Porodné na Slovensku s českou VZP. Jak na to?

zoozana7
8. únor 2011

ahoj, prosim o radu... 3roky som zamestnana v Cechach, kde som si platila i zdravotne poistenie.Trvaly pobyt mam na Slovensku. V Cechach mam prechodny pobyt od 1.12. 2010. 1.1.2011 som porodila v Cechach prvorodeneeho syna, ktoremu sme dali ceske obcianstvo. Poziadala som o porodne tu v Cesku /podla zivotneho minima mam na to narok/ lez na urade prace, mi povedali, ze je pre mna vyhodnejsie poziadat o porodne na Slovensku. Ak mi viete poradit, budem Vam vdacna..co vsetko mam splnat aby som na Slov. dostala porodny prispevok. a ci je to vobec mozne. za akukolvek radu dakujem🙂

sunea
9. únor 2011

Ahoj, je to omnoho vyhodnejsie. Na Slovensku dostanes okrem porodneho este jeden prispevok. Ja som to spravila v r.2009 a dostala som celkovo 26tis. Sk. nepamatam si, co vsetko bolo treba dolozit, ale urcite rodny list dietata (syn ma slovensky, aj cesky rodny list - myslim, ze bolo treba ten slovensky), sobasny list, rodne listy rodicov atd. Zajdi si alebo zavolaj na najblizsi urad prace v mieste trvaleho bydliska, daju ti asi 3 formulare. Taktiez treba mat potvrdenie z CR, ze v CR si neziadala (fakt sa to neoplati). Taky papier neexistuje, musia si to vykomunikovat urady prace medzi sebou, len im na Slovensko dones presnu adresu Uradu prace v CR, pod ktory spadas (podla oblasti, v ktorej mas prechodny pobyt), aby vedeli, kam pisat. Vela stastia.