PPM. Těch 270 dní je do 6ti týdnů před porodem?

andrea.r
6. bře 2009

ahoj vsem....chci se zeptat...abych mela narok na PPM,musim mit odpracovanych resp. byt pojistencem tech 270dni.....pocítáno zpetne od datumu porodu anebo ode dne nástupu tzn. tech 6týdnů před porodem??? mám v tom nejasno 😖

lucie.krajcarova
14. bře 2009

Andreo, určitě od nástupu na mateřskou, což je cca 6-8 týdnů před termínem porodu. Pokud jsi předtím na rizikovce-neschopence, tak se to asi taky počítá, protože je to účast na nemocenském pojištění.

sklenicka24
16. bře 2009

Ahojky Luci, všimla jsem si, že se v tom trochu vyznáš. prosím o radu. Byla jsem dnes na sociálce. Protože mi sestra vypsala mateřskou, která mi jako začala od 12.3.09. JEnže??? Nyní jsem na rodičáku se starším synem. Tudíž mi řekla, že ten můžu ukončit až po porodu s mimi, který je tedy za 5 týdnů. Ale zjistila mi, že nemám nárok na pěněžitou pomoc od OSSZ, tudíž budu pouze 21 měsíců pobírat od ÚP 7600 a pak do čtyř let dítěte 3800. Jak je to možné???? Já se v tom vůbec nevyznám.

vojtisek2007
16. bře 2009

sklenicka - nárok na mateřskou (PPM od sociálky) máš nároky když splníš účast na nemoc.pojištění dva roky před porodem 270dnů a máš zaměstnavatele - nebo čerpáš PPM z titulu ochranné lhůty.....když tohle nesplníš, nárok na mateřskou ti nevznikne a rovnou ode dne porodu zažádáš o rodičák, který máš v té čtyřleté verzi....Takže když ti nevznikl nárok na mateřskou, tak asi nejspíš nemáš zaměstnavatele, ne ???

sklenicka24
16. bře 2009

Ahojky Vojtisek 🙂 Ano, to chápu, ale před nástupem na MD se synem jsem to splnila, pak mi zanikla smlouva, protože jsem jí měla na dobu určitou. To se na to nevztahuje??

ilci
16. bře 2009

sklenicka - takže teď zaměstnavatele nemáš
čerpáš tudíš 4leot variantu RD od porodu, jak píše vojtisek

kapunka
16. bře 2009

ahoj holky - prominte že sem lezu - ještě ani nečekáme ale chceme - můžete mi poradit?

platila jsem si v roce 2008 měsíční nemocenské poj. ve výši 360,- Ted od ledna 2009 ve výši 1000,- jsem živnostník - pokud bych šla na mateřskou dejme tomu koncem roku 2009, jakou mateřskou bych dostávala?? můj celkový příjem za 2008 byl ca 600 000,- danila jsme 50% paušálem.

díky moc

fangi
16. bře 2009

Ahoj, mohla bych se taky na něco zeptat? Nevíte, pokud bych pracovala těch 270dní na poloviční úvazek a ještě na dobu určitou, jestli mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství? A když nárok nevznikne, tak automaticky musím mít 4letou variantu na rodičovský příspěvek? A jak to tedy řeší například studentky vysoké školy, které už chtějí mít dítě, to jdou po škole vždy ještě na rok do práce?? Děkuji a omlouvám se za laické dotazy 😵

fangi
16. bře 2009

myslím smlouvu na dobu určitou 🙂

sklenicka24
16. bře 2009

Ilci:JJ, nemám. A ano čerpám 4 letou. Ale teď při druhém bych chtěla jen 3 letou.

vojtisek2007
16. bře 2009

kapunka - mateřská se ti vypočítá tak, že se vezmou zálohy zaplacené za 12měsíců zpětně před nástupem na mateřskou - z těch zaplacených záloh se určí hrubý vym.základ a z toho se pak počítá denní vyměřovací základ pro mateřskou...

fangi - nemusíš pracovat 270dnů, ale být účastna nemoc.pojištění (můžeš to klidně promarodit na rizikovém těhu) jde o to, za jak dlouho bys nastupovala na mateřskou, kdybys měla na dobu určitou - pak od zkončení prac.poměru bys musela na mateřskou nastoupit do 180dnů (čerpala by jsi mateřskou z titulu ochranné lhůty) - jinak by ti na ní nárok nevznikl, kdyby jsi to nestihla, nárok na mateřskou bys neměla, a rovnou ode dne porodu by jsi čerpala rodičák v pomalé čtyřleté verzi. Studentkám se jejich studium počítá do těch 270dnů - takže ke dni nástupu na mateřskou musí školu přerušit a dostávají nějakou minimální mateřskou - když jako studentka školu nepřerušíš po dobu mateřské, tak ti na ní taky nárok nevznikne

sklenicka - když ti smlouva zkončila v průběhu první rodičovské, tak teď při druhým bys bohužel neměla mateřskou na "koho čerpat" - takže ode dne porodu požádáš o přerušení rod.příspěkvu na první dítě a zažádáš o rodičák na nové mimčo. Tu tříletou si bohužel vybrat nemůžeš...

sklenicka24
17. bře 2009

Vojtisek: Tak to je mazec. Člověk by neřekl, co je v tom za kličky. NO, tak hold budeme muset začít šetřit už nyní, abysme to všechno utáhli. 😢 😢

fangi
17. bře 2009

Vojtisek2007: děkuju za odpověď 🙂 a tedy když vznikne nárok na mateřskou, tak to automaticky znamená, že vybírám z těch 3délek rodičovské a když nárok na mateřskou nevznikne, tak automaticky ta 4letá rodičovská, chápu to dobře? 😕

sklenicka24
17. bře 2009

Fangi: JJ, to je to co jsem tu řešila. ☹

fangi
17. bře 2009

Sklenicka24:Jj,už chápu,co jsi tu řešila. ☹

Vojtisek2007: Prosím Tě, nevěděla bys ještě,jak to je, když jsem například studentka vysoké školy prezenčního studia a zároveň si vydělávám na poloviční úvazek na smlouvu na dobu určitou. Započítává se mi ta práce nebo když jsem studentka tak je to zase jinak?? Děkuju. Už jsem se do toho nějak zamotala 😅 Napadá mě, jak to dělají tedy studentky na vysoké, když hned po vysoké chtějí na mateřskou, přeci nemusejí ještě do práce na rok, aby mateřskou dostaly nebo ano? Nebo se jim počítá i práce při vysoké škole??

kapunka
17. bře 2009

vojtišek děkuju - mě přišlo divné, že bych v případě placení 440 kč záloh na nem. měla po dobu 28 týdnů nárok na ca 19tis měsíčně.. a když si platím 1000, tak by to bylo mnohem víc..JE TO MOŽNÝ??? (jsem podnikatel/

vojtisek2007
17. bře 2009

fangi - když jsi studnetka - tak tam určitě splníš podmínku 270dnů a když ke dni nástupu na mateřskou školu přerušíš, tak budeš čerpat mateřsku ze studia, když při studiu ještě napůl úvazku pracuješ a taky tam splníš těch 270dnů účasti a budeš stále zaměstnaná (nebo stihneš čerpat mateřskou z titulu ochanné lhůty po skonč.prac.poměru) tak budeš žádat o mateřskou i ze zaměstnání - budeš tedy mít mateřský dvě 😀 ze školy a z práce

fangi
17. bře 2009

Děkuju 😉 Napadají mě další otázky, asi mě zabiješ už 😀 😀 A když jsem absolventka VŠ,jako že například skončim v červnu 2009 vysokou školu a chci hned, ale hned mimčo 😀 😀 , ale během školy jsem neodpracovala nic, tak to nemám nárok na mateřskou, musim zahnat mateřský pudy a jít odpracovat 270dní nebo jak to je?? 😅 😕 😀

kacka.va
17. bře 2009

kapunka: nevím, jaký je letos, ale loni to bylo tak, že existuval určitý strop, a když ti to vycházelo víc, tak jsi dostala jen ten strop 🙂. vím, že se ta horní hranice zvedla, ale na kolik nevím.

vojtisek2007
17. bře 2009

fangi - ne po zkončení školy pro tebe platí taky ta 180dnů ochranná lhůta pro nástup na mateřskou abys dostala nějakou tu minimální....

fangi
17. bře 2009

Vojtisek2007-no jo, ale když absolventka otěhotní až po skončení školy, myslím třeba měsíc, dva po skončení školy, tak na mateřkou nastoupí až po té lhůtě, ne, tak to musí najít práci na pár měsíců nebo jak? slibuju, že je to poslední otázka 😀 😅

vojtisek2007
17. bře 2009

no tak když nestihne nastoupit do těch 180dnů - tak po škole jde něco dělat - takže se jí začne ke škole připočítávat práce a pak čerpá mateřskou z práce, a když pracovat nejde a jde třeba na úp, tak potom nárok na mateřskou nemá - rovnou ode dne porodu má možnost čerpat rodičák ve 4leté verzi...

andelka
18. bře 2009

fangi: Vojtisek má pravdu, proč myslíš, že jsem otěhotnění po státnicích vzdala 😒 Bohužel s prací to vypadá zle a na 4 letý rodičák jít opravdu nemůžu a na manžela už to teď převést nejde. Mrzí mě, že si musím plánovat tak základní věc jako je mateřský pud podle zákonů, ale nejde to jinak. Před státnicemi otěhotnět nemůžu, abych do 6 měsíců od nich porodila. A na 4 letý rodičák taky nemůžu jít, protože potřebujeme stálý příjem, ne do 21 měsíců tolik a pak málo. Takže po státnicích vezmu jakoukoliv práci, i když nebude v oboru (pokud teda i ta jakákoliv bude), protože roky ubíhají, hodiny tikají a donekonečna čekat nelze.

fangi
19. bře 2009

Andelka: A budeš tedy muset odpracovat 270dní nebo já už se v tom ztrácím, nesmějte se mi 😀 😅 🙂

andelka
20. bře 2009

fangi: No tolik snad ani ne, počítala by se mi do toho snad i škola + ta doba, co budu zaměstnaná a když to vyjde na 270 dní za poslední 2 roky, tak by to mělo být ok. I když kdoví, jestli zas něco nezměnili, chytráci.

andelka
20. bře 2009

Hm, tak asi ani tak to nepůjde, protože za studenty už se nemocenské pojištění od 31.12. prý neplatí, takže se mi asi nebude počítat nic. Vypadá to, že na mimčo se bude muset zapomenout a hledat práci, ve které by se ten celý rok dalo vydržet, nejlépe i dýl. Hm, v téhle situaci fakt dobrý.

fangi
20. bře 2009

Andelka: To je právě to jediné, co já s tou školou nechápu...nevim, jak to teda je. Ale já teď pracuju na poloviční úvazek, zaměstnavatel za mě platí pojištění, tak pevně doufám, že se mi těch 270dní nasčítává í tímto, protože jestli ne, tak já už nevim 😠 😀

andelka
21. bře 2009

fangi: No já myslím, že škola už se nepočítá vůbec, ale jestli budeš mít před nástupem na mateřskou odpracováno 270 dní, tak jsi zobliga a mělo by být jedno, jestli je to na částečný nebo celý úvazek. 🙂

kacka.va
22. bře 2009

já teda nevím, jestli mám pravdu, ale co jsem pochytila já, tak škola se nepočítá do "odpracovaných let" při posuzování důchodu. A pro výpočet mateřské snad jo, ale pak je to nějaké minimum, ne?

andelka
22. bře 2009

Já myslím, že od ledna už se nepočítá ani pro nárok na mateřskou.

erinka83
22. bře 2009

Jste-li studentkou nebo žačkou, máte v případě těhotenství a mateřství nárok na PPM, pokud splňujete určité podmínky. Za studentku nebo žačku jste považována, pokud studujete střední, vyšší odbornou školu, odborné učeliště nebo vysokou školu či jinou formu studia, která je pro účely důchodového pojištění považována za studium na střední nebo vysoké škole. Musí jít o studium řádné a denní. Výše PPM u studentek činí od 1.1.2008 254 Kč na kalendářní den.

PPM studentkám je poskytnuta po přerušení nebo ukončení studia, nejdříve však od počátku 6.týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař

http://www.miminko.estranky.cz/stranka/materska...