Přídavky na dítě. Kdy vzniká nárok?

martule20
23. říj 2009

Ahojte, proběhla jsem témata jen v rychlosti, tak doufám, že tu tohle někde není...
Prosím, věděl byste někdo, kdy vzniká nárok na přídavek na dítě (případně další
dávky)? Jsem na MD od 1.2. 2001, na RD jsem přecházela v srpnu 2008, letos
tedy pobírám už jen 7600 a manžel má příjem necelých 9000... Případně prosím
o info, co je potřeba k podání žádosti 😉

j.a.n.i
23. říj 2009

nárok na přídavek má rodina, která má méně než 2,4 násobek životního minima, což pokud máte jedno dítko je cca 17000, ale dokládá se příjem celkem dlouho zpětně, ale to nevím jak dlouho.

dadous
23. říj 2009

marti budeš dokladat příjmy za rok 2008

boobinka
24. říj 2009

holky... mam jeste narok na pridavky kdyz jsme nechaly propadnout obnoveni, vuci tomu ze se to dava zpetne a v te dobe byl pritel student pak uz jsem o to nezadala nebot vydelaval 18tis, nemelo to teda cenu.
Ale pritel od nas odesel a ja mam jen 7600 na vyzivu a vybavu a najem. S pritelem jsme se dohodli, ze bude prispivat na maleho 4000tis a 600 mu plati pojisteni. Ale 7600 mi za nedlouho zkrati na cca 3800 a plus 4000 a nebudu mit sanci nas uzivit.... kdyz jsem si sla zazadat o pridavek tak pry nemam narok. Pry jen kdyz je soudne stanovene vyzivne coz nemame. Je tomu skutecne tak?

dadous
24. říj 2009

boobi, kdyby sis žadala letos, tak budeš muset doložit příjmy za lonsky rok, tudíž i přítelovo příjmy, ale když si pujdeš zažadat po novym roce, tak budeš dokladat příkmy za letošní rok, a mužeš uvest že s přítelem už nežiješ,

blacklyn
24. říj 2009

Ahojky,muzu se zeptat,jak to v Ceske republice chodi s pridavkami na dite a rodicovskem prispevkem???Sem totiz slovenka a mam jenom prechodny pobyt,manzel je cech a trvalej pobyt budu mit az mozna v cervnu 2010,jenomze termin porodu mam uz 17.2.2010,jestli mam narok nebo az kdyz budu mit trvalej pobyt a jak to tady vlastne chodi se socialnym a tak.Protoze manzel usudil ze neni na rodinnej zivot a odesel od nas,a ja mam ted 3,5mes. do porodu.

boobinka
24. říj 2009

dadous... a je opravdu povinne k tomu dolozit soudni dohodu o vysi alimentu?

deathy
25. říj 2009

Taky by mě zajímalo, jestli musí být výživné stanovené soudem, jen abych dostala přídavek na dítě. Zítra to jdu obvolat a jsem na to zvědavá.

dadous
26. říj 2009

boobi tak to nevím, možna bude stačit jen prohlašení otce, ale ja osobně bych to měla radši soudně potvrzeny, páč jednou se muže stat že vam přestane platit, a když to budete mít od soudu potvrzeny tak se to da vymahat. nejlepší bude když si tam zajdeš a přeptaš se , ale po mě tenkrat chtěli soudně stanoveny vyživne, nevím možna se to změnilo 😉
black, myslím že abys mohla žadat o přídavky tak musíš mít trvalej pobyt v čr,, ale v tom červnu si mužeš zažadat zpětně, ale jak říkam , nejlepší bude když si zajdeš na socialku a oni ti se vším poradí 😵

aurecon
26. říj 2009

martule: Požádat bys měla až příští rok, abyste je dostali. Předpokládám, že minulý rok jste měli větší příjem.

Víte, co mě dokáže rozčílit? Jedna známá nadávala, když jim zamítli přídavky na dítě, když o ně žádali. Jenže pointa je v tom, že jejich měsíční příjem je zhruba 40 000. Takové lidi nechápu.

dadous
26. říj 2009

tak třeba jom to připada že maj malo 😀

blacklyn
26. říj 2009

Dadous dekuju moc,asi to budu muset resit cez tu socialku,jen nevim ci se nekam pohnu bez novej dokladu,vdavala sem se v cervnu a doted mi slovensko nevydalo nove doklady,zjavne maji spoustu casu na vse a to mne cekaj dalsi natohavacky na soude,dceru mam totiz z prvniho vztahu a jeji tatka ani po soude neplati vyzivne a mysli ze je to v pohode.Pritom to je to nejmensi co muze udelat pro sve dite

blacklyn
26. říj 2009

deathy nevim jak v CR ale u nas na Slovensku staci dohoda medzi rodicemi ohladne vyzivneho a netreba to mit soudem,pokud chces pridavky na dite

dadous
26. říj 2009

black, ja nevím jak to tu je ale myslím že po pul roce neplacení vyživneho na něj mužeš podat trestní oznamení 😵 a jasně dohoda je ok, ale když se jim pak nechce platit alíky, tak víc zmužeš, když maš papír od soudu, takže ja bych rozhodně chtěla mit soudní rozhodnutí o vyživnym 😵

blacklyn
26. říj 2009

No jo to je jasny,ale jsou lidi kterym to je jedno ci to mas soudne nebo ne a stejne neplati,s takovym expertem mam dceru.Nebyl schopnej platit 2,5tis.slovenskych po dohode,tak sem ho dala na sud a ted ma platit 3,9tis.sloven. v prepocte z EUR.takze si nepolepsil,spis hur,no a stejne se nato vybodl,coz mu asi nedoslo,ze u nas po 3mes.prichadzi exukutorska spolecnost,prichadzi o ridicak a pak si jde sednout a to vyzivne plati za neho stat a ten si to od nej uz nejak vymane.Takze tak,ja jen sem chtela rict,ze zatim staci dohoda a pak soudne-co je jistejsi 🙂

kaleilah
28. říj 2009

Jde se sem zeptat celkově na dávky, nenašla jsem je tady 😉 za minulé tři měsíce nám "utekl" přídavek na bydlení a další dávky fakt o pár korun, teď když bude další mimčo tak je živ.minimum vyšší, takže by nám je schválit měli, ale jak s porodným?! to se taky počítá, ne? takže zase o ně přijdeme? nevíte někdo? 😒

samik2008
29. říj 2009

mi jsme dokládaly přimy za rok 2008,náš příjem činí měsíčně zhruba 22000,- a přídavky nám byly odejmuty(přišlo to minulý týden).překročili jsme to o 177,-

kal nevím ale myslím si že porodný s tím nemá nic společného,to se do příjmů počítat nemůže nee?

kaleilah
29. říj 2009

sami, my jsme na něj nedosáhli o 9kč 😠 právě že i porodný je příjem...sice mimořádnej, ale bojim se že prostě kvůli porodnýmu nic nedostaneme ani tentokrát 😒

samik2008
29. říj 2009

kal mi jsme minulý rok neměli přídavky na dceru,pak se narodil malej,tak jsme si zkusili zažádat a dali nám to,ale taky je pravda,že sem pobírala jen 3800 rodičáku na dceru.Takže se mi počítalo těch 3800,- za minulý období.S narozením syna se mi rodičák zvýšil na 7600 a to už jsme přesáhli.Tak já si myslím že porodný se do toho nepočítá,ale na 100 pr.to teda nevím

kaleilah
29. říj 2009

sam já se tam radši skočim zeptat. ono by i šlo si o to zažádat a o porodný si zažádat později, ne? Myslím že se musí vyzvednout do roka po narození, tak aby po těch třech měsících co by nám vypláceli že bych zažádala,abych nemusela nic vracet.

samik2008
30. říj 2009

kal ano o porodný si můžeš zažádat pozdějc,neznamená to že dítě se mi narodí tak hned si zažádám.Vidím že už se ti to pomalu krátí 😉

dada134
13. lis 2009

Ahoj holky,nevíte náhodou,jestli se počítá nějak do přídavků na dítě děda(důchod nebo příspěvek na péči,který ale chodí jemu s důchodem),co tu s námi bydlí na jednom čísle popisném?Protože jsme žádali a když jsem si to doma spočítala(svoje příjmy a správný řádek v manželově přiznání),tak mi to vyšlo a dnes přišlo,že jsme to přešvihli o 4000.A nevím,kde to vzali.

dadous
13. lis 2009

dado, pkud s vama nežije dědda ve společny domactnosti, tak se to nepočíta 😵 to by jste museli při žadosti uvest i jeho příjem 😉

marecek4
13. lis 2009

blacklyn,o přídavky může žádat i partner zpětně vyplatí jen tři měsíce a o porodný můžeš žádat zpětně

dada134-to co počítají je jen v jejich kompetenci a tudíž se to liší okres od okresu,u nás důchod -pi-nepočítají a v sousedním či počítají,aby se v tom koza vyznala,prostě je to jejich výklad zákona,a děda aby ho nepočítali tak může mít stejný číslo popisný ale taky musí mít svou domácnost-i svoje hodiny na elektriku,pak ho nemůžou počítat,my bydleli na dvojdomku s jedním číslem a chtěli vyjádření ze stavebního úřadu že jsou to dvě bytový jednotky a vše je rozdělené

usounek25
7. lis 2012

ahoj, mám takový dotaz ohledně přídavků na děti? bydlíme v rodinném domě - ve vrchním patře my s dětmi, ve spodním tchýně s tchánem. Každý máme svoji domáctnost, o náklady na SIPO apod. se dělíme rovnou polovinou. Patra ale nemám rozdělené jako dvě bytové jednotky s tím, že by jsme každý měli svůj elektroměr apod., prostě bydlíme všichni na jednom čísle popisném. Můj dotaz je tedy asi jasný - pokud půjdu požádat o příspěvek na děti - budou se do příjmů započítávat i důchody tchánovců? , v tom případě by jsme si totiž tu žádost ani nemuseli podávat 😒 . Děkuji moc.

keba
4. pro 2012

@usounek25 Ne bude se počítat tvůj a manželuv příjem,ten musíte nechat potvrdit v zaměstnání za rok zpětně ..tedy v r.2013 za rok 2012...

usounek25
8. pro 2012

@keba děkuji 🙂

petrisp
9. říj 2014

Ahoj, takže když já a mé děti máme trvalé bydliště u rodičů, tak by se tam započítávaly pouze mé příjmy? Musím tam uvádět otce dětí?Žijem v jedné domácnosti,ale každý na jiném trv.bydlišti 🙂

j.a.n.i
9. říj 2014

@petrisp Ano, musíš ho tam uvádět, je to otec, ne.