Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

d.aniela1
11. led 2012

@deyana tohle je bouzel ten problemze pokud zamestnavatel,,neni clovek tak stim nic neudela,,ale zas si clovek muze libovolne vybirat castku coz je fajn,,,

deyana
11. led 2012

@d.aniela1 no další věc je školka, pochybuju že kdybych se teď rozhodla že chci za dva měsíce malou dát do školky a pracovat, tak mi ji někam vezmou, ale snad to bude problém jen letošního roku a nějak se to časem zaběhne, akorát je na tom rodičáku závislých víc faktorů a ty zatím nikdo neřeší, tak jsem zvědavá, jak to bude např. příští rok.. 😉

d.aniela1
11. led 2012

@deyana no jasny to je pochopitelne vzdycky to ma pro a proti,,tak drzim palec at to vyjde pro tebe co nejlepe

deyana
11. led 2012

@d.aniela1 díky, no teď to snad už řešit nebudu, pokud se nám narodí mimi podle plánu, tak to bude pohodička 🙂

misaskul
11. led 2012

@deyana Myslím, že zaměstnavateli nahlásíš mateřskou dovolenou na 3 roky, resp. 3 roky by ti měl místo "držet". Něco jiného je rodičovský příspěvek, ten budeš dostávat tak jak si zvolíš nebo spočítáš, to asi nesouvisí s tím jak dlouho budeš doma. Myslím, že se může stát, že až těch 220tis. vybereš, tak pak budeš třeba nějaký měsíc bez peněz, pokud se nevrátíš do zaměstnání hned po skončení těch rodič. příspěvků.

deyana
11. led 2012

@misaskul jj, nesouvisí to, to vím, však zadarmo můžu být doma vždycky, že 😅 jen že u nás je to takové složitější s prací, oni naberou vždycky nové lidi místo těhulí, a prostě je naberou na ty 3 roky, jak je domluveno (nebo na 4), a my pak máme smůlu, protože musí nejdřív ten co byl místo nás odejít, ale to je fakt někam jinam 😉 já jen, že je to všechno tak provázané, ale těmito věcmi "okolo" se zatím nikdo nezabýval, tak jsem zvědavá jak to bude až si maminky budou měnit ty příspěvky, tak jestli jim v práci vyjdou vstříc, a taktéž ve školkách, nebo ne..

martina2105
11. led 2012

@myska84 jj zmenit delku stavajiciho rodicaku nez nastoupim na druhou MD
pokud tu volbu neprovedu tak budu mit normalne stara pravidla?!

j.a.n.i
11. led 2012

@hojda No, oni se na UP taky nezblázní, když jim to přijde později 😉

myska84
11. led 2012

@martina2105 mělo by to tak být 🙂

jahudka80
11. led 2012

@marinka myslím že stačí když je zaměstnám jeden z rodičů 🙂

martina2105
11. led 2012

@myska84 diky 😉

hojda
11. led 2012

@j.a.n.i No pak jsem si ještě všimla, že je tam lhůta dokonce do 8 dnů po obdržení toho dopisu.....

kuratkol
11. led 2012

Je nějaká lhůta, do ky člověk musí požádat o přepočítání rodičáku pole nových pravidel ? Nebo tam stačí zajít kdykoliv ? A co je k tomu potřeba ? Nějaký doklad nebo formulář ? Díky

zuzi82
11. led 2012

@maharall Podpora se počítá myslím z toho předchozího zaměstnání, tak zkus na netu najít kalkulačku. Ale asi by ti to vyšlo líp než prodlužovat RP. Ale zase je to na omezenou dobu, ne na rok. 😉

andelka
11. led 2012

Chci se zeptat - jaké formuláře budeme potřebovat, když bychom chtěli změnit délku rodičáku ze 3 let na 2roky. Na PPM jsem nárok neměla, volba se prováděla přes manžela, na mateřské byl dva dny.
Po porodu druhého mimča budeme dělat volbu zase přes manžela, tentokrát na 3roky.
Je to papírování, ale vyplatí se to, nechat si zvýšit RP aspoň na těch pár měsíců, když není porodné už...a dá se to... 😅

zuzi82
11. led 2012

@kuratkol Pokud na nové podmínky přejít nechceš, nemusíš. Pokud chceš, je jen na tobě, kdy si zažádáš. Změna pak platí od následujícího měsíce a potřebuješ k tomu denní vyměřovací základ (svůj, pokud jsi nebyla zaměstnaná, tak manžela). Manžel potřebuje ještě nějaké potvrzení z práce. 😉

kuratkol
11. led 2012

@zuzi82 Já už jsem o rodičák před měsícem požádala, to musím DVZ dokládat znovu při přepočtu ?

zuzi82
11. led 2012

@kuratkol Pokud chceš přejít na nové podmínky tak asi jo. Já požádala před rokem a něco a taky musím teď pro změnu dokládat znova. A pro tebe je to nějak výhodné, přejít na ty nové podmínky?

j.a.n.i
11. led 2012

@andelka No, budeš potřebovat papír o manželových příjmech a od ČSSZ vypočtený jeho DVZ, protože nově se to určuje k datu porodu a ne k datu, kdy na PPM nastupoval, takže myslím, že ty staré papíry vám neuznají, ale 100% to nevím.

kuratkol
11. led 2012

@zuzi82 Jo, jsem na 2 roky a získám o 3400 Kč navíc. I ten formulář žádosti musím vyplnit znovu ?

zuzi82
11. led 2012

@kuratkol Určitě 😉

andelka
12. led 2012

@j.a.n.i formuláře si vyzvednu na ÚP a potvrdí mu to v práci? Minule to i na OSSZ posílali z práce a pak nám to přišlo domů.

zelvatko
12. led 2012

@j.a.n.i mám úplně úplně poslední otázku k tomuto tématu.. našla jsem v přítelových papírech, je osvč, že celý rok 2006, 2007 a část roku 2008 do dubna si platit nemocenské pojištění, termín porodu jsem měla 15.2.2010 .. ale asi je mi to taky k ničemu, že.. díky

marti73
12. led 2012

Ahoj.. včera jsem si to byla změnit..
Nejdřív jsem šla na pracák pro žádost ''volba výše rod. příspěvku'' a dali mi k tomu papír, se kterým jsem musela letět zase na OSSZ, aby mi potvdili výši příjmu.. pak zase zpátky na pracák do podatelny.. 😝
Moc jsem toho o tom nevěděla a na úřadě na mě koukali, jak z jara, že mi to mají vysvětlit.. že zdržuji.
Tak jsem je sprdla, že k nim volám celé dopoledne, abych se něco dozvěděla, ale oni tel. neberou, nebo co? 😕
To je přístup..

Prostě máte celkem k čerpání 220.000 dohromady, za celou dobu, co jste na mateřské.
Když si odečtete celkovou částku, kterou jste doposud vyčerpaly, tak si ten zbytek můžete rozdělit na počet měsíců, co ještě chcete být doma. Má na to ale vliv částka, kterou Vám potvrdí na OSSZ, podle toho se vypočítává, jakou max. částku si můžete na měsíc zvolit.
Výše rod. příspěvku jde měnit vždy po třech měsícíh, ne dříve, ale dobře si to spočítejte. 😅

michamicha
12. led 2012

@kuratkol
@zuzi82 já mam dojem, že v SAMA DOMA, když o tom mluvila ta ženská z MPSV, tak řikala, že změnit rodičák na tu novou úpravu je možné jen do konce ledna, pokud se do konce ledna nerozhodneš na to přejít, tak ti dál poběží ta varianta, kterou jsi měla předtím... a když přejdeš, tak si pak každé 3 měsíce můžeš upravit délku/výšku rodičovského příspěvku 😉

michamicha
12. led 2012

já si chtěla jít nechat potvrdit DVZ na OSSZ dneska, ale dopoledne jsme to nestihli a mají do 14, tak tam půjdem zítra dopoledne a v pondělí na pracák 🙂

zuzi82
12. led 2012

@michamicha Tak to jsem netušila. Já už jsem dneska naštěstí byla na pracáku, takže od února mě bude chodit těch 11500 Kč 😅

zuzi82
12. led 2012

@michamicha Tak teď jsem našla tohle: Rodiče, kterým vznikl nárok na rodičovský příspěvek podle právní úpravy platné do 31. 12. 2011, mohou buď čerpat rodičovský příspěvek podle původní právní úpravy, nebo kdykoli po 1. 1. 2012 písemně požádat o změnu rodičovského příspěvku podle nové právní úpravy, přičemž částky rodičovského příspěvku vyplacené před 1. 1. 2012 se započítají do celkové částky 220 000 Kč. Toto se netýká rodičů, kteří pečují o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené.

Bylo to na ofic stránkách MPSV http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...
Tak nevím 😉

michamicha
12. led 2012

@zuzi82 tak ono se to mezitím ještě dost změnilo od té doby co to řikali v tom pořadu, viz. sledování docházky ve školkách a jeslích 😅

zuzi82
12. led 2012

@michamicha Každopádně je dobře, že se to nemusí hrotit hned v lednu a můžou na to přejít i maminky, které si to rozmyslí třeba během roku. 😉