Osvojení. Biologický otec brání, ale nemá zájem o dítě

popelka.miri
19. srp 2010

Ahoj, zajímalo by mě jakou mám šanci, aby si můj partner osvojil mou nejmladší dcerku, pokud ale její biolog.otec nechce dát souhlas...ale pouze proto, že mi c hce dělat naschvály! Od jejího roku o ni neprojevuje vůbec žádný zájem...mám s ním ještě dvě starší děti, ty si bere pravidelně, ale tuhle ne. Ona ho nezná, on se k ní nemá, protože taky proto, že jeho družka ji nesnese a nepřeje si to...mají spolu čtyřměsíční mimino. Já mám konečně partnera, kterého miluju a on mě a i tu malou a ona jeho...prostě jsme konečně všichni šťastní, ale já si přeju, aby byl oficiálně její otec zapsán on. Protože ta malá je vpodstatě bez otce!!! a ted ho může mít...Tak jakou mám naději, že se tak stane? Děkuju za každou radu.

ria80
19. srp 2010

A co mu za to něco nabídnout?

popelka.miri
autor
19. srp 2010

A co jako? napadlo mě, že na to půjdu odjinud...půjdu za tou jeho partnerkou, co mi s ní roky zahybala a která malou nesnáší a bude ráda, když se jí zbaví....půjdu za ní a řeknu jí, že nám brání a tak v osvojení a jestli s tím něco neudělá ona.
Vsadím se, že až se ta holka dozví, že nám brání a chce ji mít pořád pod sebou, i když se nezajímá, tak mu to nandá a bude mít doma tgakový dusno, že rád změní názor! 😀 on chce mít totiž doma klid a ona si ho umí zřídit, takže asi takhle...Nebudu jednat s člověkem, který si bere jako rukojmí malý dítě, jen aby se mi mstil a bránil ve štěstí...nehledě na to, že starší dvě děti už si k mýmu partnerovi našli taky cestu a mají ho moc rádi, obzvlášt Lilinka. Nebude to trvat dlouho a přijde i o ni...děti mají dobrou empatii a leccos jim samo dojde...

fiallinka
19. srp 2010

@popelka.miri jeho souhlas může být nahrazen soudně, pokud by se o nic opravdu nezajímal a mohla bys to prokázat (no nicméně je lepší se dohodnout, zkus na něj argument, že už nikdy by na ni nemusel platit výživné, apod.)... chtělo by se to poradit s právníkem, nicméně nebude to jednoduchá situace, když má další dva sourozence...

popelka.miri
autor
21. srp 2010

Dva sourozence sice má, ale třetí dítě ho nezajímá! A peníze? dává mi tisícovku a ta ho nevytrhne, jemu dělá větší potěšení kazit nám štěstí a dělat naschvály, kor když jemu to moc doma neklape...
Malá by jen trpěla, pokud by zjistila, že její pravý otec si bere její sourozence a jí tu nechává a kašle na ni...bolelo by jí to a to já nedopustím!

j.a.n.i
21. srp 2010

To je fakt hloupé... ale třeba zrovna to, že si bere jen ty 2 starší by u soudu pomohlo... a přes přítelkyni bych to taky zkusila 😎 to mi přijde jako dobrý nápad, kor když malou nemá ráda. Tak ať se povede.

kropenatka
17. led 2012

@popelka.miri Ahojky akorát toto řeším.. třeba ty už to máš za sebou.. Každopádně musíš to řešit soudně. Biologický otec Ti nemusí dát souhlas. Tvůj nový manžel musí zažádat o osvojení dítěte. Stačí když biologický otec neplatí alimenty a nestýká se půl roku.. :o) hodně štěstí my dotoho jdeme taky.. jo doufám že malou máš ve své péči ty

jancip
17. led 2012

@kropenatka Teprve půl roku po té, co neprojevoval zájem, lze podat návrh na soud o vyslovení nezájmu. Ale může to být běh na dlouhou trať. Než nařídí jednání, než se tam otec dostaví, než se rozhodne...může to být otázka i nějakého toho roku.

kropenatka
17. led 2012

@jancip jj to vím.. pokud otom víš více tak bych ti popsala svou situaci ale jinak tak nějak toho vim dost už z netu.. každopádně on ji viděl naposledy 20 srpna a alimenty místo 2000,- poslal 4x po 700,- a určitě nebude souhlasit, myslím že se dostaví ale nevím zda se dá odvolat proti takovýmuto soudu..

katka_brno
17. led 2012

@popelka.miri teda já myslím, že pokud máš důkazy, že se k ní nezná tak by ho čistě teoreticky měl soud zbavit rodičovské zodpovědnosti, jako u rodičů, kteří nejeví o dítě zájem když je v ústavu - pokud jí jsou 4 roky, tak myslím, že dostačující by mělo být půl rok nezájmu, pozeptej se na to a pak už by vám nemělo v osvojení nic bránit 😉

lenka5731
17. led 2012

..

omyl 🙂

jancip
17. led 2012

@kropenatka No, určitě to budeš muset řešit přes sociálku. Tam by Ti měli i poradit. Pokud poslal alimenty (i když nižšší), soud podle mě nezájem neudělá, Ale to může být případ od případu. Pokud by se pravidelně nedostavoval, soud k tomu přihlídne. Odvolat se pak samozřemě můžeš jak ty tak otec u krajského soudu. Osobně bych zkoušela ještě jiná řešení.

jancip
17. led 2012

@katka_brno Zbavení rodičovské zodpovědnosti je něco jiného než vyslovní o nezájmu. To se dělá např. v případech těžce týraných dětí. Ale hodně těžko se to prokazuje.

kropenatka
17. led 2012

@lenka5731 jaký omyl? nechápu
@jancip co je u tebe jiné řešení? tohle se neřeší přes sociálku ale přes soud..
@katka_brno a @jancip půl roku nezájmu ti stačí abys ho dala k soudu.. si o tom přečtěte všude to otom osvojení píšou i to že jsou dva druhy..

katka_brno
17. led 2012

@kropenatka lenka reagovala na mě ale smázla to, jinak vždyť jsem to říkala, že pů roku, ale to je fuk 🙂

jancip
18. led 2012

@kropenatka Jiné řešení? Domluvou...přes soudy je to na dlouho. Rozhodovat bude soud, ale sociálka bude stanovena opatrovníkem dítěte a bude k tomu psát zprávu pro soud. Budou asi i vědět, jaké je asi šance a co případně dělat, pokud to tedy není nějaká malá sociálka, kde se s adopcí nesetkávají.

kropenatka
18. led 2012

@katka_brno aha :o)

@jancip proč by měla malá mít opatrovníka sociálku? to si pleteš když se soudí rodiče o osvojení dítěte což je momentálně můj případ.. domluva s tím debilem ale není možná takže jinak než soudně to nepůjde, i teď se odvolal.. a já čekám na výsledek což mi řeknou až na konci měsíce.. 🙄 takže když jde o osvojení dítěte žaluje osvojitel biologickýho otce.. ale já jako matka už ji budu mít ve své péči a to není důvod aby malý měnili opatrovníka.. My totiž jak dostaneme rozsudek s nabytí právní moci tak ihned dává manžel k soudu to nezrušitelné osvojení

lenka5731
18. led 2012

můj příspěvek nepatřil do téhle diskuse, nereagovala jsem na nikoho z vás

jancip
18. led 2012

@kropenatka Protože, když je nařízen jakýkoliv soud, kde stojí proti sobě rodiče dítětě a v centru pozornosti je dítě, tak je mu určen opatrovník. To je jen papírově, ne že by se o něho opravdu staral. Určitě to bylo i v případě, kdy jste měli soud o péči (jestli jsem to dobře pochopila, tak teď probíhá). Osvojitel nikoho nežaluje. Návrh na vyslovení nezájmu může podat sociálka i rodič v občanském řízení, ne v trestním.

kropenatka
18. led 2012

@jancip ale u soudu o osvojení proti sobě nestojí rodiče, ale biologický otec proti osvojiteli (v mím případě můj manžel) to znamená že já jako opatrovnice malý vtom soudu budu jen vypovídat ale nebudu vtom mít žádnou velkou roli (samozřejmě doufám že víš jak to myslim) proto malá zůstává mě :o)

jancip
18. led 2012

@kropenatka U osvojení proti sobě rodiče nestojí, ale prvně se musí udělat ten nezájem a tam se to zatím dotýká obou biologických rodičů, proto bude stanoven oparovník dítěti (nevím, zda soud udělá současně i nezájem i osvojení, jsou to různá řízení, ale možná to spojí do jednoho), V tom prvním Tvůj muž nebude účastníkem řízení, tam bude bývalý partner, u toho druhého už účastníkem bude). Opatrovník (sociálka) sice podává jen zprávu, ale soudy na něho hodně dají.

kropenatka
18. led 2012
jancip
18. led 2012

@kropenatka Nezájem určuje soud v jiném řízení (účastnící v řízení o nezájmu jsou totiž jiní, než účastníci v řízení o osvojení). Je to napsané i v tom článku, na který jsi mi dala odkaz. Soud ty řízení může akorát spojit, což nevím, zda udělá. Určení o nezájmu je na dlouho (v tom článku se to taky píše), jakmile to je, osvojení už jde zpravidla snadno. Věř mi, znám tuto problematiku docela dobře...Navíc pokud otec dělá problémy i v řízení o svěření do péče (jestli jsem pochopila dobře, tak se odvolal, takže rozsudek není pravomocný), jen těžko se bude u soudu dokazovat, že otec nemá zájem, případně, že má, ale že jen účelový.....Navíc, i když ho budeš mít dítě svěřené do péče, soud pravděpodobně stanoví (pokud se sami nedohodnete), jak často musí probíhat kontakt s druhým rodičem, pokud se toho ten druhý rodič nezřekne, případně pokud nebudou závažné důvody, proč by měl soud styk zakázat. Píši to jen obecně, protože neznám podrobnosti. Navíc, každý soud rozhoduje jinak, takže se někdy těžko předvídá.

anina32
18. led 2012

Holky tak já se přidávám s hlášením jak to je u nás 😉 Rozváděla jsem se ještě synovi nebyl rok, táhlo se to dlouho, protože bývalý nechodil k soudu a oni ho tam potřebovali aspon na jednání o svěření dítěte do mé péče, takže asi 5 jednání se vždycky odročilo, nakonec tedy jednou omylem dorazil, syna mi svěřili do péče a určili směšné výživné 500 korun. Na dalším stání kde už šlo o samotný rozvod, taky nepřišel, ale tam už to šlo bez něj, takže nás konečně rozvedli. Malému v té době bylo rok a půl. Otec za synem chodil a výživné platil následujících osm měsíců, dál už ani tuk. Na sociálce a na policii jsem byla nesčetněkrát, bývalý manžal je bez práce, bez majetku, trvalým bydlištěm na městském úřadě, nemají mu na dlužné z čeho vzít. navíc prý nesplnuje soustavnost, protože byl mezitím již několikrát ve vězení, za jinou trestnou činnost, a tam prý nemá povinost platit protože nepracuje a nemá z čeho a na svobodě není nikdy déle než půl roku, čímž by se splnila soustavnost ale peněz bych se nedomohla, maximálně by ho za to zavřeli. 🙄 Řekne se blbá pětistovka, ale jako samoživitelce na mateřskémi kolikrát chyběla. Ted už dlužná částka přesahuje deset tisíc, synovi bude devět let, otce nezná, nikdy jsem setkání nebránila ale i při náhodném setkání na ulici dělal že nás nezná a přešel na druhý chodník. Hned po rodičáku jsem začala pracovat, a veškeré výdaje za syna jsem hradila sama jakoby druhy rodič neexistoval. Před čtyřmi lety jsem poznala svého současného manžela a letos v červenci, vlastně vloni, jsme se vzali. Syn ho má rád, říká mu táto, jiného otce vlastně nezná, akorát z vyprávění a stydí se za jeho kriminální minulost, vlastně i součastnost. Takže jsme hned po svatbě šli na socialku poradit se jak zařídit aby současný manžel mohl syna osvojit. Tam nám řekli, že aby mohlo dojít k osvojení musíme být manželé nejméně rok, ale že můžeme zatím zkusit zbavit bývalého manžela rodičovské zodpovědnosti, že by potom nemohl už do osvojení mluvit. Paní ze sociálky nám pomohla napsat žádost na soud, pak se byla u nás i podívat jak žijeme a napsala skvělý posudek a zkontaktovala bývalého manžela s žádostí o vyjádření. Ten byl v té době opět ve výkonu trestu, a na socialku poslal dopis, který nebyl psán jeho rukou, ve kterém se domáhá svých rodičovských práv na výchovu syna, slibuje že výživné doplatí a žádá o možnost navštěvovat syna. Podotýkám že mu toto nikdy upíráno nebylo ale on sám toho nevyužival. Nějak nevím k čemu by mohl syna vychovávat? Jak přežít v base? To spíš syn by mohl vychovat jeho, že musí žit v souladu se zákony a chodit do práce 😅. Měsíc před vánoci bývalého propustili, vím to protože pracuji jako pokladní v supermarketu a shodou okolností u mě platil, dělal že mě nezná, ani neřekl dobrý den. Výživné samozřejmě neuhradil, syna nenavštívil a ani jinak nás nezkontaktoval. Ačkoliv žádost k soudu byla podána již v červenci, stání bylo nařízeno teprve nyní, za týden ve čtvrtek ráno se to má odehrát. Chtěla bych to mít z krku, ale zároven mám strach abych nebyla oznacena za matku co brání dítěti ve styku s otcem jak to bylouvedeno v onom dopise. Tak co myslíte, jak dopadneme 😕 , splní se synovi jeho přání?

kropenatka
18. led 2012

@anina32 dopadnete na 100% dobře to se neboj.. takže to nezrušitelné osvojení je podmínka 1 rok manželé nebo společné soužití?

anina32
18. led 2012

@kropenatka my jsme tam byli v červenci, žijeme spolu již tři roky, ale manželé jsme teprve od toho července a na sociálce nám řekli že by to soud nepovolil, že musíme být nejméně rok manželé. A ať dáme nejdřív to zrušení rodičovské zodpovednosti, že potom při tom osvojení už do toho bývalý nebude moc mluvit. Že současný manžel potom zažádá o osvojení a já to povolím a soud schválí. No teď záleží jak to dopadne teď ve čtvrtek. Ale po mé zkušenosti s uradama si myslím že to co mi řekli tady na sociálce nemusí nic znamenat, dojdi se na to zeptat na sociálku u vás, tam ti poradí. Je pravda že u soudu zastupuje dítě opatrovnik sociálka i když mám dítě ve své péči, proto u nás byli psali ten posudek a mluvili i se synem.

kropenatka
18. led 2012

@anina32 no u tvýho případu si myslim že budeš vklidu aže si ani toto nemusela dávat a stačilo jen dát rovnou to osvojení! tohleto máš na dýl.. já si o konkrétně mím případu budu muset promluvit přímo s advokátkou.. jelikož zda na netu toho píšou tolik a lidi píšou pokaždý něco jinýho.. (nebavim se jenom na tadytěch stránkách)

anina32
18. led 2012

@kropenatka mě řekli že osvojení až nejméně po roce manželství.

jancip
18. led 2012

@kropenatka Anima, postupuje správně. Její manžel nemůže zažádat o osvojení, když tam ještě figuruje biologický otec, Aby mohlo být dítě osvojeno, musí být rodiče (v tomto případě 1 rodič) zbaven rodičovské zodpovědnosti (případ Aniny) nebo musí být stanoven nezájem (Tvůj záměr) a nebo k tomu musí dát rodič souhlas (což Vám asi oběma otcové odmítají dát). Nelze osvojit dítě, když není splněna jedna z těchto podmínek. Po jak dlouhé době manželství může dojít k osvojení, to záleží na zavedené praxi (někde 1 rok, někde 3 roky), záleží, jak kdo je přísný. Taky může některý soud požadovat psychologické vyšetření osvojitele. To se taky různí. Všechno by Ti řekli na sociálce. Té se stejně nevyhneš.

jancip
18. led 2012

pardón za zkomoleninu jména....anina

anina32
26. led 2012

@jancip
@kropenatka Tak to máme za sebou. Bývalý manžel se k soudu nedostavil, ale naštěstí to šlo i bez něj. Je tedy fakt, že když četli jeho vyjádření k celé věci, které učinil ještě ve vězení tak jsem si říkala že to nemuze vyjít. Dozvěděla jsem se například že syna navštěvoval pravidelně každý měsíc a také pravidelně platil výživné a momentálně prý dluží jen 6 tisíc které uhradí hned jak bude moci. Přitom realita je taková, že syna neviděl a výživné neplatí od listopadu 2005 a dlužná částka je tedy již 37 tisíc, a ačkoli je na svobodě od listopadu, nezkontaktoval nás a výživné neplatí. Naštěstí soudkyně pochopila že to není důvěryhodný člověk a kdyby mu na synovi záleželo tak by se aspon dostavil k dnešnímu jednání. Takže byl vydán rozsudek který ho zbavil rodičovské zodpovědnosti, teď jenom budeme čekat než to nabyde právní moci, pochybuji že se bude odvolávat. A se sociální pracovnicí jsme domluvení, že až porodím, někdy v září nebo v říjnu se za ní stavíme a ona se současným manželem sepíše žádost o osvojení syna, a prý by to už měla být jenom formalita, bývalý už do toho nebude moct mluvit. 😉