Reakce okolí na těhotenství

bublina090
27. srp 2018

Ahoj, mám obavy. Jsem těhotná, zatím jen krátce. Bojím se reakce mých rodičů a okolí. Všichni tvrdí, ze dítě by mělo být až kolem 30. Mě je 24. V červnu jsem dokončila bakaláře. Už pracuji. Mám přítele on vydělává, ale vím, ze když to řeknu rodičům hlavně těm mým, bude to problém a řeknou mi, ze jsem si zkazila život. Na potrat ale nechci jít. Rodiče přítele při nás stát budou, ale už vidím reakci mé mámy, která mě to bude vyčítat. Jak se k tomu mám postavit? Zažili jste něco podobného?

evee24
27. srp 2018

@bublina090 stejný strach. Me bylo 22 let. A bylo to tak týden po svatbě 😁 neměli slova. Volali chlapovi jestli si neděláme srandu. Dali si panáka a dobry. Taky sem čekala kdoví co a mela strach. Neboj nějak to skousnou. Já budu mit stejný strach jim oznámit podruhé ze budu v tom 😃.

bublina090
autor
27. srp 2018

@evee24 dekuju za odpověď 😁 no my ještě nejsme manžele, akorát zrovna je těhotná moje sestra, které je přes 30 proto to každý srovnává s ni 😔 snad to nějak přijmou.
Ono asi ten strach bude při každém oznámení, ať už prvním dítěti nebo druhem 😂

linusha
27. srp 2018

@bublina090 na rovinu já toto nezažila, ale myslím že si život nezkazíš. Určitě být tebou bych nešla na potrat. Dítě je dar. A navíc nikde není daný že by se to povede ve 30ti. Kdyby Ti bylo 15 tak neřeknu ani popel. 🙂
Navíc ti uvedu i jeden konkrétní případ kamarádce bylo čerstvých 20 když zjistila že je těhotná, její máma ji hnala na potrat, neposlechla a po narození malého její máma říká že je šťastná že ji dcera neposlechla a vnoučka bezmezně miluje. 🙂

uzivatelkapetra
27. srp 2018

S přítelem plánujete zestárnout? Mimčo jste chtěli?
Pokud ano, tak není na co čekat a určitě bych se neřídila tím, co mi diktuje rodina.
Já sice teď čekám prvního prcka a je mi 30, ale dělali jsme na něm dva roky a navíc moje mamka mi říkala, že chce být babkou už cca 6 let🙂

Ps: a mamka vás měla v kolika?

jancabr
27. srp 2018

Já tuto situaci teda také nezažila, ale pokud už máš hotovou školu, pracuješ a máte s parterem stabilní vztah a zázemí, vůbec se toho neboj. Rodiče musí pochopit, že v tomhle věku už máš dostatek rozumu. Hlavně si s partnerem stůjte za svým názorem 🙂
Mě je 31 a teprve čekám první dítě. Říkám si, že to je nejvyšší čas dokud mám ještě dostatek energie apod. Kdyby k tomu nevedlo spousta okolností, měla bych ráda dítě už dřív.

bublina090
autor
27. srp 2018

@uzivatelkapetra mimco chtěli akorát tedy ne teď o něco později tak za rok až budu mít něco odpracovano. Mama měla sestru v 19 a mě ve 30 😊

mievsa
27. srp 2018

Mně bylo 19, měla jsem po maturitě, chvíli v práci. Odstěhovala jsem se k příteli a v říjnu zjistila, že jsem těhotná. Jak já se to bála mamce říct 😁 No byl to pro ní šok, ale v pohodě 😁 Před rokem jsem oznamovala třetího prcka po 15 letech od prvního a měla jsem ještě větší strach 😁 A reakce naprosto v pohodě, konečně zase miminko v rodině 😊

bublina090
autor
27. srp 2018

@jancabr ja dostala po sestře byt kde doplacime hypotéku, takže stabilní zázemí máme. Ja se to dozvěděla teprve před týdnem takže zatím ani nevím jestli vše dobře dopadne 😌

zelenaesmolda
27. srp 2018

No jestli tvuj pritel neni nefachcenko,nasilnik nebo alkac tak vubec nechapu proc by tvoje mama mela mit namitky a ceho se vlastne bojis?Mas dostudovano,zivis se sama a pokud bude tvoje mama remcat tak ma problem ona.Je to tvoje rozhodnuti,jsi dospela zenska a nemas duvod bat se maminky 🙂

martaskaaa
27. srp 2018

O co jde? Jste dospělí, máte vzdělání, máte kde bydlet, idealni reprodukční věk, přítel pracuje.... nevim jediny problém. Nevim,proc byste meli čekat do 30ti a vic? Tahle věta s tou třicítkou mě totalne sere,kdyz to od nekoho slyším. I kdyby mela máma kecy,na potrat nechod. Pokud ses to dozvedela ted, ještě to hlavne neříkejte

evee24
27. srp 2018

@bublina090 pokud to mimco chceš tak o co jde. I kdyby meli kecy, tak ho živit a vychovávat nebudou. Nenech se nějak zvyklat. Byt máte. Hele nějak to dopadne. Pak je i na nich jak se k tomu postavi.

denny27
27. srp 2018

@bublina090 jak?? Pokud žiješ s partnerem, tak bych se absolutně distancovala od nějakých názoru rodiny...jednou jsi plnoletá, žiješ svůj život, takže bych se neřídila tím, co řekne rodina.. já otěhotněla taky ve 24letech, v tu dobu jsem bydlela s chlapem navic na ubytovně... ale v životě by mě nenapadlo jít na potrat.. našli jsme si byt,vybavili domácnost a čekali na přírůstek 😊

rubesovak
27. srp 2018

24 je krásný věk, mě přemlouval přítel už od 22 ale chtěla jsem prvně dodělat vysokou, a za pár let jsem šíleně litovala. Otěhotnět jsem nemohla, podařilo se až po 8mi letech, z toho dva roky docházení na kliniku a 8 pokusů IUI a teď si říkám že druhé zkusíme brzy po porodu protože už nejsem nejmladší ☹takže rodiče bych poslala někam pokud budou mit problém a tobě moc gratuluji a užívej si těhotenství

miba10
27. srp 2018

Já to nezažila a otěhotněla jsem ve 34 a upřímně taky jsem nevěděla jak to říct mámě. Jsem trochu černou ovcí rodiny a vždycky všechno dělám špatně 😂 no nicméně, je to ode mě ošklivé, ale vykasli se na reakci. Jestli máte radost vy dva, tak to je to nejdůležitější. Tvoje máma vaše miminko vychovávat nebude. A až se narodí, tak i kdyby reagovala jakkoliv, tak vymekne. Navíc můžeš oponovat tím, že první dítě měla v 19 a tobě je 24(jestli jsem četla dobře). Hlavu vzhůru. Je to o vás.
P. S. Gratuluji k miminku

nnnadja
27. srp 2018

Věk 24 he za mě na dítě super😊 mladá malý a plná energie 😊 jsi dospělá..máma už tě nezivi

bublina090
autor
27. srp 2018

Moc děkuji za reakce. Každopádně přemýšlím ze počkám s oznámením až aspoň do 12 týdne. Přitelova mama už to vi, ale u mých rodičů asi ještě radši počkám. 😌 měla jsem dřív hodně gynekologickych problému takže se bojím potratů už jen kvůli riziku a nepřijdu si na miminko až tak mladá

ariadna12
27. srp 2018

@bublina090 nezazila jsem to, ale nezoufej, stuj si za svym, partner bude pri tobe. Mas bakalare, pracujes, partner snad taky, jste dospeli. Na ocekavani rodicu bych se vyprdla, spis se obrn, kdyby to bylo bourlive. Je to tvuj zivot. Tak mlada na dite zase nejsi😊. Casem budou radi za vnouce.

zelenaesmolda
27. srp 2018

@bublina090 taky jsem cekala,je to lepsi podle me nez pak vsem vysvetlovat ze mimi nebude

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
dk123
27. srp 2018

Ve 30 už mi přijde pozdě na první dítě. Já měla první ve 27 a druhé ve 31 letech a už to na sobě cítím, že to není taková hitparáda jak s první. Těhotenství bylo únavnější a celkově se cítím prostě starší.. Myslím, že máte ideální věk a hlavně by bylo dobrý si nic nevyčítat, páč kariéra neuteče. Ty děti rostou TAK rychle.. Nedávno se malá narodila a už má 4 roky a je to velká slečna.. ani nevím, kam se ten čas poděl.. a druhá.. to radši ani nemluvím.. už má přes měsíc a já vůbec nechápu, jak se to stalo.. před chvilkou jsem rodila a malá už se tu na mě uculuje.. než se naděju, tak mi taky uteče do školky. Jak říkala paní o pár příspěvků výš "děti jsou dar", užívejte <3 🙂

kreatura
Autor odpověď smazal
Zobraz
ruzicka06
28. srp 2018

@bublina090 V dnešní době mít dítě ve 24 je tak akorát. Vem si, kolik párů má dnes problémy s početím...Jsi dospělá ? Jsi..Máte kde bydlet? Máte...Mimi chcete? Předpokládám, že asi snad jo...Finančně zajištěni taky jste...Tak není co řešit. Na reakce rodičů se v....To je to poslední, co by mě zajímalo. My se začali snažit, když mi bylo 25, 3 roky čekání, 2x potrat....a doteď lituju, že jsme se nezačali snažit dřív. S oznamováním těhu nikam nespěchej, nevidím důvod. proč jim to říkat brzo. Nebyď jak některé uživatelky, že to řeknou rodině pomale hned po zaschnutí těhu testu - to je podle mě blbost. Až se prcek narodí, však budou rádi, neboj 🙂

priefi
28. srp 2018

@bublina090 je to Tvuj zivot, jsi dospela, mas VS, pracujes, mas staleho pritele, tak kde je problem? Je lepsi mit dite ve 24 letech, nez se zacit snazit ve 30 a mit problemy s pocetim, jestli by se vubec povedlo pocit. Ty budes zit Tvuj zivot a ne Tvi rodice. Kdyby Ti bylo 16, Tvuj dotaz pochopim, ale takto? Rozum mi zustava stat...

nicol22
28. srp 2018

Otěhotněla jsem když mi bylo 22. Ještě jsem studovala, byla jsem ve druháku na VOŠce. Taky jsem měla hrozný strach, co na to naši, zvlášť, když oni si dost zakládali na tom, abych dokončila školu. S šíleným strachem jsem jim to jela s tehdy ještě přítelem oznámit. Reakce mě velmi mile překvapila, měli radost. Samozřejmě padla otázka dokončení studia a podobně ale všechno dobře dopadlo, do školy jsem se po porodu vrátila, dálkově ji dokončila, z přítele se stal manžel a jsme spokojení všichni. Neboj, možná budou překvapení nebo "naštvaní" ale až se to narodí, tak budou z vnuka/vnučky nadšení. 😉

lith
28. srp 2018

První dceru jsem čekala ve 23 letech. Taky jsem měla strach jak se k tomu postaví okolí a světe div se. Nikomu to nepřišlo divné a pokud ano tak jsem se na to vykašlala. Nikomu do toho kdy máš dítě nic není, obzvlášť pokud se o sebe dokážeš postarat 🙂 Neboj se dopředu 🙂

pavca1982
28. srp 2018

Syna jsem měla v necelých 23 letech a zcela chtěně. Po jeho narození jsem si dodělala nástavbu vzali jsme se a pořídili jsme synovi sourozence.Nevidím v tom problém vždyť Vàm není 17 ne?Máte kde bydlet i práci, tak nevím proč se bàt.Synům dneska bude 14 a 12 let. Jsem vdanà podruhé a čekám čtvrtého potomka.Mezi tím jsem si udělala bakaláře na ČVUT . Tím prckem život nekončí, ale začíná.Hodně štěstí a nebojte se.😉

morinka7
28. srp 2018

Taky jsem v 24 otěhotněla a ještě i porodila. Moji rodiče byly nadšení, tchýně a s tchánem moc radost neměli. A teď malou zbožňují a jsou za ní rádi. Taky říkali že máme ještě času dost 😂

linee
28. srp 2018

Chapu,ze se bojis,ale uprimne,nevyberes si.Kdyz je to moc brzy,jsi moc mlada a nebo moc stara. Bylo a je to vase rozhodnuti a i kdyz bekdy reakce boli,nepremyslej nad tim a hlavne si nekaz radost z tehotenstvi.Ver,ze dnes prirozene otehotnet je uz zazrak a otehotnet kdy chces,prirozene,do rodiny s partnerem a privest na svet zdrave dite je uz dar.A tak k tomu pristupuj.Okoli-neokoli. Navic,starat a vychovavat se o nej budes ty s partnerem,ne mamka.Tes a raduj se a nenech si zkazit oznameni. Pokud by mamka reagovala spatne,nezdrzuj se tam dlouho (pokud tedy ocekavas neg.reakci,oznamte ji to u ni,abys mela moznost odejit) a at te v tom partner podpori. Drzim palce!

maminkaodsofinky
28. srp 2018

Mě bylo 19let miminko jsem chtěla co nejdříve a věděla ,že to zvládnu finančně i psychicky 🙂 ...A tak jsem vysadila antikoncepci a s přítelem (dnes již manželem ) šli do toho.Dnes mam již tříletou princeznu krásnou a hlavně zdravou. Teď bychom chtěli ještě druhé a furt né a nést se zadařit 😢......Takže za mě :Pokuď víte, že to zvládnete ze všech směrů tak jen do toho 😉...PS: z dcerkou mě pomáhal jen přítel od narození .Mamku mam daleko a otec o mě od mala nemá zájem.

jenny91
28. srp 2018

Mně bylo 26, když jsem otěhotněla (plánovaně), pracovala jsem, ale měla jsem nedokončené magisterské studium a taky jsem se bála reakce rodičů. (Ačkoli to bylo skoro rok po svatbě.) Věděla jsem, že považují za správný věk oněch 30 let, navíc o měsíc dřív jsem hlídala dítě kamarádovi, vzala jsem ho na chvíli k rodičům a táta pořád řešil, co proboha řekne sousedům, jak to vypadá... A máma se občas zmínila, že dítě snad ještě neplánujeme. Nakonec byli oba šťastní a za malým moc rádi jezdí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru