Popření otcovství. Jak to probíhá?

monikarostislav
1. únor 2022

Dobrý den mám specifický dotaz. Holce, které je 12let, tak se k ní přihlásil bio otec, ovšem současný partner, se kterým žiji, tak se zapsal do RL, ovšem ten bio chce, aby se on vyjmul a zapsal se on. Testy DNA již má před 12ti lety. Jak to prosím probíhá? A co vše se musí zařídit. Plus chceme upravit styk tedy jak často jí má mít apod. Jak dlouho trvá toto než to vůbec dojde na soud? Děkuji moc.
OSPOD nic moc k tomu neřekne a já s tím zkušenost nemám, dohody s ním jednou jsou jednou nejsou. Děkuji moc

bramarfi
1. únor 2022

Nejsem právnička, tak prosím to, co napíšu, ber s rezervou, ale myslím, že bio otec už dávno propásl lhůtu, dokdy se jako otec přihlásit. Takže zařizovat... no, asi nic. Vyčkala bych.

bramarfi
1. únor 2022

A pak je samozřejmě ale druhá stránka věci, zda dcera (a matka) jeví zájem o kontakt s biologickým otcem.

monikarostislav
autor
1. únor 2022

Jevíme zájem o to žádná 🙂 Holka chce taky, jenže on chce být v rodném listě na základě testů DNA

sorboni30
1. únor 2022

@monikarostislav resit po 12 letech? To jako vazne?? Jako matka bych ho poslala do haje..otec je ten který se stara a žije a vámi..ne ten co si vzpomněl po 12 letech kdyz je sám a má bobky, že sám zůstane navždy.. Může mít testy jaké chce. Ja bych ho poslala nekam. Holka ve 12letech uz absolutně nemůže citit a vnimat člověka jako otce, ale ciziho cloveka. Jestli ji chcete delat v hlave chaos..a tajate ji po vikendech..kdyz ma sve zajmy, kamarady, konicky.. No ja bych to neresila. Jen bych ji to rekla a zeptala se ji zda chce otce vidat. Rodny list bych nechala byt..k cemu to jako bude? K nicemu.. svou sanci propasl presne jak pise vyse

lister
1. únor 2022

Je dobré obrátit se na právníka. Přikládám odkaz na tuto situaci. Otcovství je děleno na biologické, právní, sociální.... je to komplikované. Možná odkaz pomůže alespoň získat trochu náhled... navíc právní řád stále mluví o manželství a podle něj jsou počítány lhůty. Vůbec netuším jak je to s partnerstvím pokud nemá nějakou právní formu.

https://www.epravo.cz/top/clanky/biologicky-vs-...

bramarfi
1. únor 2022

@monikarostislav Tak bych se k tomu asi postavila tak, že když chce, tak ať si to zařídí. Pokud to dcera ví a s biologickým otcem se vídat chce, dobře, ať si budují vztah, ale po té formální stránce bych nezasahovala. Tohle totiž nebude jen tak, pokud vůbec.

verka86
1. únor 2022

@monikarostislav taky bych do toho nešťárala a nechala to tak. Pokud se s ním dcera chce vídat, nechala bych to na dobré slovo. O zbytek ať se postará bio otec.

Jinak nejsem si úplně jistá lhůtou, měnilo se to, ale po delší době než tři (?) roky může podat návrh na určení/popření otcovství státní zastupitelství....

jarla
1. únor 2022

A on to 12 let neřešil a začal až teď?

somalicats
1. únor 2022

@monikarostislav Ono to není zas tak jednoduché - pokud má dítě otce v RL, tak ten musí popřít otcovství, ale je na to lhůta do 6 let věku dítěte. Navíc i když dá bio otec teď návrh k soudu, tak ten bude zkoumat, zda je v zájmu dítěte změna otce v RL, a ten dvanáctiletý nezájem je pochopitelně zajímat bude. Rozhodně si to nepředstavujte tak, že bio otec chce být v RL, tak to soud přiklepne.

irmamala
1. únor 2022

Tak jediný rozumný důvod, který bych chápala je, že se chce dceru zahrnout do dědictví. Jinak pokud se vídáte, domluvíte se na všem, zajímalo by mě, proč je to pro něj teď důležité....

petrasipkova1
1. únor 2022

A kde byl těch 12 let ? A co dcera ? Opravdu chce vídat “cizího “ pana ? Je v takovém veku, ze přece nemůžeš napsat “kdy ji má mít “ 🤦‍♀️

tulipdona
1. únor 2022

Neudelala bych to, doplatí zpětně alimenty? Proč se nechtěl stýkat? Nekouka z toho nic dobrého.

andelka
1. únor 2022

Obraťte se na zkušeného právníka. Vyměnit jen tak otce není lusknutim prstu. Soud to bude řešit,až někdo podá návrh. Až potom můžete řešit nějaké svěření do péče, výšku alimentů a formu a četnost styku. Ve 12 letech už se budou ptát dítěte. Takže žádné, rozsudek kdy ji má mít. Není jí 5 let. A nezná ho. Začít si hrát na otce,když je dítě v pubertě,to chce odvahu fakt.

metallico_mondo
1. únor 2022

.

zelenaesmolda
1. únor 2022

@monikarostislav REkla bych mu,ze teda ale bude muset doplatit aliky za (tusim 3r) zpetne.Myslim,ze ho zajem velice rychle prejde.
A vzala bych si dobreho pravnika.Dost pochybuju,ze je to v zajmu ditete a soud otcovstvi soucasnemu partnerovi odebere...

dasipe
1. únor 2022

Na to aby ho napsali do RL nemá nárok. Nedávno jsem i tom četla. Tudíž má smůlu

elesse
2. únor 2022

Nebude to mit jednoduche a je otazkou, jestli toho dosahne… kdyz bys potrebovala resit konkretne, napis, podivame se na to

bibi234
10. únor 2022

Dcera ví že partner není její biologický otec? Pokud nikoliv a celý život žije v tom, že muž zapsaný v RL je otec, tak u soudu to nemá moc šancí na úspěch (prvoradý je vždy zájem dítěte- řešila jsme kauzu kde i po omnoho kratší době soud řekl, že jistota a známé rodinné prostředí je pro dítě duležitější). Určitě doporučuji poradit se osobně s advokátem. V tuto chvíli nepodnikat další kroky (upravovat styk atp.), a zejména pokud by opravdu biologický otec návrh na soud podal, tak se nechat zastoupit advokátem.