Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

adelkav
6. únor 2012

@beatris potvrzní o vyměřovacím základu vystaví sociálka v místě tvého zaměstnavatele. Náhodou nemáš link na ten formulář? Vím, že jsem si ho našla někde na netu vloni, ale nevím, zda je ten formulář ještě aktuální. Řešila jsem to tenkrát korespondenční cestou, jelikož mám zaměstnavatele v jiném městě, tak jsem na sociálku poslala formulář s průvodním dopisem kde bylo na jakou adresu mi to mají zaslat a pak jsem s tím šla žádat o rodičák.

beatris
6. únor 2012

@adelkav - díky za info,tak jdu hledat na netu,jestli něco najdu.....
Od roku 2012 bude jistě novej formulář..
Tohle papírování je hrozný

petbem
7. únor 2012

Tak dneska dorazil doporuč.dopis, a v něm oznámení o ukončení původního rodičáku ke dni 31.12.2011- na moji žádost a hned u toho další papír, že od 1.1.2012 už mi náleží ten zvýšený 11.500Kč jak jsem si uvedla v nové žádosti 🙂 🙂 🙂 a hned odpoledne už byl i na účtě, takže paráda, že se to tak pěkně stihlo, musím ty baby tady u nás na úřadě nakonec moc pochválit 😎 Tak snad vám to taky půjde tak dobře.

rejdzi
7. únor 2012

@j.a.n.i - prosím o radu - do 28.2. jsem na MD....a teď nevím co dál.
Nejdřív musím na ÚP pro formuláře,nebo ty mohu stáhnout z netu?
a to je žádost o rodičovský příspěvek + potvrzení o nároku na dávky ovlivnující nárok a výši RP
a potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivnující výši RP ???????
to si vyplním já a zbytek musím zažádat na ÚP?
A po 18.2. budu ještě dobírat dovolenou,tak to musím zažádat v práci?
a do práce dám jaký papír???
(jsem už rok doma na nemocenské,pak od října máme miminko a jsem na mateřské od srpna)
PROSÍM O RADY - NEVÍM KDE ZAČÍT....CO KAM,JAKÝ PAPÍR.......
DÍKY

rejdzi
7. únor 2012

@j.a.n.i - prosím o radu - do 28.2. jsem na MD....a teď nevím co dál.
Nejdřív musím na ÚP pro formuláře,nebo ty mohu stáhnout z netu?
a to je žádost o rodičovský příspěvek + potvrzení o nároku na dávky ovlivnující nárok a výši RP
a potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivnující výši RP ???????
to si vyplním já a zbytek musím zažádat na ÚP?
A po 18.2. budu ještě dobírat dovolenou,tak to musím zažádat v práci?
a do práce dám jaký papír???
(jsem už rok doma na nemocenské,pak od října máme miminko a jsem na mateřské od srpna)
PROSÍM O RADY - NEVÍM KDE ZAČÍT....CO KAM,JAKÝ PAPÍR.......
DÍKY

j.a.n.i
7. únor 2012

@rejdzi Jojo, formuláře jdou stáhnout na netu, tady https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome
je to žádost o rodičovský příspěvek + potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši RP (ten DVZ by se použil pro partnera, pokud bys měla malou PPM a přesto chtěla volit vyšší rodičák)
ty vyplníš žádost a to potvrzení si musíš nechat potvrdit na OSSZ, která ti vyplácela mateřskou, takže to už můžeš začít řešit
jojo, o dovolenou požádáš v práci, raději písemně, ať o tom máš potvrzení
do práce dáš žádost o rodičovskou dovolenou od konce dovolené do kdy chceš (maximálně do 3 let) a formulář na to není, stačí stvořit tu jednu větu na papír

rejdzi
7. únor 2012

@j.a.n.i - tu žádost mohu poslat na OSSZ a nebo když tam pojedu,tak mě to vyplní na počkání???

a když mě v práci dají dovolenou,tak já nastoupím na rodičák až jakoby po skončení dovolené?
mě někdo říkal,že nastoupil hned současně s dovolenou.....

to papírování je hrozné - zítra vzhůru do toho.....

díky za rady

rennca
8. únor 2012

@petbem tak to závidím 🙂 mě ještě nic nedorazilo ☹ 😒

rennca
8. únor 2012

tak změnáááááá..penízky už mám také na účtě 🙂 ale žádný dopis mi zatím nedorazil

j.a.n.i
9. únor 2012

@rejdzi Nepleť si rodičák a rodičovskou dovolenou, o rodičák můžeš požádat hned a pobírat ho současně s dovolenou, o rodičovskou dovolenou v práci žádáš tak aby navazovala na tu dovolenou.
Jinak na OSSZ by ti to měli potvrdit na místě, pokud se jedná o výši tvé PPM, pokud byste řešili partnerův DVZ kvůli vyššímu rodičáku, tak tam může nějakou dobu trvat než to spočítají.

rejdzi
9. únor 2012

@j.a.n.i Díky, já jsem přes ty papíry jelito :D

lidiab
9. únor 2012

Holky, mam dotaz...minuly mesic mi neprisel rodicak, vim ze ted maji nejake problemy s tim novym systemem. Ale stejne mi to prijde divne, protoze normalne mi chodi kolem toho 3-5. kazdy mesic. Minuly mesic nic a tento mesic zatim take nic. Mam se na to jit zeptat? Diky 🙂

kaeth01
9. únor 2012

tak za sebe taky jednu zkusenost.. ☹ Hranice na Morave - urad za vsechny prachy!! baba si moji zadost pomalu nevzala ani do ruky a vyhodila me ze dveri ze nemam narok!!!! ani se me na nic poradne nezeptala, proste porad opakovala ze nemam narok a to prosim opravdu neprecetla ani moje jmeno!!!! prisla jsem domu jak spraskany pes.. pritel se desne nastval a volal na ministerstvo - tam pri zmince ktery to byl urad pani jen povzdechla a dala mu kontakt na nejakeho pana ktery nam pomuze to vyridit - jsou s nasima urednicema asi dobre seznameni.. rikali ze cela Morava v tom tak trochu plave 😒 hmmm tak nevim jestli jen Hranice - kazdopadne - pokud byste byl nekdo vyhozen tak jako ja - nedejte se!!!! a ozvete se.. mozna narok nebudete mit - ale dost mozna jste narazily na kravu co s tim neumi pracovat a tak vas radeji vyrazi.. hodne stesti s uradana!!!!!

neu.sona
9. únor 2012

@lidiab Praha by ale žádné problémy mít neměla. Mají hlavně problémy na Moravě a Ostrava a tak. Mně normálně rodičák dorazil tento i minulý měsíc. A ty si nezjišťovala, proč Ti nepřišel? My bychom nepřežili měsíc bez RP.

neu.sona
9. únor 2012

@kaeth01 jako, že se Tě paní ani nezeptala, co potřebuješ a rovnou Tě vyhodila? To bych se teda nenechala 😎 . Asi pěkná kráva 😠

kaeth01
9. únor 2012

@neu.sona jo zeptala se.. a ja rekla ze chci zvednout prispevek na dite - pani me opravila ze to URCITE nedostavam, ze mozna tak rodicovsky prispevek.. tak rikam - ok tak rodicovsky prispevek 🙂 a druha jeji veta byla - na to nemate narok! no proste kdyby to nebylo tak silene tak ted se tomu smeju.. bohuzel..
u me je malinko slozitejsi situace v tom ze jsem pred narozenim dcery pracovala v zahranici a dcera se tam i narodila.. ale podotykam ze TUHLE SKUTECNOST ta blba urednice nemala ani sanci zjistit.. protoze to se v tom formulari nezminuje.. proste me vyrazila protoze asi opravdu nevedela.. ja stala s rukou na klice z druhe strany dveri a nevedela sem jestli se smat a nebo brecet - nutno podotnknout ze hormony ted semnou cloumaji radne 🙂

j.a.n.i
9. únor 2012

@kaeth01 Tak proč to s ní řešíš? Prostě to vyplň a odevzdej na podatelně, pak se s tím zabývat musí.

j.a.n.i
9. únor 2012

@lidiab Přesně tak, Praha vyplácí celkem v pohodě, sice v lednu drobné zpoždění měli, ale cca týden. Takže bys se určitě zajímala, co se děje.

lidiab
9. únor 2012

@neu.sona Zatim ne, byla jsem mimo CR. Ted to budu zjistovat.

@j.a.n.i Diky, zitra to zkusim zjistit...

kaeth01
9. únor 2012

@j.a.n.i u nas podatelna neni.. ona je ten clovek, ktery to od tebe prebere.. hmmm nevim jak ji obejit.. ale vcera jsme psali tomu typkovi co jsme na nej dostali kontakt a tak uz to pres nas urad nebudu resit vubec.. uvidim s cim se nam ozve..

michamicha
9. únor 2012

chjo, to je něco s těma úřednicema 😝 já přišla poprvý na sociálku pro potvrzení a taky se mnou div nevyrazila dveře, tak jsem to nechala 3 týdny uležet a šla tam znovu, to už naštěstí fungovala klientská hala, tak jsem si vystála pidi frontu a slečna na přepážce mi všechno pěkně vysvětlila, dala potvrzení DVZ a ještě se při tom i usmívala 😉 holt mladá holka a má víc pochopení než ta jedubaba nahoře v kanceláři 😝 😝 😝 a na pracáku úřednice taky v pohodě, všechno vysvětlila i dala na sebe přímý kontakt, kdybych něco potřebovala, tak se prý mám ozvat 🙂

rivka
10. únor 2012

Ahoj, prosím o radu: měla jsem rodičovskou dovolenou do listopadu 2012. Protože jsem těhotná, chtěla jsem ji zrychlit. Na MD bych měla nastupovat nejdřív 7. července, a protože se domnívám, že nemůžu pobírat současně RP a mateřskou, dala jsem si nejvyšší možnou částku na 6 měsíců (tj. do června). Na červenec mi tam z těch 220.000 zbyde asi 18 nevyčerpaných korun.

A teď dotaz: jak to bude s pojištěním, sociálkou a hlavně mateřskou? Když jsem se na to ptala na ÚP, tak mi nebyli schopni odpovědět a pořád jen opakovali, že "teď je to podle peněz, ne na měsíce". Mám se nějak starat o těch 7 dní v červenci, nebo jim stačí, že v červnu ještě nebudu mít vyčerpanou celou částku? Nebo je problém s tím, že mi tam nezbyde ta minimální dávka 50 korun?

j.a.n.i
10. únor 2012

@rivka Nemusíš nic řešit, budeš stále na rodičovské dovolené a pak přejdeš na další mateřskou.

rivka
10. únor 2012

@j.a.n.i Díky!

mikulka
11. únor 2012

Holky, jak to je teď v případě, že nemám předešlého zaměstnavatele? Na UP mi dali papír na Žádost o rodičovský příspěvek s tím, že musím být doma 4 roky a čerpat tu 4 letou variantu. Pak jsem tam volala a jiná paní mi řekla, že to tak není, že má manžel - pokud pracuje - nárok (nevím, na co, na volbu?) a že mu jen v práci potvrdí příjem.
Já to nějak nepochopila, pak už jsem se tam nedovolala.

Je to takto?
1. po porodu a obdržení RL dítěte dám žádpst o rod. příspěvek.
2. Společně s tím dá manžel potvrzení o příjmech... jak prosím vypadá ten formulář?
3. Kdy provedu volbu, rovnou tak, že na formulář napíšu 220 tis.? A tu dobu, tedy 3 roky, co chci být na mateřské?
Nebo tam můžu anpsat, že chci být na mateřské 3 roky a třeba 2-3. měsíce k tomu???

j.a.n.i
12. únor 2012

@mikulka
Maželovi musí účetní v práci vyplnit tenhle formulář http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4... s tím pak musí na OSSZ podle sídla zaměstnavatele a tam mu vypočtou DVZ a potvrdí formulář "Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku" ten musí mít předvyplněný s sebou, oni jen doplní DVZ a potvrdí.
Ta pak vyplníš žádost o rodičák, přiložíš ty papíry od manžela a zvolíš si jakou částku chceš pobírat a budeš ji pobírat, dokud nevyčerpáš těch 220 000,- tak si ji musíš sama vypočítat podle toho jak chceš být dlouho doma. A je to.

benjik
12. únor 2012

@lidiab měla sis zajít přímo na úřa,pokud ti to nepřišlo k 31.lednu,tak by ti to vyplatili na ruku.Právě díky tomu,že to v lednu blblo po většině země,povolili i okamžité vyplacení dávky na místě.Já rodičák čekám v pondělí,úterý,chodí u nás kolem 13,jen v lednu byl 18.

mikulka
12. únor 2012

@j.a.n.i Děkuji moc za odpověď. A když chci na tříletý rodičák, tak do kolonky Požaduji výši dávky: Kč... napíšu 220000, nebo vypočítám, kolik je to na měsíc???

j.a.n.i
12. únor 2012

@mikulka Musíš vypočítat kolik je to na měsíc... což bude cca 6000,-

mikulka
12. únor 2012

@j.a.n.i Aha, díky, pomohla jsi mi.

rennca
16. únor 2012

@j.a.n.i ahoj prosímtě poradila bysi mi?během rodičovské dovolené se změnil můj zaměstnavatel(název, ičo apod.) všichni zaměstanci i já jsem dostali novou sml.Tamta firma ještě jako existuje ale sml.už mám novou.Budu mít nárok na mateřskou u druhého dítěte?já teda doufám že jo.