Péče o osobu blízkou. Kde vyřídit potřebné?

mijunek
9. dub 2011

Ahoj děvčata, tak jsem myslela, že to přijde později, ale zřejmě dříve... budu zjišťovat jak je to s péčí o osobu blízkou, konkrétně se mi jedná o moji babičku,které loni v září zemřel jediný syn - můj táta a tak se o ni nemá kdo starat - jak díky bytovým podmínkám, tak díky tomu, že prostě babi "věří mě", dneska mi ji odvezla "rychlá" s podezřením na mrtvičku - naštěstí plaché, takže ji mám doma, že pokud se zítra ukáže, že je OK, zavezu jí k ní na baráček, ale v podstatě si myslím,že stěhování je už jen "otázka času" - z tatovy původní ložnice jí budu chystat soukromý pokojíček, s tím, že dokud bude schopná dojít si sama na záchod a ohřát si jídlo bude to fajn, ale co až bude potřebovat někoho kolem sebe??? Kde začít vyřizovat potřebné - opravdu nejde, abych chodila do práce a někdo cizí se o ni staral a stejně by to nedělal zadarmo, že...máte s tím některá zkušenosti? Mě osobně napadá zeptat se praktického lékaře na postup a pomalu to začít řešit...díky za každou radu 😉

stazina
9. dub 2011

Ahoj , myslím, že praktický dr. by ti měl omoct s postupem, a pak taky sociálka...ale připrav s ena dlouhý proces . a pak taky záleží na tm, jak hodně bude babička samostatná..pracovala jsem v sociálních službch jako pečovatelka a lidi se rozdělovali do skupin podle soběstačnosti...a někdy, i když ten člověk se ani enučesal, nedosáhl na nejvyšší stupen bezmocnosti...takže pokud bude babička schopná si sama dojít na záchod, nebo jenom s doporvodem, sama se nají mylsím , ež dosáhne maximálně na druý stupen, co ž jsou myslím 4000,- .takže podle mého bys šla na pracák a k tomu by dávali ješět např. 4 tisíce za peči o babičku
No,už dlouho nejsem v oboru a nejsem soviální pracovnice, takže jsem ti asi moc neporadila,
Sna bude babičce co nejlépe a i když bude u vás, bude schopná se o sebe hezky postarat a ješět dlouho.Opatruj se a držím palce

radka.m.
9. dub 2011

ahoj,tak já pobírám péči na n ejstarší dceru už 15let,nejdříve si vyzvedneš papíry na městské sociálce,ty vyplníš a pošleš,na základě té žádosti ti přijde sociálka udělat domů šetření,podle toho napíší posudek pro posudkového,mezitím si posudkový vyžádá zprávy od lékařů,ty se nemusíš o nic starat,jenom vyplníš ty papíry a posudkový si vyžádá vše,co k tomu potřebuje a tebe si pak pozvou už jenom na posudkovou,jinak tě chci raději předem upozornit,že od minulého roku jsou ty body hooodně utáhnuté a málokdo na tu péči dosáhne 😒 ,většinou to uznají opravdu jenom ležákům,ted mám kamarádku,která je po těžké mrtvici,ochrnutou ruku,neumí číst,psát,počítat,pořádně jí nejde ani mluvit,s nikým cizím se nedomluví,nespočítá si peníze,prostě nic,postihlo jí to mozek z jedné celé třetiny a vzhledem k tomu,že je sama,má 15letého syna,tak jsme také žádali o péči-že by se starala její maminka a revizák jí to zamítnul,jinak pokud žádáš o péči,tak ten stav,ve kterém je ta osoba,na kterou žádáš,musí trvat nejméně rok,podmínky jsou prostě dost ostré

mijunek
autor
10. dub 2011

Holky díky, je to výborny ☹ takže, když to shrnu, tak buď "nežerem a já budu mít "čistý svědomí", že se starám o nejbližš osobu a nebo žerem a babi starej se jak umíš, jo??? No hezky je to tu zařízený, moc hezky 😒 Už se těším na další zprávy stylu: kolik stojí péče jednoho důchodce v domově důchodců...apod. v téhle republice je fakt bordel 😖 co už včil, kašlat na to - nějak bylo nějak bude 😉

martinatrnkova
10. dub 2011

@mijunek my máme podobný problém. Tchýně je nemocná, nesoběstačná, během 4let se z relativně zdravé ženské dostala na invalidní vozík, kdy sama nevstane z postele, nezajde si na záchod, neumyje se, nenají se... prostě bez pomoci nic a s pomocí hodně těžko a ještě to není ono.
Všchno záleží na tom, co napíše doktor. Pak co řekne komise,ale na tu se dá odvolat a dosáhnout "svého", ale zase záleží na tom, co napíše doktor.
Jinak je to běhání po sociálce a úřadech. Tchýně dostává 8t, a má v tom zahrnuty veškerý příspěvky a peníze na pečovatelku (samozřejmě by to nestčilo, takže jsme hledali jiné řešení). Nakonec zůstal doma manžel, protože je osvč a na žádné příspěvky nemá nárok, za chvilku přebírám štafetu jí, přestanu chodit do práce kvůli mimi, a na příspěvek nebudu mít nárok, ale stejně bych byla doma.
Je to všechno strašně složité, nejlepší je natrefit na sociálce a úřadech na nějakyho fajn úředníka, který je ochotný všechno vysvětlit a poradit.

berynka
10. dub 2011

@mijunek, na tvém místě bych si zjišťovala, jak je to u vás a v okolí s domovy důchodců a různými stacionáři, případně s LDN. U starých lidí se zdravotní stav mění ze dne na den a čekací lhůty do těhle zařízení jsou na leta 🙄 . Taky se dá žádat o různé příspěvky (např. bezmocnost), ale to si v podstatě můsí vyřídit babička. Jde z toho pak připlácet třeba profesionální pečovatelka, vození za doktory apod.

paegaska
10. dub 2011

@mijunek Doporučuji ti, aby sis začala vyřizovat příspěvek na péči, tak jak ti radí holky.
Pokud babi je ještě trochu dobrá tak se to dá udělat i tak, že na sociálce ti poradí jaké služby můžeš požadovat, aby jsi zvládla pracovat a zároveň pečovat . Určitě donáška obědů a denodenní návštěva sociální pracovnice, která babi pomůže např. s hygienou.
Takže babi snad má důchod a k tomu bys měla příspěvek na péči, teda použiješ ho na služby a umožnilo by ti to pracovat a mít babi zajištěnou během dne.
Samozřejmě, jde to jen do doby než by se zdravotní stav babi zhoršil tak, že by nemohla být sama vůbec. Ale pak to zase bude záležet na jejím aktuálním zdravotním stavu, pokud by ses chtěla starat o ni ty, tak ti pak příspěvek určitě zvýší. To je teď těžko řešit.
Jsi skvělá vnučka. Jen nezapomínej, že péče o babičku může být záležitost i desítek let, takže pokud se podaří zorganizovat to tak, abys měla přitom vlastní život soukromý i pracovní je to dobře pro obě strany.

radka.m.
10. dub 2011

tak mě teda nepřijde jako běhání po úřadech a sociálce to,že mám vyplnit jeden papír,nic víc se k tomu nepotřebuje,revizák si veškeré podklady vyžádá sám,jinak pokud je ted babi soběstačná,tak nemá cenu začít už ted vyřizovat papíry,jak tady někdo píše,protože ten stav se počítá jako že je soběstačná,takže by tu péči stejně zamítli,jo a třeba konkrétně u nás v okrese i na odvolání si to revizák vždy obhájil,jede totiž podle tabulek,už kolikrát byl i v televizi,protože to lidem zamítnul a oni to dali do tv,ale on si to vždycky obhájil,takže bych řekla,že na odvolání je ta šance stejně velká,jako u toho posudkového 😉

berynka
10. dub 2011

@radka.m., jenže ty asi mícháš "hrušky a jabka" 😉 . Některý příspěvek se odvíjí právě od zdravotního stavu, takže není bezpředmětné si o něj žádat, i když senior je relativně ok. Ta škála peněz je celkem široká (cca 2tis - 11tis) a rozhoduje komise o výši přidělené částky. Moje babička má třeba nárok už na nějaké peníze, i když "jen" hůř chodí. Když se zdravotní stav zhorší, tak si podává žádost o zvýšení. Přijde revizní, posoudí a přijde závěr.

mijunek
autor
10. dub 2011

@berynka já vím, že všechno závisí na zdravotním stavu babi,ale upřímně domov důchodců apod. to jě něco co pro mě připadá v úvahu pouze v případě, že bych babičce doma "ubližovala" - nebyla bych schopná se o ni postarat - nejsem zdravotník 🙂 beru to tak, že když jsem si "dopečovala tatu", dopečuju i babičku, je tedy fakt, že tata tu hlavní péči potřeboval asi"jen" týden ☹ ale jinak, nějak bylo nějak bude, mě jenom zajímalo, jak se to všechno vlastně vyřizuje a co pro to musím já udělat 😉 ono, pokud to bude tak, že přes den se babi "zvládne sama" a já budu moct chodit do práce, o nic žádat nechci, ale pokud by to dopadlo tak, že by byla potřebná nějaká pečovatelka nebo bych musela zkrátit pracovní dobu nebo nevím co, pak bych si asi požádala 🙂

mijunek
autor
10. dub 2011

@paegaska kéž by babi měla "několik desítek let" 😀 krásně to napsané, ale babi bude mít letos 83, takže na ty desítky, byť bych jí je přála to fakt nevidím 😀 😀 no uvidíme...ale jak říkám, dát ji do domova důchodců, tak na druhý den "žalem umře", to fakt ne, jenom, ať je radši u mě...já jsem zvyklá, že nás doma bylo vždycky víc a babi je úžásná, místo babi ji oslovuju "lidko", ona se naoko čertí...no prostě u nás asi nebude takovej ten klasickej vztah babi -vnučka... 😉

verusa.j
10. dub 2011

@mijunek - ahoj, tak já mám babičku ve speciálním zařízení pro lidi s ALzheimerem v těžkéms tádiu, jsem její zákonný zástupce, i když má dva syny, nejeví zájem a já ji mít doma nemohu. Uričtě by ti poradili na sociálce, kde se vyyřizuje přípsěvek na péči, výši určí podle zprávy od obvodního lékaři, mají přesné tabulky, kolik úkonů zvládne sama a kolik ne, babička neudělá sama nic a až teď nedávno měla druhý stupeň, teď nevím přesně, kolik to je, . Ale je to bída. Záleží asi na typu onemocnění, ale u nás ve státě se nehledí ani tak na člověka.

radka.m.
10. dub 2011

berynka-ne,ne,nemíchám,vždyt jsem v úvodu psala,že ho pobíráme už 15let 😉 ,je to přesně,jak napsala verusaj,tady je otázka na péči o osobu blízkou,ta se uděluje právě na základě púosouzení zdravotního stavu a opravdu je to bída,jak píše verusaj,pokud není člověk skoro ležák,tak na něj podle nových tabulek většinou nedosáhne a pokud je babi zatím vcelku soběstačná,tak jí zatím nedají nic,nikoho to v dnešní době vůbec nezajímá,bohužel,samozřejmě to může zkusit podat každý,ale pokud ti to zamítnou,tak mezi další žádostí musí uplynout nějaký čas,jo a ještě taky jedna z podmínek je,že aby mohl přidělit revizák příspěvek,tak musí být stav uznán za DLOUHODOBÝ,což se považuje za dobu nejméně jednoho roku,samozřejmě,jsou i vyjímky,ale třeba když zase někdo třeba ochrne,tak i kdyby měl nárok podle tabulek na péči,tak ten stav musí trvat dlouhodobě a také musí být jasné,že se tento stav Nemůže zlepšit 😒

sisstin
10. dub 2011

no hlavně POB už neexistuje, teda ten termín... 😉

a že by zase nedali nic, tomu nevěřím...na netu jsou ty body, tak si je projedte. Je dobré se připravit předem, a odůvodnit každý bod, který ta osoba nezvládá samostatně a bez dozoru 😉 Je fakt dobré být připravený na tu návštěvu, pořádně si to pročíst, vyhledat atd. Pak tam ta šance podle mě je velká 😎

hakanka
10. dub 2011

Ahoj, příspěvek na péči o osobu blízkou byl nahrazen příspěvkem na péči. příspěvek na péči je určen přímo osobě, která péči potřebuje (tj musí žádat babička) podrobnosti: http://www.finance.cz/socialni-podpora/informac....
Babička může využít sociální služby např peč. službu )úklid, obědy, služby denního stacionáře "školka pro seniory", tísňová péče - připojení na systém, kdy má babička tlačítko, kterým může kdykoli přivolat pomoc, apod - seznam služeb zde: http://www.finance.cz/socialni-podpora/informac....
Služby, které jsou v dosahu si můžeš najít tady v registru (pozor dost často nefunguje, když tak zkus opakovaně):
http://iregistr.mpsv.cz/socreg/rozsirene_hledan...
krom toho je možné požádat o domácí ošetřovatelskou službu - zde dle dohody s ošetř. lékařem, ta je hrazená ze zdravotního pojištění, v rámci ní se nejčastěji poskytují: injekce, cvičení, měření TK, podání léků, převazy. Dost agentur domácí péče dělá ošetř. i peč. službu, tj je možné kombinace - ráno dojde pečovatelka - úklid, snídaně, dopoledne zdr. sestra - měření TK, RHB cvičení, v poledne přivezou pečovatelky oběd a večer se staví pečovatelka.
dále doporučuji zeptat se na kompenzační pomůcky, např. sedačka na vanu často velmi usnadní péči.
viz: http://www.dmapraha.cz/katalog/na-vanu/0/143
hodně sil a pokud budeš potřebovat upřesnění, napiš.

radka.m.
10. dub 2011

ahoj siss- 😉 🙂 ,jo,jo,máš pravdu,příspěvěk na péči o osobu blízkou už podle názvu není,já tomu pořád říkám podle starýho názvu,ještě pořád 😉 ,jinak ne,že by to nedali nikomu,to určitě ne,ale hodně to zkrouhli,jak ty body,takže fakt na to málokdo dostane a když mu něco z milosti dají,tak především ten první stupen,což zase zkrouhli peněžně,místo 2000kč to je ted myslím 600 nebo 800kč,což je fakt almužna 😒

sisstin
10. dub 2011

@radka.m. jj, to vím, jak to zkrouhli 😒 ale myslím, že fakt ti senioři to mají "lehčí", než třeba to je u dětí 😉 já jsem to teda ani nezkoušela, syn by měl asi tak jeden bod 😝 u těch dětí je to na prdlačku, že se ještě bere v potaz, jaká je ta pomoc u zdravých vrstevníků..a ne jenom to, jestli zvládá samostatně nebo nezvládá 😝

já možná budu ještě znova žádat o prodloužení rodičáku( počítám, že zbytečně), ale tak za jednu návštěvu socky už nic nedám 😀

radka.m.
10. dub 2011

jo,jo,zkrouhli úplně všechno 😠 ,jinak určitě ti to stojí za to,to alespon vyzkoušet,za to nic nedáš,jak píšeš,jenom jedna návštěva,tak at vám vyjde aspon ten rodičák 😉

sisstin
10. dub 2011

@radka.m. no ono to asi nevyjde, zatím má suspektní expresivní dysfázii, slabší formu, při velmi dobrém intelektovém potencionálu...takže ty ostatní složky mimo exprese řeči jsou v normě, některý i lehce nad... takže to jako vidim černě 😕 ono podle novely je F80.- expresivní porucha řeči hodnocená jako těžká porucha komunikace a orientace, měly by na ni být výhody III.stupně a ZTP... jenže v praxi to fakt tak nefunguje 😝

radka.m.
10. dub 2011

no,právě že nefunguje 😠 ,má kamarádka po té mrtvici,má mimo jiné právě i dysfázii,těžkou formu,nedomluví se vůbec,nosí při sobě pořád tu průkazku,že má dysfázii a že se neumí domluvit a právě o to POB jsme žádali 8měsíců po mrtvici po neměnném stavu a stejně ji ho nedali zase proto,že ten stav musí trvat aspon rok,aby mohl být uznán za dlouhodobý 😒

sisstin
10. dub 2011

@radka.m. a není to spíš afázie? 😕 Dysfázie je vývojová vada řeči, a ta se v 99% případech kompenzuje věkem. Jen u opravdu těžkých forem receptivních dysfázií ten dospělý mluví asi jako cizinec, co se naučil česky..ale to jsou fakt malá procenta, a znám snad jenom jednoho dysfatika, který nemluví dodnes a ani nerozumí, ale to už je fakt extrém a ta porucha řeči je receptivní, ne expresivní 😉

radka.m.
10. dub 2011

asi jo,ted si nejsem vůbec jistá,jak to má na té průkazce od logopedky napsané 😀 ,ale jako podstata zůstává stejná,i logopedka a ostaní odborní lékaři ji napsali dostačující posudky a tak jim zase pro změnu vadilo to,že to netrvá dostatečně dlouho,teda sociálce ne,ta jí napsala dost pozitivní hodnocení,ale revizák si prostě něco našel a bohužel to závisí ve finále právě na revizákovi,i když on je zase hodně vázaný OSSZ v praze,protože pokud by se jim něco nelíbilo,tak se to zase okamžitě vrací zpátky na přehodnocení reviznímu 😒

sisstin
10. dub 2011

@radka.m. to by mi sedělo víc, protože předpokládám, že to má získané po té mrtvici 😉 tam je právě problém v tom, že to není diagnoza trvalá většinou ( teda to je jako dobře samozřejmě, ale pro ten posudek je to blbý) 😉

Já chodím na postižené děti, a tam jsou s PNP takový story, že člověk nechápe 😒 třeba Anny, co má B. s Wiliamsovm syndromem ( těžká genetická porucha - těžká mentální retardace, srdeční vada, srostlé kosti na rukou atd.), a stejně jim nejdřív ani neprodloužili rodičák, pak s PNP peklo, dostali nejdřív jenom jedničku atd. 🙄 🙄 🙄 🙄

radka.m.
10. dub 2011

no,já vidím problém i v tom,že dříve se body mohli alespon sčítat ,jakkoby diagnozy se sčítaly,ted,co to omezili,tak se to právě už nesčítá,to samé je i u invalidních důchodů 😒 ,jinak my jsme s tím nikdy neměli sebemenší problém,ale co s námi jezdili na onkošku jiné děti,tak jich osobně taky znám pár,co se i odvolávali a nepomohlo jim to 😒 a to bylo ještě v době,kdy pokud byla onkologická diagnoza,tak péče byla jasná,to říkala každému hned při nástupu na onkologii i sociální pracovnice,která pracuje právě pro Motol,bylo to ještě po roce 2001,ted už to je zase úplně jinak,za ty roky se to pořád mění,ale určitě k horšímu 😠

radka.m.
10. dub 2011

jinak s tou péčí,prvím stupněm,to je úplně na nic,protože když si vezmu,že si z těch 3000kč musíš zaplatit ještě sociální a zdravotní,tak těch peněz moc nezůstane,skoro nic,je to až směšný

sisstin
10. dub 2011

@radka.m. je to prostě v pr ☹ já se takhle dost znám i s maminkama autistů, a to je to samý v bleděmodrým....PNP jedničku a čus, přitom to dítě vyžaduje neustálý dohled a pomoc 😠

si právě myslím, že u těch seniorů se to hodnotí "líp", tam prostě jde vyloženě o ty body - neposadí se, nepostaví, nedokáže stát v prostoru, nedonese si hrneček s čajem atd. 😉 dá se tam aspon "něco" nasbírat. Při tom PNP se ale myslím nebere v potaz diagnoza, ale opravdu jen ty úkony, které nezvládne.

A byl tam právě problém u mentálních postižení, kdy sice ten člověk je fyzicky schopný úkon provést, ale mentálně ne...takže třeba fyzicky je schopný si přenést hrnkem s čajem, ale mentálně je pak schopný ten hrnek hodit na zem atd. 😉 Tohle myslím řešil Motejl, že se tohle musí brát v potaz...ale realita je opět jiná ☹

radka.m.
10. dub 2011

ono u té péče se berou i body,ale revizák zkoumá i diagnozu,bodama by právě ta kamarádka odpovídala v pohodě,to nám říkala přímo soc.pracovnice,ale po prozkoumání diagnozy,to revizák zamítl,jinak jsi mi připomněla s těmi mentálními postiženými-je to úplně stejný paradox,jako jeden pán od nás je nad kolenem bez nohy,měl plný id a ty pahýly se létama jakkoby malinko prodlužují,no a když pán šel nedávno před posudkovou,tak mu naměřili ten pahýl asi o 2cm delší,tak to revizák naznal jako zlepšení zdr.stavu a dal mu jenom id 2st. 😠

lenlut
10. dub 2011

ahojky@mijunek zrovna řešíme u nás to samé.Mě v lednu 2012 končí rodičák,takže bych měla mít nástup do práce jenže bydlíme s babičkou která je nemocná poslední 2 roky(okologický pacient.meta na játerch a plicích),takže jsme začli řešit jak babičku zabezpečit od toho ledna.Nakonec jsme se doma s mamkou domluvily,že z babičkou zůstanu doma já,mamka má 5-6 let do důchodu,takže že by dala výpověd nehrozí,to spíš můžu já (říkám si že práci snad najdu vždy a snad by nebyl ani problém s návratem na původní místo)Taky jsme si ještě před pár měsíci nedokázali představit ,že budem něco takového řešit,ale babička se hoodně od ledna zhoršila po zdravotní stránce a i dokonce ona sama uznala(což je u ní co říct),že nezvládá tolik co si mylelal že zvládne .Je už přes 1,5roku na chemě,tažke jí to celkem dává zabrat.Jsou dny kdy je jí dobře,ale pak jsou dny kdy je hodně zesláblá( a těch je bohužel víc ☹ )Co se týče domácnosti,tak tu nazvládá vůbec,ven skoro taky nevychází,protože má od toho ledna ještě problém s chůzí a o jídlo se jí už taky starám já.Původně jsme mysleli s mamkou že až nastoupím do práce ,že se budem u babičky střídat-děláme opbě na směny,takže že budem mít vždy opačný týden,jenže jsme zapoměli že já dělám jan ranní a odpolední a mamka má k tomu ještě noční,takže by jsme jeden týden nevykryli a nechat babičku doma nejmín8-10h samotnou,je už nereálné.Takže pokud to vyjde,takl s ní zůstanu doma já.no apokud ne taka si zůstanem u toho střídání s tím,že na ten týden co smamkou nevykryjem by se musela aleposn na pár hodin zajistit pečovatelka.Akorát jsme dneska s babičkou vyplnily žídost o ten příspěvk na péči a zítra jí jdu podat.JInka hodně info jsme získala odtud http://www.pecujdoma.cz/,najdeš tam i ke stáhnutí seznam těch úkonů co používají sociální pracovníci při určování soběstačnosti,ale musíš se zaregistrovat,jinka s ek nim nedostaneš.
No jsme sama zvědavá jak dopadnem

mijunek
autor
11. dub 2011

@hakanka děkuji moc za info 🙂

mijunek
autor
11. dub 2011

@lenlut no vidím, že to máte doma taky "veselé"...mě na tom všem nejvíc vadí to, že v TV pak ukazují, kolik jeden pacient "stojí" za měsíc ústavní péče, osobně bych měla raději babi doma, kde vím, že bych se jí plně mohla věnovat a přišlo by to "na polovic", jako bohužel složenky se neptají, ale chodit do práce a ještě se celodenně o někoho starat je prostě nereálné, už jsem uvažovala i tom, jakou práci na doma, abych mohla v klidu zůstat a ještě pracovat, ale zatím, co jsem kde vidělat tak to byl nějaký MLM nebo spíš něco podvodného rázu...upřímně já se práce nebojím, včil jak umřel tata, tak mi zůstaly ještě nějaké věci s bráchou, které je potřeba doplatit, s čímž jsme si s tatou vzájemně vypomáhali (brácha je lempl...), klidně bych šla ještě po normální práci na brigádu, ale kam??? a to neřeší to, bude-li třeba se o babi postarat...

lenlut
11. dub 2011

@mijunek jj přesně to je ono,pak se v TV ukazuje jak se rodina o nemohoucí nechce postarat,ale že je to i někdy jinka už se nezmíní,spíš ještě ty podmínky zpřísní.Přitom je dokázané že domácí péče rodinou vyjde o dost levněji.U nás to právě asi budem muset zkombinovat s prací,ale je fakt že kdybych neměla s kým se střídat tak by to taky nešlo.Včera jsme znova koukala na ty úkony a na ten 3 stupen se babi dostane asi sotva,na druhý dosáhne.No v každém případě budem mít s mamkou honičku,až nastoupím do práce.Původně jmse myslela ,že dosáhnem na ten 3 stupen(přitom 8000 příspěvku už bych s ní mohla zůstat doma a finančně by nás to nepoznamenalo),ale dost o tom pochybuju.Máme tam pár úkonů u kterých nevíme jak to bude ta soc.pracovnice posuzovat,jestli jako že je babi zvládne nebo že už ne.
JInka domácí práce které by nebyla podvod snad ani neexistují a na ty MLM já jaksi nejsem ten správný typ(tím bych neuživila ani v njemenším 😅 )kdysi jsme dělala avon,ale to jen pro pár kamrádek a spíš rpo svou potřebu,na uživení to nebylo.U mě je už brigáda,při směnném provozu,3 dětech a péči o babi nereálná.
Ten odkaz co je v tom mém příspěvku koukám že je špatný,připletlo se mi tam to "najdeš" správně je to takto
http://www.pecujdoma.cz/