Ošetřovačka pro manžela na první dítě po porodu

snowvwhite
17. kvě 2013

Nevíte, jak je to s ošetřovačkou? Vim, že na ni má manžel právo, když budu v porodnici, že je to "nemocenská" na 9 dní, ale nejsem si jistá, kdo a kdy ji vystaví.
Je to porodnice, nebo dětská doktorka prvního dítěte? A pokud porodnice, vystaví ji při mém příjmu, nebo při odchodu? A co kdyby se lámal měsíc? Díky 🙂

zamilovanadonej
17. kvě 2013

@snowvwhite Mně sestra na gyndě říkala že si mám o ošetřování pro manžela říct ihned při příjezdu do porodnice 🙂

snowvwhite
autor
17. kvě 2013

@zamilovanadonej díky, tak to tak udělám 🙂

dorinek
17. kvě 2013

ošetřovačku ti napíšou v porodnici hned po příjezdu, ale jakmile tě propustí, tak ji manželovi ukončí. Může ji pobírat jen po dobu tvé hospitalizace.

michmar
17. kvě 2013

Vystaví ti ji v porodnici - říkala jsem o ni sestře na šestinedělí (asi to byla vrchní, ale oni ti už řeknou) v průběhu mého pobytu v porodnici. Vystavuje se od data porodu na 9 dní, jak píšeš, ale může být i méně. Pak to manžel na druhé straně vyplnil a zanesl do práce - tedy až se vracel, jen tam nahlásil, do kdy to má napsané.

michmar
17. kvě 2013

@dorinek tak to musím nesouhlasit, řešili jsme to před 3 týdny a dává se na 9 dní max. Tedy i když už je mamča doma, když se propouští po 4-5 dnech, očr pokračuje.

dorinek
17. kvě 2013

@michmar - A kdy jsi rodila ?? Já rodila v září 2012 a když mě propouštěli, tak jsem se ptala, jestli mohou manželovi nechat ošetřovačku na těch 9 dní. Bylo mi řečeno, že nemůžou.Jakmile jsem prý propuštěná, tak jsem "zdravá" a ošetřovačku musí ukončit. Možná, že je to teď od nového roku nějak upravené, to si nejsem jistá..... Tož to je dobré, jestli ji nechají celých 9 dní, alespoň si chlapi nemusí plácat dovolenou...

dorinek
17. kvě 2013

Pro informaci kopíruji úryvek ze zákona : Nárok má také v případě, že musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu epidemie, havárie či jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla. - z toho vyplívá, že jakmile vás propustí z porodnice, tak už jste "zdravá a soběstačná". Takhle mi to vysvětlili v porodnici a ošetřovačku prostě ukončili. Možná záleží na ochotě konkrétní sestry, ale já jsem měla sestřičky na oddělení moc fajn, nezdálo se mi, že by mi kecaly ???

http://wiki.aktualne.centrum.cz/finance/osetrov...

michmar
17. kvě 2013

@dorinek rodila jsem před 3 týdny. Řekla jsem sestře, že potřebuji napsat očr pro manžela. A ona: Jasně, dává se na 9 dní ode dne porodu. Vzhledem k tomu, že to ukončení vycházelo na pondělí a to už manžel šel do práce, nechala jsem ji napsat jen do pátku. A to už jsem byla od čtvrtka doma. Rodila jsem u Milosrdných v Brně.

petrajurinova
17. kvě 2013

@dorinek tak to měli u vás v porodnici nějak divně nastavené, já rodila v r. 2009 a už tehdy ošetřovák manželovi vystavili v porodnici (hned po narození dcery) na celých těch 9 dnů.

kathy.skal
17. kvě 2013

čauky, já rodila 2011 dvojčata. Ošetřovačku napsala dětská doktorka manželovi při první návštěvě - ne na mě, ale na jedno z dětí s tím, že já se zotavuju z porodu, takže jsem staráníseneschopná 🙂

zuzi82
17. kvě 2013

@dorinek
@michmar Měli jsme loni v červnu a taky měl manžel na devět dní od porodu, i když už jsem byla doma. My měli trochu složitější situaci, takže mu pak ještě napsala dětská doktorka dalších devět dní na mladší dítě. Nebyl to vůbec problém. 😉

dorinek
17. kvě 2013

@michmar
@petrajurinova
@zuzi82 - já rodila v Kolíně. Tak jsem holt asi měla smůlu na sestru, nebo nevím... Možná, kdybych víc "řvala" , tak mu to nechají na těch 9 dní. Manžel nedostal v práci dovolenou, mě propustili v úterý a hned od středy jsem byla sama s dvěma dětma - docela záhul pátý den po porodu.Moje chyba, že jsem si to nezjistila dřív. Věděla jsem jen, že nárok na ošetřovačku má, ale nevěděla jsem, na jak dlouho.

michmar
17. kvě 2013

@dorinek tak to nevím, myslela jsem, že je to normální doba a ne, že si to každá porodnice "dělá po svém". To nechápu... Ale neměl by s tím být problém 🙂

vendullka
17. kvě 2013

Je to jak v které porodnici, mě ji musel napsat můj gynekolog na mě a ne na dítě, aby semnou mohl být po porodu doma.

zuzi82
17. kvě 2013

Zdá se, že je v tom docela binec.

@dorinek Já na tom právě byla podobně. Manžel pracoval v Bratislavě a nemohl si vzít dovolenou a já si neuměla představit, že bych tu hned zůstala se dvěma malýma dětma sama, proto nám to pak napsala i ta dětská dr. 😉

j.a.n.i
18. kvě 2013

@michmar Naopak, správně je vypsání pouze na dobu pobytu v porodnici, protože porodnice je tvým "ošetřujícím lékařem" pouze po dobu hospitalizace, pak už s tebou nemá nic společného a nemůže tedy tvrdit, že nejsi schopna starat se o dítě, když tě již neošetřují. To, že to některé porodnice dělají je věc druhá, ale kdyby to CSSZ napadla, tak je v právu.
A to, že je placených max. 9 dní s tím nemá nic společného.

michmar
18. kvě 2013

@j.a.n.i aha,to zni logicky.Ledaze by to ukoncil gynekolog? Nevim,nastesti uz to nemusim resit a ostatni asi podle situace v porodnici🙂

snowvwhite
autor
19. kvě 2013

Díky moc za příspěvky. Těch 9 dní je hranice pro placenou ošetřovačku, může být i delší, ale "zdarma". Ale je asi pravda, co píše j.a.n.i., že když už nejsem v porodnici, odpadá to, že se nemůžu starat. Možná, kdyby ji psala dětská doktorka nebo gynekolog, tak to jde dát na delší dobu podle stavu rodičky.