Pojištění a daně při přivýdělku na RD. Jak to je?

ria80
2. led 2010

Ráda bych věděla,jak by to bylo,kdybych si na RD chtěla zařídit živnostenský list a mít z toho nějaký výdělek.Jak byto bylo s rodičákem?Už by za mne stát neplatil pojištějí a musela bych si to platit sama?A jak by to bylo s daněma?

A další otázka.Když je člověk zaměstnaný u zaměstnavatele a chtěl by si ještě zařídit živnostenský list a mít z toho nějaký příjem navíc,jak by to bylo s daňovým přiznáním?Podával by si jen jedno sám nebo by podával on a ještě přes zaměstnavatele?

j.a.n.i
2. led 2010

Pokud pobíráš RP, tak se ZL bere jako vedlejší - nemusíš platit zálohy na sociální a zdravotní, a platíš ho až dle případného výdělku. Kde zdravotní se platí z výdělku podle daňového přiznání, sociální se v tomhle případě platí až kdybys vydělala víc než cca 56 000,- za rok (částku nevím přesně).

V tom případě na růžový papír co podepisuješ zaměstnavateli uvádíš, že nechceš aby ti zaměstnavatel dělal daně, on ti pak jen dá papír, kde je uvedeno kolik sis vydělala, kolik bylo odvedeno na sociální a zdravotní a kolik jako záloha na daně, ty k tomu přihodíš to co máš z podnikání a podáš si daňové přiznání sama. Stejně to funguje, třeba když krom zaměstnání pracuješ ještě někde na dohodu - dělám si takhle daně sama už mnoho let.

ria80
autor
2. led 2010

Díky,je vidět,že se v tom vyznáš,což já vůbec ne.
Takže k té první otázce:to sociální by za mne po dobu RD pořád platil stát,pokud bych vydělala mín než 56000 za rok?A zdravotní už bych si musela platit sama od začátku a sociální při vyšším výdělku taky?Chápu to dobře?

j.a.n.i
2. led 2010

No, jak se to vezme, když začínáš, tak žádné zálohy neplatíš, po prvním roce spočteš cos vydělala a pokud to bude pod 56 000,- tak sociální neřešíš vůbec a na na zdravotní odvedeš 6,75% z výdělku. Kdybys nebrala RP a měla ZL jako hlavní, tak bys musela platit minimálně 1601,- (platí pro rok 2010) na zdravotní a 1720,- na sociální i kdybys nic nevydělala. Tak se dá říct že při RP za tebe částečně platí stále stát, ale je to takové imaginární.

ria80
autor
2. led 2010

No koukám,že je to složité.Přesto jsem o něco chytřejší a tobě děkuji! 😉

j.a.n.i
2. led 2010

Jo, to souhlasím, když jsem četla část zákona o nemocenském pojištění, tak sem měla pocit, že nerozumím česky 😖

ojo
12. led 2010

j.a.n.i. prosím tě, a když jsi teda půjdu při RP založit ŽL, musím to tedy nahlásit na OSSZ i na zdravotku, i když jim nic platit nebudu??

j.a.n.i
12. led 2010

Jo, určitě a je potřeba s sebou vzít i nějaký papír o pobírání RP, aby po tobě ty zálohy nechtěli.

ojo
12. led 2010

na stránkách ossz jsem se dočetla, že to dokládat nemusím, můžou si to zjistit sami...ale na zdravotku asi jo...díky 🙂

sasarka
24. dub 2012

Ahoj holky, měla bych taky otázečku....
Jsem na RD a přivydělávám si (dohoda o pracovní činnosti), podepsala jsem prohlášení k dani.....
Měsíčně budu mít kolem 3 tisíc korun....
Budu si muset příští rok udělat sama daňové přiznání???
A kolik si můžu přivydělat, aby si mě mohla manžel nárokovat - tu slevu na manželku....
Děkuji za radu

j.a.n.i
24. dub 2012

@sasarka Pokud budeš mít jen tu jednu dohodu, tak ti daně udělá zaměstnavatel, jinak pro slevu na manželku si nesmíš vydělat víc jak 68 tis. hrubého.

sasarka
25. dub 2012

@j.a.n.i Děkuji za odpověď..... Takže se daňové přiznání musí dělat? někde jsem totiž vyčetla, že když je to do 5 tisíc, takže je to jen nějaká srážka - ne záloha a že se to nedělá, protože je to nevratné. Ale já se v tom vůbec nevyznám ☹

j.a.n.i
25. dub 2012

@sasarka Pokud si podepsala prohlášení k dani, tak je to daň vždy zálohová, ten limit 5000,- se uplatňuje pouze pokud bys prohlášení nepodepsala.

sasarka
26. dub 2012

@j.a.n.i aha, moc děkuji

tygrous
4. bře 2013

@j.a.n.i Ahoj, prosím Tě, platí letos stejné podmínky jako v roce 2010, když se tu řešila tahle otázka? jsem na RD, za minulý rok jsem dostala "proplacenou" dovolenou v zaměstnání + jsem si založila ŽL a mám i nějaký příjem z podnikání (menší než byl plat z práce). Sociální bych tedy platit neměla a to zdravotní se počítá jen z toho výdělku z podnikání?

j.a.n.i
4. bře 2013

@tygrous Pokud je ten příjem ze ŽL do cca 59 tis. (nevím přesnou částku) tak to víš správně, u vyššího příjmu platíš sociální i při rodičáku.