Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.u.s.
27. led 2012

@j.a.n.i uz nekolikrat v minulostio jsi mi pomohla a velice ti za to dekuji....pomuzes mi jeste jednou? Vcera jsem e dovedela, ze ja nemuzu "hybat" s rodicakem(mam 4letou /debilni/variantu), pac jsem nemela narok na materskou....ale zajima me, jestli mi kontakt nejak zvedne prispevek na bydleni. Protoze prijdu o 3800,- uz ted v dubnu. Na pomoc v hmotne nouzi mohu zapomenout(vysoke alimenty)...ale i tak mi to udela 265,-na den pro 4 lidi.Pozaplaceni vseho....ale nedej boze , jak prijdou popelnice, nebo nejake nedoplatky...o lecich ani nemluvim.
Vubec nevim na co mam narok.
🙄

j.a.n.i
27. led 2012

@j.a.n.u.s. No a ani otec toho nejmladšího dítka neměl na PPM nárok, že bys to udělala na základě jeho nároku?
Jinak příspěvek na bydlení by se ti zvednout měl, protože budeš dokládat menší příjem, ale bude to s tím 3 měsíčním zpožděním.

j.a.n.u.s.
27. led 2012

@j.a.n.i Ano, ani otec ditete nema narok...ja jsem si to myslela, ze se zvedne s trimesicnim rozestupem....velice dekuji aspon za toto uklidneni 🙂

michaela2310
27. led 2012

ahojky holky! mohla by jste mi některá poradit? Mateřská mi přišla přes 5tis, můžu si dojít na sociálku a ta mi jí dorovná aspoň na těch 7tis??? moc děkuji!!!!

j.a.n.i
27. led 2012

@michaela2310 No, pokud už si porodila, tak si můžeš požádat o rodičák a bude ti chodit ten rozdíl mezi mateřskou a zvoleným rodičákem, ale už se ti to bude započítávat do těch 220 000,-

ludva
27. led 2012

@j.a.n.i Ahoj Jani, chtěla bych se zeptat, jestli si i já můžu zkrátit rodičák na 3 roky? Mám 4letou variantu, na PPM jsem nárok neměla, protože jsem byla v domáctnosti. Takže beru od července 2009 rodičák 7600 Kč, ten mi nečekaně po 15ti měsících (původně 21 m.) zkrátili na 3800 Kč. Obávám se dalších "chytrých" změn tam nahoře 😝 Od 6 měsíců syna jsem zaměstnaná, takže zdravotní i sociálnní mi platí firma..... Nějak se v těch nových normách nevyznám..... Děkuji moc za radu 😉

krystyna80
27. led 2012

Ahoj holky. Prosím o radu:
Mám k čerpání RD do srpna 2012 včetně na 3 roky. bylo by pro mne výhodné si ho prodloužit na 4 roky. Pochopitelně chápu, že se mi těch 45 600 co mi zbývá, rozpočítá na těch 18 měsíců tj.2500/měsíc. Jen mne zajímá, zda se dle nového systému, do kterého bych se přihlásila-mění i ta celková částka- tj.220 tis. pro každého (jinak mám nárok na 235tis.). jde mi o to, zda mi ten zbytek budou počítat ze 220 tis. nebo z 235tis.
Doufám, že je to pochopitelné. Kdo už jste to řešil (samo i když zkracujete mateřskou- tam by vám zase měli dát o cca 3500 víc?)
Díky Alena

j.a.n.i
27. led 2012

@krystyna80 Ta částka 220 000,- nově platí pro všechny, takže by ti to dopočítali pouze do těch 220 000,-

j.a.n.i
27. led 2012

@ludva No, pokud měl ke dni narození dítka na PPM nárok alespoň otec dítka, tak teoreticky ano, ale dostala bys ve výsledku o cca 23 000,- méně něž při tvé 4 leté.

sirael4
27. led 2012

Holky, mám dotaz, kde vezmu to prohlášení o výšši denního vyměř. základu v PPM ovlivňující výši RP? Formuláře mají na ÚP, znamená to tedy, že půjdu na ÚP pro formulář, tan pak odešlu na ČSSZ a až mi to přijde potvrzené, znova půjdu na pracák odevzdat to se žádostí o RP????
Volala jsem sice na ČSSZ, ale ta ženská tam byla nějak mimo...

ludva
27. led 2012

@j.a.n.i Díky moc 🙂

j.a.n.i
27. led 2012

@sirael4 Ano. Případně si ten formulář stáhni na netu, ušetříš jednu cestu 🙂

sirael4
27. led 2012

@j.a.n.i no my to zkoušeli, ale píše mi to nějaký error, vám to všem jde???

j.a.n.i
28. led 2012

@sirael4 Jojo, jde, přes jaký odkaz tam lezeš?

sirael4
28. led 2012

@j.a.n.i na webu MPSV

bl4nche
28. led 2012

zdravím. Měla bych prosbu, nezkoušela jste některá žádat o rodičák písemně, poštou? Je to možné? díky

j.a.n.i
28. led 2012

@bl4nche Nezkoušela, ale je to možné, akorát tam musíš přiložit kopie OP a RL.

tital
29. led 2012

@j.a.n.i Diky moc. Myslela jsem si neco takoveho 😒 Dojedu tedy radne RP a na konci srpna nastoupim na materskou, kdyz vse pujde ok. Jeste jednou diky.

wergina
29. led 2012

Ahoj maminky, hledám info. Nevíte jestli bychom u druhého dítka měli nárok na 3 letou variantu rodičáku, když já bych byla nezaměstnaná a manžel by byl OSVČ a platil by si minimální nemocenskou? Nevíte jestli jsou tam nějaké podmínky nebo něco? Díky moc

j.a.n.i
29. led 2012

@wergina Jojo, to byste nárok měli, akorát musí to nemocenské platit alespoň 270 dní, tj. začít ještě než otěhotníš.

wergina
29. led 2012

@j.a.n.i Mockrát díky 🙂

krystyna80
29. led 2012

@j.a.n.i
Děkuju. Já si to tak taky myslela, ale kamarádce, která natahovala 2 letou variantu nepřidali ty cca 3500 kč, což teda nechápu.
Díky moc

j.a.n.i
29. led 2012

@krystyna80 Proč by ji měli přidávat 3500,-? To je jen fáma novinářů, že dvouletá je v součtu 216 600,- u většiny lidí to vůbec neplatí, je dost dobře možné, že si kamarádka v součtu ještě pohoršila, třeba já dostanu na dvouleté celkem 224 400,-

danulavo
29. led 2012

@j.a.n.i @krystyna80 já jsem si prodloužením rodičáku z dvouleté varianty polepšila skoro o 10 tis. Kč 😉 🙂

j.a.n.i
29. led 2012

@danulavo Jojo, může být, co jsem tak odhadem počítala, tak se dá o cca 10 tis. polepšit (i o víc u dvojčat) ale taky o cca 12 tis. pohoršit. Záleží na mnoha faktorech, kdy byl nástup na PPM, jak vyšel přechod, zda bylo dítko předčasně nebo naopak později a tak.

danulavo
29. led 2012

@j.a.n.i samozřejmě, že to záleží na x faktorech 😉 , někdo si může polepšit a někdo zase pohoršit. Mně se dcerka narodila o něco dříve (koncem měsíce září, místo začátkem října) a udělalo to holt své 😉 .

j.a.n.i
29. led 2012

@danulavo Jojo, to je přesně ono 🙂 já zas přenášela.

petbem
30. led 2012

Mám dotázek, žádala jsem si hned začátkem měsíce o zkrácení rodičáku, normálně by mi tříletý končil koncem října, ale jelikož začátkem dubna mám termín porodu, tak jsme to zkrátili, a zažádali o maximální výši tj.11.500Kč. všechny papíry, doklady jsem odevzdala na úp 9.ledna a doteď žádná odezva... Přišel vám někomu dopis, že je to schváleno?, a že od ledna teda už budete pobírat tu novou variantu a v jaké výši???? Když jsem na rodičák dřív nastupovala, tak do týdne přišel dopis, že mi byl rodičák schválen a v jaké výši, a teď nic. Tak to vypadá že v tom mají zas bordel, tak snad to jde doplatit aspoň zpětně. 😉 Díky.

vercuska
30. led 2012

tak já nevím ☹ už jsem měla pocit,že po přečtení diskuze a nějakých článků tomu rozumím a když jsem se na nějaké kalkulačnce snažila zjistit,na jaký RP teda dosaduji,tak mi to vypočítalo tu variantu- do 9měsíce 7600 a pak 3800 do 4let.
Jsem na tom tak,že jsem na mateřskou nedosahovala,měla jsem odpracovaných 270dnu za poslední 2roky,ale nesplnila jsem podmínku ochranné lhůty,to mi chybělo nějakých do 180dnu 20dnů,takže od porodu- asi za týden- budu pobírat RP. Měla jsem pocit,že si budu moct zvolit jak dlouho a tím pádem kolik,díky balíčku 220tis kč. Ale to mi ta kalkulačka nevypočítala. Partner (nejsme manželé,ale bude v rodném listě malého) a jeho plat je zhruba 32tis hrubého. Ráda bych na rodičovskou tak na ty 3roky. Můžete mi prosím poradit,jak to teda budu mít,jestli budu mít automaticky přidělenou variantu na 4roky a nebudu si moct vybrat? Na sociál bych ráda skočila co nejdřív,pokud dřív neporodím,at vím na čem jsem. Děkuji za radu