Péče o osobu blízkou. Kde vyřídit potřebné?

mijunek
9. dub 2011

Ahoj děvčata, tak jsem myslela, že to přijde později, ale zřejmě dříve... budu zjišťovat jak je to s péčí o osobu blízkou, konkrétně se mi jedná o moji babičku,které loni v září zemřel jediný syn - můj táta a tak se o ni nemá kdo starat - jak díky bytovým podmínkám, tak díky tomu, že prostě babi "věří mě", dneska mi ji odvezla "rychlá" s podezřením na mrtvičku - naštěstí plaché, takže ji mám doma, že pokud se zítra ukáže, že je OK, zavezu jí k ní na baráček, ale v podstatě si myslím,že stěhování je už jen "otázka času" - z tatovy původní ložnice jí budu chystat soukromý pokojíček, s tím, že dokud bude schopná dojít si sama na záchod a ohřát si jídlo bude to fajn, ale co až bude potřebovat někoho kolem sebe??? Kde začít vyřizovat potřebné - opravdu nejde, abych chodila do práce a někdo cizí se o ni staral a stejně by to nedělal zadarmo, že...máte s tím některá zkušenosti? Mě osobně napadá zeptat se praktického lékaře na postup a pomalu to začít řešit...díky za každou radu 😉

lenlut
11. dub 2011

tak žádost podaná a v pátek ráno dorazí soc,pracovnice.Jsem koukala jaká je to rychlost 😀

mijunek
autor
12. dub 2011

@lenlut no já jsem zvědavá, jak se vyjádří, držím palce, aby to byl normální soudný člověk a né někdo, kdo si myslí, že má "moc" 😉

lenlut
12. dub 2011

No vypadala příjemně 🙂 žádná stará protiva nebo nabručená ženská jak je znám z naší soc.správy kam chodím s přídavkama,tam mám většinou pocit že je obtěžuju 😠
Paní byla mladá,tak v mojem věku max tak o 3-4 roky starší,možná že i o 1-2 mladší,zkrátka +- kolem té 30🙂.Zkontrolovala žádost,zjitila jsme že jsme zapoměla dopsat adresu u platby složenkou,ale s úsměvem řekla ,že to vůbec nevadí,že se to doplní jak příjde.Celkově měla pěkný přístup.NO uvidíme jak to bude probíhat v pátek.Jen jsme zvědavá jestli babi zvládne vztanout tak brzo-má dorazit už mezi 8-9.což babi má ještě hodně hlubokou půlnoc 😀 Tak snad zvládne vstanout.Prospí totiž většinu dne.Vstává kolem 11,nají se a odpo kolem 13-14h si jde zpravidla opět lehnout a spí až do skorovečera 😅 a v 21h už jde spát znova.Jsou dny kdy teda vstane v to skoropoledne,odpo vydrží vzhůru a v 20-21h jde spát,ale to je tak 2-3 do týdne

mijunek
autor
12. dub 2011

@lenlut tak snad bude vše OK, no já se upřímně děsím toho, co nás čeká...dneska mi volala babi a už podle hlasu se mi zdála taková "utahaná" a včera měla takový depresivní řeči, jako vzala bych si jí domů hned, ale přeci ji nebudu nutit "násilím" 😀

mijunek
autor
14. dub 2011

tak..a je to tu...v neděli jsem odvezla babi na baráček, po tel. se mi zdála "unavená", včera za ní byla ségra a že se jí lekla, jak je "strhaná" a dneska mi volala sama babi, abych zašla za obvoďačkou, ať jí dá doporučení do domova důchodců, tak to mě pobavilo, tady jsou pořadníky tak 3 roky, takže se bude dělat babi pokojíček a jde ke mě...snad to bude ok 😉

lenlut
18. dub 2011

Ahojky,tak v pátek se sociálkou to proběhlo dobře. 🙂 paní nebo slečna byla moc milá a příjemná,i když chuděra musela šlapat přes půlhodky pěšo n ež k nám došla 😀 kupodivu dojela normání mhd a né autem jak jsme my předpokládali, a díky tomu že jela busem tak trochu bloudila 😅 ale i tak byla moc milá.do 14 dnů by jsme měli vědět víc.co mě ale překvapilo,bylože se neřídila těmi úkony co jsme si stáhla,ale dělala si poznámky a vypisovala co má babi za problémy zdravotní ,co zvládá,co ne,ale podle těch tabulek teda nejela,takže vůbec nevím jak babi dopadla.
JInka,babi v sobotu "zaválela" 😖 po 14 dnech vylezla sama ven a jak byla venku tak si chtěla natrhat domů narcisy,přitom ví,že jí to dělá problém,že s enemůže ohnout,protože má pak problém s rovnováhou, a samo,že přitom spadla 😖 v baráku jak naschvál nikdo nebyl,já byla s dětma na nákupu a manžel u kmaráda pomáhat na stavbě,takže ač volala o pomoc protže se nemohla zvednout,tak jí nidko neslyšel.nakonec ji uslyšela sosedka(shodou okolností je to rodina-mamčina švagrová,tak jí přišla pomoc,no dopadlo to tak,že jsem na druhý den voalal mamce at s ní sjedou na pohotovost,že s emi nelíbí ruka,v tu sobotu jí měla nateklou jen na jednom místě,ale do druhého dne jí to oteklo do půlky ruky i s prstma a výsledek-má ji zlomenou někde v zápěstí,nějakou tu kůstku,takže má dlahu av pátek jde na dosádrování.naštěstí to má levou,takže kolem sebe jakž takž zvládne,ale stejně jsou momety kdy potřebuje pomoct,takže mám doma 4 dítě,jen o pár 10letí starší než jsou ty moje 😀 Dneksa jsme zvládly spolu koupání a doufám,že tu sádru bude mít brzo dole,jinka ze mě bude rambo 😀 nebo si servu záda 😅 Při koupíní jí sice pomáhám i jindy když nemá sádru,ale to se zvládne chtnout i druhou rukou,což ted nejde,takže jí musím vyloženě z toho sedu vytáhnout 😝 naštěstí váží "jen" nějakých 65kg,takže jsme to zvládla... chtěla bych se vidět jak tahám 100kg osobu(sama mám sotva 53kg při 172cm,takže jsme hubenour)

mijunek
autor
20. dub 2011

@lenlut tak třeba jste měli štěstí a narazili na normální sociální pracovnici, moc bych ti to přála...my měli včera taky zážitek...naše Lidka si celý týden stěžovala, že se jí "motá hlava", tak jsem zavolala obvoďačce, popsala ji co se dělo a ona, že dojede na návštěvu, abychom babi nikam netahali, no zjstila zvýšený cukr, že jí volá sanitku a pojede na urgent, takže na sanitku se čekalo 4,5 hodiny, na urgentu jsem si krom jiného vydupala i neurologické vyšetření, bo jinak je Lidka zdravější než my všichni okolo -dle krve - CT OK, nakonec se zjistilo, že Lidka málo pije, takže kapačka a večer domů, chuděra dostala kázání jak malej fakan, že má dvě možnosti, bydlet u sebe doma, ale bude pít a to hodně nebo jde hned k nám, kde na ní dohlídne pečovatelka, nic jinýho prostě nelze a perlička na závěr, to neurologický vyšetření nechtěla, dělala ze mě ve špitále magora, co tvrdí, že je nemocná a ona je přitom zdravá 🙄 , jen pro to, že minulý týden spadla na hlavu a bála se, že mi to po tom vyšetření řeknou 😀 😀

nmikra
30. led 2012

@mijunek Vím že ie to asi pozdě, ale s tím to mám 5 letou zkušenost , starám se o tchýni na plno(tedy 24 hodin denně), jedná se o alzheimer, tchýni je 88 let.
S lékařskym doporučením jsem si dojela na magistrát a pak už jen čekala co oni vymyslí.
Dopadlo to tak že že mám babi v péči a protože neni možnost ji nechat samotnou tak nejsem ne zaměstnaná a babi pobírá sociálku 4 stupně.
Pokud by jsi mněla zájem o další komunikaci, tady je můj meil:nmikra@seznam.cz

kofinka
15. pro 2012

@nmikra ahoj zrovna řeším to samé. Ze dne na den babička přestala chodit. Nemá prakticky kyčelní klouby. Do teď chodila stylem ala medvěd (kolébala se ze strany na stranu a sunula nohy za sebou). Ale dle doktora se v noze něco pohnulo nebo zbortilo a babička nechodí. Hledám tedy informace jak dál. Do nemocnice ji dát nechci protože vím po zkušenostech s dědou a prababičkou že tam rovnou umře. Zvažujeme jestli to vůbec zvládneme. Uvažuji i kolik by stálo docházení nějakého ošetřovatele. Jak je to s finanční pomocí od státu ? Pokud bych si na sebe vzala příspěvek za péči o nemohoucího jak je to z důchodem ten by babičce chodil dál, nebo se bere jen ten příspěvek za péči ? Musíme vše zvážit, jestli to vůbec budeme schopni finančně utáhnout. Musela bych zůstat doma a nepracovat. Potřebovala by v tom případě i novou postel, polohovací rošt, matraci, nepromokavé prostěradlo (má plenky). Moc děkuji za rady skoro jsem dnes nespala jak na to musím pořád myslet.

kujacha
25. bře 2013

Zdravím všechny.Prosím poraďte někdo.Známý žil se svými starými rodiči,v listopadu l.r .zůstal doma ze zaměstnání a požádal o příspěvek na matku,která nebyla pohyblivá,nezvládala péči o sebe,domácnost,hygienu...Než se příspěvek vyřídil matka zemřela,v lednu t.r..Začal vyřizovat příspěvek na otce,kterému je 90 let ,nevidí a není schopen se o sebe postarat sám.To bylo v měsíci únoru,začátkem března sám prodělal CMP.Je ležák,stále spí,neví o světě,ale při probuzení rodinu poznává,nekomunikuje ,sem tam nějaké slovo,které si spíš všichni domyslí,při podávání stravy neustále usíná ,hrozí udušení. Lékaři konstatovali,že jeho stav se nezmění,poškození je velké , srdce pracuje pomalu.Co teď , z nemocnice má jít domů ,nebo na LDN.Pokud je pravda to co tady čtu ,že musí ten stav trvat nejméně půl roku aby dostal příspěvek na péči,není možné ho vzít domů.Z příspěvku by se platila pečovatelka.Během 5 měsíců by se žádalo 3x o příspěvek na péči z 3člené rodiny.Nic není vyřízené,jen ta rodina jaksi ubývá.Poraťe,co teď

jajajka50
2. dub 2013

Ahoj všem, jsem tady poprvé a moc potřebuju poradit. Mám 79 letého tatínka, kterému vyřizujeme příspěvek o osobu blízkou. Má se o něj starat moje 75 letá maminka. Já jsem po operaci na nemocenské a nastala taková situace, kdy mi maminku odvezla rychlá do nemocnice a dnes mi bylo oznámeno, že půjde na implantaci kardiostimulátoru. Péče o oba dva rodiče bude nejméně 3 měsíce na mě, dokud se maminka nezotaví, protože tatínek le ležák a maminka nebude moci zvedat dlouho břemena nad 5 kg. Nevím co mám dělat, mám jít na pracák, nebo mi doktorka napíše další nemocenskou? Nemůžeme být úplně bez mého platu, protože máme finanční závazky atd....Nemáte s něčím podobným zkušenosti ? poraďte prosím. Díky

pepa22
23. črc 2013

Ahoj holky,pročítám si tohle vše a chtěla bych poradit,můj manžel onemocněl...má nádor na mozku ☹ ,řešíme momentálně invalidní důchod,ale proto že jeho stav je ze dne na den horší, budeme muset taky žádat o přispěvek na péči,tak vlastně nevím jestli o tohle nemám žádat souběžně,jestli někdo máte podobné zkušenosti budu ráda za radu děkuji iva

barila28
14. srp 2013

Ahoj všichni,prosím poradíte někdo?Mám nemocnou 70ti letou maminku.Mamka je už hodně nemocná,
už jenom leží a já bych se potřebovala o ni starat.Problém je v tom že mamka nebyla již 30let u žádného lékaře,
ani není jak ji tam dostat,nepostaví se na nohy a navíc o tom nechce ani slyšet,má velkou fobii z doktorů.
Jak to mám proboha zařídit,abych dostala pečovatelský příspěvek?Navíc jsem totální úřednickej hnup.
A navštívil by nás v téhle době alesponˇobvodní lékař?Do nemocnice ji nedám to by byl její konec.
Poradˇte prosím někdo jsem zoufalá,navíc pleny a náplasti na její ošetřování jsou strašně drahé,už to
,ani finančně nezvládáme.Děkuji Petra(barila28)

evajarka
3. lis 2013

Ahoj, také řeším podobný problém s maminkou, která již nemůže být sama. Máme zažádáno o domov seniorů, ale je to na dlouhou dobu a navíc se mi ji tam vůbec nechce umístit. Proto jsem se rozhodla odstěhovat se k mamce do bytu ještě se svou 8letou dcerou, které budu muset změnit školu. Já dávám výpověď v práci k 31.1.14. Neví někdo jak to bude s pobíráním peněz když bych měla nárok 5 měsíců na podporu v nezaměstnanosti a zároveň se již starala o maminku, nepočítám že to bude bůhví co, raději se smiřuji jen s těmi 4000,- protože je chodící, není ležák, ale že ji jinak myšlení už nefunguje jak by mělo, choví v noci po venku, nemá orientaci v čase, místě, zapomíná, nepoznává..... prostě Alzheimer 😢
Aby mi sociálka neřekla že mi nemůže nic dát na maminku, protože si žiju z podpory v nezaměstnanosti (což bude asi 2měs 7000,- pak 5000,-) Neumím v tom chodit, nikdy jem o nic nežádala, vždy jen chodila do práce, teď to budu mít s dítětem na krku a maminkou asi dost kruté, ale chci to zkusi.
Děkuji

j.a.n.i
4. lis 2013

@evajarka Co já vím, tak příspěvek na péči dostává ta osoba, která je na tom zdravotně špatně, nikoliv ty, takže by to nemělo vadit.

hybrida30
12. lis 2013

Dobry den mam takovy dotaz mam3stupen poztizeni a mam pritele kterej se o me stara pobyrame pecovatelsky prispevek a nevime jestly muze chodit do prace abysme oty penize neprisly

martaska171717
22. črc 2014

ahoj,všechny zdravím.chci se zeptat,kde přesně si mám zajít vyřídit příspěvek na péči,na sociálku nebo úřad práce?poradte........chci si to vyřídit na přítele,který má rakovinu žaludku,byl mu přiznán plný inv.důchod 3.stupně.děkuji a přeji všem silné nervy......... 🙂

znameni1
30. zář 2014

Záleží také na tom jak to umí postižený podat posuzujícímu - mám známého , který pobírá 8000 Kč a přitom chodí sám po soudech ,sociálkách ,jezdí si po výletech a podotýkám sám bez průvodce . Veškeré úkony ,které jsou potřeba zvládá bez omezení. Tak teda nevím na co by pak měli mít nárok opravdu nemocní.