Paragraf - ošetřování dítěte. Jak dlouho může trvat?

lenkavano
25. led 2010

ahoj holky nevím jestli už tu téma není,ale chtěla bych se zeptat jak dlouho ze zákona může trvat paragraf na dítě a jestli je placený stejně jako nemocenská.předem díky za odpověd 😉

sarusenka777
11. led 2012

j.a.n.i super,díky moc za info 😉

jana8
13. led 2012

@j.a.n.i .... ahoj, můžu se tě zeptat,když mluvíte o paragrafu.....když budu chtít, aby přítel zůstal doma se mnou když se malá narodí,tak jak jsem se dočetla v předcházejícim příspěvku,tak mi paragraf vystaví i v porodnici, a stále to platí že je to na těch 9dnů a začínají platit až od 4.dne? a je to 60% z denního vyměrovacího základu? to znamená,že když přítel dělá 4dni 12-tky a 4dni je doma,tak to se ani nevyplatí.....chápu to správně?.... i když nechápu,že jeden v práci mu řekl,že byl na paragrafe a měl více než za neschopenku 😒

jameson78
14. led 2012

proč by na tebe měl přítel dostat paragraf?

j.a.n.i
14. led 2012

@jana8 Počkej, ale porodnice vystavuje paragraf pouze v případě, že máte starší dítko a to nemá kdo hlídat. A vystavuje ho pouze na dobu pobytu v porodnici. Jinak paragraf se platí od prvního dne, ale v tomhle případě si spíš bude muset vzít dovolenou... na tebe by mohl dostat paragraf pouze v případě, že ty by ses dle rozhodnutí lékaře nebyla schopna kvůli nějakým zdravotním problémům o dítě starat, ale rozhodně to není automatické.

jana8
14. led 2012

@j.a.n.i .... myslela jsem to tak, kdyby náhodou se necítim dobře, nevím...ale zkrátka tak,že bych nezvládala o malou starostlivost........ a jinak jsem nevěděla,že je to jen na starší dítko......nevím, jen jsem o tom slyšela,že když žena porodí,tak by teoreticky mohl být s ní doma i její manžel,přítel....... nevím ale myslím,že to tak něktěré měli.....tak jsem chtěla vědět jak to chodí.....a myslela jsem,že paragraf jste psali že se platí až od 4. dne jak psali výš....

j.a.n.i
14. led 2012

@jana8 To s tím placením od 4. dne, chvilku platilo, ale už je to zrušené a platí se od prvního dne. Jo, tak může to doktor napsat o tom žádná, ale píše to každopádně tvůj doktor a musí k tomu být ochoten, porodnice to píše jen když je doma to starší dítko.

jana8
14. led 2012

@j.a.n.i .... aha,tak kdyby něco a poprosila bych svého gynekologa,tak by mi to mohl napsat......jo, a to by mohl napsat na těch 9dní s tím,že by to bylo placené od 1.dne paragrafu... i když jen ty dni, co by mu vyšli v práci, když dělá 4dni a 4dni je doma.....tak kdyžtak by to vyšlo nejvíc na 5dní....a kdyby to vyšlo na sobotu a nedeli(protože chodí na nepřetržitý provoz), tak to by asi nebylo placené,,co?... a ještě jeden dotaz, paragraf se píše na jaký papír? jako neschopenka?

j.a.n.i
15. led 2012

@jana8 Jojo, může to napsat tvůj gynekolog a je placených 9 kalendářních dnů, bez ohledu na to, co to je za den. A je na to speciální formulář.

jana8
15. led 2012

@j.a.n.i .... moc ti děkuji 🙂

vendelinecek
24. led 2012

Ahojky chtěla jsem se zeptat když budu se synkem hospitalizována v nemocnici jestli se to ošetřovné počítá ode dne nástupu nebo až nás pustí domů,díky za odpověď 🙂

j.a.n.i
24. led 2012

@vendelinecek Nějak nechápu dotaz. Myslíš jako ošetřovné na jiné dítko co zůstane doma nebo jak?

borovec
25. led 2012

Ahoj,pochopil jsem to tak,že na paragrafu mohu být 10.dnů, ale proplaceno mi bude 9.dnů? díky za odpověd

j.a.n.i
25. led 2012

@borovec Jojo, klidně měsíc pokud to bude potřeba, ale placených bude jen těch 9 dní.

svatule
25. únor 2012

@j.a.n.i mám dotaz asi přímo na tebe, manžel bude pravděpodobně dávat v březnu výpověď u stávajícího zaměstnavatele, poběží mu 2 měsíční výpovědní lhůta-tedy za duben a květen-a od června bude začínat pracovat jako OSVČ pro jiného zaměstnavatele. Já budu rodit koncem dubna a pak v květnu půjde mimčo na operaci. Má manžel nárok na dovolenou a paragraf ve svém stávajícím zaměstnání? A jak fungují na paragrafu vycházky, jsou neomezené? A ještě dotaz na to, kdo mu paragraf vystaví? Budu hospitalizovaná v Motole. děkuji moc

j.a.n.i
25. únor 2012

@svatule Ano, má, ale pouze dokud bude zaměstnanec, tedy jen v květnu. A při paragrafu žádné vycházky nejsou, neb on nemusí dodržovat žádný léčebný režim, ani to zdravé dítko, které bude hlídat.

marecek4
25. únor 2012

@j.a.n.i měla bych taky jeden dotázek k paragrafu-jsem rozvedená,ale s přítelem žijeme ve společné domácnosti,vím že dřív byly paragrafy dva-pro samoživitelky a samoživitele na 16 dní-platí to pořád a za jakých podmínek?

svatule
25. únor 2012

@j.a.n.i děkuji za odpověď, ještě se zeptám, má nárok na 20 dní dovolené, tzn. bude v práci do konce května, takže se mu dovolená pokrátí na těch cca 8 dní?

j.a.n.i
25. únor 2012

@marecek4 No, je tam psané, že musíš být osamělá, takže správně bys měla mít pouze 9 dní, když žiješ s přítelem, ale je otázkou co řekneš a zda to bude někdo řešit.

j.a.n.i
25. únor 2012

@svatule Jojo, přesně tak, na 8, možná 8,5 dne, nevím jak se v těhle případech zaokrouhluje.

marecek4
25. únor 2012

@j.a.n.i a kdyby jsme spolu nebyli?

j.a.n.i
25. únor 2012

@marecek4 Tak to pak máš těch 16 dní.

marecek4
25. únor 2012

@j.a.n.i díky,já se ptala jen tak orientačně,doufám,že malý bude zdravý a nebude to zapotřebí.ale přece jen...,navíc zase můžou vymyslet nějaké úžasné změny a všecko bude jinak

j.a.n.i
25. únor 2012

@marecek4 To můžou, ale teď je nepředpokládám, zákon o nemocenském pojištění se měnil teď, tak by mohl být zas chvilku klid.

marecek4
6. bře 2012

@j.a.n.i ještě jednou otravuju-jaká je teď výše paragrafu-kolik procent z výplaty,nebo jak se to počítá?

j.a.n.i
6. bře 2012

@marecek4 Stejně jako nemocenská, akorát je to placené od prvního dne a hned to platí OSSZ, takže to je cca 54% hrubého platu.

editah222
26. bře 2012

Mám taky jednu otázku k OČR. Mladší syn jde na operaci a já budu po celou dobu jeho hospitalizace s ním v nemocnici. Má manžel po tuto dobu nárok na OČR na starší dítko (ještě němá 3 roky)? Pokud ano kdo mu ho napíše? Dovolenou na celou dobu nedostane a nějak to vyřešit musíme.
Obracím se asi na @j.a.n.i 🙂
Moc děkuju za odpovědi.

j.a.n.i
26. bře 2012

@editah222 Ano má a měli by ho napsat v nemocnici, jen pozor na to, že zaplacených dostane pouze 9 dní.

editah222
26. bře 2012

@j.a.n.i děkuju moc. Doufám, že hospitalizace bude kratší než 9dní a kdyby ne tak se z toho nestřílí, hlavně když bude mít tu dobu omluvenou v práci.

sven
28. říj 2012

@j.a.n.i. - řeším jak to udělat se starším synem, až budu v porodnici. Jak je to s paragrafem? Jestli si manžel na dobu co budu v porodce může vzít paragraf, když bude hlídat Matesa (předpokládám, že ano a že mu § vystaví v porodce. Ale jsou teď podmínky (jak je to s penězi - dostane něco a kolik dní? Poradíš? Díky moc!

j.a.n.i
28. říj 2012

@sven Ano, na paragraf má nárok, napíše ho porodnice, může být tak dlouhý jak je potřeba a placených je 9 dní, platí se hned od prvního dne, včetně víkendů a je to cca 54% hrubého platu.