Otec doma po porodu s matkou a dítětem. Platí už zákon?

vendulka
5. bře 2009

Ahojky holky, nevím, jestli tu taková diskuze už není,ale žádnou jsem nenašla, tak kdyby přece jen, tak se omlouvám předem.
Nevíte, jestli už paltí ten zákon o tom, že může zůstat doma otec s matkou a dítětem po porodu a je mu vyplácen plat (snad jen 70%) a nemusí na to čerpat řádnou dovolenou?

Děkuji za odpovědi.

kubaka
6. bře 2009

to je paragraf ošetřování člena rodina , ale zda to platí pořád, nevím...

- ale můj muž si prostě vzal dovolenou na 14 dní - ohromná úleva, zvlášť po císaři.

vendulka
autor
7. bře 2009

děkuji a to si asi musí zajít k mudr. pro OČR, že?A pak odevzdat zaměstnavateli a nebo na pojišťovně?

pepibubu
9. bře 2009

Vendulko, v paragrafech se nevyznám, ale myslím že si otec může vzít až rodičovskou, nikoli mateřskou (takže ve zhruba 6měsících děcka...) ale znamenalo by to že on je s děckem doma a ty chodíš do práce, myslím že tohle´s asi na mysli neměla. ať si taťka vezma dovču po porodu, Honza měl 14 dní a bylo to fajn, no snad jsem ti poradila 🙂

martimarti
9. bře 2009

Vendulko, já myslím, že tohleto ještě neplatí,. Ale vím přesně, co myslíš, je to určitě zatím jen návrh úpravy zákoníku práce, když jsem o něm slyšela, tak jsem záviděla maminkám, kterých se to bude týkat. Já rodila na začátku léta a kromě jednoho dvou dnů - porod a následující den - partner bohužel dovolenou nedostal ☹ ☹

vendulka
autor
9. bře 2009

holky, děkuji 😉

hancas
9. bře 2009

a nebo at zkusí paragraf jestli to půjde,a nebo dovolená asi nejlepší volba

kijonkova.k
9. bře 2009

Vendulko,já rodila před rokem...při propuštění z porodnice se nás Dr,ptala,kdo chce vypsat paragraf...Já jsem si to nechala napsat pro manžela na ten den,kdy nás propouštěli a dalších 8 dnů.Paragraf se píše max.na 9 dní.Některé maminy si to nechaly psát třeba jen na tu dobu,co byly v porodnici,protože se manžel musel starat o ostatní děti.
Takže se zeptej v porodce. 😉
Pak jsem ještě dostala 3 týdny po porodu zánět prsu a nechala jsem si zase napsat paragraf,měla jsem 40 horečky,naprosto nepoužitelná... 🙂

vendulka
autor
9. bře 2009

a co to je za paragraf?jako neschopenka?

kijonkova.k
10. bře 2009

Ne,ne.Je to na ošetřování člena rodiny(musí bydlet s Tebou v domácnosti).Manžel to dostane na Teba.Jako,že budeš Ty potřebovat ošetřovat 😉

kijonkova.k
10. bře 2009

Je to to samé,co si berou pracující maminky větších dětí,když jsou nemocné.Prostě dostanou paragraf na dítě.A ten dostane manžel na Tebe 🙂

konja
10. bře 2009

Ošetřování na maminku si otec klidně vzít může, platí to, ale moc lidí o tom neví. Je to stejné jako kdyby jste byla nemocná a nemohla se o sebe sama postarat, tak s váma musí doma někdo zůstat. Takže po porodu mohou v nemocnici vystavit ošetřování na dobu co je maminka u nich v porodnici a když se vrátí domů, tak ošetřování vystaví její praktický lékař nebo gynekolog. Vím to z vlastní zkušenosti, manžel to tak měl. Holky využívejte toho, manželů ušetří dovolenou, kterou si pak může vzít někdy později když bude potřeba 😉

sayast
10. bře 2009

tedka tomu trosku nerozumim, takze v porodnici to po propusteni ten paragraf vystavit nemuzou? To bych hnedka z porodnice musela k obvodnimu nebo gynekologovi aby mi to vystavil?
Konja a cos dr rekla? Ze jsi po porodu a chces pro manzela vystavit paragraf? byli ochotni?
Dekuju

kacka.va
10. bře 2009

já myslím, že Vendulka myslela to, jak přemýšleli, že otec bude mít nárok na další týden dovolené, ne? Vendulko, já myslím, že to ještě neschválili, ale jistá si nejsem. Manžel by si musel vzít klasickou dovolenou

vendulka
autor
10. bře 2009

kacka: jo přesně tak jsem to myslela, ale přemýšlela sjem i o tom OČR,ale jak je to placené, jako klasická nemocenská, takže nula od nuly pojde?
A to by si musel manžel ke svému mudr., ne?Aby mu to vystavil....

kacka.va
10. bře 2009

já myslím, že je výhodnější každopádně dovolená, stejně je málo pravděpodobné, že byste s tak malým drobečkem jeli někam na dovču, takže když si manžel vybere týden hned po porodu, tak se nic neděje 😉

kijonkova.k
10. bře 2009

Mně vystavili paragraf přímo v porodnici,v den propuštění moje ošetřující dr.Ptala se všech mamin,jestli to chcou napsat.Placené to bude asi jako nemocenská,to přesně nevím.Ale manželův dr,to určitě nevypíše.to v porodnici,podle mě.

vendulka
autor
10. bře 2009

aha holky, tak děkuji moc...
řeknu to doma a ať se rozhodne, jak to chce 😉

deathy
12. bře 2009

vendulka, to co si myslela, jak má taťka týden placenýho volna, tak to sice schválili, ale bude to platit až od novýho roku 2010 (taky sem se na to někde dívala, a tohle sem našla). Takže my teď máme smůlu.
Můj přítel teda dělá tak, že je týden v práci a pak má zase týden volno, tak doufám že do neděle porodím, aby se nám povedl celý ten týden 😀

blka
13. bře 2009

Vendulko, tys myslela to otcovské, že? Já jsem myslela, že to už platí, protože jsem četla, že to schválili. Ale když to je až od roku 2010, tak to je na prd.