Osvojení. Biologický otec brání, ale nemá zájem o dítě

popelka.miri
19. srp 2010

Ahoj, zajímalo by mě jakou mám šanci, aby si můj partner osvojil mou nejmladší dcerku, pokud ale její biolog.otec nechce dát souhlas...ale pouze proto, že mi c hce dělat naschvály! Od jejího roku o ni neprojevuje vůbec žádný zájem...mám s ním ještě dvě starší děti, ty si bere pravidelně, ale tuhle ne. Ona ho nezná, on se k ní nemá, protože taky proto, že jeho družka ji nesnese a nepřeje si to...mají spolu čtyřměsíční mimino. Já mám konečně partnera, kterého miluju a on mě a i tu malou a ona jeho...prostě jsme konečně všichni šťastní, ale já si přeju, aby byl oficiálně její otec zapsán on. Protože ta malá je vpodstatě bez otce!!! a ted ho může mít...Tak jakou mám naději, že se tak stane? Děkuju za každou radu.

jancip
26. led 2012

@anina32 To jste narazili na dobrou soudkyni. Teď ještě hodně záleží na tom, zda se bývalý manžel neodvolá.. Jakmile bude rozsudek v PM, tak pak je osvojení opravdu spíše jen formalitou, protože bývalý muž už do toho nebude moct mluvit a současný asi protestovat nebude 🙂

anina32
26. led 2012

@jancip no já myslím ze když se ani neobtěžoval dneska přijít, tak psat odvolání by pro něj bylo moc práce. je dobre ze je momentalně na svobode, protože ve vězení by na něj spíš vychovatelé tlačili, a asi by měl i nějaké body k dobru že se zajímá o dítě, bylo to vidět na tom dopisu co za něj někdo napsal a pritom sám ted nemá o syna zájem.

kropenatka
27. led 2012

@anina32 nemáš někde podmínky na zbavení rodičovské zodpovědnosti?

kropenatka
27. led 2012

jinak můj soud o péči, alimenty a styk dopadl dobře a i když se odvolal, poslal to odvolání pozdě, tudíž teď my zase čekáme jelikož se může zase odvolat na zamítnutí odvolání :( no prostě konec :( a hned jak to nabyde právní moci budeme se soudit o změnu příjmení, jelikož jsem ho kontaktovala zda by dal souhlas a zatím neodepsal

anina32
27. led 2012

@kropenatka nemam, já jsem to radsi moc nestudovala, protože jsem si říkala že bych z toho mela jeste větší strach, ale ted jsem rada že to vyšlo. jak píšeš o té změně přijmení tak to jsme absolvovali hned po rozvodu a souhlas otce k tomu byl nutný, i když jsem uváděla že žádám aby syn měl moje rodné příjmení kvůli tomu ze se otci během našeho manželství narodil další nemanželský syn a tomu dali uplně stejné jmeno a prijmení, takže se vlastně nevlastní bráškové jmenovali stejně. tak ani to na urednice nezabralo a ten písemný souhlas otce byl nutný, musel se tam dostavit se mnou, ale je to už moc let.

kropenatka
27. led 2012

@anina32 dneska souhlas otce u soudu nepotřebuju :o) dle sociálky :o)

jancip
31. led 2012

@anina32
Pokud nemá opravdu zájem, tak je to plus ve Váš prospěch. Jen aby ještě neměl zájem dělat problémy. Ale třeba je mu to fakt jedno.

jancip
31. led 2012

@kropenatka Přímo vyjmenované podmínky pro zbavení rodičovské zodpovědnosti nejsou. Vždy záleží na situaci a posouzení soudu. Ale vesměs vyžadují opravdu závažné důvody jako nějaké násilí, týrání, trestné činy a pod.

lelapin
17. srp 2012

@kropenatka Ahoj 🙂 zajímalo by mne, jak jste dopadli. Jsme momentálně ve stejné situaci. Bývalý partner se chvilku snažil, po tom co proběhl soud týkající se alimentů a svěření do péče. Syna směl vídat kdykoli, ale pod mým dohledem. Platil přesně po dobu 7 měsíců a za celou dobu co je syn na světě ho viděl 9x (budou mu 3 roky). Nyní se s manželem pokoušíme právě o osvojení, žijeme spolu prakticky od synova narození, manželé jsme rok a půl a bývalý partner vyděl chlapečka naposledy v jeho 10 měsících (tedy hodně dávno), tehdy i naposledy zaplatil. Od té doby je nezvěstný. Všechno se hrozně táhne, protože na něj korespondence čeká na vývěsce úřadu...
Každá dobrá zpráva, skušenost a rada je vítána 🙂

pupickova
17. zář 2012

zkusím to tu trochu oživit...
Právník mi řekl, že neplacení výživného a nezájem o děti není důvodem k zbavení rodičovské zodpovědnosti... a že to může mít obrácené účinky než bych chtěla, soud to může zamítnout a ex může začít otravovat. Tak nevím, jestli do toho jít, nebo ne...holky neviděl už 5 let a alimenty platí vždycky až na základě exekucí, nebo rozhodnutí o výkonu trestu, což je tak maximálně jednou do roka...
Přemýšlím o tom v souvislosti se změnou příjmení u holek, tak jako tak budu muset k soudu, protože se změnou ex rozhodně souhlasit nebude...

anina32
25. zář 2012

@pupickova tak to jsem ráda že jsme radši ani za žádným právníkem nešli😉 my jsme byli jenom na sociálce na péči o děti a paní nám poradila co a jak a rovnou sepsala žádost, kterou jsem pak jenom odnesla na soud. Žádný právník nebyl potřeba a v rozsudku o zbavení rodičovské zodpovědnosti je jako jeden z důvodu uveden nezájem o dítě😉. Takže si myslím že spíš záleží na soudci který o tom rozhoduje a socialni pracovníci která píše posudek. My už jsme se teď posunuli dál a minulý týden podával manžel žádost o osvojení a ani k tomu nebyl právník potřeba, všechno s námi sepsali na péči o dítě, prý už je to teď jen formalita a do vánoc by měl mít syn nový rodný list s novým otcem a novým příjmením😉 Držím palce ať vám to taky dobře dopadne😉

pupickova
26. zář 2012

@anina32 děkuji za odpověď a podporu! 🙂
Mě právě nahnalo strach to, že právník řekl, že by se to mohlo otočit proti nám ☹ Nechtěla bych aby najednou po pěti letech začal předstírat zájem, když už si na něj holky vůbec nepamatují...

anina32
26. zář 2012

@pupickova no vono teoreticky je to asi možné, ale prakticky, když o ně neměl zájem doteď...

pupickova
26. zář 2012

@anina32 no a to je přesně ono, na jednu stranu vím, že na ně doteď kašlal, ale přesto tam ten červíček hlodá, co kdyby najednou, jen z trucu... ☹
No ještě o tom budeme asi hodně mluvit než se dokopu to odnést k soudu.

anina32
26. zář 2012

@pupickova záleží jaké s ním máte jinak zkušenosti. Já třeba byla rozhodnuta, že pokud se objeví, tak prostě setkání se synem nedovolím, neplatí na něj 8 let, už jsem to tu popisovala, a taky jeho kriminální minulost, byla jsem připravená si to případně obhájit i před policii, nebo soudem, že by prostě na dítě měl špatný vliv atd... A zkusit ho kontaktovat a promluvit si o tom? Třeba se domluvit že už nebudete chtít výživné? My bysme ho až do osvojení dostávat měli, ale nedostáváme, u nás nepomohlo ani trestní oznámení, ani výkon trestu a exekutor neměl co zabavit. No a teď v tyhle situaci už výživné neresím.

pupickova
27. zář 2012

@anina32 moje zkušenost je taková, že z trucu je schopný čehokoliv. Ale taky jsem říkala, že bych mu holky nepůjčila ani za nic, to bych se radši odstěhovala někam daleko do ciziny, než mu je půjčovat...
A kontaktovat ho? Na místě by mě přizabil...i k soudu jsem si brala sekuriťáky, protože jsem se bála ho potkat.
A co se výživného týče, platí - neplatí, ale spíš neplatí...teď je v podmínce, tak je už druhý měsíc hodnej, jinak předtím rok ani ň, a před tím to bylo kolem 40tis. exekucí, takže asi takhle platí... a co jsem si musela nedávno je přiznat je, že já mu to výživné prostě odpustit nechci! Nejde o ty peníze, manžel se o nás dokáže finančně postarat velice dobře, ale jde o to, že to tomu zmetkovi prostě nechci usnadňovat! Nechci mu dopřát to pohodlí, prochlastat všechno co má a na děti který si udělal nedávat ani korunu...

anina32
27. zář 2012

@pupickova mě nic jinýho nezbývalo než s výživným prostě nepočítat, protože je z něj nedokázala dostat policie ani soud☹ teď jsem ráda že už s tím člověkem nebudeme mít nic společnýho.

pupickova
27. zář 2012

@anina32 a to mě na tom nejvíc láká, že už s ním nikdy nebudu mít nic společnýho. Zahodit ty hnusný vzpomínky jak zmuchlanej papír a už nikdy si to nepřipomenout... asi jo, asi hodím celý alimenty za hlavu...

keba
12. říj 2012

@pupickova ..tak momentálně tento problém řešíme i my!Dnes jsem dávala pracně do kupy návrh na nezrušitelné osvojení manželm matky dítěte...ted už zbývá jen v Po. podat na soud....co se týče těch alimentů tak ty jsem nikdy za10let neviděla a musím se přiznat že jsem je ani nijak nevymáhala...chudobou netrpíme(nejsme tedy ani žádní boháči)prostě mě to stálo za ten klid a pohodu bez nervů a stresů.........ten už chci udělat pouze velkou tečku za tím vším.tak snad nám vše výjde ! 😉

anina32
16. říj 2012

@keba držím palce😉 my jsme podávali tu samou žádost v půlce září, tak teď jenom čekám kdy se soud rozhoupe a začne se něco dít😉

kropenatka
1. lis 2012

@lelapin no my máme už změnu příjmení a tady nám bylo řečeno že jsme spolu krátkou dobu takže ještě musíme na osvojení počkat.. ale vy si nejdříve dáte předpokládám zrušení otcovské zodpovědnosti.. určitě to chce dobrého advokáta.. ale co kraj to jiný pravidla.. jinak mluví pražská advokátka než berounská.. atd.. hodně štěstí

lelapin
5. pro 2012

@anina32
@pupickova
@kropenatka
@keba

páni, holky, moc díky za oživení a zkušenosti, my stále čekáme co a jak, soudy se táhnou už přes rok. A to mají vše co se týká dětí řešit přednostně. A novinka posledních dní? Minulý týden se mi bývalý partner ozval (zdá se, že ho dohnala některá ze soudních obsílek). Prý pokud mu podepíšeme, že mi nic nedluží, syna se vzdá. Chápete to? Ještě teď se třesu. Takže za to aby mohl dál chlastat na svobodě a nemusel splácet alimenty, za které bychom si pořídili celkem slušné auto manželovi syna prodá. Zmetek. Vůbec mu nedochází, že v téhle fázi to nebude tak snadné. Hrozí mu kriminál, nesplnil podmínku a visí nad ním trestní příkaz.
Bijí se v nás dvě věci, nechceme mu tu vyživovací povinnost odpustit, přece jen, jednou si syna udělal. Sprostě na mne ječel na ulici, že mu jej beru, jaká jsem svině a pak se nějak zapomněl. Prostě opět udělal to, co pro něj bylo pohodlné. Ale líbí se nám to, že bychom od něj už měli pokoj.
Opravdu mne baví jeho představa zrušení soudů, jako že bych tam nakráčela a řekla, že mi nic nedluží, jelikož jsme si na kousek hospodské účtenky sepsali, že se vzdává svých otcovských práv 😀 😀 na oplátku já mu odpouštím alimenty, které nám neposlal. Myslím, že i pvěstný Hurvínek si tu válku představoval dramatičtěji 😉

pupickova
5. pro 2012

@lelapin hm, na malou chvíli jsem i já přemýšlela o tom co ti navrhl ten tvůj...že bych nebožtíkovi řekla, že nic nedluží, pokud bude souhlasit...ale pak jsem to přehodnotila, já mu to prostě takhle neusnadním! Budu ho dřít do poslední koruny, ani on se ke mě nechoval nikdy slušně, nebudu ani já k němu. Navíc jsme stejný případ, ex je taky alkoholik profesionál, takže všechny peníze co kdy měl utopil v rumu, tím spíš si nemyslím, že bych nad nimi měla mávnout rukou.
Jinak zbavení otcovské zodpovědnosti by snad ten soud měl udělat co nejdřív, ne? Vůbec nechápu že to tak trvá...
naštěstí s naším soudem mám jen ty nej zkušenosti. Zrovna teď naposledy... 27.11 jsem podávala žádost poštou a 3.12. jsem měla ve schránce usnesení (k uspokojení pohledávky, jak jinak)
A co mě teda dokonale vytočilo bylo zjištění, že i když dostane podmínku, tak nemusí platit, protože trestné je to až po 4. měsících....naše zákony asi fakt nikdy nepochopím... 😠 😠

anina32
5. pro 2012

@lelapin
@pupickova No je to hrozný, my alimenty nedostáváme už skoro 8 let, ofiko nic nemá a radši jde do basy a ani tam ho nedonutí makat, takže chudák nemá z čeho platit, a když nemá příjem tak nemám nárok aby něco platil, mi rekli na policii. A dětí už má asi10! a neplatí na žádný 😕 Takže na to už prdíme, ted 17. prosince máme stání u soudu ohledně osvojení a podle socialni pracovnice by to mělo být tím uzavřený a po nabytí pravní moci už dostane syn nový rodný list a tahle kapitola bude definitivně uzavřená.

lelapin
5. pro 2012

@pupickova je skvělé slyšet, že to jinde funguje, nás si přehazují jako horký brambor, neskutečná byrokracie, která nebere konce, navíc druhý spis momentálně putoval k soudu o alimenty s jeho dcerou, které pro změnu, také neplatí. Spis tam drží jako rukojmí. Soud byl už po 3. odročen a soudce ho tam prý stále potřebuje 😠 no asi mě raní 😉 Rozhodla jsem se, že to asi nechám vyhnít a nebudu na tu kouzelnou nabídku reagovat. Konec konců prasáren se mi nadělal dost a dost a jak píšeš i ty, myslím, že si celkem zaslouží se v tom vykoupat. Nehledě na to, že jsou to peníze prcka.

lelapin
5. pro 2012

@anina32 tohle je fakt šílený a slyším to dnes a denně, jak bývalí partneři neplatí x let a vůbec nic se jim nestane 😒 Bejvalej dělá na černo a když už ho někde nahlásí, tak má přiznanou minimální mzdu. Ale doneslo se mi, že plánuje další rodinu (už asi 150.), takže zalidňuje slušně. Jen bych slečně přála, aby si ho konečně srovnala 😉 konec konců tohle je možná i důvod, proč se chce srovnat 😝

pupickova
6. pro 2012

@lelapin super rozhodnutí, nenech ho ani chvíli oddychnout, jdi po něm, děláš to pro děti 😉

anina32
17. pro 2012

@pupickova
@lelapin
@kropenatka
@keba Podávám hlášení, že dnešního dne soud rozhodl a manžel nezrušitelně osvojil mého syna z prvního manželství. Bývalého tam ani nepředvolávali, protože má od loňska zrušenou rodičovskou zodpovědnost. Protože jsme se vzdali práva na odvolání, nabylo to okamžitě právní moci. Brzdí to akorát matrika které nestačí přinést rozsudek rovnou osobně ale čeká s vydáním nového rodného listu až jí přijde rozsudek poštou. Ale to je už jenom kosmetická záležitost a na výsledku už nikdo nic nezmění😉

pupickova
17. pro 2012

@anina32 GRATULUJI!!!! To je úžasná zpráva!!! Super, fakt mám radost s vámi 🙂

keba
17. pro 2012

@anina32 Jupíííí,mooc gratuluju!!tak nám drž taky pěstičky určo dám vědět až nám něco příjde...jen my teda nemáme to zbavení rodičovské péče takže nevím ,no.... 😒