Po RD nejdu do práce. Bude za mě stát platit pojištění?

katty6
4. lis 2009

Holky, poradte prosim jestli mate s tim zkusenost. Premyslim o druhu roducaku a zajima me jak je to s tim kdyz mi konci dvouleta varianta, neotehotnim a zamestnavatele nemam. Je to automaciky ze stat za me bude platit socialni a zdravotni pojisteni do tri let veku ditete? nebo nekde musim hlasit ze zustavam doma? jak je to narocne na vyrizovani? a kde se to vyrizuje?
A jeste jeden dotaz. Pokud si budu chtit na rodicaku privydelat a necham se zamestnat na castecny uvazek nebo zacnu podnikat na zivnostak jak je to se zdravotmim a socialnim? hradit ho bude pak zamestnavatel nebo ja sama? a musi se to hlasit nekde aby se to neodvadelo dvakrat (stat, zamestnavatel..) Omlouvam se za mozna hloupy dotaz.. 😅 ale jsem z toho vseho zmatena.
Pokud vim, tak kazda zmena se musi hlasit na zdravotni pojistovne, to by teoreticky znamenalo ze kdyz zacnu pracovat ci podnikat tak jim to nahlasim a platit bude za me zamestnavatel nebo ja, ale jak je to se socialnim pojistenim??
Dekuji

janasekh
29. led 2010

Ahojte, tak jsem chtěla dneska se na něco zeptat a koukám, že Jeska se už za mě zeptala. Mám ten stejný problém, v červenci mi končí vyplác. rodičáku na 2 roky, mám stálého zaměstnavatele, plánuji otěhotnět a jít na neschopenku, ať dostávám nějaké penízky. jen nechápu, co tím myslela kacka, že je možno si prodloužit rodičák na tři roky? I když si ho prodloužím, tak přeci už žádné peníze dostávat nebudu, nebo ano? a když budu na nemocenské, tak peníze dostávat budu, pak přejdu na mateřskou a pak na rodičák. chápu to snad dobře?

j.a.n.i
29. led 2010

Janasekh - chápeš to dobře, ale platí pro tebe to samé co pro Jesku, je jedno na jak dlouho sis zvolila rodičák, podstatné je, jestli si v žádosti o rodičovskou dovolenou uvedla že ji chceš jen do věku 2 let. A pak tím ještě kacka myslela, že neschopenka je pro ty co mají v těhotenství zdravotní problémy a ne jako plánované vyplnění času před druhou mateřskou, pro tyto účely je přesně to prodloužení RD.

kacka.va
29. led 2010

já to myslela přesně jak píše j.a.n.i. - já pořád beru, že když nemusím, tak na nemocenskou nejdu, hlavně by se to týkalo až toho, kdy jste těhotné, takže pokud neotěhotníte hned, tak mezitím můžete mít prodloužený rodičák. Jasně že bez rodič. příspěvku.

janasekh
29. led 2010

jj tak to je mi jasné. v práci jsem něco podepisovala. Poslali mi po taťkovi papír, že prý rodičovská dovolená mi končí 28.11.2010 (to budou přesně 2 roky od požádání rodičovského příspěvku) a pak do 4.1.2011 čerpám dovolenou z roku 2009+2010 (tomu moc nerozumím, myslela jsem že nemám nárok na žádnou dovču) no a pak 5.1. nebo jak to vychází, bych měla nastoupit do práce, a že musím aspoň 4 dny předem dát vědět, že chci nastoupit. Nic jsem neřešila a podepsala, na personálním jsem měla vždycky dobré vztahy, i s Ondráškem jsme se tam na ně byli hodněkrát podívat, no tak teď nevím. znamená to, že nemůžu nastoupit dřív do práce, a že bych v případě otěhotnění neměla nárok na nemocenskou?

j.a.n.i
29. led 2010

janasekh - tak to znamená, že pokud otěhotníš a bude to na rizikové, tak máš od 29.11.2009 nárok na neschopenku, nebo samo můžeš nejdříve vybrat dovolenou a na neschopnost jít až od toho 5.1.2011. Pokud bys chtěla do práce nastoupit dřív, tak to po dohodě se zaměstnavatelem jde, ale je potřeba opravdu nastoupit a nějakou dobu chodit do práce...

kacka.va
2. únor 2010

tak jsem dneska ještě na VZP volala, jestli se něco musí hlásit a byl to fakt záživný rozhovor. Nejprve mi řekli, že nic vyplňovat nemusím, pak že musím, že vlastně nebudu už pobírat rodičák. Když jsem se ptala, jak to bude, když si budu doma vydělávat na dohodu, tak mi bylo řečeno, že budu porušovat pravidla VZP, tak jsem se ptala proč, když za mě bude odvádět zdravotní stát, tak mi bylo řečeno že kvůli tomu ,že nebudu pečovat o dítě, tak jsem jim oznámila, že budu dělat z domova, tak mi řekli, že teda nic porušovat nebudu. Takže prý mám jít na pobočku a tam si to vyřídit.

jabber
4. únor 2010

kacka 😀 😀 taky si občas říkám, co lidi na těch místech dělají, když vědí prd 😅 😀 člověk aby si všechno nastudoval sám a pak jim ještě radil 😀

kacka.va
4. únor 2010

jabber: přesně, už mě to přestává bavit, nejhorší je, že když ti to řeknou blbě a ty se podle toho zařídíš, tak je to stejně vina tvoje, že jsi něco zanedbala nebo nenahlásila. Nejraději mám všechno černé na bílém, aby se pak mohl člověk na něco odvolat, jenže ono hodně úřadů nic nechce ptát mejlem a raději ti řeknou, ať jim dáš na sebe tel. číslo, že ti to řeknou osobně, jenže to pak jde krásně zapřít, že ti nic takového neřekli ☹

j.a.n.i
4. únor 2010

kacka.va to se jedině ptát doporučeným dopisem 😖 ach jo

kacka.va
4. únor 2010

když to jde, píšu mejly, myslím, že na doporučený dopis by se mi vykašlali 🙂

j.a.n.i
4. únor 2010

mám takový pocit, že jako úřad jsou povinni odpovědět, pravda nikde není psáno, že nemůže být víceméně formální...