RD+práce na půl úvazku. Pojištění za mě platí stát?

petronelie
1. únor 2010

Ahoj maminky,věděla byste mi některá dát odpověď na můj dotaz?
Jsem nyní na rodičovské dovolené a začala jsem pracovat na půl úvazku. Od zaměstnavatele jsem dostala pracovní smlouvu a zajímalo by mne, zda za mne on platí soc. a zdrav. nebo to platí stát? Či půl napůl? Mám nárok na dovolenou? Je pracovní smlouva v pořádku nebo bych měla mít dohodu o provedení práce? Existuje nějaká hranice kolik si mohu vydělat?
Předem děkuji za odpovědi a přeji příjemný den.

vojtisek2007
1. únor 2010

petronelie - z platu si odvádíš zdravotní a sociální jako každý zaměstnanec, část za tebe platí zaměstnavatel, stejně tak si platíš daň, nemusíš mít dohodu o provedení práce a žádná hranice kolik peněz si můžeš vydělat není 😉

petronelie
autor
1. únor 2010

vojtisku, tebe mi sneslo samo nebe...vždy mi poradíš 🙂 Děkuji

vojtisek2007
1. únor 2010

jo a nárok na dovolenou budeš mít úměrný svému úvazku, ale nárok na ní samozřejmě máš 🙂

kacka.va
1. únor 2010

jediné, co mi řekli, že je blbé, že kdybych plánovala mimčo, tak se do nároku započítává ten poloviční úvazek, takže je pro mě prý lepší jít pracovat nejdřív na dohodu o provedení práce (to je na 150 hodin) a z toho se neplatí sociální, zdravotní ani daň a pak případně na dohodu o pracovní činnosti,z toho už se platí, ale nezapočítává se to prý případně do dalšího nároku na PPM, kdybych chtěla znovu na mateřskou

petronelie
autor
1. únor 2010

kacko, tak to mění situaci 😀 Takže je pro mě i zaměstnavatele výhodnější dohoda o provedení práce.Vojtišku? Jaké jsou pro a proti?

pelmisek
1. únor 2010

kacka.va já jsem v podobné situaci a jelikož budu rodit druhé dítě do čtyř let věku toho prvního tak se mi bude mateřská počítat z původního zaměstnání (kde jsem hlášená na RD) a k tomu se připočte ještě i ten půlúvazek, prostě se sečtou ty dva příjmy a z toho se vypočte mateřská - budu hroooozně bohatá 😀

j.a.n.i
1. únor 2010

pelmisek - v téhle situaci pozor, jakou máš smlouvu na ten půlúvazek, aby se ti ta druhá mateřská nepočítala jen z toho půlúvazku...

vojtisek2007
1. únor 2010

když je půl úvazek u toho samého zaměstanavatele jako je hlavní prac.poměr a nastupuje se na druhou mateřskou ještě při rodičáku s prvním, tak ten půlúvazek nemá vliv, jestliže je ten půlúvazek u jiného zaměstnavatele, bude se moct čerpat mateřská od hlavního (pokud prac.poměr bude stále trvat) a i z vedlejšího....ale pozor, jakmile nestihnete nastoupit novou mateřskou při rodičáku s prvním byť třeba o 14dnů, měsíc, tak se další mateřská bude už brát z toho půlúvazku

kacka.va
1. únor 2010

vojtisku, aha, tak možná to měli na mysli, kdybych rodila byť je krátce po skončení rodičáku. každopádně jistota je jistota a raději budu dělat na dohodu.

petronelie
autor
1. únor 2010

kacko, já asi taky...nevím, kdy plánujeme druhé...

kacka.va
2. únor 2010

petru, já taky zatím nevím, kdy druhé a hlavně jsem zjistila, že stejně se nedá nic naplánovat na 100% 🙂

smajda
3. únor 2010

Holky, mám dotaz,jsem na RD na 2 roky, mám možnost pracovat částečně u svého zaměstnavatele. Chtěli by jsme stihnout druhé dítko do dvou let věku Vojtíka. Zajímalo by mě z čeho se bude počítat MD. Našla jsem že se do 4 let věku prvního dítka počítá vyšší vyměř. základ. Ale nevím,jestli můžu u svého zaměstnavatele pracovat nyní na hlavní prac.poměr se zkrácenou pracovní dobou? Jestli musím být v ve stejné pozici jako před nástupem? Všude říkají něco jiného. Bojím se aby se mi pak mateřská nepočítala z přivýdělku. To bych pak vůbec nemusela chodit do práce, protože by se mi to nevyplatilo. Prosím moc o radu. Příští týden mám nastoupit do práce a nevím, jaký pracovní poměr mám uzavřít.

vojtisek2007
3. únor 2010

smajda - uzavři dohodu o provedení práce - neodvádí se z ní ani sociální ani zdravotní a kdyby jste to náhodou nestihli, tak se ti z ní další mateřská počítat nemůže 😉

ojo
3. únor 2010

smajdo, i kdyby si pracovala na půl úvazku nebo i jako hlavní PP, nebo klidně dpč, tak správně, jak si našla další mateřská by se ti počítala z vyššího průměru 🙂 a platí to do doby, že nastoupíš na mateřskou do 4let věku dítěte...
takže se nemusíš bát, že by se ti to počítalo z nižšího přivýdělku 😉

jinak dohoda o provedení práce, aby se neodváděli dávky má hranici 5000kč a je omezena hodinami...

kacka.va
3. únor 2010

ojo: dohoda o provedení práce hranici nemá, dávky se z ní neodvádějí, akorát je tam ten limil 150 hodin/rok. A pokud je dohoda pro tvého zaměstnavatele, co jsi dělala před mateřskou, tak se neodvádí ani daň. Ta hranice 5000 Kč je podle toho, co jsem na internetu našla, právě v tom, jestli máš u zaměstnavatele podepsaný růžový papír ohledně daní.

ojo
3. únor 2010

kacka...to vím, díky za upřesnění 🙂

pelmisek
3. únor 2010

jasně mám půlúvazek u jiného zaměstnavatele, takže v poho - už jsem mluvila i s pani na sociálce a počítá se mi to ze součtu

vojtisek2007
3. únor 2010

pelmisek - tak to jo, pokud ti trvá hlavní prac.poměr a máš k tomu ještě půlúvazek jinde, budeš mít vlastně dvě mateřský - ikdyž tu druhou jen částečně, podle výše půlúvazku 😀

kacka.va
4. únor 2010

já měla za to, že PPM se dá čerpat jen u jednoho zaměstnavatele, tak to je dobrý jestli se to sčítá

j.a.n.i
4. únor 2010

jojo, jde to, jen pozor na následující odstavec zákona o nemocenském pojištění

Jestliže zaměstnanec v době trvání zaměstnání zakládajícího pojištění nastoupil do dalšího zaměstnání, které sjednal na dobu pracovního (služebního) volna v prvním zaměstnání a ve kterém koná práci místo práce v prvním zaměstnání, a ke vzniku sociální události došlo za trvání tohoto dalšího zaměstnání, náleží dávky jen z tohoto dalšího zaměstnání.

pospecka
4. únor 2010

Ahoj,
mám podobný dotaz a nechci kvůli tomu otvírat nové téma. Budu teď přecházet z MD na RD a druhýho prcka bysme chtěli stihnout tak, abych vůbec nenastoupila do práce. RD jsem si nahlásila na dva roky a do dvou let prcka bych chtěla být těhotná, po jeho dovršení dvou let nastoupit buď rovnou na MD nebo alespoň na těhu-neschopenku (jde to vůbec?, že bych den po dovršení dvou let prcka "onemocněla-těhu", dostávala bych nemocenskou?) a pak MD-RD, atd. 😀
Při nynější MD bych si chtěla přivydělat a zajímalo by mě, jak by musel přivýdělek právně vypadat, aby mi neovlivnil výši další MD. Přivýdělkem bych si určitě nevydělala tolik kolik jsem měla před touto MD, spíš by to bylo pár korun měsíčně), takže bych si nerada hodnotu pro výpočet snížila.
Uvažuji i o ŽL - nákup-prodej. Jak by to potom vypadalo? Díky mooooc P.
Jo a ještě trochu mimo, ale třeba budete vědět. U zaměstnavatele budu ještě mezi přechodem z MD na RD čerpat dovolenou, budu po dobu této dovolené dostávat mateřskou? Musí se to někde hlásit?

kacka.va
4. únor 2010

co budeš na dovolené, tak budeš dostávat rodičovskou i peníze za dovolenou současně

pospecka
4. únor 2010

kacka: díky. 🙂

petronelie
autor
4. únor 2010

Tak jsem dneska volala na sociálku, paní nic nevědí jako vždy, takže jsem si zjistila, že musím mít opravdu pracovní smlouvu. Práce na dohodu je do 150 hodin ročně, no toto já odpracuju za dva měsíce 🙂 Takže děkuji za rady 🙂

kacka.va
4. únor 2010

a o té dohodě o pracovní činnosti jsi neuvažovala?

petronelie
autor
10. únor 2010

kacko,já o ní nemohu uvažovat, když dohoda je do 150 hod měsíčně....jako dalo by se to udělat, ale naše firma není podvodník. 😎

kacka.va
10. únor 2010

petronelie: na 150 hodin je dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti není omezená. to jsou dvě různé dohody 😉.

petronelie
autor
16. únor 2010

Holky, děkuji Vám. Já nechám klasickou pracovní smlouvu...i to má své výhody....dvouměsíční výpovědní lhůta apod. A jak je to s tím,když onemocním? Mám nárok na nemocenskou, když jsem na mateřské? A proč paní na sociálce má tak dlouhé vedení, že mi toto nedokáže objasnit? 😉

vojtisek2007
16. únor 2010

petronelie - ano, když si z platu odvádíš soci.pojištění, tak máš nárok na PN, ikdyž jsi na mateřské a proč má paní na sociálce dlouhé vedení fakt nevím 😀

zuzik28
18. únor 2010

Holky, omlouvám se, že otravuju. Potřebovala bych poradit ohledně podnikání. Nevím jestli už takové téma je tak píši sem. Jsem na rodičovské dovolené a ráda bych začala podnikat, resp. si zařídit živnostenský list. Můžu si ho zařídit a začít normálně podnikat, ikdyž jsem pořád zaměstnaná na dobu neurčitou?
Budu si muset sama platit soc. a zdrav. pojištění nebo to za mě bude platit stát nebo zaměstnavatel (nevím přesně který) jako doteď. Slyšela jsem, že když si zřídím živnosťák při zaměstnání tak snad se tam platí na pojištění míň. Ale je to tak i když jsem na rodičáku? Popř. jestli mě nemůžete někam odkázat, děkuji moc