Po RD nejdu do práce. Bude za mě stát platit pojištění?

katty6
4. lis 2009

Holky, poradte prosim jestli mate s tim zkusenost. Premyslim o druhu roducaku a zajima me jak je to s tim kdyz mi konci dvouleta varianta, neotehotnim a zamestnavatele nemam. Je to automaciky ze stat za me bude platit socialni a zdravotni pojisteni do tri let veku ditete? nebo nekde musim hlasit ze zustavam doma? jak je to narocne na vyrizovani? a kde se to vyrizuje?
A jeste jeden dotaz. Pokud si budu chtit na rodicaku privydelat a necham se zamestnat na castecny uvazek nebo zacnu podnikat na zivnostak jak je to se zdravotmim a socialnim? hradit ho bude pak zamestnavatel nebo ja sama? a musi se to hlasit nekde aby se to neodvadelo dvakrat (stat, zamestnavatel..) Omlouvam se za mozna hloupy dotaz.. 😅 ale jsem z toho vseho zmatena.
Pokud vim, tak kazda zmena se musi hlasit na zdravotni pojistovne, to by teoreticky znamenalo ze kdyz zacnu pracovat ci podnikat tak jim to nahlasim a platit bude za me zamestnavatel nebo ja, ale jak je to se socialnim pojistenim??
Dekuji

akdar1
13. led 2010

Dalsi materskou , budes-li stale zamestnana i kdyz na RD, ti bude opet vyplacet zamestnavatel.

arietiska
13. led 2010

jaannaa... určitě jde ukončit rodičák a nastoupit neschopenku ... v době rodičáku a neschopnosti tě nemůže nikdo vyhodit, pak se přejde na mateřskou zas a následně rodičák... já to tak mám taky v plánu. Snad nežiju v milné představě.

jaannaa
14. led 2010

arietiska, jetak to by bylo gut, tak ted uz jen otehotnet 🙂 doufam ze se brzy zastesti, v 12/2009 jsem potratila :(

j.a.n.i
14. led 2010

holky pozor, pokud byste chtěli ukončovat RD dříve, než máte uvedeno u zaměstnavatele, tak by s tím musel souhlasit... a pokud je to kvůli tomu abyste mohli nastoupit na neschopenku, tak spíše nebude, jednak prvních 14 dní platí ze své kapsy a jednak ho za to může popotahovat sociálka.

arietiska
14. led 2010

Proč by se ukončovala RD??? Až by skončila, tak by se přešlo na neschopenku, pokud by nám to Dr. napsala.

jaannaa
14. led 2010

RD mi končí 19.8.2010 a placnu kdybych měla termín porodu někdy v lednu 2011, tak vlastně cca 3 mesíce bych mohla být na neschopence než by mi začala mateřská, no a kdybych mi nedal MUDr. neschopenku, tak bych mohla nekdy v v červenci( radeji s predstihem) zažádat o prodlouženi RD?

j.a.n.i
14. led 2010

jaannaa - jo to samo, tam jde spíš o to, když už ji prodloužíš a povedlo by se až pak
arietiska - no, jedině kvůli penězům, jinak to smysl nemá

jaannaa
14. led 2010

aha, no tak holt tedko se musim spis soustredit na napracovani miminka, toto radeji budu resit az budu tehu 😵 alespon vim na cem jsem

akdar1
14. led 2010

J.a.n.i: Uposlechla jsem tvoji radu ohledne potvrzeni o prevzeti zadosti, ale sekretarka bude teprve zjistovat, jak na to... Zamestnavatel ma vnitrni pravidlo - ohlasit nastup z RD 4 mesice pred, tak na to mam jeste asi 14 dni...treba se "pochlapi" a vyridi to rychle a nebudu muset psat dalsi papir... 😒

akdar1
14. led 2010

jaannaa: jsem na tom podobne - ja jsem prodelala revizi o mesic drive nez ty a ted doufam, ze se po vyreseni, jak pokracovat po dvoulete RD bez mozne vypovedi, psychicky zase srovnam a zkusime zapracovat uz po dvou mesicich...ale ted na to mam, pokud vse s zadosti dobre dopadne, jeste spouuuuustu casu 🙂

martinas73
20. led 2010

zajímavá diskuze, nevíte někdo, jak je to s prodloužením RD u OSVČ? Rozvázala jsem pracovní poměr během 2leté RD (souběžně jsem měla ŽL, byť bez příjmů). Teď jsem těhu a potřebuji překlenout cca 3měsíční období mezi skončením RD a porodem, abych nemusela platit sociální a zdravotní. Lze tedy prodloužit RD u OSVČ? Co myslíte?

j.a.n.i
20. led 2010

martinas73: nejde, u tenhle pojem u OSVČ není... jo a z jakého titulu budeš čerpat tu druhou mateřskou?

kacka.va
22. led 2010

když se oznamuje to prodloužení na zdravotní pojišťovnu, existuje na to nějaký formulář? A jak jsem pročítala různé diskuze, tak někde se uvádí, že nahlásit jen na zdr. pojišťovnu a někde i na sociálku, ale nevím, co by s tím sociálka měla společného, když už mi nic nebude vyplácet.

jabber
22. led 2010

kacka - já když jsem volala na zdravotní pojišťovnu, že to chci nahlásit a co mám pro to udělat, tak mě bába na call centru sprdla, že já s tím nemám nic společného 😅 😀 a že to nahlásí a vyřídí zaměstnavatel (na základě toho papíru, co mi poslali z personálního a vyplněný se poslal na mzdovku) - a tak se taky stalo 🙂

j.a.n.i
22. led 2010

kacka - taky jsem chtěla napsat, že ty to nikam neoznamuješ, že to řeší zaměstnavatel a koukám, že jabber byla rychlejší...

kacka.va
22. led 2010

no já se na to zaměstnavatele ptala tento týden a řekli mi, že oni nic taky nehlásí, že dokud nezmění na zdravotní pojišťovně status, tak prostě platí ten, co je teď, to znamená, že jsem na rodičovské dovolené.

jabber
22. led 2010

kacka - no tak zkus zavolat do pojišťovny na nějakou tu zákaznickou linku a zeptej se, to jsem docela zvědavá, co ti řeknou 😅 😀 Ale i jako takhle jak to píšeš, tak mi přijde logický, že ten status mění zaměstnavatel, který ti to prodloužení na 3 roky povolil, vždyť nikdo jiný o tom nic neví 😅

kacka.va
23. led 2010

jojo, musím tam zavolat.
teoreticky by měl zůstat stávající status "M" ,což je rodičák, na pojišťovně zachován do doby, než ho zaměstnavatel změní na nějaký kód "U" - zařazení do evidenčního stavu. 🙂

jabber
24. led 2010

No já si totiž myslím, že jak je ta možnost volby 2, 3 nebo 4 leté varianty rodičáku nová záležitost, tak že s tím zaměstnavatelé nemají moc zkušeností a s prodloužením z 2 na 3 roky se nemuseli teoreticky ještě vůbec setkat a tím pádem nevědí, co je vlastně jejich povinnost 😅 No schválně dej pak vědět, prosím, co ti řekli na pojišťovně 😅

j.a.n.i
24. led 2010

Ahojky, statusy "M" a "U" mi nic neříkají, ale z logiky věci souhlasím s kackou, prostě oni na začátku nahlásí, že si na RD a dokud nenahlásí něco jiného, tak to platí...

jabber
24. led 2010

No jasně, s tím souhlasím taky - ale napadlo mě, že když dřív nebyla možnost volby těch let, ale byly prostě standardně 3 roky RD, tak nahlásili změnu jen na začátku, že jsi na RD od tehdy a tehdy a po 3 letech to mohlo třeba skončit jakoby automaticky. Já totiž jinak nechápu, proč na to teda zaměstnavatelé koukaj jak vrány, jestli to funguje pořád stejně 😅

kacka.va
27. led 2010

tak jsem na VZP napsala, abych to případně měla černé na bílém a dneska mi odepsali, že když si prodlužuju ze dvou na tři roky rodičák, prý mám vyplnit formulář Oznámení pojištěnce, ale co a jak se tam má zaškrtnou, to mi nenapsali ☹.
takže raději skočím na pobočku a vyplním to tam s nima.

jeska
27. led 2010

Ahoj holky, mám taky jeden dotaz související s tímto tématem, nejspíš mi na něj odpoví j.a.n.i.
V červenci 2010 bude mít dcera 2 roky, zvolila jsem dvoluletou formu čerpání rodičovského příspěvku.
Původně jsme s manželem druhé dítko hned po prvním neplánovali, ale nakonec jsme se rozhodli jinak.
Nejsem zatím těhotná, takže už mi mateřská pro druhé dítě nenaváže na rodičák, co mám na dceru.
Mám v plánu jít mezi stávajícím rodičákem a další mateřskou na potřebnou dobu na neschopenku, myslím, že u dr by s tím problém být neměl. V podstatě to mám naplánované podobně jako arietiska.
Nejsem si ale jistá, z čeho se mi bude ta neschopenka počítat? Z výdělku, ketrý jsem měla ještě před první mateřskou?
Budu mít pak po neschopence nárok na další mateřskou, nebo budu muset nastoupit rovnou na rodičák?
Pokud bych měla nárok na mateřskou, z čeho se mi bude počítat? Z výdělku před první mateřskou?
Moc díky za Vaše odpovědi.

j.a.n.i
28. led 2010

jeska - sice to nepíšeš, ale předpokládám, že ti pracovní poměr trvá, takže by se ti nemocenská měla počítat z platu před MD, na další mateřskou nárok mít budeš a PPM se bude počítat taky z platu před první MD. Jediný zádrhel by mohl nastat v tom, jak si požádala o RD u zaměstnavatele, pokud tam totiž nemáš výslovně (nejlépe písemně) uvedeno že pouze na dva roky, tak se automatiky předpokládá, že je to na 3 a pak bys neměla na nemocenské nárok.

kacka.va
28. led 2010

jeska: a proč si neprodloužíš rodičák na tři roky a mezitím bys třeba otěhotněla i porodila a pak bys měla nárok na další mateřskou, ne?

jabber
28. led 2010

kacka - hmm, tak to je zajímavý s tou VZP 😕 tak že by to nakonec měla každá pojišťovna jinak? 😅

j.a.n.i
28. led 2010

jabber: bych řekla, že v tom spíš maj všichni bordel a podávají rozporuplné informace, i když pravda, naše zákony zrovna mezi přehledné teda nepatří...

jeska
28. led 2010

J.a.n.i, moc díky, předpokládáš správně, pracovní poměr mi nadále trvá. No přiznám se, že vlastně ani nevím o jakou RD jsem si požádala, jestli o dvouletou, nebo tříletou, nebo si to teda neuvědomuju. Dá se s tím ještě teď něco dělat, třeba dodatečně tu žádost doložit? Moc díky

kacka.va
28. led 2010

ze zákona máš nárok na tři roky, takže zaměstnavatel ti ji musí poskytnout.

j.a.n.i
29. led 2010

jeska - tady už je to na dohodě se zaměstnavatelem, zkrácení by musel povolit a pokud po něm budeš chtít to zkrácení abys mohla jít na neschopenku, tak je sám proti sobě, jednak platí prvních 14 dní ze svého a jednak tohle sociálky vnímají jako podvod, tak z toho může koukat kontrola...