Příspěvek na bydlení v bytě v osobním vlastnictví

chiara3
8. čer 2011

zajímalo by mě, jestli se bere při vypočítávání výše příspěvku na bydlení v úvahu, že byt mám sice v osobním vlastnictví, ale splácím na něj úvěr ze stavebního spoření. Náklady na vodu, teplo apod. nejsou tak vysoké, abych nějaký příspěvek dostala a z rodičáku sebe ,dceru a bydlení neuživím.

bufina
8. čer 2011

@chiara3 To že máš úvěr nebo hypotéku, to úřady nezajímá, ti řeknou že je to tvůj problém. Jsem se na to kdysi ptala... Takže s tím bohužel nepochodíš ☹

chiara3
autor
8. čer 2011

@bufina já si to myslela, na druhou stranu, kdybych byt prodala, splatila úvěr a šla do podnájmu, kde bych měla trvalý pobyt, tak peníze dostanu 😝

bufina
8. čer 2011

@chiara3 No jo, bohužel. Jenže pro ně je to že když si teda můžeš platit hypotéku, tak proč by měli přispívat. To je stejný když žádáš o jakýkoliv sociální dávky, hned je zajímá jestli máš auto, vlastníš nemovitost atd. Chápu že je to tak nastavený proti lidem co mají vily a na úřad si pro prachy dojedou v mercedesu, ale aji tak... Douám že se nikdy nedostanem do žádné situace kdy bysme od státu něco potřebovali....

chiara3
autor
8. čer 2011

@bufina no já mám 1+1 a splátka není vysoká, ale i tak je to s energiema přes 6tis. a to s rodičákem nemám šanci utáhnout. Nikdy jsem od státu žádné dávky nedostávala, dcera je malá na to, abych šla zpět do práce. Holt lidi, co se o sebe jinak starají sami a dostanou se do potíží nemají šanci ☹

bufina
8. čer 2011

@chiara3 No jo, jenže jestli půjdeš do podnájmu, kdybys prodala byt, tak stejně budeš platit nějakých 6-7 tisíc za nájem. Nevím teda odkus seš, ale u nás v Brně sme platili 6500 za 1+kk. A on ten příspěvek na bydlení asi taky moc velká sláva nebude... No je to těžký ☹

chiara3
autor
8. čer 2011

@bufina když jsem počítala náklady za byt těch 6tis., tak by mi tak 3tis. přidávali. U nás se ty podnájmy za 1+1 pohybují okolo 5-6tis., jsem z malého města. Přijde mi to nespravedlivý. No budu si muset asi poradit jinak a jít co nejdřív zase pracovat.

j.a.n.i
8. čer 2011

@chiara3 A kolik ti dělají náklady bez té splátky, třeba by něco vyšlo i tak... a kolik máš alimenty?

weri1
8. čer 2011

jak píše @bufina, jestli platíš úvěr na byt, nic nedostaneš a kdyby si šla do podnájmu tak taky ne, teda jestli bys tam neměla trvalé bydliště a kdyby jo, oni by si asi zase něco našli a řekli by ti ať si najdeš levnější. Hlavně je to podle trvalého bydliště

chiara3
autor
9. čer 2011

@j.a.n.i 2600,- Alimenty nemáme ještě napevno domluvené, snad ty 2000tis.
@weri1 proto jsme v úvodu psala, že kdybych tam měla trvalé bydliště. Nemyslím si, že na bytě 1+1 by si něco našli. Uvidíme

j.a.n.i
9. čer 2011

@chiara3 Tak to ti nevyjde ☹

verbalinka
11. čer 2011

bohužel - na sociálce ti řeknou, že máš majetek, tzn. vlastní byt 😖

dana3262
11. čer 2011

A nevite, jak je to kdyz je to v rodine? Tata nam pronajima byt. On nastavi vysi najemneho a muzem v tom pripade zazadat o prispevek?

jajina87
12. čer 2011

já mám byt v osobnim vlastnictví.. neplatim sice žádnej úvěr ale o příspěvek jsem žádala, teď jenom čekam jestli mi ho schválej... dám pak vědět 😉 můj byt je velký dokonce 3+1 a chtěli i doklady k plynu a elektrice.musíš si schovávat všechny doklady, že ty věci platíš ty (nájem + veškeré energie), dokonce po mě chtěli i nedoplatky, nevim jestli mi na ně také přidají 😒 každopádně, pak dam vědět jak jsem dopadla... ale určitě bejt tebou bych to aspoň zkusila... v nejhoršim ti řeknou, že nemáš nárok, ale za pokus nic nedáš 😉

j.a.n.i
12. čer 2011

@verbalinka To není pravda, o příspěvek na bydlení se dá žádat i pokud máš byt v osobním vlastnictví, akorát jsou tam ty náklady na bydlení podle kterých se příspěvek počítá menší, takže to vyjde při menším příjmu než u nájemního bytu.

verbalinka
12. čer 2011

@j.a.n.i aha, tak se omlouvam za dezinformaci. Ja jen vim, ze socialka drive nedala ani korunu, kdyz mel clovek treba zivotko (tedy nasetrene penize). Takze dejme tomu, kdyz bydlime ve vlasnim a chceme prispet na bydleni, tak prispevek dostaneme? Pochopim, kdybychom bydleli v 1+1, ale u vetsich bych se divila, kdyby nechteli, abychom ten byt prodali a bydleni hradili za penize za prodej.

j.a.n.i
12. čer 2011

@verbalinka Tohleto platí u doplatku na bydlení a dalších dávek hmotné nouze, ale příspěvek na bydlení jede ve stejném režimu jako třeba přídavek na dítě - tam taky nikoho nezajímá zda máš něco našetřeno, ale dokládá se pouze příjem. A to, aby nebyl byt nepřiměřeně velký je řešeno tzv. normativními náklady, je určeno kolik má stát bydlení třeba pro 2 osoby a pokud máš náklady větší, tak je to tvůj problém a pro výpočet se vychází z těch normativních.

baraz
7. zář 2012

ahoj,mám prosbu. matka bydlí s bratrem v bytě - ten je OV brášky. nyní je zaměstnan pouze na poloviční úvazek, příjem 8tis. hrubéh. poslední 3 měsíce byla nezaměstnaná, bez podpory - nesplnila požadový počet odpracovaných dnů. na úřadě jí řekli, že pokud je v osobní vlastnicví bráchy tak nárok na příspěvek nemá. ale ona nemá žádný - opravdu žádný příjem krom alimentů 2000kč. myslíte, že jí na úřadě poradili špatně? díky moc všem

terioza1
7. zář 2012

pocita se do zadosti prijem obou.. teda toho, kdo ma trvalko v byte. Musi se dolozit zaplacene ucty za bydleni ( voda, el, najem....) za posledni kvartal...

terioza1
7. zář 2012

@baraz viz vys

j.a.n.i
7. zář 2012

@baraz No, jak se to vezme, defacto ji to řekli správně - ona opravdu nemá na příspěvek na bydlení nárok, ale už ji neřekli tu druhou polovinu a to, že by při těhle příjmech by pravděpodobně měl nárok bratr, ale musí žádat on, jako majitel bytu. Plus je tedy třeba mít na paměti, že se nepočítají poslední 3 měsíce, ale minulé kalendářní čtvrtletí.

baraz
8. zář 2012

@j.a.n.i děkuji. jen nerozumím tomu proč bratr jo a matka ne?? ok, takže 2.čtvrtelní toho roku, chápu to dobře? situace je cca rok stejná ..

j.a.n.i
8. zář 2012

@baraz Protože pokud to vezmeš čistě právně, tak matka na ten byt nemá žádný nárok, kdežto bratr je majitel.

david23o
Odpověď byla odstraněná
Zobraz