Paragraf na dítě. Musím být pořád doma? Kontrolují to?

dite
11. srp 2009

Dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat, pokud jsem na paragrafu s dítětem. Musím být neustále doma, na adrese, která je uváděná na lístku paragrafu. Kontrola mě může navštívit, nebo né. Co v tomto případě kontroluje. Zda je dítě doma? Zda je opravdu nemocné? Pokud mě s dítětem nezastihnou doma, co to pro mě znamená, odeberou mi paragrafový příspěvek?Lze po době 9dnů co čerpám paragraf já jako matka a pokud je dítě nemocné dále, aby další paragraf po dobu 9dnů čerpal otec i když je to v jednom měsíci? Jak si lze spočítat denní korunovou hodnotu paragrafu. Určuje se to procentuálně, nebo podle platu? Děkuji za ochotu a Vaší odpověď.

iluss
23. srp 2016

Takže až se synem budu v nemocnici, tak tam na něj nebudu pobírat OČR, ale mám si vzít tedy dovolenou? Protože nebudu moct chodit do práce, budu tam s ním. A OČR si mám vzít tedy až po návratu z nemocnice? Já jsem právě taky řešila, kdo mi tu OČR vystaví, jestli v nemocnici, nebo moje dětská doktorka....

j.a.n.i
23. srp 2016

@eddita Ne, diagnoza nesmí být stejná, pak je to jasné účelové obcházení zákona a OSSZ to může smést ze stolu a nezaplatit.

j.a.n.i
23. srp 2016

@iluss Ne, když je syn v nemocnici, tak nemůžeš mít OČR, ale pokud je mu méně jak 6, tak můžeš být hospitalizovaná s ním a dostat na to neschopenku.

iluss
23. srp 2016

@j.a.n.i jeee, psala jsem ti IP a koukám, že už jsi mi tu odpověděla 😉

iluss
23. srp 2016

@j.a.n.i Takže na dobu pobytu v nemocnici se synem si vezmu neschopenku, po návratu z nemocnice zajdu za dětskou doktorkou, která mi vystaví OČR, po ukončení mojí OČR zajdem k dětské doktorce a vezme si OČR manžel a poprosíme doktorku o jinou diagnozu? Takhle by to šlo?

iluss
23. srp 2016

@j.a.n.i Nebo je lepší, abych měla těch 9 dní OČR v kuse a pak by si měl manžel vybírat dovolenou, když bude pečovat o dítě?

iluss
23. srp 2016

@j.a.n.i ještě poslední otázka, tu neschopenku mi vystaví a ukončí v nemocnici nebo si musím zajít za svou obvodní doktorkou?

Jinak ty předchozí otázky už mám vyřešené, děkuji 🙂 Budu s ním ty tři dny v nemocnici na neschopence a pak těch devět dní na OČR doma a zbytek už zajistí babička.

j.a.n.i
23. srp 2016

@iluss Obě varianty jsou možné, jen mezi těma 2 OČR musí být alespoň den pauzy.

j.a.n.i
23. srp 2016

@iluss Tu neschopenku vystavuje i ukončuje nemocnice.

eddita
23. srp 2016

@j.a.n.i aha,to jsem nevěděla.Já jsem to udělala tak že napsala očr na jedno a pak duhé dítě když jsem potřebovala.Ale vím,že maminky to tu tak dělají,tak to jim doktorka napíše různou diagnozu?Mě třeba říkala,že co oni můžou vědětMá průjem a vrátil se např. tak že nemám mít strach....

j.a.n.i
23. srp 2016

@eddita Nojo, ale pak je to stále jeden případ ošetřování a u takového zákon říká, že může být placen jen jednou, jako jo třeba v případě průjmů to jde, protože tam opravdu může dojít k tomu, že ho dítko dostane znovu a tedy to projde, ale těžko to můžeš tvrdit třeba u zlomené ruky nebo při rekonvalescenci po operaci, protože tam je jasné, že to nová nemoc není.

eddita
23. srp 2016

@j.a.n.i ajo,tak asi to dr. napíše co může.Zná naši situaci a někdy to prostě nejde jinak 😉 jsem zase o něco chytřejší....děkuji.

j.a.n.i
23. srp 2016

@eddita Jojo, dost často se to dělá, ale už jsem se na diskuzi setkala s někým, kdo s tím měl problém a OSSZ řešila, zda je to opravdu nový případ ošetřování, ale nebývá to často, řekla bych, že se to z větší části toleruje.

03051977
10. zář 2016

Dobrý den.Ráda bych se zeptala,když jsem v tříměsíční pracovní lhůtě a onemocní mi pětileté dítě budu mít zaplacený paragraf těch 9.dní.Děkuji Míša

j.a.n.i
10. zář 2016

Ano, budes.

vendyzr
11. říj 2016

@j.a.n.i Dobrý den Jani, mohla bych poprosit o radu? Pobírám rodičovský příspěvek na mladší dceru a nastoupila jsem do zaměstnání. Je mi jasné, že na ni si paragraf vzít nemůžu, mohla bych si ho ale vzít na starší dcerku? Děkuji moc za odpověď.

j.a.n.i
11. říj 2016

@vendyzr Muzes ho mit i na mladsi dceru.

anetkaaxx
20. říj 2016

Dobrý den, přítel ma má na me napsané OČR , byla jsem nemocná nemohla sem se starat o dceru, proto si to vzal jsem na mateřské dovolené, ale potřebovala bych odjet na celý den, jak je to s kontrolou nebudu nebo nebude on mít potíže? Děkuji

anitram18
13. lis 2016

@j.a.n.i moc prosim o radu.Muzu pri cerpani ocr slouzit pohotot.sluzbu? V mem pripadne do znamena na telefonu mimo beznou prac.dobu,kdy uz je i manzel doma a stejne tak o vikendu? Diky za radu 🙂

j.a.n.i
13. lis 2016

@anitram18 No, ono při paragrafu můžeš i jít do práce a ten daný den se pak označí jako odpracovaný a z OČR ti ho nezaplatí, tedy úplně čistě, ano pohotovost sloužit můžeš, ale jelikož předpokládám, že ji máš placenou, tak i takový den by měla na paragrafu označit jako odpracovaný a tedy neplacený z OČR. Jestli na to někdo přijde, když to neuděláš, to už je věc druhá. Toto, tedy platí v případě, že ty služby máš v rámci té smlouvy, na kterou čerpáš OČR, pokud na pohotovost máš druhou smlouvu, tak tam není problém a můžeš mít i souběh.

anitram18
13. lis 2016

@j.a.n.i na pohotovostni sluzby mam smlouvu druhou...tudiz by to zrejme nemel byt problem,ne? Bude to v dobe od 16h do 7h na telefonu a dve hodiny o vikendu vylozene v nemocnici,jinak take na telefonu...

j.a.n.i
13. lis 2016

@anitram18 Jo, tak pokud na to máš druhou smlouvu a s dítkem v té době bude manžel, tak není sebemenší problém.

anitram18
13. lis 2016

@j.a.n.i skvele....dekuji moc za radu 🙂

eddita
14. lis 2016

Holky akutně,můžu jít na OČR třeba jen na dva dny?Děkuji.

anitram18
14. lis 2016

@eddita ano...max.9dni za sebou...

j.a.n.i
14. lis 2016

@anitram18 OČR může být delší, není limitováno, pouze je jen těch prvních 9 dní placených.

anitram18
14. lis 2016

@j.a.n.i jasny ;) dekuju moc za rady...dnes jsem se rozcilovala v praci,zacali mi tvrdit,ze nemuzu mit ty pohotovostni sluzby...a ze by to neriskovali a tak...tak.jsem.volala na.socialku....tam dve zenske rikaly.to.co ty....tak.dekuju za radu a ze jsem se spon trochu mohla branit

kadarka
30. pro 2016

Dobrý den, prosím o radu.
Mám syna ve střídavé péči s bývalým (50/50%),malý je nemocný a jsem nucená si vzít na něj paragraf. Jak je to s posuzováním ohledně toho, když je žena takto sama? Zajímá mě to ohledně délky paragrafu, mělo by to prý být víc dní.Díky.

zutinka
2. led 2017

@kadarka samozivitelka ma na paragraf myslim bud 15 nebo 16dni.Vdana pani 9dni co se zaplati.

kadarka
2. led 2017

@zutinka Děkuji moc za odpověď, pomohla🙂