Pokud se expřítelkyně vdá, odpadá mi placení alimentů?

deellepe
7. dub 2010

Chci se zeptat, pokud ex-přítelkyně se vdá, placení alimentů mi tak odpadá ?

lucy222
8. dub 2010

Nebudu tu radit jak to udělat, aby byly alimenty co nejnižší-to už zaznělo výše...
Jen se vyjádřím k tabulkám a ke styku otce s dítětem.
Můj přítel také je již rozvedený a má dítě z předchozího vztahu. Jediný jeho zájem je, že každý měsíc trvalým příkazem odchází z jeho účtu výživné. Mezi ním a ex to neklapalo a on po dlouhém přemýšlení dospěl k názoru, že pro něj i dítě bude lepší se nestýkat. Rozhodnutí to nebylo jednoduché a ani rychlé 😔 Dítě je roční, tátu nezná-ex má tedy možnost začít někde jinde s někým jiným a bez problémů.
K tabulkám-já souhlasím. Nám by se výživné snížilo 😅 Ne, teď vážně. Vadí mi, že soudci nebudou moci posuzovat případ od případu.
U nás jí dal přítel na novorozeně 5400 (dle právníka měla nárok na max.3500)-vše odsouhlasil, podepsal-aby měl od ní hlavně pokoj.
A fakt chápu i chlapy co nechtějí mít s ex už nic společného-jen ten trvalý příkaz...
K těm Vánocům a tak-u nás se neozvala, že něco potřebuje...
Aleachim-dobrá kalkulace-u nás: ona má mateřskou přes 11 000+5400 výživné... 🙂 Nemá se špatně ... 😉

ria80
8. dub 2010

Aleachim:myslím,že ani ty procenta z platu podle tabulek nejsou tak vysoký,že by převyšovaly náklady dítěte,ani nedosahují.A těch 20 % z platu,třeba ty 4000kč,to se přece bude platit až na hodně velký dítě,na střední škole,takže tam jsou vysoké i ty náklady.

Clověk s 20000kč měsíčně by platil na dítě do 5 let nejvíc kolem 2000kč,nebo mín,což určitě není moc.

saly
8. dub 2010

Ty tabulky na jedno dítě jsou asi OK, ale nelíbí se mi, že chtějí, aby se to kumulovalo při více dětech...si vemte, že fakt třeba ta žena prudila a on od ní odešel a teď má novou rodinu..a skoro 50 procent platu jde pryč ..a to má třeba dalšího partnera(ona), který jí také přispívá a zvyšuje životní úroveň, to se jí vlastně rozvézt pomalu vyplatí 😒 a muž a ze zbytku živí třeba další tři lidi(sebe,ženu, další dítě)..moc to promyšlené nemají..chtělo by to popracovat na tom..

úvaha, že mám manžela, který mi na mé děti v manželství dává málo, tak se s ním přece rozvedu a mám svůj plat a půlku jeho jistou...no ne? No je to divné... 😠 😒

ria80
8. dub 2010

Mášpravdu,tabulka dobrá,ale celkově to moc spravedlivé není.
Takže by se tam měl určitě určit strop,že třeba alimenty na všechny děti nesmí přesáhnout 50% z platu,kdyby chlap třeba platil na 4 děti.
S tím novým partnerem,taky už jsem o tom přemýšlela,ale je fakt,že nový partner matky nemá vyživovací povinnost k dětem,ale jejich otec ano.S tím nic nenaděláš.Je to tak správné.Ale aspon by chlap měl mít možnost se vzdát všech práv i povinností,aby to bylo spravedlivější.
Aby chlap,který opravdu ty děti ani nezná a nechce mít nic společnýho,nebyl nucený platit.
Aby se mohl rozhodnout,jestli chce opravdu být otec se vším všudy,tedy se stykem i s vyživovací povinností,nebo se svého otcovství vzdává.Matka taky může jít na potrat nebo dát dítě do babyboxu.

ria80
8. dub 2010

Kolik stojí dítě? Milion a půl!
Miminko se narodí, a vy máte obrovskou radost. Pak si však uvědomíte, že se vaše finanční situace plíživě, leč zásadně změnila...

Nejde jen o to, že po dobu mateřské dovolené může obvykle plnohodnotně vydělávat pouze jeden z rodičů. Nový člověk má prostě své potřeby – arozhodně nejsou malé. Nejdříve kočárek a plínky, později zájmové kroužky a dětské tábory, poté studijní pobyty. Jak vyplývá z údajů Českého statistického ústavu, než mládě rozepně křídla a opustí rodné hnízdo, zaplatí za jeho výchovu máma s tátou v průměru kolem 1,5 milionu korun.

Náklady na dítě do 3 let

•Dětské pleny 1 100 Kč/měsíc
•Kosmetika, drogerie 300 Kč/měsíc
•Potraviny 1 000 Kč/měsíc
•Oblečení, hračky 500 Kč/měsíc
•Lékař, léky 100 Kč/měsíc
•Celkem 36 000 Kč/rok
Až statisíce ročně

...
S miminkem je to ještě dobré, po počáteční investici do kočárku a nezbytné výbavičky už příliš neutratíte. Dítě do tří let stojí okolo 35 000 korun za rok - tedy když nakupujete v běžných obchodech, nikoli v těch luxusních značkových. To pak výdaje několikanásobně vzrostou. U běžných rodin však rozpočet nejvíc zatíží výpadek příjmů, který vznikne po odchodu matky či otce na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Výdaje částečně kompenzuje porodné ve výši 13 000 Kč a rodičovský příspěvek, jenž se pohybuje od 3 800 Kč do 11 400 Kč podle příjmů rodiny. Nedosahuje-li příjem rodiny 2,4násobku životního minima, lze zažádat o přídavek na dítě, případně u hůř situovaných rodin o sociální příplatek.

Náklady na dítě 3 - 5 let

•Školka 1 200 Kč/měsíc
•Potraviny 2 000 Kč/měsíc
•Oblečení, obuv 1 000 Kč/měsíc
•Kultura, hračky 400 Kč/měsíc
•Lékař, léky 100 Kč/měsíc
•Drogerie 200 Kč/měsíc
•Zájmové kroužky 500 Kč/měsíc
•Celkem 64 800 Kč/rok
Náklady na dítě od tří do pěti let se pohybují kolem 65 000 ročně. S nástupem do školy se částka ještě mírně zvyšuje na 67 000 korun. Největší skok nastává přechodem dítěte na druhý stupeň základní školy – to už vás potomek přijde od 114 000 do 142 000 korun ročně, záleží na tom, jaké zájmové kroužky mu zaplatíte. Středoškolský student pak z peněženek svých rodičů odčerpá až 174 000 korun každý rok, podobně tak i vysokoškolák.

Náklady na dítě 6 - 10 let

•Potraviny 2 500 Kč/měsíc
•Oblečení, obuv 1 000 Kč/měsíc
•Kultura, dovolené 1000 Kč/měsíc
•Lékař, léky 100 Kč/měsíc
•Drogerie 200 Kč/měsíc
•Zájmové kroužky 500 Kč/měsíc
•Vybavení do školy 300 Kč/měsíc
•Celkem 67 200 Kč/rok
Nic není zadarmo

...
V uvedených ročních nákladech nejsou započítány náklady na studium, které zásadně vzrostou, pokud dítě navštěvuje soukromou školu, drahé jazykové kurzy nebo studuje v zahraničí. U cizojazyčných školek a škol se roční náklady mohou vyšplhat ročně až ke 100 tisícům, výjimkou nejsou ani částky vyšší. V případě běžné soukromé střední školy si rodiče musí ročně přichystat částku okolo 25 tisíc korun, u kvalitních škol není výjimkou ani částka 40 tisíc, ale i mnohem vyšší. Na soukromých vysokých školách se poplatky platí obvykle každý semestr a pohybují se od 15 tisíc korun po 45 tisíc na úzce specializovaných školách či na školách s výukou v anglickém jazyce.

Náklady na dítě 10 - 15 let

•Ubytování 3000 Kč/měsíc
•Potraviny 2 500 Kč/měsíc
•Oblečení, obuv 2 000 Kč/měsíc
•Kultura, dovolené 1000 Kč/měsíc
•Lékař, léky 100 Kč/měsíc
•Drogerie 200 Kč/měsíc
•Zájmové kroužky 700 Kč/měsíc
•Celkem 114 000 Kč/rok
Myslet na zadní kolečka!
Jak je tedy patrné, myslet na zadní kolečka se vyplatí už s příchodem nového člena rodiny na svět. Alespoň vzroste šance, že vám nezůstane na krku i dávno po dosažení dospělosti...

Náklady na dítě 15 – 26 let

•Ubytování 4000 Kč/měsíc
•Potraviny 3000 Kč/měsíc
•Oblečení, obuv 2 000 Kč/měsíc
•Kultura, zábava 1000 Kč/měsíc
•Dovolené 1500 Kč/měsíc
•Školní pomůcky 1000 Kč/měsíc
•Lékař, léky 500 Kč/měsíc
•Drogerie 200 Kč/měsíc
•Zájmové kroužky 400 Kč/měsíc
•Celkem 163 000 Kč/rok
Podle ekonomických rozborů patří k nejvýhodnějším variantám, jak ukládat peníze na budoucnost, zejména stavební spoření, které činí atraktivní zejména státní příspěvek. Finanční injekce na pořízení vlastního bydlení se mladým lidem určitě do začátku bude hodit, aby se postavili na vlastní nohy. Navíc mohou v budoucnu využít i úvěr za stavebního spoření. Další možností jsou pak různé spořicí účty a životní připojištění, které nabízejí všechny banky v různě výhodných variacích.

zdroj: ČSOB

rimmel
8. dub 2010

no hadam nekupujem drogeriupre mensie deti kazdy mesiac a to iste s liekmi, ja som nekupila lieky ani nepamatam! 😅 a kozmetika..no tak nepouzivam ziadnu, iba sampon raz tyzdenne a ten mam ten isty odkedy sa narodil 😀 asi by som mala ale kupit iny haha

beruska2x
8. dub 2010

rimmel to je myslene orientacne, kdyz usetris nekde tak vic pustis jinde, navic ty nemazes dite opalovakem, v zime do mrazu kremem, prdelku, ubrousky, mydlo... ja mam dite s AE a za kosmetiku at doplatkama na recept tak nakupem tam necham kolem 1000,- /mesic

filipal
8. dub 2010

mne sa zase zda, ze 200 sk na kozmetiku je pre mojho syna malo....
on potrebuje: sprchac, sampon, antiperspirant, kazdy mesiac znici jednu kefku, pastu, balzam na pery, opalovacie pripravky, kozmetika na akne...krem na ruky, alpa. veru skoro kazdy mesiac minie....
co sa tyka liekov, nie je tam zapocitany strojcek na zuby, to dnes nosi skoro kazdy pubertak, vitaminy, ktore su draha zalezitost.
a rozne kvapky do oci, nosa a pod. vobec nepreplaca poistovna...
a lyziarska vystroj na vycvik, ktory je vlastne povinny (skoly dnes nepoziciavaju lyze)
zaujmove kruzky mozno odpadaju, ale potrebuju kurzy jazykove a rozne doucovania na maturity a skusky na vyskoku....to su tisice!
internet, pocitac, to dnes dokonca ucitelia vyzaduju mat vypracovane referaty na pocitaci...
no, je toho ovela viac...a myslim, ze aj suma na oblecenie je vyssia. hlavne topanky su drahe....

aleachim
8. dub 2010

ria, kdybys četla, co píšu, tak to byl hypotetický příklad s 2dětma, takže by se to počítalo u vyšší hranice. Nicméně já se snažím podat ten pohled z hlediska plátce alimentů, ne z hlediska potřeb dítěte. I dopad na otce by měl být zohledněn. On taky otec nemá pokrýt všechny potřeby dítěte, na to má taky svou matku. Ale je to vše jen hypotéza. Mě se z principu u těchto věcí nelíbí vyloučení uvážení soudce za cenu nějakého automatického rozhodování podle tabulek. To je všechno, ty jsi chtěla vědět, proč mi ty tabulky vadí, já jsem to napsala a nemám potřebu to stále dokola vysvětlovat. Prostě máš jiný názor, no a co?!

filipal
8. dub 2010

Aleachim, ano, dopad na otca? vsak ten si moze zarobit.!ked spodil dieta, tak predsa musi niest zodpovednost za jeho potreby, nie? nechapem, preco by to mala tahat matka.... tato diskusia vyznieva tak, ze chudaci otcovia, nejako vela platia....
nie je to skor tak, ze deti vela potrebuju? preco sa maju citit deti ako socialne pripady, ked sa ich rodicia rozviedli?
vsak kazdy otec si moze rozmysliet, kolko deti splodi a ci ich dokaze uzivit...

aleachim
8. dub 2010

filipal, nevím, zda jsi to myslela vážně nebo jako vtip. Ale např lyžařskou výzbroj si můžeš půjčit v půjčovně a zdaleka tě to nevýjde tak draho. Tuším, že se na lyžák nejezdí povinně 5x za rok. A vitamíny jsou úplně o ničem, skoro každý rozumný lékař ti řekne, že loby farmac. firem je tak silná, že se to musí propagovat, ale do těla se ti nedostane skoro nic a tak bych mohla pokračovat.....

aleachim
8. dub 2010

no, tak konkrétně teď mi říkal známý, že jeho slečna přestala brát antikoncepci a řekla mu to ve 3 měsíci těhotenství, aby se s tím už nedalo nic dělat. Sama mu řekla, že se bála, že by ji poslal na potrat. I v takovém případě, má otec nést za každou cenu následky toho, že splodil dítě?

aleachim
8. dub 2010

saly, ria, jestli jsem to z důvodové zprávy k té tabulce pochopila správně, tak by se to sčítat nemělo. V případě více dětí by měl soudce zvážit rozmezí kolem té nejvyšší sazby, což je podle mě zase trochu nefér k matkám s vícero dětí. Prostě si myslím, že by se to měla posuzovat případ od případu a tím by se předešlo těmhle nespravedlnostem. Naopak si myslím, že to, že otec v Ostravě neplatí stejně poměrnou část mzdy jako otec v Praze, nemusí být úplně na škodu. Samozřejmě, když je to řádně odůvodněno skutečnostmi konkrétního případu.

filipal
8. dub 2010

aha, Aleachim, ale ja mam nazor iny. ja si myslim, ze ked sa uz dieta nauci lyzovat na lyziarskom vycviku, nech chodi aj castejsie. ty si nemala vlastne lyze, ked ich nedoprajes dietatu? vies co, ty nadrzas dospelemu chlapovi na ukor dietata!
to je cudne.... skus sa vzit do koze toho decka. a preco si napriklad nemyslis, ze si ma ist otec privyrobit, ked splodil viac deti ako vladze uzivit?
co sa tyka vitaminov, alergici vitaminy musia uzivat! over si a az potom pustaj informacie.

filipal
8. dub 2010

Alechim, stale mi nejde do hlavy, preco mas taku silnu motivaciu branit otcov a nie deti..... naozaj zvlastne....
lebo, my zeny to mame akosi vrodene chranit mladata.....

aleachim
8. dub 2010

filipal, ale tak to už není nezbytná potřeba, nebo u vás ve škole půjčovali lyže i na dovolené? Tak to u nás teda ne.

já nikomu nenadržuji. Proč má chlap dopláce na dítě, které ani nechtěl jen proto, že matka, která ho chtěla chce, aby jezdil na hory.

filipal, já jsem alergik a to hodně silný a takovou blbost jsem nikdy neslyšela. Ale nech me to být, klidně se cpěte vitamínama mě je to fuk, já je jíst nepotřebuji. Raději si dám zeleninu, ovoce,... a vůbec přirozený přísun vitamínů než do sebe cpát nějaké doplňky.

filipal
8. dub 2010

este jednoducha odpoved na tvoju otazku: nemal s tou slecnou ten dotycny znamy spat, ked s nou nemal vazne umysly.
aby som nebola az taka tvrda, mohol si dat prezervativ. nikdy sa nemozes v takej vaznej veci spoliehat na druheho. ked mas s niekym intimny pomer, vzdy ides do rizika.

aleachim
8. dub 2010

filipal, protože dokážu některé věci posoudit objektivně.

filipal
8. dub 2010

tak to ti doporucujem, aby si si prirodne vitaminy kupila, nebudes silny alergik.... ale slabsi! 🙂

hadam nechces povedat, ze tie hory tomu dietatu nedoprajes? preco by nemalo dieta rozvedenych rodicov pravo ist na hory?

aleachim
8. dub 2010

filipal, oni spolu chodili 5 let, on prostě děti nechtěl. Na tom není nic k nepochopení. Dítě by měli chtít oba rodiče, když chce jen jeden, je to vždy špatně a já si nemyslím, že by to měl odnést ten, co to dítě nechtěl a přišel k němu díky podrazu partnerky.

filipal
8. dub 2010

to sa mi prave nezda, ty nie si objektivna....mozno ani ja nie, uznavam...ja nadrzam detom, ktore si zarobit nemozu, na rozdiel od otecka, ktory moze....

aleachim
8. dub 2010

zkus udržet diskusi na úrovni diskuse a ne osobních útoků. Já nejsem rozvedená a i kdybych byla, tak dítěti dokážu dopřát hory i v případě, že mi ex nebude platit alimenty.
S tvým přístupem by rodiče, kteří na to nemají peníze a nejsou rozvedení, měli skočit z mostu, protože proč by děti nemajetných rodičů na to měli doplácet.

aleachim
8. dub 2010

pokud jde o vitamíny, vím jak farmaceutická lobby funguje, a znám hodně významných lékařů, kteří se tomu jen smějí. Takže díky, vitamíny nechci!

filipal
8. dub 2010

este si mi neodpovedala na otazku, preco nadrzas otcom a nie detom....

aleachim
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
filipal
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
aleachim
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
luthien.k
8. dub 2010

Predem s-rry, blbne m- klavesn-ce, ale neda m- nenapsat, ze p-dle me se spravedln-st neda nacpat d- zadnych tabulek, a v t-mt- pr-pade jde - spravedln-st prece pr- -ba, pr- -tce - d-te. Mne se ten n-vy navrh pr-t- velm- nel-b-, pr-t-ze cpat c-k-l- d- tabulek je p-dle me cesta d- pekel. Necht se skutecne spravedl-ve r-zh-duje na zaklade skutecnych, d-l-z-telnych p-treb d-tete. Kl-dne at se dela kazdy r-k "refresh" al-mentu, ale ne pr-b-ha tabulky!!!

beruska2x
8. dub 2010

ja teda souhlasim s aleachim, tabulky at berou jako voditko, napovedu ale je i spousta jinych veci ke kterym by s melo prihlednout....naklady maji mit rodice napul, a ne aby to bylo pro jednoho z nich likvidacni...

i kdyz matka na neco penize nema, neznamena ze to ma automaticky platit otec, znam hafo deti z uplnych rodin ktere na hory atd take financne nedosahnou...

filipal.. no tvuj syn je ale dost stary ne? ja jsem z uplne rodiny a uz nekde od 15ti let jsem chodila v lete na brigadu abych si na vetsi vydaje prispela, nebo si koupila to co by mi nasi jinak nedovolili 😀
co ho spise vest k samostatnosti nez rict "tatinku" caluj....

oni se casto matky ohaneji peci, povinnostni ale ze maji otcove i prava se zapomina...

ria80
8. dub 2010

Já si teda taky myslím,že je to nespravedlivé,když chlap musí platit na dítě,který ani nechtěl.O tom jsem psala v předposledním příspěvku.Co si o tom myslíš,Filipal?

Jinak jsem pro tabulku,ona stejně nebude závazná,jak bude jako doporučení soudcům,aby měli představu,kolik dávat.A jistě,ne všechny děti děti z uplných rodin,si můžou dovolit jezdit na hory.Ale když otec vydělává tolik,že by dítě na ty hory běžně jezdilo,nevím,proč by po rozvodu nemělo.