Povolená cizí jména v ČR. Musím někam psát žádost?

januskaababoo
15. lis 2006

Ahoj, nemate nekdo zkusenosti s cizim jmenem pro miminko v CR? Musim nekde psat zadost? Nebo dokonce za to platit? Pro holcicku Elisabeth, pro klucika Phillip, tatinek je anglican, ale jeste neni muj manzel...s koncovkou -ova, uz mam jasno...to je v matrice uz napsane a neni problem ji vynechat... 🙂

Ale s tim jmenem mi to neni jasny, pomuzete mi? 🙂

lucisa
15. lis 2006

Buď naprosto v klidu, jména, která máš vybraná, jsou uznaná v jiných státech = jsou povolená (existují). Takže tohle uznává i náš stát. Já jsem si koupila knížku dr. Knappové, což je jediná znalkyně na jména v ČR a tam ona přímo píše, že i když jméno, které si vybereš, nejsou v její knížce a ty doložíš, že opravdu někde existuje (nesmí jít ovšem o vymyšlená jména některých švihlých Amíků, příp. názvy neosobní, jako třeba jablko, dveře apod.) - třeba v tisku, v dokumentech atd., uzná ji většinou i naše matrika. Pokud je nějaká pochybnost, jde to právě přes paní Knappovou, která rouzhodne, jestli ano či ne. Její knížka je poměrně často k sehnání v knihkupectvích a většinou ji mají k nahlédnutí na matrikách.
Podívej se na jména mých dcer, taky nejsou typicky česká, dokonce jsem každé dala dvě křestní jména a nikde jsem si nežádala o povolení, žádný problém nebyl a rodný list přišel domů ještě dřív, než já z porodnice.

januskaababoo
autor
15. lis 2006

lucisa...mockrat dekuji...jsem uz mela strach...tady nikdy nevis... 🙂

jenka
15. lis 2006

Luciso a můžu se zeptat - tvůj manžel je taky cizinec? Že by ty "nečeský" jména povolovali jen "smíšeným" párům (co se národnosti týká) nebo to dovolují i "českým" párům - bez problémů?

Já teda zatím o žádným cizím jménu neuvažuju, ale zajímá mě to (když už tu toho téma je). 🙂

Díky za odpověď. 🙂

lucisa
15. lis 2006

Ne, můj manžel je Čech jak poleno - Plzeňák 😀 Ale ptá se mě na to spousta lidí, když někde hlásím jména dcer 😅 Povolí to bez problémů všem, kámoška si vzala Slováka s maďarským příjmením, má jeho příjmení nepřechýlené (=bez ová), dcery mají česká jména a příjmení nepřechýlené a taky s tím neměli problémy.
Jen by to aspoň trochu mělo pasovat k příjmení, což není podmínka úřadů, spíš jen taková rada, u holek se to dá ještě pochopit, protože můžeš doufat, že se jednou vdá a změní příjmení (ale je otázkou, aby to nebylo ještě horší 😒 ), ale u kluků je to hotová katastrofa, pokud nejsou rodiče trochu soudní a jmenují se třeba Vopičkovi nebo Třeštíkovi, příp. Myslivečkovi a pod., kde mají ve jménech i nějakou tu českou specialitku jako ř,č,š a synovi dají jméno třeba Nicholas, Christopher aj. 😉

kristi
15. lis 2006

my taky mame cizi jmeno vybrane a nevidim problem v tom, ze by nam ho nezapsali

adrastie
16. lis 2006

Ahojky, ja jsem také měla strach že s tím bude problém, nejprve jsem měla knížkou od paní Knappové, pro jistotu jsem si jí i zavolala ta mi potvrdila, že s naším jménem které máme pro mimi problém nebude, a nakonec jsem volala na matriku, tam mi to také odsouhlasili 🙂 Potřebovala jsem si to potvrdit ze všech stran. 😀

alex1
16. lis 2006

adrastie: pokud se nepletu, tak dceru Bereniku má Michal Suchánek 😀

petty
16. lis 2006

adrastie: Neteř Jana Saudka je taky Berenika 😉 Navíc tohle jméno je v knížce od Knappové, takže v pohodě 😉 Jinak v databázi jmen v ČR je uvedeno, že jméno Berenika má v ČR 319 žen 😉

adrastie
16. lis 2006

ju? to jsem ani nevěděla, každý kdo se ptá jak se bude jmenovat se pak hrozně divý co to je za jméno, mě se hrozně líbí.

petty
16. lis 2006

adrastie: Berenika je krásné jméno. Není naše přímo favoritní, ale v širším výběru jmen vhodných pro mimi ho máme taky 😉

andik
29. čer 2007

Moje kamarádka má dcerku Ellen a říkala,že s tím měla na matrice problémy.Prý kvůli těm dvěma L,pak musela požádat o povolení,aby malá mohla být Ellen a ne Elen 😉

svitavacka
5. srp 2007

ahoj já mám syna fabiána a moc mě mrzi že toto jméno není v kalendáři i přesto že bývalo v čechách tak časté ☹

lenycka
5. srp 2007

Jani, naše dcerka se jmenuje Sophie Ella, takže buď v klidu, určo to nebude problém! 😎

vveroni
15. srp 2007

Ahojte. Chci se zeptat, jestli vase deti, co maji cizi jmena slavi nekdy svatek? A taky jestli neexistuje kalendar cizich jmen?? Diky 🙂

caira
28. srp 2007

tak s tim svatkem me to taky napadlo, jelikoz my mame samozdrejme jmena zahranicni { nastavajici je anglican} a ja bych chtela aby deti svatky slavili..prijde mi to hezka tradice..ale nevim, jak to udelat...
Treba chlapecke jmeno mame vybrane Jamie a to fakt nevim, cemu ceskemu by se to tak podobalo.. pokud dame holcici Ella nebo Emma tak to bude jednoduche..slavili by bud na Elen nebo na Emu ale kdyz dame Phoebe nebo Riley tak jsme taky v pytli.. 😒

lucenek
28. srp 2007

Caira Phoebe, je verze české Lucie, takže jmeniny 13.12, je to v knížce na jména, včera jsem zrovna na to koukala, manžel mi říká fíbí, já jemu fífo 😀

caira
28. srp 2007

fakt? Phoebe je ceska verze Lucie? ani mi to neprijde sobe podobne..docela prekvapive 🙂

lucieee
28. srp 2007

Tak to jsme netušila že Phoebe je Lucie měla jsem za to že Lucy. Ale každopádně je to krásné jméno 😉

lucenek
28. srp 2007

jsem na to koukala stejně vyjeveně, ale v té knížce to tak píšou, taky bych řekla, že spíš Lucy, Lusy

caira
28. srp 2007

mozna tam proste jen pisou blaboly.. Lucie je prece obdoba Lucy.. takze nevim,kde prisli na Phoebe 😀 to je jako rict, ze Richard je obdoba anglickeho Maxmilian nebo tak 😀

lucenek
28. srp 2007

No Caira psali tam, že Phoebe a Lucie, mají stejný význam, světlá, žářící, tak asi proto to dali k sobě. A jmeniny dali na Lucii, fakt nekecám 😀

lucianka
28. srp 2007

Tak o Phoebe zrovna nevim, ale je pravda, ze v te knizce (presny nazev neznam) jsou vsechna jmena povolena v CR, jejich vyznam, nekdy tam je i zda je to napr. z nejakeho jmena odvozene a prave jsou u vsech svatky. 😉

poletucha
28. srp 2007

nevíte někdo, jak se jmenuje a od koho je ta knížka?

lucenek
28. srp 2007

zítra vám to napíšu, Honza jí má v práci, tak mu řeknu ať se mi na to podívá, fakt to tam je 😀

lucenek
30. srp 2007

Tak nakladatelství AKADEMIA, autor Miroslava Knapková, Jak se bude vaše dítě jmenovat?- toto je ta knížka kde Phoebe rovná se Lucie (jmeniny)

nyky
31. srp 2007

pro upřesnění

PhDr. Miroslava Knappová, CSc.
http://www.kosmas.cz/knihy/115856/Jak-se-bude-v...

muycara
2. lis 2007

ahoj, v knížce paní Knapové je jméno Delfína ale není u ní zařazeno žádné datum, kdy se slaví jmeniny tak nevím jestli teda je nebo není povolené. Navíc není tučně, ale je menším písmem. Chceme dát holčičce jméno Sára Delfína a tak si nejsem jistá zda to u nás projde. Může mi někdo poradit prosím? Moc tomu nerozumím. Děkuju

verunacek
21. lis 2007

Ahojky, chtěla bych poprosit jestli nekdo nemáte chlapečka se jménem Nicolas. Chtěla bych vědět kdy slaví svátek. Slyšela jsem, že na Mikuláše, ale to jméno mi není zrovna blízké tak jestli to někdo neslavíte jindy.. Děkuju

muycara
21. lis 2007

ahoj, Nicholase sice nemám ale vím že se slaví na Mikuláše.

verunacek
22. lis 2007

Děkuju.. Potřebovala bych sehnat zahraniční kalendář nevíš jestli nějakej je?