Odebrání otcovství. Za jakých podmínek?

mamka2007
21. kvě 2008

Chtela jsem se zeptat, zda ma nekdo nejake zkusenosti s odebranim otcovstvi a za jakych podminek. Otec je cizinec, nejsme svoji, zijeme v CR. Maly mala ma v rodnem liste zapsaneho otce, ale ja jej chci odebrat, je to mozne?

lucka001
27. čer 2008

Ahojky.
"odebrání otcovství" nebo-li zbavení otcovských práv lze jen v nejnutnějších případech a pokud je to v zájmu vašeho dítěte. Pokud je otec zapsán v RL dítěte, tak se s tím nic dělat nedá, nemůžeš chtít, aby byl z RL jen tak smazán a to i za podmínek, že ti třeba vůbec neplatí stanovené výživné. Výživné a styk je zcela odlišná situace a pokud neplatí výživné neznamená to, že by měla matka nezl. dítěte bránit ve styku. Styk je i nadále v zájmu dítěte.
Pokud jde o tom, že nejste svoji a je cizinec, opět to nic nemění na situaci.
Otcovské práva by se mu daly odebrat leda v případě, že by soustavně po určitou dobu neprojevoval o dítě zájem (nespadá do tohoto zájmu výživné,ale pouze styk s dítětem) a nebo by styk nebyl v zájmu dítěte např.alkoholik, sklony k násilý apod. a to i přesto by mu styk třeba pouze omezili.
Zbavení otcovských práv je něco velmi zasádního, co se prakticky nikdy neprovádí.
Hodně štěstí!!!

ivanenecka
26. bře 2012

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat.Mám syna a v rodném listě je psaný otec cizinec.Platil pouze 2roky a synovi je 6ket.Nikdy ho neviděl a nejeví žádný zájem.Syna vychovávám sama.Co mám udělat,abych otce zbavila práv a povinnosti??Prosím poradíte mi??Děkuji

j.a.n.i
1. dub 2012

@ivanenecka Šance, že se ti to povede je mizivá, to, že neprojevuje zájem není důvodem pro zbavení otcovství. Zbavit někoho otcovství tak, aby v RL nebyl nikdo je skoro nemožné, tak možná v případě závažného trestného činu otce vůči tobě či dítěti, ale jinak ne.
Větší šanci bys měla, pokud bys žila s partnerem, který by si dítě chtěl osvojit, tam by to průchozí být mohlo.

ivanenecka
3. dub 2012

@j.a.n.i Děkuji za odpověd.V rodném listě mi otec nevadí,jen bych ho chtěla zbavit otcovských práv a povinností.Je to možné???

j.a.n.i
4. dub 2012

@ivanenecka I pro to musí být nějaký vážný důvod... ani nevím, jak moc se to liší od toho vymazání z RL.

ivanenecka
4. dub 2012

Já si myslím,že nemusí.První dítě,to byla téměř stejná situace.Jen otec byl můj manžel,pak rozvod a pak se nezajímal o dceru.Tady ho zbavily pouze otcovských práv,ale povinnosti mu zůstali.Tak uvidíme

aulapaula
4. čer 2015

holky a lze otce zbavit práv když vím že hulí marihuanu?kuli tomu mu sebrali i řidičák malyho vidi 1za 14 dní na par hodin a alimenty za ex platí babička....nechci davat dítě někomu kdo hulí bojím se o malyho....nebo dá se s tím něco delat?

petronelaa22
10. srp 2016

Dobry den prosjm vas otec meho ditete je slovak uz 3mesice spolu nejsme z důvodu jeho agresivity a lenosti k praci tuto dobu malou nevidel a ani neni ochoten dojit se na ni podivat chci ale zrusit otcovství. S tim ze je zapsan jako otec pouze na matrcie v rodnem liste zapsan není sem tam posle smesnou sumu 75€ ted dva mesice neposlal nic. Muzu zrušit otcovství na matrice i bez neho? V tehotenstvi me napadl a byli přivolání i policiste myalite ze uz kvuli jeho agresivite a taky si rad vypije by se to dalo zrusit? Dekuji

jirinkabezdekova
25. zář 2017

Ahojky.. mam podobny problem... dcery (*1.8.2013) Otec mi na malou neplati a nezajima se o ni. Dluzi mi strasnou sumu penez. A vim, ze vydelava dost, ale misto aby dal penize dcerce, tak radsi utrati klidne i 10000 za travu a tvrdej fet...naposledy mi vracel malou sjetej a kluk co jel s nim a ridil, tak byl taky pod nejakym vlivem. Kvuli drogam uz mu vypadali vsechny zuby (i umely, co mel z hokeje) azaclo mu odpadavat i maso z prstu na ruce...a kdyz si jednou za sto let vezme malou, tak na ni akorat krici.. vim to od kamaradky, u ktery je, kdyz ma malou... neplati, fetuje, je na malou hnesnej... nikdy ji nic nekoupi...
Myslite, ze ani v to hlepripade by neslo zbavit otcovstvi???