Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

rennca
16. únor 2012

Ted koukám do nvé sml. a v jednom odstavci mám napsáno že práva a povinoosi přecházejí na nového zaměstavatela a že on se zavazjue poskytnout neplacené volno po dobu čerpání rod.dovol. ..takže tím pádem by to mělo být vše v pohodě ne? 😒

j.a.n.i
16. únor 2012

@rennca Jojo, to by mělo být bez problémů 🙂

rennca
17. únor 2012

@j.a.n.i a kdyby to tam napsané nebylo?jak se to pak bere?

j.a.n.i
17. únor 2012

@rennca No, pak bys buď měla mít stále původní smlouvu (což máme třeba my, vůbec se při změně instituce neřešily, ale my se pouze transformovali) nebo by ti musel dát ten původní zaměstnavatel výpověď a odstupné a pak by bylo na tom druhém, jestli tě přijme.
Prostě buď nový přebírá závazky původního a pak se pro tebe nic nemění, nebo nepřebírá, ale pak s tebou ten původní musí ukončit pracovní poměr a s novým záleží jak se dohodnete.

rennca
17. únor 2012

@j.a.n.i no já dostala dohodu o rozvázání prac.poměru a hned novou sml.od 16.2011. na dobu neurčitou.V té dohodě je odstavavec kde je napsáno přesně toto:

práva o povinnosti ohledně neuspokojených nároků na dovolenou na zotavennou v plném rozsahu přecházejí na nového zaměstnavatelea. Současně se zavazuje nový zaměstnavatel poskytnout zaměst. neplacené volno po dobu čerpání rodič.dovoléné.

tak snad to bude v pohodě ne?já teda doufám že je jinak to se mnou asi šlehne

j.a.n.i
17. únor 2012

@rennca Jo, tak to je v pořádku.

rennca
17. únor 2012

@j.a.n.i tak to jsem ráda.

lamarika
22. únor 2012

Prosím někoho kdo se v tom vyzná o vysvětlení jak to je. Dnes jsem byla na sociálce se poptat co a jak, ale stejně jsem to moc nepobrala 😒 Čekám třetí mimi na přelom září říjen a nyní jsem na RD s druhým (tomu je 15 m). Bylo mi řečeno, že díky manželovi si teď až do přechodu na MD můžu zvýšit rodičák. Prvně, že bych už mohla teď a pak mi řekli, že bych měla radši ještě 2 měsíce počkat abych to nevyčerpala dřív. Co nevyčerpala dřív? Pak mi ještě cosi říkali o nějakých 220,000,-Kč. Ty jsou jako za jaký období?
Úplně se v tom ztrácím. . .

mates22
22. únor 2012

@lamarika těch 220 000 je teď nově pro všechny, je to prostě částka, kterou dostaneš a oni ti jí rozpočítají buď na 2 roky, 3 roky nebo 4 roky, podle toho, jako RD zvolíš. Takže to myslím mysleli tak, že když teď máš rodičák na 3(nebo4) roky a čekáš miminko, takže půjdeš zase na MD, tak si můžeš teď změnit tu délku rodičovské dovolené s tvým 15měsíčním synkem na dvouletou a tím pádem budeš logicky dostávat měsíčně víc (protože ta částka 220 000 se rozpočítává jen na dva roky (teda trochu míň, bez těch šesti měsíců MD, ale to je u všech dávek stejně). A právě se to musí spočítat tak, abys tu hranici 220 000 nedosáhla ještě před nástupem na rodičovskou dovolenou. Ale kolik je to měsíčně u té které varianty, to přesně nevím................ snad jsem ti v tom neudělala ještě větší zmatek.

lamarika
22. únor 2012

@mates22 moc děkuju, konečně to alespon trosku chápu. Tak ted jdu počítat od kdy mi to vychází at nepřijdu o něco na co mám nárok 😉

pejtho
24. únor 2012

Ahoj holky, potřebuju poradit-mám 7mi měsíční dcerku, jsem s ní od června 2011 na mateřské. Od ledna 2012 mi vznikl nárok na rodičovský příspěvek-už podle nového zákona jsem si zvolila 2letou variantu, takže bych měla dostávat 11.500 Kč měsíčně až do července 2013 - poté jsme plánovali další miminko!
ALE-teď jsem objevila dvě čárky na testu a jsem pravděpodobně těhotná. Nejsem si jistá, jak to teď bude s rodičovskou u druhého dítka a jestli o rodičovskou na dceru přijdu, nebo jestli mi budou vyplácet 11,5 tis do dvou let věku i přesto, že bych už pobírala i příspěvek na druhé dítě (doufám, že tomu rozumíte 🙂 )

Také nevím-jako OSVČ na rodičovské zřejmě nebudu mít nárok na mateřskou a nevím, jestli si budu moci zvolit délku rodičovské u druhého dítěte...

deyana
24. únor 2012

@pejtho vždy se pobírá jen na NEJMLADŠÍ dítě 😉 s tím osvč nevím, pokud by asi byla jako vedlejší činnost, tak by platilo to, že by jsi pobírala mateřskou ve stejné výši jako u prvního dítěte. To je za předpokladu, že by jsi byla stále zaměstnaná. Jinak nevím, ale pokud už zaměstnaná nejsi, a jsi jen osvč, tak myslím, že nárok mít nebudeš, protože asi neodvádíš ty jejich povinné minimální částky na pojištění.

deyana
24. únor 2012

@pejtho jo a mnou se neorientuj, jsou tu holky, které to ví naprosto přesně, já jen uvažuji, jak si myslím, že by to mohlo být, ale zda to tak je, to nevím.. už jsem se o to dlouho nezajímala..

pejtho
24. únor 2012

@deyana: Díky moc, už jsem si taky přečetla, že to pobírá jen nejmladší dítě 🙂 S tím OSVČ jsem dost bezradná. Když jsem se ptala na sociálce, tak mi taky skoro nejsou schopný odpovědět, protože v tom sami mají guláš ☹

deyana
24. únor 2012

@pejtho no tak tam záleží kolik měsíčně odvádíš a hlavně tedy jestli jsi stále zaměstnaná, tudíž by pro tebe byly stejné podmínky jako při prvním dítěti a měla by jsi nárok i stejnou výši na PPM.

pejtho
24. únor 2012

@deyana: no já jsem právě před nástupem na první mateřskou byla OSVČ, platila jsem si normálně 270dní nemocenské a vyšel mi denní základ asi 720Kč-pak jsem si zvolila 2letou variantu. No a na sociálce mi řekli, že jako OSVČ nemám u druhého dítěte nárok na mateřskou, protože bych si dále musela platit nemocenské a sociální-ale to minimální by mi skoro nepomohlo a uměle to navyšovat se samozřejmě nevyplatí.
Ještě jsem zkoumala, jak je to s tím, kdyby na mateřskou nastoupil manžel. Sice by se zkrátila doba mateřské z půl roku na 3 měsíce, ale alespoň něco a mohla bych si pak opět zvolit délku rodičáku.
Jsem z toho ale jelen ☹

deyana
24. únor 2012

@pejtho aha, no tak to má pravdu, teď se tam musí odvádět šílené zálohy.. A jak je nový systém, tak taky nevím jak je to s tím manželem, nestačilo by zase aby nastoupil jen na jeden den, zvolil délku a pak to zase přepsal na tebe, jako to bylo ještě za loňských pravidel? Tam by jsi ale nebyla na mateřské, ale rovnou na rodičáku myslím.

j.a.n.i
24. únor 2012

@pejtho Manžel na mateřskou nastoupit může, ale po dobu co by na ní byl, tak nemůže v té práci, ze které ji čerpá pracovat... takže se to moc nevyplatí. Ale už to, že mu nárok vznikne (i když na ni nenastoupí) stačí na to, aby sis mohla volit rodičák.

hojda
26. únor 2012

@j.a.n.i MOhla bych se zeptat, od kdy mi běží skutečně mateřská? Od dr. jsem dostala papír s nástupem 1.1.2012 pro termín porodu 12.2.2012. Malá se ale narodila již 5.2. Mění se mi nějak termín, kdy mi začala mateřská? Potřebovala bych si spočítat, kdy přesně mi bude mateřská končit, je to možné někde zjistit?

Díky!!!

hojda
26. únor 2012

@j.a.n.i Ještě v papíru od ČSSZ jsem měla uveden termín ukončení mateřské ke dni 14.7.2012, takže platí tento datum?

j.a.n.i
26. únor 2012

@hojda Jojo, platí, to že si porodila dříve na věci nic nemění 🙂

hojda
27. únor 2012

@j.a.n.i Díky moc!

kackaaaa
28. únor 2012

Ahoj holky - asi mám blbej dotaz, ale je nějaké maxim k měsíční rodičovské dávce? Za 3 měsíce půjdu s druhým prckem na MD, do teď jsem brala na první dítě rodičovák ve výši 7500,- Kč a od ledna jsem ho navýšila na 11500,- Kč. Paní na úřadě mi řekla, že strop je těch 11500,- a je prostě smůla, že zbytek nedočerpám. Jenže teď mi kamarádka říkala, že jí budou platit měsíčně skoro 13 000,- Kč. Takže mi nasadila brouka do hlavy...

vojtisek2007
28. únor 2012

@kackaaaa Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.

monivo
28. únor 2012

@kackaaaa 13tis Kč je nesmysl - nemyslela kamarádka mateřskou? (jestli si nespletla rodičák s mateřskou). Celková částka je 220tis Kč a nejkratší doba, po kterou jí lze pobírat jsou 2roky, tudíž 11.500Kč. Víc ani ťuk.

kackaaaa
28. únor 2012

díky za info. I jinde na netu jsem našla, že tam "strop" je, a to těch 11500,- Kč na měsíc. Kamarádka tam má započítanou asi ještě nějakou jinou dávku, nevím... Přesto díkes

jajkaz
28. únor 2012

Ahoj holky, prosím vás, chtěla bych se zeptat na situaci kamarádky. Je na RD s druhým dítětem (první má 4, druhé 2 roky). Protože jí během první "mateřské" vypršela v zaměstnání smlouva, druhý rodičák si nemohla vybrat, takže ho má na 4 roky. Její manžel je OSVČ, ale na změnu nedosáhnou, protože by si on musel platit nějaké další pojištění (nemocenské). Chci se zeptat, i když zůstane na té 4 leté variantě, jak je to s novými pravidly týkající se pobytu dítěte ve školce vs. dostávání dávek? Platí to i pro ně?
Díky za odpověď. 🙂

j.a.n.i
29. únor 2012

@jajkaz No, pokud nic neudělá, tak to pro ni neplatí, ale dá se požádat o přechod na novou variantu, sice ji budou tvrdit, že to nejde, ale jde to, stačí vyplnit tu novou žádost a zatrhnout tam, že nikdo nemá nárok na volbu a tím přejde ze staré 4 leté na novou 4 letou a budou na ni platit nová pravidla se školkou.

jajkaz
29. únor 2012

@j.a.n.i Děkuji za odpověď. Do kdy se to musí podat, ta žádost? Je na to nějaký limit?

j.a.n.i
29. únor 2012

@jajkaz Není.