-jenom sem tam vyhrožuje, jak nám ho sebere. Našla jsem si přítele, když bylo malému půl roku a prcek mu dodnes říká "Táto", protože ho za svého otce bere, vzali jsme se a manžel by si moc přál, aby ho měl za vlastního (aby byl zapsaný v rodným listu atd).. ptala jsem se u právníka a ten nám řekl, že se to každopádně musí řešit přes soud a nebo jedině domluvou těch dvou, což u nás teda rozhodně neprojde 😠

...taky nám potom říkal, že soud přihlíží i k tomu, jaký má otec zájem, kolikrát se s ním stýkal.
No a že by bylo fajn počkat až budeme s manželem čekat společné miminko a budeme mít aspoň rok po svatbě, že se k tomu taky přihlíží..tak uvidíme co se z toho vyklube.

misa.ottovka
7. črc 2008

Asi vás zklamu, ale pokud otecdítěte budeo dítě projevovat alespon minimální zájem, výživné platí pravidelně, má k dtěti plná otcovská práva a bez jeho souhlasu jeho otcovství nelze nijak popírat natož "odebrat". Vše by se muselo řešit soudní cestou, dokazování by bylo velmi složité, nebot by se muselo prokázat, že to vše by bylo hlavně v zájmu dítěte.
Jiná situace by byla, kdyby otec zapsaný v rodném listě otcem nebyl, pakby se podal soudu návrh na popření otcovství k nezletilému,lae to je něco jiného.

ambret
7. črc 2008

Pomfrita, měla jsem podobný problém, chtěla jsem zrušit otcovství dceřiny otci a nechat dcerku adoptovat tenkrát ještě přítelem. Bohužel u soudu mi řekli, že to nejde, že dcerku si může adoptovat až v manželském svazku nejméně 2 roky po uzavření

romanklug
14. zář 2022

Dobrý den, s přítelkyní mám dvě děti ale ani jedno nemá semnou, nechal jsem se napsat do rodného listu jako otec u obou dětí, ale přítelkyně semnou už nežije a potřeboval bych poradit jak se z rodného listu odebrat jako otec, nechci platit výživné na děti které nejsou moje. Nejsem biologicky otec ani jednoho dítěte

rebe
14. zář 2022

Nejpřednější ze všeho je zájem dítěte a zájem dítěte je mít otce. Takže nic jako odebrání otce není možné. Je možné prokázat, že je jiný biologický otec a jeho jménem nechat v rodném listu nahradit jméno otce zapsaného, pokud to uděláš tuším do půl roku po porodu. Pokud ale zapsaný muž otec opravdu je, neexistuje žádná možnost, jak ho v rodném listu odstranit.

rebe
14. zář 2022

@romanklug Máte smůlu, nelze to. Nemůžete narozené děti chvíli chtít a chvíli nechtít, děti jsou závazek na celý život - a ten jste na sebe zapsáním do rodného listu přijal.