Paragraf/nemocenská na manželku, jak to s ním je?

janulazaynab
15. říj 2012

Ahoj holky,
hledala jm tady podobnou diskuzi, ale našla jm všechno rok a více staré, tak mám strach, aby to ještě bylo v platnosti. Potřebovala bych poradit:
Zítra půjdu k obvodnímu se zády a určitě mně dá na nemocenskou. Jak to je s paragrafem pro manžela? On se vlastně bude starat o mně i o děti, když já budu nemocná. Odkdy se začíná paragraf proplácet a kolik procent to dělá? Jak dlouho na mě může mít manžel paragraf? Mám v háji záda a myslím, že si na rehabilitacích apod. pobudu.
Moc díky za odpověď 🙂

j.a.n.i
15. říj 2012

@janulazaynab No, jsem z toho dotazu trochu zmatená, pokud půjdeš na nemocenskou, tak z toho usuzuju, že pracuješ, tudíž se automaticky nedává paragraf, že nemůžeš pečovat o dítě, protože v práci o něj taky nepečuješ. A jestli doktor vypíše paragraf, že je nutné aby se staral manžel o tebe, to záleží na tom, jak to posoudí, zda je to opravdu nutné, ale spíš bych tipla že ne.
Plus tedy pokud by ho napsal, tak doba není omezená, ale platí se jen prvních 9 dní a je to cca 54% z hrubého platu.

hanula11
15. říj 2012

Já nevím, ale možná chceš @janylazaynab paragraf pro manžela, aby se mohl starat o děti, když jsi nemocná (tudíž bude doma s nimi z práce on, že jo 😉 🙂 ).
Já kdysi taky asi takhle paragraf (resp. MM) měla, ale jak je to teď, to nevím.
Asi by to chtělo nějakého odborníka přes paragrafy 😵, ale tady se určitě najde 🙂 😅.
Bude to asi podobné jako by to bylo s paragrafem pro tebe, kdybys pracovala a zůstala doma opatrovat dítě.
Nevím jak je to teď s těmi dny 😕 a procenty 🙂 .
Na "koníkovi" se určitě nějaká kvalifikovaná mamča ozve a poradí 😵 .

janulazaynab
autor
15. říj 2012

@j.a.n.i
@hanula11 nene, jm doma s dětma na rodičovské, takže by manžel musel na paragraf, aby se mohl postarat o děti, když já budu vlastně nemocná a nebudu se o ně moct starat..

j.a.n.i
15. říj 2012

@janulazaynab Jo, tak to pak jo, ale v tom případě ty nebudeš na nemocenské, neb po dobu RD na ni nemáš nárok, to bylo to co mě zmátlo. Jinak to s délkou paragrafu a procenty platí.

zvirka
15. říj 2012

@j.a.n.i Ahojky, no u nás hrozí to samé, taky záda, teda páteř 😅 A to se opravdu platí jen 9 dní??? A z čeho bychom žili jako dál? Co když má někdo dlouhodobější problémy?

j.a.n.i
15. říj 2012

@zvirka Tak má bohužel smůlu... jako třeba 2x se dá paragraf otočit, pokud je doktor v pohodě, ale dlouhodobě to nelze.

zvirka
15. říj 2012

@j.a.n.i Díky za info, tak to je teda hnus. Měla jsem jít na kapačky do nemocnice, ale odmítla jsem kvůli malému. To jsem myslela, že je to podobné jako s nemocenskou..... No jo, ženská musí vydržet všechno.

hanula11
16. říj 2012

@janulazaynab tak jsem to myslela, že si vlastně vezme manžel paragraf na děti, abys mohla "být nemocná" když jsi doma na mateřské s dětmi. Oni se asi moc nepředají (stát), jak to je s "normálním" paragrafem nevím, ale asi je to dost podobné (i u mámy když chodí do práce a zůstane s nemocnými dětmi doma). 🙂 😵

hanula11
16. říj 2012

@j.a.n.i. asi tomu rozumíš, takže je to jak jsi psala nahoře - 9 dní a asi 54% z hrubé mzdy (a to je hned od začátku stejná částka až do konce paragrafu)?
😵

j.a.n.i
16. říj 2012

@hanula11 Jojo, je to stejná částka, platí se od prvního dne, 9 kalendářních dní. S tím, že těch 54% vychází u příjmů do cca 25 tis. u vyšších je to % ještě menší.

janulazaynab
autor
16. říj 2012

@j.a.n.i @hanula11 @zvirka - tak jm nasla na netu aktualni clanek i s kalkulackou. Pokud by manzel sel na paragraf na 9dni, tak by dostal 4tis. Pri dvou detech a hypotece, fakt parada.. Ale co uz, zajdu si k obvodnimu a budu se doma snazit vecer odpocivat 😔

zvirka
16. říj 2012

@janulazaynab No je to hrozné, tohle jsem fakt netušila. Já měla před cca třemi týdny problém s páteří, vyhřezlou plotýnku, naštěstí se manželovi podařilo domluvit v práci a vzal si dovolenou, tak byl se mnou 3 dny doma, pak byl svátek a víkend a pak už jsem to jakž takž zvládla. Ale bez toho - nevím nevím. Prostě mi ruplo u kyčle a zůstala jsem ležet na zemi, trvalo mi půl hodiny dostat se k mobilu, abych mohla zavolat manžela. Navíc mívám mobil na skříni kvůli malému, takže jsem se musela i postavit, no slzy mi tryskaly z očí, malý byl z toho vyděšený... Už se m to stalo předtím, ale ne tak silně, tak se děsím, až se to stane příště.

Moc přeju, aby se Ti to co nejdřív zlepšilo, s dětmi je to hodně těžké, i zdravý člověk je utahaný, natož když onemocníš a ještě něco s pohybovým aparátem. Tak na Tebe myslím a držím pěstičky.

janulazaynab
autor
16. říj 2012

@zvirka - diky moc, ted uz mi to prestalo, tak snad to tak zustane. Pri prvnim tehu me bolelo v krizi a pri druhem uz to bylo silene, nemohla jm ani stat 5min na jednom miste (treba myt nadobi), abych nemela krece. Deti jsou od sebe 1,5roku, takze jm mela jeste povolene svaly, do toho tahat maleho (uz chodil, ale znas to sama, ze se proste ponosit obcas musel) a jeste nosit 12kg nahoru v tehu.. Ted se mi obcas jakoby priskripne nerv v krizi a konec, nejde chodit, nejde nic.
Tobe taky preju, aby to uz prestalo! Hlavne, ze aspon deticky jsou zdrave.

kukujda
20. črc 2016

Prosím o radu, jak je to u nového zákoníku s délkou paragrafu... Jak dlouho v kuse můžu zůstat na paragrafu? Vím, že placených je jen 9 dní, ale je nějak omezené jak dlouho potom?

j.a.n.i
20. črc 2016

@kukujda Ne, není, záleží na doktorovi.

kukujda
21. črc 2016

@j.a.n.i Děkuji