Příjmení bez -ová. Je třeba to někde předem zařizovat?

duppe
9. kvě 2011

Ahoj holky, prosím o radu. Chci aby dcerka po narození měla příjmení bez koncovky -ová. Můžete mi poradit, jestli je potřeba to někde předem zařizovat/hlásit? Myslela jsem, že to stačí pak při příjmu nahlásit v porodnici (nebo při sepisování "porodopisu"), ale někde jsem se dočetla, že je potřeba vyplnit nějaký "formulář" a ten někde odevzdat (na matrice?). Ví některá z Vás kdy a kde se to má zařídit? Děkuji moc za info 😉

kristynaw
9. kvě 2011

bnrachova zena si nechala jeho jmeno, bez ova. muzu se ji zeptat,ale mam pocit,ze to musis mit nejak "povoleny"ten formular prave a mozna i za to zaplatit...dam ti pak vedet

marda
9. kvě 2011

@duppe chtela jsem to taky...neslo to pry bych se musela prihlasit k nejake narodnostni mensine 😀 ....tak nevim...dal uz jsem se po tom nepatrala

duppe
autor
9. kvě 2011

@kristynaw to bys byla hodná 🙂 Já si právě vzala manželovo příjmení bez -ová při sňatku a v létě se nám má narodit dcera a nechci aby se jmenovala jinak i když tam jde jen o tu koncovku.

@marda jo ta národností menšina je vtipná, ale tam v podstatě o nic nejde, stejně se tě nikdo na ní neptá a já podepsala u sňatku, že se hlásím k národnosti manžela a hotovo 😵 a jsem teď bez -ová 🙂

martankas
9. kvě 2011

@duppe ahoj,pokud máš ty přijímení bez -ová,měla by ho mít asi i dcerka,ne? koukni do oddacího listu,tam je,jaké přijímení budou mít vaše děti.je tam kolonka dohoda o přijímení-tedy aspoň já to tam tak mám 🙂 také mám přijímení bez -ová

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
janicka38
9. kvě 2011

Ja i moje dcera jsme bez ova. Ja jsem se musela po snatku prihlasit k nemecke narodnostni mensine. Dcerka dostala automaticky prijmeni s ova, takze jsme zase podepsali prihlaseni k nemecke mensine. Ale vse bylo bez problemu. Zeptej se na matrice, tam ti vse vysvetli.

vojtisek2007
9. kvě 2011

@duppe jestli jsi vdaná bez - ová, tak jste při prohlášení sňatku podepisovali i to, jaké příjemní budou mít vaše děti - jeslti jste tam uvedli bez - ová, tak je to dobrý, jestli ne, asi bude potřeba někde žádat....má to tak kamarádka - brala si cizince a taky je bez ová a děti taky - mají kluka i holku 🙂 a protože to uvedli do toho prohlášení při sňatku, nemuseli už nikde nic hlásit ani o nic žádat,je to automatický.... 😉

duppe
autor
9. kvě 2011

Pamatuji si jak jsme to vyplňovali při sňatku a právě matrikářka tenkrát řekla, že tam pro holku musí být tvar s -ová i když víme, že to tak nebudeme chtít! Nevím proč, ale k těm mým "mužským" tvarům prostě dopsala - ová a hotovo. Takže mám díky ní zase o jedno vybavování víc 😠

janicka38
9. kvě 2011

Ano, tvoje holcicka bude mit automaticky ova

martankas
9. kvě 2011

@duppe tak u nás přijímení u dětí nechali v oddacím listu bez -ová asi proto,že manžel má jak české tak italské občanství (přijímení je také italské)....

miluse
9. kvě 2011

@duppe
v prvé řadě se podívej do oddacího listu jaké tam máš příjmení v případě dětí. Pokud je tam u holčičky s -ová tak defakto po jejím narození budeš muset pro ni žádat to samé o co ty jsi žádala při sňatku. Pokud ovšem je vaše příjmení neslovanského původu a končí na samohlásku (a, e, i, o, u), tak by tam mělo být automaticky uvedeno, bez -ová, nám takhle pak opravovali oddací list 🙂 , tedy za předpokladu, že sis nevzala cizince a jste oba češi. Snad jsem to napsala srozumitelně 🙂

weri1
12. kvě 2011

tak já bohužel mám v oddacím listě holku s -ová, nedělají to automaticky, ale jak píše @miluse

weri1
12. kvě 2011

@duppe no měla by si udělat to samý co ty, přihlásit malou k národnostní menšině a vypsat ten formulář co jsi vyplňovala ty.

duppe
autor
13. kvě 2011

Radši jsem si napsala na matriku jak to mám udělat a zda před porodem nebo až pak. Tak jsem zvědavá co mi na to řeknou. Nebo si udělám den volna a zajdu tam osobně ať pak nelítám jak hadr z úřadu na úřad.. 🙄

vrabciak
8. srp 2011

@duppe ako to dopadlo na tej matrike? Bolo nutné to vybaviť ešte pred porodom? Platí sa za to niečo?
My totiž máme podobný problém. Rozdiel je len v tom, že sme Slováci žijúci v ČR.

baryskaa
5. zář 2012

Já jsem se na to ptala, když jsem si byla pro oddací list, protože tam je příjmení dcery s ová (prý to tak musí být) a řekli mi, že potom vyplním stejnou žádost, jakou jsem vyplňovala u sebe před svatbou, jen jsem se právě nezeptala, jestli tam mám naklusat před porodem nebo až po. S manželem jsme oba češi,ale dala jsem si jako důvod, že plánuji mít trvalé bydliště mimo ČR.

neverest
5. lis 2012

Pokud se nechcete hlásit k jiné národnosti, stačí když na matrice, když jdete zařizovat svatbu, do těch papírů uvedete jako důvod, že máte v úmyslu trvale žít v zahraničí. Funguje to, je to ověřené. Oba jsme Češi, manželka je bez -ová.

katyushka
7. bře 2013

@duppe Ahojky prosím, mám mít v létě svatbu, ale přítel není ani cizinec, ani nebudeme v cizině žít, mohu být bez ová? Jde to nějak zařídit? Právě jsem se pohádala s paní na matrice, když mi řekla že chci být jen zajímavá jako nějaká Ema Smetana. Ach jo, ☹

duppe
autor
12. bře 2013

@katyushka Ahojky, tak to ti neřeknu, jelikož tuhle situaci jsem neřešila. Ale myslím, že to "nějak " udělat jde. Někde jsem četla, nebo slyšla.... že příjmení si člověk může změnit jen musí zachovat první písmeno ze svého původního příjmení. Ale fakt nevím jak se to zařizuje. Nejspíš až po svatbě...u obřadu si vemeš příjmení normálně s -ová a pak si na úřadě zažádáš o změnu příjmení. Ale to fakt jen tipuji, já bych to na tvém místě zkusila obvolat kde se dá. Vím, že se dá změnit když je nějaké "hanlivé" nebo takové nějaké, ale taky vím o situaci kdy si příjmení změnil "tmavší" člověk jen proto, že z původnéího příjmení bylo patrné že se jedná o "tmavšího".

duppe
autor
12. bře 2013

@katyushka nebo to zkus udělat jako to píše "neverest" napiš do papírů, že budete žít v zahraničí, pochybuji, že si někdo dá tu práci a po svatbě to bude zjišťovat jestli jste se jako odstěhovali nebo ne....