Po VŠ těhotná. Dostanu nějaké příspěvky?

adelka123
31. kvě 2007

Ahoj maminky, mám na Vás malinký dotázek. S manželem jsme se vzali hned po dokončení VŠ a jak se nám tak nějak povedlo, sice neplánovaně ale o to raději, čekáme miminko.Jenomže mně, jako těhulku nikde nezaměstanjí a až mi skončí stáž, tak už budu úplně bez prostředků. Nevíte, jestli jsou nějaké příspěvky v ČR, které by se postarali o nezaopatřenou manželku - maminku? Pořád jen čtu o vyrovnávacím, který je ale pro zaměstnané a pod. Děkuju za pomoc 😉

kebertova
12. čer 2007

Ahojky adelka123,nevím přesně jak ti poradit,ale nejlepší řešení aby jsi to všechno finančně zajistila,jít se zeptat na sociálku a promiň ten výraz (vyžďímat z nich co půjde)a zkus se zeptat na gyndě jestli ti vydají neschopenku a na koho neschopenku pošlou,protože nemáš zaměstnavatele.Ale co vím jistě,tak nikdě jsem neslyšela že by jen tak zaměstnali těhotnou mamču?Jedině zkusit brigády???Opravdu nevím,ale určitě zkus tu sociálku a zeptej se tam na co všechno máš nárok.ahojky a držím palce!!! 😉

adrianav
13. čer 2007

Ahoj Adelko, ja mam stejny problem jako ty,takze jsem uz dobre informovana a muzu ti poradit 😉 ...takze musis zajit na pracovni urad a tam se normalne nahlasit.bohuzel na zadny prispevek narok nemame(na nejakou podporu nebo tak)takze smula.ale pokud nebydlis u rodicu, tak by sis mohla vybehat na socialce,aby ti davali nejake zivotni minimum.ja mam zatim trvaly pobyt u rodicu takze me se to netyka....jinak na penize mas narok az 6 tydnu pred porodem, kdy ti bude okresni sprava socialniho zabezpeceni vyplacet materskou,ktera se rovna skoro rodicovskemu prispevku....a ode dne porodu mas narok na rodicovska prispevek....doufam,ze jsem ti pomohla a nenapsala jsem to nejak zmatene🙂

kitka123
14. čer 2007

Ahoj Adelko,
presne jak pise Adriana, prihlas se hned na pracak, oni ti budou aspon platit zdravotni a hlavne socialni pojisteni, bez ktereho na materskou nebudes mit narok. Na socialce ti doplati zivotni minimum pripadne dalsi prispevky, materskou asi nebudes mit buhvijakou, ale rodicovsky prispevek maji vsichni stejny

majka07
14. čer 2007

Adel, přesně jak píše adrianav, já jsem na tom stejně, měla jsem nastoupit do práce, ale zjistila jsem, že jsem těhu, takže jsem šéfovi té firmy když jsem měla jít podepsat smlouvu, řekla narovinu jak se věci mají, takže jsem byla bez příspěvků, až 6 týdnů před porodem jsem začala pobírat mateřskou. Na příspěvky jsme nárok neměli z důvodu, že manžel vydělá hodně a životní minimum pro nás nebylo aktuální 😀

lukin
6. črc 2007

Mě čeká něco podobného. Od 1.7. jsem ve tříměsíční zkušební době - čili konec září. Smlouvu mám celkem na půl roku, tedy do 31.12.2007. Nevím to ještě přesně, zda jsem opravdu těhotná - do gynekologa jdu v pondělí, tak uvidím, ale menstruaci nemám a těhotenský test vyšel pozitivně. No a tak teď to vidím tak, že jak jim to řeknu (prý se musí ze zákona hned), tak mě v té zkušební době vyhodí a taky budu bez prostředku nejspíš. No a kdybych šla na nemocenskou, tak mi to taky nejspíš nepomůže. Co s tím? Jo, a psaly jste tady něco o mateřské a rodičovském příspěvku. Jaký je v tom rozdíl a kolik to dělá?

slim
13. zář 2007

ahoj holky, čtu si tady Vaše názory z různých diskuzí (otěhotnění ve zkušební době,mateřská a ochranná lhůta...) ale nikde se nemůžu přiblížit nějak svému případu,nebo si to možná namlouvám 😅
Abych to trochu ujasnila-hned po stredni jsem nastoupila do práce,kde jsem makala 2 roky,z organizačních důvodů došlo k hromadnému propouštění,takže jsem šla i já,naštěstí našla hned práci,kde ale po měsíci zjistila,že to není to pravé ořechové (promiňte ale raději nebudu úplně přesně zacházet do detailů z důvodu,kdyby si to tady přečetl někdo z práce-znáte to,svět je malý 🙂 )takže jsem teď 2.měsíc ve zkušebce doma na neschopence a nevím jak dál.Hledám si novou práci.Na pohovory chodím,ale zatím nemůžu nic pořádného najít.Hlavně proč to ale píšu-chtěli jsme se s manželem snažit o mimčo,takže tímto se to zase komplikuje... jak mám postupovat? Každá kamarádka radí něco jiného:
1)hledat a najít práci,během 3měs.zkušební doby neříct o těhotenství,jen aby mě nevyhodili.
2)přihlásit se na pracák,pak na rizikový a prostě být doma.Prachy sice nebudou nic moc,ale když nemůžu najít žádnou práci...

Zatím se přikláním samozřejmě k první variantě,ale každá práce uzavírá prac.smlouvy na dobu určitou-nejčastěji na rok.Setkala jsem se však i s půlroční dobou.Po půlroce uzavřou další smlouvu na další půl rok a tak to se opakuje 4x. To bych vlastně nemohla na MD odejít ještě další 2roky. TAkle když by přece jenom byla doba určitá na rok a já otěhotněla,tak jsem v tzv.ochranné lhůtě a to mi musí mateřskou vyplácet zaměstnavatel. Hlavní je,že mám odděláno těch 270dnů.
Ale jinak vážně nevím více podrobností, nebo co by pro mne bylo dobré nebo špatné.Na jakou smlouvu hlavně nemám nastupovat,když vím,že se o mimi budem pokoušet a stejně bych jim za cca rok odešla. Nejlepší je smlouva na dobu neurčitou,ale to Vám nikde nedají.
Co radíte vy?
Předem díky za odpovědi.

lenkabu
13. zář 2007

slim: nastoupila bych na dobu určitou a uvidíš. Zaměstnavateli o těhotenství říkat nemusíš, žádný zákon to neupravuje. Mně vyprší smlouva na konci roku, těsně před nástupem na mateřskou a vůbec se tím nevzrušuju. Kdybych měla čekat na smlouvu na dobu neurčitou, mimina se asi jen tak nedočkám.

venuss
18. zář 2007

Ahoj Holky,chtěla bych mimi,ale jsem taky nezaměstnaná a práci hledám,ale bohužel se mi nedaří.Dostávám teď podporu,protože už jsem před tím pracovala a dostavám nějakých 50% z průměrného výdělku a po 3 měsících dostanu 45% z PV zase na 3 měsíce,ale potom už nevím,ale myslím si,že dostanu potom jen životní minimum a mě by zajímalo,kdybych teď otěhotněla,jestli by to bylo stále tak,jak jsem to napsala a nebo jestli by se to nějak zamrazilo a zůstalo to těch 8 měsíců těhu na těch 50 nebo 45% a nebo jestli by mi to kleslo na to životní minimum.Mohly byste mi nějak poradit?

sisstin
18. zář 2007

venuss: na podporu máš nárok 6 měsíců..pak už nedostaneš ani životní minimum..od pracáku prostě nic...jedině ze sociálky...ale to, že jsi těhu bohužel nikoho nezajímá 😉

sisstin
18. zář 2007

venuss: takže radím otěhotnět, až po tom, co zas budeš nějakou dobu pracovat..jinak nepočítej s žádnýma penězma 😉 bohužel..je to tak 😉

luccii
19. zář 2007

sisstim: naprosto souhlasim... taky touzim po iminku, ale prace menim praci a musim v ni nejakou dobu vydrzet, nez se zacneme snazit o mimi... navic by mi to bylo vuci novemu sefovi blby... takze jeste chvili budu slintat nad detmi kamaradu 😉

sisstin
19. zář 2007

luccii: venuss se v tom asi nevyzná...ale fakt mi přišlo naivní, že si myslí, že když otěhotní..tak bude brát podporu celý těhotenství 😅 😅 😅 ale někdo do toho fakt nevidí no 😕

mysulka
1. říj 2007

Je fakt problém v dnešní době sehnat práci na dobu neurčitou. Pokud se vám to podaří, tak tiše távidím a hl. moc přeju. Já měla smlouva nejdříve na 5 měs., pak na 2 měsíce, pak asi 9.....atd., a teď mi bude končit doba určitá asi tak 3 měsíce po porodu. A mateřskou prý vyplácí 1/2 roku zaměstnanec, jinak nic, tak jsem na to zvědavá, jak to dopadne, prý to musí ze zákona prodloužit do toho konce té mateřské. Ale tak zákoník práce soudí jinak než zaměstnavatel ☹

sisstin
5. říj 2007

mysul: no smlouvu ti neprodlouží, ale MD ti budou muset normálně vyplácet..půl roku po uplynutí smlouvy jsi v ochranné lhůtě...takže pokud porodíš do půl roku od toho dne, když ti uplynula smlouva..tak ti MD musí ze zákona zaměstnavatel proplácet..já to mám taky tak 😉

tlapicka
22. říj 2007

kdyz je clovek na pracaku tehu a skonci mu podpora, de na rizikovku tak nevyplacej nemocenskou? to fakt clovek nic nedostane? to se mi nejak nezda...

sisstin
22. říj 2007

tlapicka: bud jsi na pracáku nebo na rizikovce..obojí nejde 😉

tlapicka
22. říj 2007

Kdyz jsem kdysi byla na pracaku, tak rikali, ze mam prinyst bud neschopenku nebo smlouvu. tak jsem z toho vyrozumnela, ze by se z toho statu dalo neco dostat. Kdyz uz ne prachy, tak je clovek aspon pojistenej zadarmo, coz je taky fajn, ne? no nic, nebudu tady zaclanet. Sama z tech uradu asi brzo umru. uz jsem od brezna nevidela rodicak a buch vi, jak to dopadne... porad nejaky papiry, doklady preklady a kde nic tu nic... moje sympatie k EU s kazdym konce neberoucim jednanim na socialce, upadaji ☹

sisstin
22. říj 2007

tlapicka:jj..bud neschopenku, ale to musíš stihnout v tý ochranný lhůtě...nebo smlouvu, aby tě vyřadili 😉 ale pokud jsi na pracáku..a po půl roce ti skončí podpora..tak už těžko můžeš jít na rizikovku, páč to už nebudeš v ochranné lhůtě 😉 takže za tebe platí jen pojištění..ale jinak nemáš nárok na nic 😒

esi
26. lis 2008

ahoj zensky,taky se mi podarilo otehotnet v dobe kdy jsem byla na pracaku a jsem docela v maleru,protoze mi nikde nechteji dat ani koronu.pritel pry ma dost velky prijem jenze uz nikdo nevidi v jakem jsme srabu.uz mame 5leteho syna takze stoho ze mu ucetni napise prumer 17500kc a mi z tech penez mame 8900kc pro nas vsechny je dost ubohy nemuzeme si dovolit vubec nic kolikrat uz 20 nemame ani korunu.je to k zblazneni fakt ze jo.nevite jak vylepsit nasi situaci mam jeste 9.tydnu do porodu.mejte se fajn a doufam ze se mi nekdo ozve 😖

misa.ottovka
26. lis 2008

Esi, my s manžou oba pracujeme a po odečtení hypošky a pravidelných poplatků nám nezbývá ani těch 8900,-Kč 😢 Tak se mateřský bojim taky ☹

bila.pani
26. lis 2008

Ahoj,taky se hlásím do klubu nezaměstnaných maminek. Penízky mi zatím vyplácí pracák a dělá to jen 5 540,- ☹ Za dva týdny bych už měla jít na matřeskou tak jsem zvědavá,kolik mi ji vypočítají

esi - jsme na tom stejně jako vy - z platu dáme peníze na nájem,inkaso a nějaké splátky a na celý měsíc nám na jídlo a ostatní zbydou asi 4000,- Taky máme 4letého syna Snažila jsem se najít nějakou brigádku,ale těhotnou mě nikde nechtěli.. 😠

marketka88
3. pro 2008

Ahojte chci se zeptat je mi 20let sem nezamestnana na materskou mam narok az v den porodu.nemam totiz odpracovany rok.Muzu se zeptat kdy dostanu penize?to dostanu po porodu nebo za mesic po porodu?nevim nechapu to potrebuju poradit za masic mam termin porodu.akorat vim ze mam narok na 7600kc a pak asi od 21mesice 3800kc.a kam mam jit pro informacce abych vedela jestli dostanu nejaky prispevek na dite atd.dekuju moc

deathy
3. pro 2008

Ahoj marketko88, já ti přímo neporadím, taky se v tom plácám, protože sem do toho ještě na SŠ (je mi 20, v květnu maturita, žádná práce před tím ani potom), ale zkus se podívat do těch diskusí kde se pohybuju já, protože to taky řeším na vícero místech. Takže třeba ti tam něco poradí.
Co se týká informací, já když chtěla vědět něco o příspěvku, tak sem normálně zavolala na pracovní úřad pod kterej spadám, protože pracák tyhle dávky na dítě atd. vyplácí (to sem pochopila z jejich stránek), tak to zkus taky obvolat. Při nejhorším tě někam nasměrujou.

marketka88
3. pro 2008

jo mrknu na to zatim dik a drzim palce at to vsechno zvladnes ju

marketka88
3. pro 2008

napsala sem to jeste jinam tak uvidim co a jak jinak budu muset jit asi na ten pracak nebo socialku

deathy
3. pro 2008

Jj, tobě taky hodně štěstí, sou s tím pěkný problémy, už mě to ani nebaví řešit, ale člověk musí