Otec ve vězení nechce podepsat otcovství. Co dělat?

myisiska1
24. srp 2010

Zdravím všechny maminky a prosím o pomoc. Tedy ani ne tak já, ale kamarádka. Život se jí pěkně zamotal. Je to mladé telisko a chodila s takovým "hodným" klukem, který nastoupil do výkonu trestu. Nicméně po jeho nástupu zjistila, že s ním čeká dítě. A milý tatínek se překvapivě k ničemu nemá. Nekomunikuje ani s ní, ani se svou matkou (nastávající babičkou), která dělá co může pro to, aby synáček otcovství podepsal - leč marně.

No a teď se byla ptát na sociálce, jak že to tedy je a bylo jí řečeno, že nemá absolutně na nic nárok. Že pokud tatínek papír nepodepíše, tak není žádná právní moc, která by ho k tomu přimněla. Takže malá otce mít nebude. A kdyby se stal zázrak a papír podepsal ještě před narozením malé, tak je to stejně naprdlajs, protože rodný list dítěte předá matrika do ruk otci s matkou současně. To mi příjde jako kravina největší, protože kdyby třeba seděl déle jak 15let, tak děcko nedostane bez RD ani občanku, že? Když se mi narodil syn, tak šel na matriku pouze manžel, ale jak je to dnes to netuším a v našem státě je možné opravdu všechno.

Nemá prosím nějaká maminka podobnou zkušenost? Nebo není tu nějaká hodná paní/slečna ze sociálky, co by poradila, jak se v této situaci zachovat?

Předem všem moc děkuji

editah222
25. srp 2010

@myisiska1 Sice neporadim ják je to s otovstvím, ale určitě vím, že pro rodný list může jít jen jeden z rodičů 🙂 Já jsem se po porodu "válela" 14 dní v porodnici a všechno vyřídil manžel, nikde neměl problém. Dokonce zašel i do moji zdr. poj. a holčičku tam nahlásil.

baru7
26. srp 2010

Já myslím, že až se jí v porodnici zeptají, koho mají uvést jako otce, ona ho uvede, tak potom bude zapsán on a na případné popření otcovství má lhůtu pouze půl roku. Není třeba, určovat otcovství před narozením, i když i to je možnost. Ale matrika zapíše toho, koho uvede v porodnici...alespoň u nás to takto funguje. Mám kamarádku, která řeší podobný problém a takto jí to řekli.

f.nina
30. srp 2010

Po mě,ale v porodnici chtěly papír o určení otcovství který jsme si s přítelem vyřídily na úřadě a samozřejmě musel být podpsaný🙂Jak to uvádí BARU7 tak bych třeba mohla nahlásit třeba samotného prezidenta a kdyby do půl roku nic nepodnikl tak by měl smůlu🙂To je podle mě blbost 😉