Rizikové těh. Může zaměstn. obsadit dočasně mé místo?

luccii
27. lis 2008

ahoj holky, mam zajimavy dotaz - kdyz jsem na neschopence s diagnozou hrozici potrat, mam rizikove tehot., muze zamestnavatel za me prijmout nekoho jineho (zaskok)? a nebo budou cekat, zda nebezpeci potratu pomine a misto me az do nastupu na materskou nesmi na me misto nikoho prijmout? (znam nekoho, kdo mel rizkove, ale byl na neschopence papirove asi s necim jinym a zamestnavatel nemohl az do zacatku materske na jeji misto prijmout nikoho jineho)
predem dekuju za zodpovezeni 🙂

mikca
28. lis 2008

Luccii zamestnavatel na tve misto v dobe neschopnosti muze prijmout nekoho jineho z důvodu aby ta funkce byla plnena je povinnen ti misto drzet az do konce PPM takze asi tech 28 tydnů...ale pak uz ti misto drzet nemusi resp. tu tvou funkci muze nabidnout jinemu a to nastalo jestli se po materske nevratis...pak je ti jen povinnen drzet mistovve firme kde pracujes nikoliv to tve původni..dam ti priiklad..ja jsem treba zdravucha delaa jsem na urcitem odd..do doby na PPM tam meli za me zaskok a ted uz me tam nahradili..takze az se tam vratim, tak mi musi zas dat misto zdravuchy, ale treba uplne na jinem odd a je pak uz na me jestli to vemu... 🙂

luccii
autor
28. lis 2008

mikca, to ja vim, ale nechapu, jaktoze kdyz je zenska na obycejne neschopence, nemuze jeji zamestnavatel na jeji misto az do jejiho nastupu na materskou na jeji misto prijmout nikoho jineho (to se fakt stalo, byla tehotna doma)... a kdyz mam rizikove a jsem doma, je to jine?

mikca
28. lis 2008

luci asi to dost dobre nechapiu... jestli je zenska kdyz je teda tehu na neschopence, tak je zamestnavateli jedno i s jakou diagnozou..teda pokud ji ma tu neschopnost od gyndare a neni doma s rymou...on muze jeji misto nahradit nekym jinym, ale kdyby jsi se chtela z jakohokoliv důvodu vratit a ukoncit riziko..tak ti to misto musi dat....je fakt ze to asi funguje tak ze predpokladaji ze se nikdo nevrati tak to nekym zaplesknou..rozumim tomu dobre ze tvoje mistoje "zaplesknuto" nekym jinym??kdyz jsi na riziku??

luccii
autor
30. lis 2008

mikco, kolegyne, ktera byla tehotna, nemela na neschopence rizikove, co tam mela, nevim, kazdopadne to nebylo nic s tehotenstvim spojene... no a cele jeji tehotenstvi nemohl muj zamestnavatel na jeji misto nikoho vzit (ani docasne)

petua
30. lis 2008

Lucii, když jsi na rizikovým, tak to přece znamená, že jsi v pracovní neschopnosti, máš přece normálně vystavenou neschopenku - takže tam žádnej rozdíl neni..

luccii
autor
30. lis 2008

petuo, ja tomu nerozumim, ale na to misto tehotne kolegyne skutecne nikoho vzit nemohli (a pry proto, ze na neschopence nemela rizikove)

mikca
30. lis 2008

no tak v tom pripade je to jasne..mela neschopenku vystavenou napr od PL a mohl ase tedy kdykoliv vratit..v tehu muzes pracovat az do nastupu na materskou..takze nejspis proto..

petua
1. pro 2008

Když máš vystavený Potvrzení o pracovní neschopnosti, tak pro zaměstnavatele je absolutně bezpředmětný, z jakýho důvodu, na jakou "nemoc". Prostě jsi na neschopence a basta, takže na to místo máš "nárok", jsi zaměstnanec, a ten zaměstnavatel musí počítat s variantou, že se můžeš vrátit, kdyby náhodou něco. Podle mě spíš jde o to, že když pokud máš neschopenku z tohohle důvodu, tak dopředu počítá s tim, že se do tý mateřský nevrátíš a "riskuje to", prostě nepočítá s tim, že by se "něco" mohlo stát a Ty ses vrátila. Každopádně kdyby fakt něco, tak to místo je Tvoje a on Ti ho nemůže sebrat 😉