Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
11. lis 2011

@radka_b Zůstává, že pokud chceš brát víc jak 7600,- tak už je to podle výdělku, akorát se bere buď tvůj nebo partnerův, podle toho, který je vyšší.

sygy
11. lis 2011

Ahoj holky, nějak se přestávám orientovat 😖 Jak to bude s MD a RD ??? Já jsem skočila RD s první dcerkou v srpnu, a od toho dne jsem na neschopence, mam rizikové těhotenství, rodit bych měla v březnu 2012, tzn. ze na MD bych měla nastoupit 1.2. 2012 na 28tydnu, ale jak je to dál s RD, mám nárok na 3 letou variantu, a kolik by byla výše příspevku ?? Moc děkuju za odpovedi 😉

radka_b
11. lis 2011

@j.a.n.i děkuji,ale teď nechápu s tím mím nebo partnerovým..Já už jsem asi 2 měsíc na rodičovským a chtěla jsem na 2 roky,ale bohužel mi to o pár korun nevyšlo,tak jsem myslela,jestli by to teď nějak nešlo,když to nějak zas změnili..

j.a.n.i
11. lis 2011

@radka_b No, pokud má partner vyšší plat, tak by to šlo, pokud ne, tak na těch 11500,- nedosáhneš, ale pokud píšeš, že ti to nevyšlo o pár korun, tak bys mohla zvolit třeba 11000,- nejsou teď dané přesné částky, jde volit vlastně cokoliv v rozmezí 3800,- - 11500,- s tím, že nad 7600,- už je to podle platu.

j.a.n.i
11. lis 2011

@sygy Ano budeš mít nárok na volbu a bude nově délka volně, tj. půjde zvolit třeba 2,5 roku... nicméně pokud bys chtěla do 3 let věku dítka, tak to vychází na cca 7100,-

lulufufu
11. lis 2011

Ahoj mam dotaz nevíte někdo co se mi vyplatí víc nový či starý systém vyplácení? Dcera se narodila 13.2.2010 bylo to hned po maturitě a práci jako těhotná sem nesehnala manžel byl osvč a neplatil si dobrovolné nemocenské pojištení, tudíž jsem musala rovnou na 4letou variantu. Prvních 11 měsíců (únor až prosinec 2010) sem pobírala 7600 a pak od nového roku 3800. Vyplatí se my tedy přejít na nový systém vyplácení a kolik bych měsíčně dostávala nebo mám zůstat ve starém systému?

sygy
11. lis 2011

@j.a.n.i Děkuji za odpoved, určitě bych chtěla 3letou variantu, ale když jsem četla, že bude paušalní častka 220 000kč, vychází mi to na 6111 Kč, což je hrozný 😖 Takže pokud bych brala 7100kč, je to sice o 500kč mene než byl minulý rod.příspevek, ale alespon neco 😉

j.a.n.i
11. lis 2011

@lulufufu Přechod se ti nevyplatí, protože podle toho co píšeš jste neměli nárok na volbu ani jeden, tudíž nemůžete volit ani podle nového systému.

j.a.n.i
11. lis 2011

@sygy Blbě počítáš, "tříletý" znamená do 3 let věku, takže tu částku nesmíš dělit 36 měsíci, ale 31, protože před tím bereš 28 týdnů mateřskou.

mataharyy
11. lis 2011

Ahoj, prosím mám dotaz když jsem PPM měla 390kč/den, jak je to s výškou rodičáku? A ten strop je 11500,-? Tak to mě ta stovka už asi nijak život nespasí 😀

j.a.n.i
11. lis 2011

@mataharyy Jojo, strop je 11500,-

radka_b
12. lis 2011

@j.a.n.i No mě to nevyšlo přesně o 16kč..A partner má plat přes 20 000 a ještě bych se chtěla zeptat,jak to funguje,když by to bylo napsané na partnera,ale on by nemohl být na mateřské a jestli by to ještě šlo,když už jsem na rodičovský příspěvek nastoupila..Moc děkuji za rady🙂

sygy
12. lis 2011

@j.a.n.i No vidíš, to mě nenapadlo, já to logicky vydělala 36 měsíci 😅 Moc děkuju 😉

j.a.n.i
12. lis 2011

@radka_b No, teď to nejde, ale podle té novely od nového roku to půjde, rodičák bude stále na tebe, pouze doložíte, že partner by měl (teoreticky) PPM v dostatečné výši a půjde to změnit. Přesný postup ještě není jasný, ale v principu takhle.

mataharyy
12. lis 2011

@j.a.n.i Tak to asi ani nemá cenu řešit, ale při případném dalším rodičáku mi vlastně vznikna minimálně stejný nárok, tedy na těch 11400,-? Teoreticky to ovládám, ale v tom počítání nějak plavu 😀 a protože paní na SSP by si pro informaci nechala i koleno vrtat, tak se nic nedovím a na ministerstvu mají času 🙄

j.a.n.i
12. lis 2011

@mataharyy Jojo, i na těch 11500 🙂 na to musí být PPM na den 384,- a to si měla víc.

radka_b
12. lis 2011

@j.a.n.i Děkuji,tak já se na to půjdu po Novém roce poptat..

mataharyy
12. lis 2011

@j.a.n.i děkuji 🙂

many
15. lis 2011

ahojky holky 🙂
tak já jsem z toho úplně jojin ☹
budese to měnit i pro nás, co už jsme na rodičáku nebo ne ? Mám daný, že budu doma 3 roky a beru teda 7 600,- bude se mi to od novýho roku taky snižovat nebo ne ?
Díky předem , která tomu rozumíte za odpověď 😀 fakt jsem z toho jojin 😀

j.a.n.i
15. lis 2011

@many Pokud už si na rodičáku, tak se ti nic měnit nebude, pokud o změnu nepožádáš.

ejinecinecinka
15. lis 2011

Ahojik jen jsem se chtela zeptat jak to je s tim rodičovským příspěvkem když jem nepracovala ale kdyz bych dolozila prijem manzela tak bych mela brat vic nebo jak to je .Nebo by manzel musel zustat doma vubec se v tom nevyznam dekuji za vasi odpoved .

j.a.n.i
15. lis 2011

@ejinecinecinka Pokud má manžel nárok na PPM, tak to není že bys brala víc, ale že budeš moct volit jakou částku a tím pádem jak dlouho budeš rodičák pobírat, celková částka bude u všech stejná.

ejinecinecinka
16. lis 2011

Jak poznám že má manžel nárok na PPM vydělává přes 20 tisíc

j.a.n.i
16. lis 2011

@ejinecinecinka Pokud pracuje alespoň 270 dní a ke dni narození dítka bude zaměstnaný, tak má. A pri tomhle platu budete moct volit až do těch 11500,-

ejinecinecinka
16. lis 2011

moc děkuji

lutta
17. lis 2011

ahojky mamči, chci se zeptat jestli náhodou nevíte jak se mění rodičák od roku 2012, jestli ty změny platí pro nástup na RD v roce 2012, nebo pro mimča narozená v roce 2012. Docela by mě štvalo, že jsem to prošvihla o 17 dnů. na RD nastupuju 17.1.2012, rodila jsem v srpnu 2011.

j.a.n.i
17. lis 2011

@lutta Podle toho, od kdy máš nárok na rodičák a požádáš o něj, takže u tebe to už bude podle nových pravidel.

lutta
17. lis 2011

@j.a.n.i aha ☹ díky za info, já si myslela, že to platí až pro mimča narozená v roce 2012,četla jsem to tak i na této diskusi,ale jistá jsem si nebyla.....hm , tak mám smůlu 😀

j.a.n.i
18. lis 2011

@lutta Bohužel jo, vychází to z logiky věci, letos platí pouze starý zákon, a od 1.1. zas platí pouze nový. Jako můžeš zkusit pořádat v předstihu před koncem roku, ale spíš myslím, že to stejně pojede už podle nového... nicméně za zkoušku nic nedáš 😉

nicol2010
19. lis 2011

ahoj holky, mě by spíš zajímalo jak to bude se školkou. Se změnou rodičovského příspěvku přišel i návrh , že dítě může jít do školy už od 2 let. Nám se narodí miminko v březnu takže nástup do školky by mohl být na 2,5 letech. Zajímá mě ale jak to bude v realitě. Budeme skutečně moci dát dítě do školky tak brzo? Ptám se proto, že řeším jakou délku si mám zvolit kvůli rodičáku, tak abych nebyla bez fin. prostředků.