Paragraf - ošetřování dítěte. Jak dlouho může trvat?

lenkavano
25. led 2010

ahoj holky nevím jestli už tu téma není,ale chtěla bych se zeptat jak dlouho ze zákona může trvat paragraf na dítě a jestli je placený stejně jako nemocenská.předem díky za odpověd 😉

jajdaelda
25. led 2010

ahoj leni,
bývalo to 9 dnů a byly placeny všechny. od 1.1.2010 je to následovně:
V období od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2010 činí podpůrčí doba u ošetřovného nejdéle 6 kalendářních dnů. U osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba u ošetřovného nejdéle 13 kalendářních dnů. Podpůrčí doba počíná běžet od 4. kalendářního dne potřeby ošetřování nebo péče.

V praxi to znamená, že v roce 2010 se u ošetřovného zavádí třídenní karenční doba (stejně jako od 1. 1. 2010 u náhrady mzdy) a ošetřovné tak náleží až od 4. kalendářního dne potřeby ošetřování nebo péče.

jajdaelda
25. led 2010

jo a ještě jsem zapomněla,že to je 60% z denního vyměřovacího základu 😒

lenkavano
autor
25. led 2010

jajda díky moc za vysvětlení jsi zlatá 😉

jajdaelda
25. led 2010

není vůbec zač 😉 jen nevím,jestli Tě to potěšilo,protože pokud to ošetřování není na dlouho,tak to je možná lepší si vzít dovču 😉

lenkavano
autor
25. led 2010

no to se ten paragraf vůbec nevyplatí to je fakt.zaplatí vlastně jen půlku a to ještě jen 60%.tak to je síla 😝

zlatouch
25. led 2010

Ahoj, mám ještě dotaz - co když bych nastoupila do práce dřív? Jde to vůbec? Nebo je závazná ta doba, co mi vypíše dětská dr.?

lenkavano
autor
25. led 2010

zlatouch já myslím že můžeš jít dřív,prostě paragraf ukončíš a doktorka ti to potvrdí.

zlatouch
25. led 2010

lenkavano, asi jo, zitra se jeste v praci pozeptam, delam jen utery a patek, v patek uz to, doufam, bude dobry 😉

bajnokova
25. led 2010

Ahojky
Takže to znamená že když pracuji ve státním podniku tak mužu být s dítětem na OČR jen 6 dní?Tak to je teda nářez když máme antibiotika tak to je minimálně na 10 dní 😒 ještě jsem na mateřské ale od srpna nastuluji a mívám bohožel holky dost nemocné to bude strašný 😖

lenkavano
autor
26. led 2010

bajnokova je to bohužel tak ☹ máme se na co těšit.já budu sice ještě rok doma,ale pak mi to taky nastane.hrůza. ☹

j.a.n.i
26. led 2010

bajnokova: na paragrafu můžeš být tak dlouho na jakou dobu ti ho lékař napíše, takže klidně 2 měsíce, pokud to bude třeba, ale zaplacený dostaneš pouze 4 - 9 den.

lenkavano
autor
26. led 2010

jani takže vlastně ten paragraf je stejně na těch devět dnů ,akorát se změnila podpůrčí doba?já to totiž pochopila taky tak že se zkrátil z devíti na šest dnů 😒

j.a.n.i
26. led 2010

jo, přesně tak, délka paragrafu jako takového je neomezená a podpůrčí doba je 6 dní, s tím, že začíná až od 4. dne co seš na paragrafu

bajnokova
26. led 2010

Mě bylo tenkrát řečeno že mužu být max.těch 9 dnu doma s dítětem pak přijít na jeden den do práce a pak zas znovu paragraf

j.a.n.i
26. led 2010

no, to spíš bylo proto, abys měla i ty další placené... ale je to malinko podvod, protože pak by to mělo být na jinou diagnozu

kulllisek
17. říj 2011

Ahoj holky, nevím, zda je diskuze ještě aktuální, ale zajímalo by mě, jak je to při ošetřování člena rodiny. Vím, že se započítává i víkend, ale jak je to v případě, že mi končí OČR v neděli? K doktorce půjdu nejspíš v pátek a ona mi to už na sobotu a neděli zřejmě nenapíše. Je to tak správné nebo bych měla nárok i na sobotu a neděli? Děkuji.

vojtisek2007
17. říj 2011

@kulllisek tak jí řekni, ať ti to ukončí v neděli, v PO že už půjdeš do práce...neměl by to být problém - co když děláš na směny nebo i sobotu a v neděli, to přeci nemůže vědět 😉

kulllisek
17. říj 2011

No, víš, já jsem nastupovala na OČR v pátek, kdy mi dítko kašlalo jako blázen a ona mi pak říkala, ať se ozvu v pondělí co a jak, že to když tak ukončíme rovnou pátečním datumem, jenže dcerka dostala zánět středního ouška, včera jí píchali obě uši, má ATB, takže s ní budu celý týden doma, OČR mi končí v neděli a v pátek jdu na kontrolu na ORL, takže tím pádem i k doktorce. Myslím, že mi to bude chtít ukončit v ten pátek. 😖

vojtisek2007
17. říj 2011

@kulllisek no jo, tak to s tím asi nic nenaděláš, placených máš stejně max 9dnů - takže od pátku do soboty.....

marecek4
17. říj 2011

@vojtisek2007a jak je to s další diagnózou-nastupovala přece s jiným onemocněním,to by měl být další paragraf ne?a jak je to dneska s tím,že si na prodloužení vezme ten paragraf třeba druhý rodič

kulllisek
17. říj 2011

Nene, máme jednu diagnózu a jeden paragraf, 9. den mi připadá na neděli a v pátek jdu k MUDr., která mi to bude chtít pátkem ukončit, ale já myslím, že bych měla nárok až do neděle, do toho 9. dnu. Asi jí to teda řeknu a uvidím, jak se bude tvářit.

svatule
3. led 2012

ahoj holky, mám dotaz ohledně paragrafu. V dubnu čekáme druhé miminko a já jsem na RD, miminko má srdeční vadu a proto budu rodit v Motole a mimčo tam půjde na operaci. Jde mi o to, jak to je s paragrafem na malou. Může se během té doby vystřídat manžel třeba s mojí mamkou? Já totiž malou do nemocnice nemůžu vzít a manžel zase nedostane tak dlouhou dovolenou, neplacené volno si z finančních důvodů nemůžeme dovolit...
Měla bych být mimo cca 1,5měsíce...

vojtisek2007
3. led 2012

@svatule vystřídat se můžou v tom případě, že má babička stejný trvalý pobyt jako dítě, o které by pečovala..jinak může mít manžel paragraf 9dnů placených a dál může zůstat doma, ale zadara, nebo jít na den do práce a znovu paragraf.....a udělat to tak několikrát dokola...

svatule
4. led 2012

@vojtisek2007 a kdyby zůstal déle, než těch 9 dní, tak mu zaměstnavatel platí pojištění, nebo si je musí platit sám?

vojtisek2007
5. led 2012

@svatule u zaměstnavatele by měl "omluvenku" a samozřejmě mu hradí všechno pojištění - jen je doma bez peněz...☹může být doma dva měsíce klidně

marjama
7. led 2012

Ahoj holky, mám teď poprvé paragraf na ošetřování dítěte a nevím přesně, jak to je, když mi skončí paragraf 9. den a co pak? Musím v práci nějak požádat o neplacené volno? Paragraf mi končí ve čtvrtek, ale na kontrolu jdeme až v pátek, takže ten 1 den nevím, jak se řeší. Dovolenou si vzít nemůžu, protože jsem nastoupila do práce po RD a nemám na ni nárok. Nebo co když nás nechá dr. ještě doma déle, tak by to bylo více dnů a ne jen jeden (dcera měla zánět středního ucha a bere ATB). Díky.

j.a.n.i
7. led 2012

@marjama Paragraf ti normálně běží dál, dokud bude potřeba, akorát od 10 dne dál už ti ho ČSSZ nezaplatí.

marjama
8. led 2012

@j.a.n.i Děkuji za odpověď. Už je mi to jasný 🙂

sarusenka777
10. led 2012

Holky,prosím vás,jak je to s paragrafem,když manžel dělá na směny? má třeba tři dny práce a pak třu dny volna a dělá i víkendy...potřebuju,aby si vzal paragraf na malou až budu v porodnici,tam mu ho taky vystaví? díky moc

j.a.n.i
10. led 2012

@sarusenka777 Jojo paragraf mu vystaví v porodnici a je úplně jedno, že pracuje na směny, paragraf je placený za kalendářní dny.