RD+práce na půl úvazku. Pojištění za mě platí stát?

petronelie
1. únor 2010

Ahoj maminky,věděla byste mi některá dát odpověď na můj dotaz?
Jsem nyní na rodičovské dovolené a začala jsem pracovat na půl úvazku. Od zaměstnavatele jsem dostala pracovní smlouvu a zajímalo by mne, zda za mne on platí soc. a zdrav. nebo to platí stát? Či půl napůl? Mám nárok na dovolenou? Je pracovní smlouva v pořádku nebo bych měla mít dohodu o provedení práce? Existuje nějaká hranice kolik si mohu vydělat?
Předem děkuji za odpovědi a přeji příjemný den.

j.a.n.i
18. únor 2010

zuzik, koukni na web www.jakpodnikat.cz je tam spousta informací, jinak tvůj ŽL bude brán jako vedlejší, nemusíš platit zálohy na sociální a zdravotní, zdravotní pak doplatíš podle skutečného výdělku a sociální se doplácí jen pokud vyděláš za rok myslím víc než 56000,-. Jinak po založení ŽL a registraci na sociálce doporučuju se zeptat, co chtějí za doklad té vedlejší činnosti, já dokládala papír od zaměstnavatele, ale u tebe by měl stačit papír o pobírání RP.

petronelie
autor
2. bře 2010

Ahoj,tak jsem zase tu. Chci se zeptat, když tedy pracuji na půl úvazku...20 hodin týdně, je pro mě výhodnější Dohoda o provedení pracovní činnosti? Při té ale nemám nárok na dovolenou? A při pracovní smlouvě ano? Vojtíšku? 🙂

j.a.n.i
2. bře 2010

petronelie - nevím v jaké si situaci, ale obecně je výhodnější pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti pouze v případě, že máš u toho samého zaměstnavatele pracovní smlouvu takzvaně "u ledu" a nechceš na ni sahat. Nebo uzavřít druhou pracovní smlouvu, dle zákona to lze, jen na to ještě ukecat zaměstnavatele 😉

petronelie
autor
4. bře 2010

jani, tak ted jsem úplně zmatená.

jako laik jsem pochopila i dle výše uvedeného co psaly holky, že je pro mě výhodnější spíš dohoda o pracovní činnosti. Jsem zaměstnána u jiného zaměstnavatele a po dobu rodičáku si chci přivydělávat zde.Pracuji na půl úvazku. Bylo mi ale řečeno, že pokud bych nastoupila po skončení RD na další mateřskou, počítala by se mi z tohoto půl úvazku, což mi přijde škoda. Stejně tak by se mi určitě počítala i eventuelní podpora v nezaměstnanosti,je to tak? Přišla bych tím pak o dost peněz....

Evidentní rozdíl mezi klasickou pracovní smlouvou na půl uvazku a dohodou o p.č. je dle mě to, že mi zaměstnavatel může dát výpověd s patnáctidenní lhůtou stejně jako já jemu a nemám nárok na dovolenou...což vyřešíme dodatkem k dohodě o p.č.

Bohužel paní na sociálce mi opakovaně tvrdí, že ona na toto není proškolena, tudíž dovolat se tam nějaké inforamce je téměř nemožné.

j.a.n.i
4. bře 2010

petronelie - rozdíly jsou správně 🙂, další rozdíle je, že nemáš nárok na placený paragraf, ale to zas není tak strašné.

Ale jinak to co píšeš o další mateřské (podporu neumím) platí úplně stejně pro pracovní poměr i dohodu o pracovní činnosti, obojí totiž zakládá účast na nemocenském pojištění, podstatná je doba na jakou je uzavřena, viz následující paragraf.

(3) Jestliže zaměstnanec v době trvání zaměstnání zakládajícího pojištění nastoupil do dalšího zaměstnání, které sjednal na dobu pracovního (služebního) volna v prvním zaměstnání a ve kterém koná práci místo práce v prvním zaměstnání, a ke vzniku sociální události došlo za trvání tohoto dalšího zaměstnání, náleží dávky jen z tohoto dalšího zaměstnání.

Ale z toho co píšeš, je asi jedno, kterou smlouvu zvolíš, pokud jsou dobré vztahy se zaměstnavatelem, tak funguje obojí.

dexonka
4. bře 2010

u uvazku je fajn ze kdyz si nemocna tak ti plati nemocenskou plus rodicak,coz u dohody neni,dal si myslim ze u uvazku si muzes odpracovat i vic hodin nez mas napsane,coz si u dohody nejsem jista....
Ovsem pokud jsi na uvazek a jdes na nemocenskou jako ja,cekam dalsi miminko,pocita se ti to pouze z polovicniho uvazku...u materske je to jinak,protoze pokud dostanes nemocenskou do 4 let predchoziho ditete,pocita se ti materska ta ktera je pro tebe vyhodnejsi,tzn ta co jsi mela pred tim,pokud uz dite ma vic jak 4 roky,tak smula a pocita se to jen z toho polovicniho....

kacka.va
5. bře 2010

dexonka: já si myslím, že když jdeš na úvazek, tak pracuješ právě jen určitý počet hodin, jinak by to bylo brané v podstatě jako přesčas. Na dohodu o pracovní činnosti můžeš odpracovat víc.
A přesně jak píšeš, pokud jdeš třeba na nemocenskou, počítá se jen z toho polovičního úvazku, před tím mě v práci varovali.

dexonka
5. bře 2010

no asi mas pravdu,ja to jako prescas mela,coz mi hoooodne vyhovovalo ptz je to lepe placene...
myslim ze jedine minusko u uvazku je to ze pokud planujes jit pak zpet na cely,nemas nikde jistotu ze ti ho daji..

petronelie
autor
5. bře 2010

holky,

já mám pracovní smlouvu u jiného zaměstnavatele než kde jsem zaměstnaná v době RD.

Nicméně tam už nastoupit nehodlám....což je vlastně jedno.

My pokud budeme plánovat další mimi, tak až těsně před skončením této RD, a to budou malému 3 roky. Znamená to tedy, že pokud do 4 let malého (přestože mám 3letou variantu RD), otěhotním a půjdu na nemocenskou a pak nastoupím mateřskou, počítá se mi to z původního zaměstnání a nikoliv ze současného? Počítá - tím myslím nemocenskou a následnou mateřskou ? Je to určitě do 4 let věku dítěte?

Protože pokud je tomu tak, a pokud i v případě Dohody o p.č. dostanu popř. stejnou dávku jako u prac.smlouvy, vyplatí se mi prac. smlouva ( a to z důvodu dvouměsíční výpověd.lhůty, nároku na dovolenou apod). Mému šéfovi je to prý jedno,já jsem zatím na prac. smlouvu a nechal na mě, zda chci na dohodu o p.č. Dle toho,co píšete, tak bych ale zůstala u této varianty.

Smutné je,že v tomto státě se člověk na úřadech nedovolá odpovědi. Paní neví, protože na to není proškolená.....nebyla ani proškolená na to, aby mi řekla, proč mi mateřská po porodu přišla až po 4 měsících...ale to není smyslem této diskuze, člověk se nad tím může jen pousmát.

Pěkný víkend.

j.a.n.i
5. bře 2010

U dohody o pracovní činnosti je taky nárok na nemocenskou (když máš měsíční plat přes 2000,-), ale nesmíš pracovat víc jak 20 hodin týdně.
U pracovního úvazku se jako práce přes čas bere až práce nad 40 hodin týdně (z hlediska příplatků) a to i v případě, že je smlouva třeba na 20 hodin. Pak je to tak, že 21 - 40 hodin je placeno klasickou hodinovou mzdou a od 41 s příplatkem.

dexonka
6. bře 2010

jde o to ze pokud si vyberes materskou do 4 let predchoziho ditete-ne ze otehotnis,ale musis tu materskou i nastoupit do 4 let predchoziho ditete-tak se ti pocita materska ta,ktera je pro tebe vyhodnejsi,takze pokud ted mas mene penez tak ta predchozi,pokud mas ted vice penez tak tato...pokud to do 4 let nestihnes,pocita se ti jen tato......

petronelie
autor
6. bře 2010

dexonko, děkuji...už jsem to pochopila. Takže je to vlastně prašt jako uhoď 😀

dexonka
6. bře 2010

no pro me treba je blbe to ze se mne neschopenka pocita z pul uvazku coz je minimum penez ale musim to nejak vydrzet:-/

nikes
7. bře 2010

Ahoj holky, tak bych potřebovala poradit. Od 5 měsíců malé pracuji u jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Přitom ještě jsem stále zaměstanec jiné firmy.Na dohodu si vydělám v rozmezí od 4 - 6000,- /měsíčně. Z tohoto výdělku ale odvádím pouze daň a nyní jsem konečně opět těhotná a podle Vašich příspěvků jsem pochopila, že se mi mateřská bude počítat pouze u hlavního zaměstnavatele a současná dohoda s tím nemá nic společného, je to tak? Moc Vám děkuji za odpovědi.

dexonka
7. bře 2010

nikes: noooo ja nevim jak je to u dohody,me rikala ucetni ze ta materska ktera je pro tebe vyhodnejsi se pocita

nikes
8. bře 2010

dexonko, moc ti děkuji 🙂

petronelie
autor
9. bře 2010

Ahoj holky,můžu se ještě zeptat? Jak to, že mi čistá mzda (pracuji na půl uvazku - mám tedy pracovní smlouvu) dělá o 3 tisíce méně než mi počítají mzdové kalkulačky???? Jsem na RD.

j.a.n.i
10. bře 2010

petronelie - takhle obecně nevím, ale pokud mi pošleš (klidně IP) údaje z výplatní pásky, tak kouknu kde by mohl být problém

nikes - to nebude dohoda o provedení práce, ta smí být max. na 150 hodin ročně, nebo tam máš opravdu tak vysokou fiktivní hodinou mzdu? Ale pokud by to byla opravdu dohoda o provedení práce, tak se k ní vůbec nepřihlíží.

petronelie
autor
11. bře 2010

Jani,posílám..

maree
3. dub 2010

Holky, ráda bych se zeptala. Mám 3 letou RD, která mi končí v listopadu, pak mám nastoupit u stejného zaměstnavatele na půl úvazek. Mateřskou podle původního platu bych měla pouze pokud bych porodila do 4 let věku staršího dítěte?
A jak je to s nemocenskou? Pokud bych měla rizikové těhotenství?

j.a.n.i
4. dub 2010

Nemocenskou máš počítanou z toho částečného úvazku a mateřskou podle původního platu bys měla, pokud do 4 let věku staršího dítěte nastoupíš na mateřskou, porodit nemusíš, tj. 8 týdnů před TP ti musí vycházet do 4. narozenin.

dana19
7. dub 2010

ahoj holky,potřebovala bych poradit,jsem momentálně na RD s 16měsíčním synkem a chtěla bych roznášet letáky,jenže vůbec nevím jestli se to musí hlásit na úřadu práce,já jsem totiž nikdy nechodila do práce-ještě ve škole jsem otěhotněla,dali mi mateřskou i rodičák sem si mohla vybrat-na 3roky,no a ted bych si chtěla šetřit do budoucna nějakou tu kačku,jenže nevím jak to chodí-poradí mi někdo??jestli se třeba i na ty letáky sepisuje nějaká smlouva?jo a jestli bych při dalším dítěti dostala mateřskou,když sem nechodila do práce a peníze mi dala škola??poradte prosím

vojtisek2007
8. dub 2010

dana19 - při rodičáku si můžeš přivydělat neomezené množství peněz, nikde to hlásit nemusíš...jestli na roznášení letáků bude smlouva nevím, to ti řeknou tam, kde bude o to roznášení jednat, ale asi jo, spíš to bude o provedení práce, nebo tak něco....na další mateřskou bys musela splnit - mít zaměstnavatele a účast na nemoc.pojištění 270dnů za poslední dva roky....takže jestli zůstaneš jen někde jako brigádník (nebo na černo) a nevznikne ti zam.poměr, další mateřskou ti nepřiznají a rodičák dostaneš automaticky na 4 roky....

dana19
8. dub 2010

vojtisek2007 díky moc za odpověď,moc si mi pomohla,právě jsem si zjišťovala jak by to s tou další mateřkou dovolenou,našla jsem že když stihnu do 3let otěhotnět a porodit znova,tak pokud mi dali mateřskou na první dítě,měla bych dostat i na druhé...právě když sem chodila do školy,tak sem těch 270dní za poslední dva roky splnila a další rok to už změnili,že studentkám dávají až ten příspěpek rodičovský rovnou na 4roky

j.a.n.i
8. dub 2010

dana19 - abys měla nárok na další mateřskou musela bys mít trvající pracovní poměr (někde by ti museli držet místo), není žádný obecný nárok, že do 3 let je nárok na další mateřskou, to je jen hodně rozšířená fáma.

dana19
8. dub 2010

jani no právě že,když sem chodila do školy,tak to brali jako že sem pracovala-byla jsem v ochrané lhůtě a proto mi to vyplácela škola,studium sem dokončila,podívej sen na www.babyonline.cz píšou,že pokud žena pobírala u prvního dítěte mateřskou a otěhotní a porodí další dítě než ji vyprchá rodičovský příspěvek,tak nárok má,akorát se to musí nahlásit na sociálce...vidím to tak,že nárok mít budu...

vojtisek2007
9. dub 2010

dana - to co ty píšeš - že když žena otěhotní nebo nastoupí na mateřskou než jí vyprchá první rodičák jí zaručuje pouze to, že nemůže mít nižší mateřskou než měla tu první, ovšem když nemá zaměstnavatele - a ty ho nemáš, byla jsi ve škole, nikde ti nedrží místo, tak na další mateřskou nárok mít nebudeš. Dřív se studentkám studium počítalo jako kkdyby pracovaly a dostali pak mateřskou teď už ani tohle bohužel není.....

dana19
9. dub 2010

vojtisek no tak to moc nepotěší...no tak zatím chci roznášet na zkoušku letáky-at si taky vyzkouším jaký to je "pracovat"a co musím udělat pro to abych ji dostala?jsem zahradnice a jsem schopná udělat pěkný věnce,svícny...musula bych na to mít nějaký živnostenský list?opravdu nevím jak tohle chodí... 😝

vojtisek2007
9. dub 2010

dana - uvidíš, co dostaneš za smlouvu na to roznášení letáků, když by ti nabídli dohodu o pracovní činnosti, tak z té se odvádí sociální i zdravotní pojištění, takže by ti za 270dnů účasti na nem.pojištění vznikl nový nárok na mateřskou. Pokud bys chtěla ppracovat na živnostenský list, taky můžeš, omezené to není, sama by sis odváděla soc.pojištění ( a zdravontí) a ty dny musíš splnit stejný 270dnů účasti na nem.pojištění. Při podnikání na ŽL by se ti bralo jako vedlejší, protože jako hlavní by se ti bral rodičák.

ajina29
20. kvě 2010

Ahoj holky,chci se jen zeptat,už jsem se tu ptala na jiný problém a skvěle jste mi odpověděly. 🙂 Když jsem byla na rodičáku(tedy ještě do pondělka jsem),tak jsem chodila na brigádu na dohodu o pracovní činnosti (ve smlouvě uvedeno max.20hod.týdně).Už nechodím,smlouva mi skončila v dubnu.
Jsem těhotná a tak doufám,že se mi bude PPM vypočítávat z předešlé práce(smlouva na dobu neurčitou) a ne z této brigády.
Jinak musím 25.a26.5. do práce a od 27.5. nastupuju na neschopenku.Musím na ty dva dny jít,prý aby to nebylo průhledný či co. 😒
A že jsem byla na brigádě se musí někde hlásit????????