Papírování kolem porodu a po narození miminka. Co vše zařídit?

cekamnazazrak
23. kvě 2022

Ahoj holky, co vše musím zařídit před a po porodu.. Co se úřadů týče... 🙏

sigyn
23. kvě 2022

Před:
• žádost o mateřskou (vydává gynekolog)
• Prohlášení o jménu dítěte (vydává nemocnice)
• Zajistit si pediatra

Po:
• Informovat pediatra o narození
• Vyzvednout rodný list (na matrice)
• Nahlášení zdrav. poj.
• Nahlásit zdrav. pojištovně konec mateřské/začátek rodičovské
• Zaplacení odvozu odpadů (na obci)

gbp
23. kvě 2022

@cekamnazazrak jeste dodam, ze pokud jsi zamestnanec a jdes na materskou a na tu pak normalne navazuje rodicovska, neni potreba hlasit na pojistovne zmenu. materskou nahlasi zamestnavatel.
a odpady jsou taky jak kde. u nas jsou treba do urciteho veku zdarma.

nijij
23. kvě 2022

Po porodu nahlásit i na družstvě ( bydlení) další osobu, a pak třeba vítání občánků pokud o to stojíte

klokanka31
23. kvě 2022

@cekamnazazrak Záleží taky jestli máš nárok na mateřskou nebo hned půjdeš na rodičák...nám dávali rodný list dítěte když jsme šli na odběr z patičky,takže i to může být všude jiný...po porodu dítě nahlásit na zdravotní pojišťovnu, my jsme malou hlásili i na evidenci obyvatel,hned jsme za ní platili poplatek za popelnice,vyplnili jsme žádost o pozvánku na vítání občánků...

zrzeckas
23. kvě 2022

Holky... A nezalezi i zda jsou svoji nebo ne? To se pred narozenim vyrizuje na matrice jeste ohledne prijmeni... Ne? ..... Tazatelka nezminuje zda jsou vziti nebo ne, tak me to tak trklo🙂

martulka88
23. kvě 2022

@zrzeckas Ano máš pravdu.

@cekamnazazrak Pokud nejste vziti a bude mít miminko otce v RL, tak jít na matriku. Stačí nahlásit jen příjmení- a to i doporučuji. My jsme byli blbě informováni a rovnou jsme nahlásili i jména. Nejen, že jména nejsou povinná, ale zároveň už je nemůžeš změnit. Což je naprd, pokud si rozmyslíte jméno.

cekamnazazrak
autor
24. kvě 2022

@zrzeckas @martulka88 manželé jsme, tak to je v pohodě... 🙂

@nijij máme byt v osobním vlastnictví a takže nahlásit mám na SVJ? ale zálohy na všechno si platíme všechny samostatně, tak i tak to mám hlásit?

@gbp popelnice tady platí i mimina v plné výši.. 🙄 a stačí nahlásit jen popelnice nebo se musí nějak přihlašovat k trvalému bydlišti?

Na tu matriku ty papíry předá porodnice nebo si je tam člověk musí zanést sám?

gbp
24. kvě 2022

@cekamnazazrak trvale bydliste ma dite stejne jako matka. a myslim, ze jak se ten papir jednou dostane na matriku, uz je to dite v systemu. ted sem ji byla ve dvou letech delat obcanku, zadali jen jmeno, skontrolovali datum narozeni a normalne tam vse meli - bydliste, rc.
na svj jsme ji nahlasovali, ale az nejak pozdeji, taky jsme trochu zvedaly zalohy, kdyz jsme ted doma.
a s tou matrikou to asi bude jak kde, ale oni ti i v porodnici poradi, neboj. mam dokonce pocit, ze jsme tam dostali nejaky letacek, co kde je treba zaridit. my sme treba sli na matriku v nemocnici a vyplnili to tam. jenze mala se narodila o mesic driv, takze jsem zadne papiry jeste nemela.

nijij
24. kvě 2022

@cekamnazazrak ani tam jde o ty zálohy za společné prostory, elektřinu apod. Stačí jenom zvednout počet osob a oni to vypočítají

nijij
24. kvě 2022

@cekamnazazrak s prvním synem jsme před porodem šli na matriku, vyplnili formuláře o dohodě jména apod... a jak nás pustili domů jsme šli asi 3ti den pro rodný list. Nemocnice posílá automaticky info že se dítě už narodilo.
Teď u druhého jsem vdaná, takže akorát v potoce vyplníme jméno, ( u nás je 3x do týdne matrikarka v nemocnici, kde sezdaným párům hned vystaví RL) ale každá nemocnice a matrika to má jinak 🙂

veroniquecz
25. kvě 2022

Ještě dodám nahlášení zaměstnavateli s rodným listem, skrze daně.

lachtanice86
25. kvě 2022

Třeba já nemusela ani na tu matriku. Rl nám přišel do schránky. Popelnice tu mají děti di 3let zdarma a potom už si je hlídá rovnou samo město. Tohle je všude jinak.

elledh
25. kvě 2022

@cekamnazazrak ještě jsem do zaměstnání psala, že už se dítě narodilo a posílala jsem jim ofocený RL. Po skončení PPM mi propláceli i dovolenou. A v práci jsem po porodu podepisovala žádost o rodičovskou dovolenou, plus kdy opět nastoupim.

nijij
26. kvě 2022

@elledh jen tě doplním, že pokud jsi i nadále zaměstnána tak ti dovolenou neproplaci ale ty ty si ji vyniras, musgs si napsat žádost o čerpání dovolené( tím pádem může později nastoupit rodičovskou) a rovnou přiložit papír ke kterému dní se vrátíš do práce... Všechno písemně

elledh
29. kvě 2022

@nijij jasně, prostě čerpám normální dovolenou..😉

journals
29. kvě 2022

Nevím, odkud jsi, ale pokud nemáš slíbenou péči pediatra, tak ho určitě už teď co nejdřív kontaktuj. Z mé zkušenosti čím dřív, tím líp