Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

rozum
19. zář 2012

Holky,to mě napsala jedna kámoška. Tak pardon pokud jsem udělala poplach. 😀 prý to platí jen pro ženské, které mají vyřizovaný rodičák před lednem 2012! Ten formulář je o tom, že tam podepíše, že žije s dítětem v ČR - ale formulář se žádostí o RP, který jsem podepisovala na začátku září už obsahuje část o trvalém pobytu, takže to není potřeba. Takže si myslím, že ty to máš taky v cajku.

marmazel
31. říj 2012

Ahojky, můžete mi někdo poradit jak je to teď s rodičákem? Někde sem slyšela , že se dostane jakási karta kde je 220000 kč a postupně si z toho vybíráte,podle toho jak dlouho chcete být doma, a částka jde každé 3 měsíce měnit.??? předem díky

j.a.n.i
31. říj 2012

@marmazel No, takhle to není... celková částka je sice těch 220 000,- ale není to tak, že bys ji měla k dispozici pro výběr, na UP si zvolíš v rámci určitých limitů kolik ti mají posílat a bude ti to chodit každý měsíc na tu kartu a buď si to můžeš vybrat nebo nechat přeposlat na účet. To s tím měnění částky každé 3 měsíce je správně.

marmazel
31. říj 2012

@j.a.n.i a tu částku si můžu zvolit jakou chci? třeba 8300 kč do dvou let dítěte a pak na rok rozpočítat ten zbytek?díky

j.a.n.i
31. říj 2012

@marmazel Teoreticky ano... na výběr částky nad 7600,- tedy musíš mít mateřskou alespoň tak velkou jako si chceš volit, takže pokud máš PPM alespoň 8300,- tak můžeš 🙂

marmazel
31. říj 2012

@j.a.n.i díky 🙂

venuss
2. lis 2012

ahoj holky, chtěla jsem se informovat, jak by to bylo u nás...🙂 Mám syna a pobírám rodičovský příspěvěk na 3 roky. Synovi budou 19.2.2013 3 roky a čekáme teď dvojčátka a termín porodu máme 1.3. 2013. Nejspíš nemám nárok na zvýšený rodičák nebo tak něco, když čekáme 2 mimča,že a nejspíš ani na porodný,že? No, je to pěkně nespravedlivé ,jestli mám mít o 1500kč mín na dvojčata než mam nyní na syna. Ještě dodám že nejsem zaměstnaná...

weissrose
2. lis 2012

viete mi poradit ci mozem poberat matersku dovolenku na SK a potom zacat poberat rodicovsky v CR ked moj priatel tu pracuje a chceme tu aj nadalej zit??? a kolko minimalne mesiacov sa tu pobera rodicovsky a kolko korun dostanem? a naopak, kolko maximalne mesiacov a za kolko korun mesacne? dakujem

j.a.n.i
2. lis 2012

@weissrose 100% to nevím, ale myslím, že to možné je, akorát budeš muset prokázat, že tu opravdu žiješ, tj. mít doktora pro dítko tady, zdravotní pojištění atd.

weissrose
2. lis 2012

@j.a.n.i no najskor si chcem vsetko pozistvovat, aby sa mi to vobec oplatilo tu vsetko mat... ale sumy mi nevies povedat??

j.a.n.i
2. lis 2012

@weissrose No, celkem je to 220 000,- rozpočítat si je můžeš dle svého, s tím, že minimum je 50,- měsíčně a maximum (pokud je plat cca 16500,-) 11500,-, s tím, že rodičák může být maximálně do 4 let a minimálně 19 měsíců.

weissrose
2. lis 2012

@j.a.n.i ok a mozes mi poradit na ako urade by mi s tym pomohli a vybavili by mi to??? lebo nechcem si pokazit matersku co mam na SK keby na to narok nemam. dik 🙂

j.a.n.i
2. lis 2012

@weissrose No, řeší to odbor státní sociální podpory při UP, ale je otázka, zda to běžná pobočka bude jistě vědět, přece jen si "složitější případ". Ale nějak nechápu, co myslíš tím pokažením mateřské na Slovensku, pokud je to mateřská v tom smyslu jako v ČR, tedy z platu podle odpracované doby, tak ta s tím nemá nic společného a tu budeš čerpat v každém případě, ne?

weissrose
2. lis 2012

@j.a.n.i no ja poberam matersku dovolenku na SK ale este som nepracovala tak neviem ako by mi to vypocitali, platila som si len dobrovolne nemocenske poistenie a bojim sa ze by som prisla o matresku na SK keby vedia ze tu zijeme... nechcem sa na uradoch na SK priznavat ze sme tu, lebo este ani neviem ci sa mi oplati poberat rodicovsky tu, ak by som mal mat ovela menej penazi ako sa teraz pobera na SK... je to troska komplikovane :( ale hadam sa z toho niak vysomarime 🙂

j.a.n.i
3. lis 2012

@weissrose Takhle, neznám slovenské zákony, pouze české, ale u českých je pro pobírání mateřské úplně jedno, kde žiješ, podstatné je, kde člověk pracoval (u náš si nejde platit dobrovolné nemocenské, pokud nejsi podnikatel) a z toho pojištění se mu mateřská platí. To, kde rodina žije začíná být důležité až u rodičovského příspěvku. Takže jde o to zjistit, zda to na Slovensku funguje stejně 🙂

weissrose
3. lis 2012

@j.a.n.i dakujem, potistujem a hadam to dobre dopadne 🙂 dik 🙂

nneka
10. lis 2012

Ahoj holky, prosím o radu. Mám klasické čerpání rodičovského příspěvku v základní výměře 7600 Kč. Syn má 20 měsíců a teď mi přišlo z pracáku, že se mi dávka snižuje na 3800 Kč, a že probíhá nějaké řízení o volbě nároku na dávku v základní výměře..Já jsem úplně mimo, co se novinek v zákoně týče.. Myslela jsem, ze těch 7600 je až do 36 měsíců věku dítěte. Takže jde o nějakou novinku, nebo to mám jít raději řešit na pracák? Díky moc za info, aspoň nebudu za úplného blba..🙂

j.a.n.i
10. lis 2012

@nneka To bude nějaká chyba, zavolej na pracák, co blbnou...

nneka
12. lis 2012

@j.a.n.i jj, dnes tam jdu pro tu slavnou skartu, tak se zároveň poptám..též mi to nějak nesedí...dík 😉

martuli
13. lis 2012

Holky, prosim o radu, po PPM si vybiram v praci dovolenou, do 8.1., takze rodicak si pozadam od 9.1. a spocitam si mesice do 3 let prcka (zahrnu i leden) a tim vydelim tech 220.000,-Kc?

misaskul
14. lis 2012

@martuli Ahoj, řekla bych, že to co píšeš je správně, asi bych to počítala stejně.

Holky, prosím vás jak se počítá PPM (případně má-li to vliv i na RP) když má žena během těhu neschopenku, ale jinak je např. cca 5 let zaměstnaná a má smlouvu na dobu neurčitou? A má nějaký vliv na PPM když tato žena před otěhotněním nebo během těhu dostane částečný invalidní důchod? Díky za odpověď.

martuli
21. lis 2012

TAk je to jinak, rodicak musi navazovat na materskou dovolenou, dovolena v zamestnani se do toho vubec nepocita

j.a.n.i
21. lis 2012

@martuli Rodičák nemusí na mateřskou navazovat, můžeš o něj klidně požádat později, ale na druhou stranu může klidně navazovat přesně na PPM a současně můžeš vybírat dovolenou v práci.

martuli
21. lis 2012

@j.a.n.i Ja to chtela tak, aby mi navazoval na dovolenou a pracovnici UP mi bylo sdeleno, ze je to nemozne, tak vidis, jak to u nas je

j.a.n.i
23. lis 2012

@martuli Tak ono pokud nežádáš hned v návaznosti na PPM, tak nejde žádat "uvnitř" měsíce, takže nemůžeš opravdu požádat od 9.1., ale od 1.1. klidně, stejně tak kdybys chtěla tak od 1.2.

mataharyy
25. lis 2012

Ahoj, mám dotaz v lednu přestupuji z rodičáku na mateřskou, trvá mi pracovní poměr, ale protože firma jde do háje (drží ji jen kvůli mě, ale nejsem si jistá zda se jim bude líbit že zase nastupuji na PPM a je možné že dostanu výpověď z důvodu zrušení firmy), budu v takovém případě mít nárok na PPM, když bych dostala výpověď druhý den po nástupu na mateřskou (například)? A jak je to potom s rodičovským příspěvkem, mohu volit jeho výši (manžel je zatím nezaměstnaný a pak bude živnostník, ale nevíme kdy přesně...), nebo to je vázané jen na trvající pracovní poměr?? Vrátila jsem se ze Slovenska a mám v tom pekelný bordel, navíc paní na úřadě není moc sdílná, tak u ní se kloudných informací nedočkám 🙄 Díky moc

j.a.n.i
26. lis 2012

@mataharyy Je to úplně fuk, i kdyby tu firmu zrušili teď hned, tak nárok máš, jak na PPM, tak na výběr rodičáku.

mataharyy
26. lis 2012

@j.a.n.i Aha a je jedno zda mi zruší prac. místo, nebo případně podepíši výpověď dohodou? A komu pak budu doručovat žádost o PPM, když nebudu mít zaměstnavatele? Nerada bych to nějak pokopala a jak říkám po těch letech na Slovensku jsem v tom českém systému ztracena 😅

j.a.n.i
26. lis 2012

@mataharyy Jojo, je to jedno a je potřeba si ty papíry nechat vypsat dokud fungují, pak to klidně můžeš hodit rovnou na OSSZ, ale potřebuješ aby ti je vyplnili.

mataharyy
26. lis 2012

@j.a.n.i Tedy pro nárok na PPM není důležité zda nastupuješ přímo z práce, nebo je tam prodleva, ale povinnost je v posledních x měsících mít účast na zdravotním pojištění, těch x dní?? 😕