Příspěvek na bydlení - musí se dokládat výpisy z účtu?

jolima
26. čer 2015

Ahoj holky, ráda bych se zeptala, zda má někdo zkušenost s podáním žádosti o příspěvek na bydlení. Musí se dokládat výpisy z účtu (myslím všechny položky a konkrétní všechny pohyby na účtu), tak, aby sociálka zjistila, zda není nějaký další příjem krom třeba rodičovského příspěvku zapřen? Dělá to sociálka běžně u všech žadatelů, že by si u banky zjišťovala finanční situaci žadatele, aniž by to dala žadateli vědět? A je vůbec banka povinna to sociálce sdělovat? Děkuju za sdílení zkušeností.

petrasipkova1
26. čer 2015

u příspěvku na bydlení ne, tam si můžete libovolně začernit co nechcete aby bylo vidět, nechat jen třeba zaplacené náklady. Banky jsou povinny poskytovat součinnost ÚP, stejně tak Finanční úřad a Správa sociálního zabezpečení. A klient je povinnen uvést pravdivé infomace o příjmech a výdajích. Detailně se účet zkoumá u Příspěvku na živobytí, a Doplatku na bydlení.

luccy.luccy
26. čer 2015

@jolima my o příspěvek na bydlení žádáme už asi rok, výpis z účtu jsme nikdy nedávali. Podáváme jen každé tři měsíce doložení příjmů - manžel ze zaměstnání, já tam jen do kolonky napíšu "RP" , potom dokument kde jsou vyčíslené náklady na bydlení a potvrzené - my máme elektriku, vodu a stočné a myslím každý půl rok se dává nová žádost, kde se jen vypíšou osoby v domácnosti atd.. ale každém 3 měsíce se dokládají ty příjmy a výdaje. 😉

jolima
autor
26. čer 2015

@petrasipkova1 O příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení slyším prvně ☹

petrasipkova1
26. čer 2015

@jolima je to dávka pomoci v hmoté nouzi (taky ÚP) a tam se detailně zkoumají finanční poměry rodiny, majetek, účty atd.

jolima
autor
26. čer 2015

@petrasipkova1 Děkuji za info, vypadá to, že jsi studovala sociální práci 😉

petrasipkova1
26. čer 2015

pracuji na ÚP, ač na jiném oddělení, tedy ještě před měsícem, teď už jsem na PPM a čekám každým dnem na svojí berušku 😉 @jolima

jolima
autor
26. čer 2015

@petrasipkova1 Držím pěsti, ať všechno klapne! Přesně před rokem jsem na na tom byla úplně stejně jako Ty 😉 Moje beruška se narodila 30.6., takže v úterý budeme slavit první narozeniny 🙂

petrasipkova1
26. čer 2015

tak to je hezký, tak to krásnou oslavu, malé hodně zdravíčka, zrovna teď sleduji jak mě začíná bolet břicho, taková ostrá bolest na pár sekund, ale myslim, že to je jak se malá hýbe, tak mě vždycky nakopne někam dolu 😉 No nevim, doufám, že poznám kdy jet do porodnice, je to 45 minut cesty 🙂 Doufám, že se malá narodí v termínu, přenášela bych tedy nerada 😀 Pokud budeš chtít něco poradit z ÚP tak napiš zprávu, když budu vědět tak poradim 😉

ajurka
26. čer 2015

@petrasipkova1 muzu se jen zeptat? Takze jestli to chapu spravne tak banka bez meho vedomi muze poskytovat info o mem uctu?

magdalenax
26. čer 2015

@ajurka Dle mých informací - banka nesmí nic takového poskytovat bez Tvého vědomí a souhlasu, vyjímkou je účet podnikatelský a to vůči finančnímu úřadu /ale ani v tomhle případě si nejsem jistá/, akorát v případě např. žaloby, pokud povinný neplní, a požadovala bys úhradu dluhu srážkou z účtu /který musíš soudu poskytnout/, tak je banka povinna oznámit kupř. to, že na účtu peníze nejsou a žádné tam nepřišly

jolima
autor
27. čer 2015

@magdalenax Banka musi poskytovat součinnost v případě úmrtí klienta, je povinna na vyžádání notáře, který je pověřen rozhodnout o dědictví, informovat o zůstatku na účtě, ev. pohybech na něm. V jiných případech nemám zkušenost. Ale jak píše petrasipkova1 výše, banka má povinnost informovat i jiné instituce na jejich vyžádání.

jolima
autor
27. čer 2015

@petrasipkova1 Děkujeme za přání 🙂 a též za nabídku rad o dávkách. Tak to nemáš porodnici zrovna blízko :-/, snad mala nebude tak fofrovat na svět 😀 Kdy jet urcite poznas! Preju krasny a pohodovy porod a berušce hodně zdraví a štěstí do života! Jaké jste pro ni vybrali jméno, neni-li to tajne?