Příspěvek na bydlení

boobinka
20. dub 2009

Zajímalo by mě jako částku přispívají na bydlení.
Nebo přispívají určité procento z nájmu?

popelka.miri
20. dub 2009

Na tohle mají tabulky, sečtou ti celkové příjmy a výdaje na bydlení a podle toho ti to vypočítají. Mrkni se na www.výplata-výpočet soc.příplatku. Tam jsou tabulky na výpočet i přispěvku na bydlení. Taky jsem si to tam počítala 😉 . Ale záleží taky na tom, jestli platíš podnájem,máš družstevní byt nebo jsi vlastník, na to bacha.

deyana
18. led 2011

ahoj, podle kalkulačky bychom měli mít od letoška nárok na dost velký příspěvek na bydlení, ale problém je v tom, že tu nemáme trv.bydliště, dneska už ti ho totiž nikdo do podnájmu nenechá dát. Ale tak vždyť mám smlouvu, kterou jsem podepsala u notáře, tak snad je jasné, že tu bydlím, na zvonku jsem taky napsaná a a byt užíváme jen my.. nevíte někdo jestli třeba nejde dopsat nějaká doložka, prohlášení nebo něco abychom dostali ten příspěvek?
Připadá mi to trochu absurdní, na byt nemám, tak jsem v podnájmu, mám smlouvu, vše řádně platím a co mám teda dělat když mám na něco nárok, ale tuhle podmínku nesplním? oni když mi tady dají trv.bydliště, tak mě odsud už nemusí dostat.. měla bych totiž moc pravomocí na ten byt, takže zase ze strany majitele to naprosto chápu.

j.a.n.i
18. led 2011

@deyana Podmínka trvalého bydliště se obejít nedá... na druhou stranu trvalé bydliště ti nedává žádná práva k bytu, jediné v čem je rozdíl, že když se při odstěhování neodhlásíš, tak s tím má majitel běhání navíc.

deyana
19. led 2011

@j.a.n.i děkuji, pokusím se promluvit s majitelkou bytu ☹ Myslíš, že se zohledňuje i to, když změním trvalé bydliště teď, tak už si nemůžu nárokovat první čtvrtletí roku?

j.a.n.i
19. led 2011

@deyana Jo, tak to netuším, ale myslím, že by to jít mohlo, podstatné je, že doložíš, že tam trvalé bydliště máš a nemuseli by zkoumat od kdy 🙂

kikimaruska
19. led 2011

Holky dejte si pozor,jak psala popelka, zda je to Pronájem či podnájem. Mě na to nikdo neupozornil, vzala jsem si Podnájem-sama se synem v bytě, na který jsem měla legální smlouvu, žila tam jen s ním sama a majitelka (nemajitelka, jen měla na sebe napsané užívání družstevního bytu) bydlela i s rodinou jinde. I na družstvu jsem byla nahlášena, vše legálně. Na sociálce mi řekli, že mám smulu, že je to muj problém. Že tam nemám trvalé bydliště, pak tam byla nahlášena i "majitelka" s celou rodinou. Musela bych si najít PROnájem a trvalé bydliště tam mít+by tam už nesměli být nahlášení oni. Že by nebyl problém, kdybych byla rovnou v družstevním bytě, ale že jsem pod dalším majitelem,tak to problém je. Nepřidali nám tím pádem ani na přídavky, jelikož bych musela dokládat příjem celé jejich rodiny, která v tom bytě je nahlášena 😖 😝. Takže pozor na ty podnájmy, já musela z bytu odejít...

deyana
25. led 2011

Tak my v bytě nikoho nahlášeného nemáme a když jsem se ptala majitelky, která teda samozřejmě odmítla, tak mi ale zkusila pomoci a asi za 3 dny volala, že se mám stavit nejprve na MÚ - nějaký ten odbor sociálních věcí nebo tak nějak a tam prý mám vysvětlit situaci, ukázat smlouvu, popř. výpisy z účtu, že to opravdu platím na ten daný účet, a prý se to posuzuje i individuálně právě pro takovéto případy. Tak jsem zvědavá, rozhodně to zkusím, zatím teda jsem nemocná, tak snad koncem týdne.

zakarin
27. led 2011

@deyana no bohužel takové jsou naše zákony,náš stát prostě chudé lidstvo nepodpoří,spíše naopak 😢 . A je to tak,v bytě musíte mít trvalé bydliště a nikdo jiný tam nesmí být nahlášen ani sám majitel bytu a co se týče těch pravomocí kdyby jsi v tom bytě trvalé bydliště měla. Dnes už to jde snáze odhlásit z tama,prostě majitel bytu může zajít na úřad a odhlísit Vás z tama. Ale pokud Vám na trvalý pobyt přistoupí ale i přesto tam bude nahlášená,je Vám to úplně k ničemu.

deyana
9. bře 2011

Tak se nejspíš budeme stěhovat - dostali jsme městský byt do podnájmu, tak budu jen doufat, že nám ten příspěvek dají.. ale snad by měli, nebo ne? budeme mít dražší byt než teď, asi o 2000Kč, ale trvalé bydliště. Podle té kalkulačky na netu mi to vychází, že by měli přispívat o ty 2000 víc. díky

vojtisek2007
10. bře 2011

@deyana tak vyřešíte problém s trvalým pobytem a mělo by to klapnout. Dokládají se příjmy a výdaje vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí - nájem na úřadě, plyn+voda+elektrika u jejich provozovatelů (pokud nemáte už v nájmu) a příjmy od zaměstnavatele. Tak hodně zdaru při žádání..... 😉

deyana
10. bře 2011

@vojtisek2007 děkuju, no jestli nám to nedají, tak to rekonstruujeme zbytečně, protože nemáme šanci to utáhnout.
Takže o to mám vlastně žádat až po 3 měsících? asi jo.. tak to je na to ještě čas, teď si musíme jen vyřídit změnu trv.pobytu, aby to k 1.4. bylo zapsaný a bude to snad ok..

deyana
11. dub 2011

@vojtisek2007
Promiň, ještě jeden blbý dotaz 🙂 Co tam znamená to jejich "tohoto čtvrtletí" - jako že když chci příspěvek od 1.4. tak musím do konce dubna dát potvrzení o příjmu? nebo do konce července? Já už v tom mám maglajs.. díky

**pro trvání nároku na každé kalendářní čtvrtletí musí každá ze společně posuzovaných osob do konce prvního měsíce tohoto čtvrtletí doložit Doklad o výši čtvrtletního příjmu za předchozí kalendářní čtvrtletí nebo musí být pro toto čtvrtletí uvedena na Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky

**pro trvání nároku na každé kalendářní čtvrtletí musíte do konce prvního měsíce tohoto čtvrtletí doložit Doklad o výši nákladů na bydlení za každý byt, ve kterém jste byl(a) v předchozím kalendářním čtvrtletí trvale hlášen(a)

deyana
11. dub 2011

a ještě jedna věc, když zadávám do internetového formuláře že chci příspěvek od 1.4., tak to po mě chce příjmy za rozhodné období 1.čtvrtletí 2011, ale to jsme tam ještě nebydleli.. to nevadí? nebo to druhé čtvrtletí (jakožto vlastně první 3 měsíce co tam bydlím) nemám nárok? a budou mi dávat příspěvek až zase za to 3.čtvrtletí a rozhodné období bude to druhé čtvrtletí?

vojtisek2007
11. dub 2011

@deyana no ano, když chceš příspěvěk na duben,květen,červen - musíš doložit příjmy a náklady za byt za leden,únor březen - a doložit to musíš do konce dubna....a tak dále....takže jestli jste v prvním čtvrtletí tam nebydleli - tak nemůžeš doložit náklady za byt, takže budeš vlastně žádat až od července a dokládat budeš duben,květten,červen - doložíš do konce července a dostaneš příspěvek,který ti budou vyplácet červenec,srpen,září - pak zase musíš doložit další čtvrtletí....vždycky se bere čtvrtletí zpátky a to co vypočítají ti vyplácí další čvrtletí - 1.čtvrletí slouží k výpočtu příspěvku pro druhé čtvrtletí, druhé čtvrtletí slouží k výpočtu příspěvku na třetí čtvrtletí.....a tak dál

snezenka123
18. dub 2011

Ahojky, do buducna sháním pronájem bytu, chci se odstěhovat od manžela a dívám se po pronájmech přes realitky.
Chtěla jsem se zeptat, je to problém, sehnat pronájem bytu, kde by mi majitelé nechali napsat trvalé bydliště abych mohla dostávat příspěvky na bydlení?
Mám z toho docela strach, nemám už rodiče a tak nevím, kam půjdu, až od manžela odejdu.
Prosím, poraďte.
Díky moc.
(severní čechy)

vojtisek2007
18. dub 2011

@snezenka123 my máme už třetí podnájem a nikdy s přihlášením trvalého pobytu nebyl problém - máme to vždycky ošetřené ve smlouvě, že nám umožňují přihlásit trvalý pobyt a zároveň s ukončením nájmu, že trvalý pobyt musíme do 1měsíce odhlásit....a pokud to budeš mít přes realitku, neměl by to být vůbec žádný problém si myslím. Já bych si spíš taky ohlídala to, aby majitelé neměli v bytě taky trvalé bydliště, protože potom některé sociální dávky by ti nemuseli díky nim přiznat, protože by se do posouzení počítal i jejich příjem.....Hodně štěstí.

snezenka123
18. dub 2011

Vojtišku, díky moc.
já mám z toho docela strach, ale snad to nebude pak problém. původně jsme chtěla najít nějaký byt mimo realitku, abych nemusela platit provizi RK,ale snad majitelé budou v pohodě a nechají mě tam napsanou jen s dětmi, abych měla nárok na příspěvěk na bdlení.
Jedna známá mi dokonce říkala , že neradi dávají příspěvky na bydlení, pokud je mamina v pronájmu, že jí řeknou, at si najde něco levnějího...no uvidíme, hlavně abych něco vůbec našla.
Díky moc.

vojtisek2007
18. dub 2011

@snezenka123 no upřímně říkat ti můžou co chceš, když si o dávky zažádáš a splníš podmínky tak ti je dát musí 🙂žádný a´t si najdeš něco levnějšího, zkus si třeba i podat žádost o městský byt...třeba by to klaplo, tam by ten nájem mohl být menší

snezenka123
18. dub 2011

to jsem právě koukala na strányk města Česká Lípa a našla jsem tam jen inzeráty, na pronájmy, našla jsem tam i jeden, fakt hnusnej, kde inzeretn popisoval podmínky: psi a kočky-NE, odložené manželky s malímy dětmi-NE. fakt síla.
asi se budu muset zeptat přímo někde na městkém úřadě, co?
I když my si žádali o byt s manželem před 10 lety a stále nic 😒
no za zkoušku člověk nic nedá...že?

vojtisek2007
18. dub 2011

@snezenka123 určitě, navíc samoživitelka s dětma se při přidělování bytů posuzuje jinak než úplná rodina...žádost si tam dát můžeš a může se na tebe usmát štěstí....v městským bytě máš přeci jenom nějakou jistotu, že když budeš včas platit nikdo tě nevyhodí, což u soukroomýho pronájmu být nemusí, stačí když někdo další dá o 500 za měsíc víc a tobě šupšup výpově´d a nedomůžeš se....

kikimaruska
18. dub 2011

@snezenka123 hm, já se ptala v lednu 2011 a řekli mi, že volné byty městské do pronájmu už roky nemají a nedávají. A že pokud chci do pořadníku, kdyby se náhodou někdy něco uvolnilo, což je minimum, tak podmínka je trvalé bydliště na uzemí CL, nebo tam mít práci. Práci budu mít jinde, ani nevím kde ještě přesně a pobyt mám ve vesnici vedle, těžko ho budu mít v CL...takže pro mě třeba smula a nikdy tam byt nemám šanci dostat, natož si vybírat 🙄 , utřeli mě tam slušně. Pak jsou tam jen volný nějaký ty nový byty na Lada, ale ty jsou od listopadu 2010 pozastavený žádosti, že tam chce každej a opět není šance, bez trvalého pobytu v CL...a třeba čekat roky...Na jednu stranu, když máš známé, jde prostě vše. Když jsem toto řekla známé, tak mi oznámila, že nějaká paní, co má trvalý pobyt uplně jinde byt v pohodě dostala před týdnem a nemá tam ani práci.Prostě bez pěnez nebo tlačenky se nedostane nic 🙄

kikimaruska
18. dub 2011

Zkoušela sem i služební byty od změstnání, to ostatně zkouším už od r.2003,kdy jsem ani neměla rodinu a nikdy sem nic nedostala, protože jich je minimum a všichni-zaměstnavatel, města byty prodávají a zbavují se toho...

dasap
18. dub 2011

@snezenka123 já totéž hledala teď v Brně. Najít majitele co je ochoten nechat zapsat trvalý pobyt je dost velký problém. Majitelé bytů jsou totiž většinou kupodivu dost mimo realitu a vůbec netuší, že jednak je to dneska už jen formalita a jednak že ty k tomu jejich souhlas ani nepotřebuješ 🙂) Co se týče realitek, tak někteří makléři mě odbyli rovnou s tím, že to žádný majitel neudělá, jiní mi naopak sami řekli, že k tomu souhlas majitele nepotřebuju. Takže záleží na koho narazíš. Souhlas majitele opravdu nepotřebuješ, stačí ti nájemní smlouva, problém je ovšem v tom, že v bytě nesmí být nahlášen nikdo jiný, a odhlásit třeba předchozího nájemníka může pouze majitel, takže pak už by se to provalilo, pokud bys to udělala bez souhlasu, a dodatečně zjistila, že tam je hlášen ještě někdo a potřebovala ho odhlásit. takže lepší se domluvit na rovinu. Ale kór starší lidé s tím mají dost problém, navíc o malé byty, jaký asi budeš hledat, je dost velký zájem, takže majitelé nemají důvod s tebou řešit zbytečné složitosti, když mají x dalších zájemců, kteří po nich nic nechtějí.

michalakk
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
michalakk
Odpověď byla odstraněná
Zobraz