Prechodný pobyt v ČR, porod v SR. Ale čo poistenie v SR?

terezka25
18. říj 2009

ahojte..zacinam yt bezradna a stracat sa v paragrafoch.Uz 4 roky oficialne zijeme,pracujeme a mame prechodny pobyt v CR. teraz sa nam vsak podarilo babo.Rozhodli sme sa, ze sa prestahujeme 2 mesiace pred porodom naspat domov, na SR. miminko sa teda narodi na SR. matersku chcem brat z CR a rodicovsky prispevok (asi)z CR tiez. neviem,aky vysoke na na SR.
prosim, poradte mi...aj teda moj zamestnavatel plati za mna vsetky odvody, a ja budem brat matersku z ciech,pritom budem byvat na slovensku..co bude s mojim zdravotnym poistenim???viem,ze malicke bude mat uz slov.zdrav. poistenie..ale aj ja budem potrebovat poistku na slovensku..a tu je kamen urazu...vraj ked bude brat matersku z CR,tak automaticky som poistene v ceskej zdrav.poistovni..a nemozem mat poistku na slovensku..teda ma ziadny lekar nezaregitruje..
prosim, poradte mi..co je pravda??ako to vsetko je???
veeelmi dakujem za rady.

andrejka77
19. říj 2009

ahoj terezka akurat si vybav v ceskej zdr.poistovni teraz presne neviem aky je to formular E CISLO si uz nepametam ktory potom odovzdas na slovensku v svojej zdravotnej poistovni a oni ti vydaju europsky zdravotny preukaz a z nim mozes chodit bez problemov do doktora.akurat vsade musis dat kopiu karticky kde pojdes na navstevu k doktorovi aj do lekarne.takze musis prefocovat nic viac.aspon u mna to bolo takto.plati ta karticka jeden rok. 🙂

terezka25
autor
19. říj 2009

avojky andrejak.. ja mam momentalne modru kartucku z vzp z CR. to je vraj ta europska? myslis tu,alebo je este nejaka ina? ak nie, tak ako dlho pred odchodom je najlepsie si tu karticku vybavit?
andrejka, ateda normalne mozem brat matersku, prip. neskor rodicovsku z ciech a byvat (+ navstevovat lekarov) na slovensku?

yvetta
19. říj 2009

nie urcite podla mna nemysli andrejka tu, lebo tu modru z CR ti vydala CR poistovna - tu mam aj ja a mam na nu hradenu starostlivost plnu v CR, ale na SR podla mna len nevyhnutnu 😉
tebe musi ako pisala hore andrejka na zaklade E formularu, ktory vyplnis v ceskej ZP a ten odovzdas na SR ZP a oni ti vydaju europsky ZP cize ten europsky ZP musis mat vydany od SR ZP 😉

andrejka77
19. říj 2009

terezka je to ako pise yvetta.ja som si ten E formular vybavila asi tyzden pred odchodom na slovensko kde som hned utekala do zdravotnej poistovne a nato som sla k doktorovi ktory mi hned vystavil PN,ked som nastupila na matersku poslala som formular do ciech zamestnavatelovi o nastupe na matersku a ostatok uz zariadil on.hoc patrim pod CSSZ praha troja tak som sa na nemocensku nacakala .hadam uz to je lepsie lebo materska uz chodi v pohode .nemocenska mi prisla asi po 2,5mesiaci cakania.a taktiez vybavovanie koli porodnemu ma stalo dost nervov ,kym som obvolavala kade tade az na koniec po mesiaci mi konecne prislo zamietnutie s ciech a mozem si porodne konecne uplatnit u nas na slovensku .Rodicovska asi mi uz s ciech nepatri.tak asi vsetko.

terezka25
autor
20. říj 2009

avojte holky,
prosim, neviete presne ten nazov E formulara? ja momentalne pracujem v Prahe. malicke sa nam ma narodit v aprily. takze tu v CR ostanem asi do polovice februara a potom chcem ist uz domov, na slovensko (kosice). matersku by som chcela brat z CR, ale porodne zo slovenska.a na rodicovsky prispevok nemam uz potom narok, brat ho znova z CR?

yvetta
20. říj 2009

myslim, ze je to formular E112 - ale to bude vediet VZP v Prahe, lebo oni by ti to mali vydat...musis, ale povedat,ze budes sa zdrziavat v SR 😉

yvetta
20. říj 2009

sorry omyl myslim E106 😀 , ale na VZP o tom vedia o tom formulari, ked im vysvetlis situaciu 😅

terezka25
autor
20. říj 2009

yv, a to teda staci vyplnit, dat im to na opeciatkovanie (nejak tesne pred odchom) a potom to uz ist len dat do vseob. zdrav. na slovensku?
prosim, ako dlho trva, nez ten formular E106 ti ceska poistovna potvrdi-je to na pockanie?🙂

andrejka77
20. říj 2009

skus si zavolat na VZP ale ja som ho dostala na pockanie