Paragraf po příchodu z porodnice, Dr. ho nechce napsat

paulia
15. dub 2014

Ahoj holky,mám dotaz,kamarádka přišla z porodnice a má ještě starší dítě.Její manžel zůstal nějakou dobu doma,aby se saral o starší dcerku a dle mě i naší lékařky,ale spoň já to tak měla,má nárok na 9 dní pagagrafu,ovšem její Dr. u níž si ho má vyžádat,jim ho nechce napsat.Máte někdo zkušenost?A případně jaký je to paragraf,aby s tím mohla přijít za Dr.
Předem díky 🙂

tulikiss
15. dub 2014

@paulia paragraf se nebere na dite, ale na manzelku, takze to musi byt tak, ze ona neni schopna se o dite postarat. Vydava se na dobu, kdy je v porodnici a me ho v den kdy me propousteli ukoncili. Nekdy to doktori pisou i na dobu kdy je uz zena z porodnice ,ale to je na domluve.

paulia
autor
15. dub 2014

Děkuji,starost o dítě,kdy je žena v porodnici,to je jasné,to vystavuje paragraf pediatr či přímo porodnice,ale já pak měla ještě od praktického lékaře paragraf na sebe a neschopná jsem nebyla a dnes mi to potvrdila i lékařka,že se to běžně dává,ale asi tedy ne všude,když s tím má kamarádka takové problémy.

veruska007
15. dub 2014

Ten paragraf musí vystavit Mudr. manželky, možná spíš gynekoložka než praktická dr. Slyšela jsem, že někteří dr. to dávají jen po komplikovaném porodu apod.

j.a.n.i
15. dub 2014

@paulia Protože vYstavovat pagraf na někoho, kdo je schopen se starat je protizákonné, takže je celkem správné, že ho doktor vystavit nechce... operovat tím, že jiní doktoři zákon běžně porušují je dost mimo mísu.

paulia
autor
15. dub 2014

@j.a.n.i Tak otázka je,kdo je a kdo není schopen 🙂 Já třeba po příjezdu z porodnice šla pro malou do školky,jde spíše o to,že někdo není schopen zvládnout novorozence a starší dítě současně hned po příjezdu z porodnice od rána do večera sám a moje dr. mi dnes řekla,že je to naprosto běžné,tak ji musím informovat,že je to nezákonné 😒 Nerada jsem Vás pobouřila,byl to spíše dotaz,udivila mě ta reakce,to se přiznám.Musím podotknout,že kamarádka po příchodu domů měla problémy,zánět prsu....tak každý není asi tak silný,ať už fyzicky či psychicky.

andy80
15. dub 2014

Nám vystavili paragraf pro manžela na mě ihned v porodnici.

banitram
16. dub 2014

Pokud jde žena do porodnice a manžel se musí postarat o starší dítě, musí to řešit buď dovolenou, neplaceným volnem, jeslemi, chůvou apod. - neexistuje žádný zákonný nárok na placenou náhradu mzdy ani ošetřovačku. Pokud manžel jde se zdravým starším potomkem za lékařem a dožaduje se vystavení ošetřovačky z důvodu pobytu manželky v porodnici, má smůlu. Jediná možnost je, že starší dítě buď onemocní nebo u lékaře zahrajete divadlo, že onemocnělo a pak lze OČR čerpat.

banitram
16. dub 2014

I když teď jsem našla ještě jiný výklad zákona ..... Jestliže je nemocné dítě, na které čerpá maminka peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou) nebo rodičovský příspěvek, tak již rodiče nemají nárok na ošetřovné. Výjimkou je situace, kdy onemocní nebo utrpí úraz matka dítěte a nemůže se o dítě starat, v tomto případě může ošetřovné čerpat zaměstnaný otec dítěte. Rovněž lze získat ošetřovné na starší dítě, jestliže matka dítěte čerpá rodičovský příspěvek a je těhotná, nebo při pobytu matky v nemocnici.