Po RD nejdu do práce. Bude za mě stát platit pojištění?

katty6
4. lis 2009

Holky, poradte prosim jestli mate s tim zkusenost. Premyslim o druhu roducaku a zajima me jak je to s tim kdyz mi konci dvouleta varianta, neotehotnim a zamestnavatele nemam. Je to automaciky ze stat za me bude platit socialni a zdravotni pojisteni do tri let veku ditete? nebo nekde musim hlasit ze zustavam doma? jak je to narocne na vyrizovani? a kde se to vyrizuje?
A jeste jeden dotaz. Pokud si budu chtit na rodicaku privydelat a necham se zamestnat na castecny uvazek nebo zacnu podnikat na zivnostak jak je to se zdravotmim a socialnim? hradit ho bude pak zamestnavatel nebo ja sama? a musi se to hlasit nekde aby se to neodvadelo dvakrat (stat, zamestnavatel..) Omlouvam se za mozna hloupy dotaz.. 😅 ale jsem z toho vseho zmatena.
Pokud vim, tak kazda zmena se musi hlasit na zdravotni pojistovne, to by teoreticky znamenalo ze kdyz zacnu pracovat ci podnikat tak jim to nahlasim a platit bude za me zamestnavatel nebo ja, ale jak je to se socialnim pojistenim??
Dekuji

kacka.va
4. lis 2009

katty: podle mě to nahlásit musíš na sociálce a zdr. pojišťovně, aspoň tak jsem to pochopila z dotazů na mpsv.

j.a.n.i
4. lis 2009

Pokud budeš dál doma s dítkem, tak za tebe až do 7 let bude platit zdravotní stát, ale dítě nesmí chodit do 3 let do školky déle než 5 dní v měsíci a pak max 4 hodiny denně. Sociální se v tomhle případě neplatí, ale doba do 4 let věku dítěte se ti počítá do důchodu. Je potřeba to nahlásit na zdravotní pojišťovně. Pokud se necháš zaměstnat na částečný úvazek, tak sociální a zdravotní platí zaměstnavatel a pokud dítě nebude chodit do školky nad výše uvedenou mez, tak i pokud budeš mít méně než 8000,- tak se nemusí zdravotní doplácet do minimální mzdy, pokud bys měla dítě ve školce na dýl, tak musíš. Když začneš podnikat, máš to jako hlavní činnost a musíš platit zálohy na sociální 1720,- i zdravotní 1590,-.

akdar1
9. led 2010

Ahoj. potřebovala bych osvětlení polopaticky. Rodičovský příspěvek, který mám do dvou let dítěte, mi končí koncem května. Jelikož se druhé těhotenství nevydařilo a nemám pro dítě jiné hlídání a chci s ním být do tří let jeho věku doma, budu u zaměstnavatele žádat o neplacené volno. Zajímalo by mě, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním - mám pocit, že každý říká něco jiného!?!? Zdravotní pojištění za mě bude hradit stát, pokud to oznámím na svoji pojišťovnu a ona to odsouhlasí...??? Sociální, pokud nejsem výdělečně činná, snad platit nemusím, ale jak je to s důchodem?!? - prý budu ten rok jakoby plonkovní a budu si jej muset nadělat???!!! Pokud by mi zaměstnavatel neumožnil neplacené volno a po nástupu by mi dal výpověď pro "nadbytečnost", budu se po dvou měsících hlásit na úřad práce...pokud však nehodlám do tří let dítěte přijmout práci a pečovat o něj, jak postupovat?! Předem děkuji za nějaké ověřené závěry...

j.a.n.i
10. led 2010

Ahojky, ověřený závěr je následující, do 3 let věku dítěte máš nárok na rodičovskou dovolenou, bez ohledu na to na jak dlouho sis volila RP. Takže v práci požádáš znovu od RD, buď do 3 let věku, nebo na kratší dobu, pokud se pokoušíš o otěhotnění a jsou indikace, že by mohlo být rizikové. Zaměstnavatel je povinen ti tu RD poskytnout, zdravotní za tebe platí stát, sociální se neplatí, ale na důchod se ti to počítá. To co ty píšeš bys musela řešit až ve chvíli, kdy bys chtěla zůstat doma s dítětem po třetím roce věku.

renatajjj
10. led 2010

No nechci nic říkat, ale když jsem byla žádat v červnu 2009 o rodičák, tak mě upozorňovali, že změnit délku rodičovské nelze, že pokud zvolím 2 roky, tak mi rodičák končí ať mám práci nebo ne.

renatajjj
10. led 2010

A tím jsem samozřejmě chtěla říct, že déle mi ho vyplácet nebudou.

j.a.n.i
10. led 2010

renatajjj - nelze změnit délku pobírání rodičovského příspěvku, ten ale s rodičovskou dovolenou z práce nemá nic společného...

alcatko.j
11. led 2010

Jani, jsem rada, ze jsi tady napsala info o rodicaku a rodicovskem prispevku(viz prispevek 15:45 vcera), to je presne muj pripad( zadam o zrychlenou variantu cerpani rodicovskeho prispevku, ale zamestnavetele budu zadat o triletty rodicak-aby mi drzel misto, prosimte, na socialce se na me tvari jako na hnupa, kdyz chci nejake informace...

ja tohle vsechno uz vim, respektive jsem si poshanela info na netu, ale jen pro ujisteni, abych byla klidna, kdyz mi to nekdo odkyvne, budu rada😅

Mam narok na rychlou variantu cerpani rodic.prispevku, tedy na dva roky a chci toho vyuzit s tim, ze ale doma s dcerou(mladsi) bych byla rada do tri let jejiho veku. Na socialce si budu vyrizovat rodicovsky prispevek(na dva roky), ale v praci oznamim, ze doma budu tri roky(mam na to ze zakona pravo a zamestnavatel ma povinnost mi misto drzet).
Jen se chci ujistit, to nema se socialkou nic spolecneho?Tam to nemusim nijak nahlasovat?Neni na to treba nejaky spesl formular?A zamestnavatel kdyz odeme bude mit papir, ze zustavam doma do tri let They, on to nekam hlasi? Jako ze asi jo, kdyz za me stat plati zdravotni, ze?....
Ja jsem proste chtela na socialce jasnou odpoved, jak to je, a oni mne rekli, ze to je blbost😅

momin
11. led 2010

Holky ja sem na tom stejne jako Katty.... Muzu se zeptat kde budu vedena po tech 2 letech? na uradu prace? kdyz nejsem zamestnana.....

j.a.n.i
11. led 2010

alcatko.j jo, je to přesně jak píšeš, zaměstnavatel tě stále povede na RD, jemu je fuk na jak dlouho máš RP

j.a.n.i
11. led 2010

momin - no, to je na tobě, buď se můžeš přihlásit na UP, pak bys měla nárok na podporu, ale zas tam musíš chodit a pokud ti najdou vhodnou práci, tak do ní nastoupit nebo se nahlásíš jako osoba celodenně pečující o dítě a sice nebudeš nic dostávat, ale odvody za tebe bude platit stát a nikdo tě nebude prudit.

akdar1
11. led 2010

j.a.n.i: To je hezká informace o možnosti prodloužení péče o dítě do tří let, ale i tato možnost mi byla po napsání e-mailu do občanského sdružení zamítnuta, neboť to bylo kdysi a dnes to není zákonem podložené...
☹ Mám-li prý RD do dvou let dítěte, jsem povinna, pokud mi zaměstnavatel neodsouhlasí neplacené volno, nastoupit do práce, neboť RD je pouhá "překážka" v zaměstnání. Ihned týž den mi klidně může dát výpověď, a to i když mi odsouhlasí neplacené volno (je-li zákeřný)!?!? To jsem se dočetla na www.aperio.cz. Mám z toho hlavu v pejru, neboť mi byla naznačena výpověď pro "nadbytečnost" a možnost otěhotnění mi zkomlikoval nedávná revize dělohy ☹

j.a.n.i
12. led 2010

adkar, to by mě zajímalo které občanské sdružení ti tohle odpovědělo, protože v zákoníku práce je jasně dáno, že nárok na RD do 3 let věku... jo a řešilo se to i na aperiu, tady http://www.aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?x=2211568

jinak, taky je ten kousek zákoníku práce
§ 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

a pokud by ti to nevadilo, mohla bys mi prosím poslat tvůj dotaz na občanské sdružení a jejich odpověď do IP

vojtisek2007
12. led 2010

holky - naprosto souhlasím s j.a.n.i. - přesně tak jak píše to stojí v zákoně - rodičovská dovolená a rodičovský příspěvěk, který pobíráte spolu vůbec nesouvisí - rodičovskou dovolenou žádáte u svého zaměstnavatele, který je povinnen vám jí poskytnout....viz odstavec výše a rodičovský příspěvek je sociální dávka, o kterou se žádá na ÚP a zaměstnavatel vůbec nemusí vědět, na jak dlouho ho pobíráte.... 😉

akdar1
12. led 2010

j.a.n.i: Takze kdyz jsem nahlasila v praci dvoulety rodicak a pozadam zamestnavatele o jeho prodlouzeni, je povinnen mi jej udelit, nebo ochoten?!? Opravdu se mi jedna o to, abych nedostala vypoved... Doba se krati a ja z toho zase nespim ☹

vojtisek2007
12. led 2010

adkar - opravdu je povinnen ti vyhovět

akdar1
12. led 2010

Děkuji Vám velice za Vaši ochotu... Trochu jsem ožila a už jsem sesmolila žádost. Snad bude adekvátní a snad s ní uspěji.

j.a.n.i
12. led 2010

🙂 když se budou cukat, tak jim to prostě v zákoníku práce ukaž 😉 mnohdy v tom mají hokej i zaměstnavatelé

akdar1
12. led 2010

no nejen zaměstnavatelé...dámy na úřadu práce netuší, kamarádka pracující v sociální sfěře, také tvrdila, že jsem povinna nastoupit nebo mám smůlu...

kacka.va
13. led 2010

já jsem taky měla dvouletý rodičák, teď si ho budu prodlužovat. Zaměstnavatel mi rovnou řekl, že jestli chci, můžu si ho prodloužit do tří let věku dítěte. Ale zajímalo by mě, když už ten třetí rok nedostávám RP, tak jestli můžu dávat dítě do školky na delší dobu, než je stanovená hranice při pobírání RP nebo jestli se ta hranice vztahuje k tomu, že jsem na rodičovské dovolené ať už pobírám RP nebo ne.

j.a.n.i
13. led 2010

kacko, tak teď si mě dostala... ale myslím, že můžeš, protože hranice se vztahuje k pobírání RP a k tomu aby za tebe zdravotní platil stát, pokud bys neměla zaměstnání, ty seš v jiné kategorii a tam nic o celodenní péči o dítě nepíšou.

jabber
13. led 2010

akdar - nárok na tříleté volno s dítětem máš ze zákona, 3 roky ti zaměstnavatel prostě musít dát - jen mu musíš poslat žádost o prodloužení rodičovského volna. Říkala mi to sama personalistka, když jsem na rodičovskou nastupovala a obávala jsem se, že si to rozmyslím, jak se taky stalo 😀

Peníze s tím nesouvisí - pokud jsi měla dvouletou variantu, tak ten rok teď budeš doma zadarmo a stát ti bude platit zdravotní pojištění (což by dělal až do 7 let věku dítěte).

Taky to tak mám - žádost o prodloužení rodičovské dovolené jsem poslala svému šéfovi, ten to pak poslal na personální a z personálního mi přišel nějakej papír, kterej jsem vyplnila a poslala na mzdovku a mzdová to už s pojišťovnou vyřídila sama.

jaannaa
13. led 2010

je hoky děkuji za tuto info, taktéž jsme bohužel momentálně potratila, a v srpnu mi koncí dvouletá rodičovská, taktaky budu muset podat žádost o prodloužení RD 😒 ač chceme miminko co nejdřív, holt si příroda děla své, doufám že to ti vyšší taky pochopí a prodlouží mi RD!

akdar1
13. led 2010

Jabber: Dekuji, dnes jsem si to overila i na Inspektoratu prace, nebot ty krasavice, co maji v nasem mestecku radit a pomahat, mi rekly, ze ony NEVI?!?!? a nez aby se samy pidily, napsaly mi tel. cislo a odkazaly jinam... Zadost dnes odevzdam a budu doufat, ze muj neprijemny nadrizeny nebude zamyslet nejake nekale umysly z jeho nevedomi!!! 😠 a ja si zacnu konecne uzivat pohody a nestresovat z nevedomi o blizke budoucnosti - ted mam tedy rok klid a pak uz me vypoved nebude tak trapit... Diky VSEM!!! 😉

jabber
13. led 2010

akdar - to jsou tedy pracovnice na svém místě 😝 😅 😀

j.a.n.i
13. led 2010

akdar1 - doufám, že sis to nechala v práci potvrdit, že to převzali

akdar1
13. led 2010

j.a.n.i: Jak potvrdit? Domluvila jsem se se sekretarkou, ze mu to preda - hodila jsem ji to dnes domu...

jaannaa
13. led 2010

můžu se jeste zeptat, pokud si prodloužím RD ze dvou na tři roky a pripadne by se mi podařilo otěhotnět co nevidet, kdo pak platí následnou mateřskou? zaměstnavatel?

jaannaa
13. led 2010

a jeste neco, kdyby náááhodou přislo jeste to tehu, nejde traba dát neschopenku a tím bych nemusela prodloužit RD?

j.a.n.i
13. led 2010

akdar - reagovala jsem na tu větu o šéfových nekalých úmyslech, abys měla kopii s razítkem, žes to předala, aby nezkoušel, žes o prodloužení RD nežádala a nezkoušel se tě zbavit na hrubé porušení pracovní kázně, když nenastoupíš...