Osvojení. Biologický otec brání, ale nemá zájem o dítě

popelka.miri
19. srp 2010

Ahoj, zajímalo by mě jakou mám šanci, aby si můj partner osvojil mou nejmladší dcerku, pokud ale její biolog.otec nechce dát souhlas...ale pouze proto, že mi c hce dělat naschvály! Od jejího roku o ni neprojevuje vůbec žádný zájem...mám s ním ještě dvě starší děti, ty si bere pravidelně, ale tuhle ne. Ona ho nezná, on se k ní nemá, protože taky proto, že jeho družka ji nesnese a nepřeje si to...mají spolu čtyřměsíční mimino. Já mám konečně partnera, kterého miluju a on mě a i tu malou a ona jeho...prostě jsme konečně všichni šťastní, ale já si přeju, aby byl oficiálně její otec zapsán on. Protože ta malá je vpodstatě bez otce!!! a ted ho může mít...Tak jakou mám naději, že se tak stane? Děkuju za každou radu.

lelapin
19. pro 2012

@anina32 Obrovská gratulace 🙂 zdá se, že u nás se to taky hýbe, konečně nám městský soud určil příslušnost a rozhodl, že je v zájmu dítěte vše co nejrychleji projednat, tak snad po novém roce také napíši nějakou radostnou zprávu 😉

keba
8. led 2013

@lelapin tak nám dnes došlo oznámení od soudu!!!!!!!28.1. máme termín předvolání 🙂 sice seděsně bojím ale věřím že vše dobře dopadne.... 😉 tak nám holky držte pěstičky...

lelapin
8. led 2013

@keba Teda, budu na tebe moc myslet a držet palce 🙂 určitě pak napiš jak to dopadlo 😉

shalis822
15. únor 2013

@jancip zda se, ze toho vite dost, proto se ptam vas....jak je to v pripade, kdy je otec nekontaktovatelny a pobyvajici v zahranici? Nevite? Mam podobny pripad, dve deti s byvalym, kteremu zamitli i styk s detmi a nynejsi manzel, se kterym mame miminko a moje dve deti mu rikaji tati. Zazadala jsem o alimenty a soud ho pry nenasel, nema zajem, nic...ma na deti narok protoze je biol.otec, ale nema zajem, neplati, jen potrebuji jeho souhlas k urcitm vecem...je to nefer! Dekuji za jakoukoli radu

jancip
15. únor 2013

@shalis822 Já bych to zkusila přes nezájem. Po půl roce nezájmu se může podat návrh na soud přes OSPOD. Pak bude záležet na soudci. Ale pokud se soudu nebude dařit mu doručit předvolání, pravděpodobně určí opatrovníka pro doručování. Pak by teoreticky mohl o nezájmu rozhodnout i bez otce. Jakmile by to bylo pravomocné, současný manžel by mohl požádat o svěření dětí do osvojení.

keba
16. únor 2013

@lelapin tak máme vše zdárně za sebou!!!ted už čekáme jen na nový rodný list!!!! 🙂 Kupodivu vše proběhlo hladce a bez komplikací....do půl hodinky jsme byli ze soudu venku 😉

anina32
17. únor 2013

@keba tak to je krásný, gratuluju😉 Doufám že s tím rodným listem budete mít víc štěstí než my, dočkali jsme se ho až 2 měsíce po nabití právní moci☹

keba
17. únor 2013

@anina32 teda já myslela že to maj vyřízený do měsíce!!! 😒

anina32
18. únor 2013

@keba Mě to připomínalo kocourkov☹ šli jsme na matriku 17.prosince rovnou s papírem od soudu že to nabylo právní moci. Na matrice řekli že jim to nestačí, že potřebujou ten původní rodný list, ale ten si nechali na soudě, ale že jim ho prý pošlou. Šli jsme na matriku znova po novým roce, přišel jim ten rozsudek se kterým jsme tam byli už předtím, ale rodný list ne. Šli jsme teda na soud se zeptat kde to vázne, teda jako ochota pomoci žádná, zadařilo se až když sme tam šli podruhý a to jenom že jsme narazili na úředníci od nás z vesnice. Tak našla náš spis, ve spise obálka s rodným listem a na obálce tučně napsáno nevydávat s vykřičníkem. Takže bezvýchodná situace, soud nemůže starý list nikomu vydat, ale matrika bez něj nevydá nový rodný list. Naštěstí to teda byla známá od nás, tak telefonovala asi na čtyři místa, pak se rozlobila a nejspíš porušila nějakou vyhlášku, protože ten nápis na obálce škrtla, napsala vydáno a já to podepsala. Tak jsme šli s pocitem vítězství na matriku, tam nám řekli ať se posadíme, že to bude za chvilku hotový, že dřív by se na to muselo čekat dlouho, ale teď že může nové rodné číslo vygenerovat v počítači sama, že je to teď tak nově asi 3 roky. Tak sedla k počítači a vyráběla rodný číslo, asi půl hodiny, ale pořád jí to nechtělo pustit dál. Nakonec to vzdala, a že jí s tím bude muset někdo pomoct, vzala si moje telefonní číslo, že zavolá kdy si mám přijít. Volala za 2 dny, to rodný číslo sama vymyslet nemůže, protože ta nová vyhláška co platí ty 3 roky platí jenom pro ty co se v té době narodili, ale protože synovi už bude 10 let a musí se to proto udělat po staru. To znamená že musí psát na ministerstvo vnitra! aby mu to nové rodné číslo přidělili, no spadla mi čelist. Nový rodný list jsme dostali až minulý týden.

keba
18. únor 2013

@anina32 teda....to joo!!to mě povídej..to jsem ted z toho paf.....jak mi to tu píšeš...u nás stejný postup ,přesně jako u vás....nechali si starý rodný list u sebe a i náš oddací list....já ani nevěděla že je nutné zase měnit rodné číslo,myslela jsem že se pouze přepíše otec....ty brdo ,bude zase lítání a všude to měnit že?????rodné číslo je docela důležitý mít všude uvedený správně...hlavně pojištovna,že?

anina32
18. únor 2013

@keba To rodný číslo řekli voni že musí bejt, všechno oběhat jsem musela stejně, protože má jiný příjmení. Byla jsem na zdravotní pojišťovně, u doktorky, ve spořitelně jde má spoření, ve škole, ve školní jídelně, v knihovně a kvůli občance, protože jsem ho v ní měla napsanýho, tak mi řekli že si musím zažádat o novou, tam už děti spát nejdou. Ani nevím jestli jsem ještě na něco nezapomela kde bych to měla nahlásit, to se teprve ukáže. Voni si na soudě nechali i váš oddací list? My jsme posílali kopii s žádostí a original pak chtěli jenom na matrice když vypisovala ten nový rodný list. Tak snad ti to co nejdřív vrátěj.

shalis822
18. únor 2013

jancip dekuji, zkusim to...uz jsem to zkousela pred 2rokama a zamitli nam to☹

shalis822
18. únor 2013

@jancip dekuji, zkusim to...uz jsem to zkousela pred 2rokama a zamitli nam to☹

patriciamama
26. kvě 2013

zdravim vseky silne maminky. Jsem v hrozne situaci! zkoncil mi v breznu rodicak, nemohla jsem najit praci,tak jsem se hlasila na pracovni urad: z nej me vyrazili,takze nemam zadny prijem! s pritelem jsme od sebe a chtela bych si udelat osvojeni na sveho syna! bude mi socialka po osvojeni prizpivat nejake penize? slysela jsem ze ano ale chci se poradit jeste s maminkami co uz osvojeni na sve dite maji! a jestli tam nebude nejaky problem,kdyx nemam zadny prijem,plati se za osvojeni neco? predem vsem dekuji

anina32
26. kvě 2013

@patriciamama Ahoj, promiň ale nějak ti nerozumím☹ Z pracáku tě nemohli jen tak vyhodit, jedině že by si nespolupracovala? A jak chceš osvojit svoje vlastní dítě? U nás šlo o to že syna osvojil současný manžel a v rodném listě je teď psaný místo bývalého. Žádné peníze za osvojení nebereme, to nevím kde si slyšela, možná to tak funguje když si rodiče vezmou úplně cizí dítě z dětského domova, ale ani to nevím určitě. Jestli jsi bez peněz tak určitě by ti přítel měl platit výživné na dítě, máš ho ve své péči nebo žije u něj? Dál by si mohla žádat o dětské přídavky, příspěvek na bydlení, dávky v hmotné nouzi...

petulkavikulka
16. lis 2013

Ahoj, zkusím obnovit téma. Před měsícem jsem s pomocí právníka sepsali dopis který se posílal mému bývalému. Ten se o malou nezajímá a neviděl jí už 2 roky a o výživném ani nemluvím, jednou platí pak neplatí a dluží už 60tis. Lítání po úřadech, podávání trestného oznámení a když už se povedlo a došlo k odsouzení, kdy dostal podmínku, tak přišla ta nešťastná amnestie.
Nedávno jsem se vdala a manžel si chce malou osvojit. Po obdržení dopisu bývalý hned volal našemu právníkovy a vykládal mu, že mu malou nechci dávat...a takové ty nesmysly, které jsem přesně čekala. A vyjádřil se, že s osvojením ani se změnou jména rozhodně nesouhlasí. Teď se bude sepisovat návrh k soudu kvůli tomu, že nebudeme potřebovat jeho souhlas.
Ze soudu mám hrůzu, protože vím čeho je bývalý schopen a jaké nesmysly tam z něho budou padat ( počítám s tím, že se dostaví).
Právník řekl, že není nic jisté, že záleží na tom jak to posoudí soudce. Jedna z obav je, že řeknou, že spolu nejsme dost dlouho na to aby povolili osvojení ( jsme spolu 2 roky, ve společné domácnosti rok a manželé teprve 2měsíce. Jelikož jde malá v září do školy chtěli bychom to mít vyřízené, proto to řešíme už teď.
Četla jsem tu i pozitivní konce ale strach z toho, že to nedopadne je velký.

sapfo
26. lis 2013

Ahoj, zajímalo by mě, jak tyhle záležitosti bude řešit nový občanský zákoník, který začne brzy platit http://zakony.centrum.cz/obcansky-zakonik. Není tu nějaká právnička,

jjaajjii
5. led 2014

@kropenatka
ahoj protože při každém soudu kde jde o dítě musí někdo to dítě zastupovat jelikož je nezletilé já to mám taky tak teď budeme osvojení též řešit ale já mám výhodu že dceři už je 9 takže se jí budou ptát na názor a ona o svém otci nemá moc dobré mínění takže to bude zajímavé navíc si to s tátou dohodla že to povolí tak jsem zvědavá jinak já to muho udělat i bez souhlasu jelikož se otec nezajímá jen píše jak jí miluje a má špatnou platební morálku tak dobrý ale jinak držím palečky všem které to čeká ať mají ty naše děťátko to co si zaslouží to znamená spokojenou rodinu 😉

mum123
26. únor 2014

Netusite nahodou jak to je,kdyz otec sice plati alimenty,ale jinak o dite nejevi zadny zajem? Muzu si ho manzel osvojit,bez jeho souhlasu? Neni tam neco v nove zakone,netusime.

therreszka
28. led 2020

Zdravím holky prosím o radu ..... Manžel si chce osvojit 10 dceru,bio otec se několik let nezajímá a ani neplatí ....
Jestli mě dá souhlas to nevim naposled když sem se ho ptala na adresu ohledně toho tak že mě sondoval jak to probíhá a kam všude musí jít a že nechce kvůli tomu lítat ...... moje otázka zní když to zahájíme s jeho souhlasem nakonec kam všude bio otec musí jít??
Od pravnicky vím že se to dá i bez něj ale přece jen je to na dlouho ....
Děkuji za odpovědi