Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
27. lis 2011

@rennca Mění se i 3 letá, jednotný strop je pro všechny komu nárok vznikne v roce 2012, ale můžeš si zvolit těch 7600,- a pak budeš prostě rodičák dostávat o nějaké 2-3 měsíce kratší dobu.

rennca
27. lis 2011

@j.a.n.i aha, tak to je super no 😖 tak to jsem vůbec netušila. a ti kteří nemají nárok na mateřskou a hned nastupují na rodičák vlastně tedy berou ještě mín?nebo jak se to počítá?promin ale já to vůbec nechápu ☹ 🙂

rennca
27. lis 2011

@marketa137 tady jsem to všechno našla, a že bych z toho měla radost to teda nemá http://www.naseporodnice.cz/zmena-rodicovsky-pr.... no doufám že za ty 3 roky se to nějak ještě změní 😉 ☹

j.a.n.i
27. lis 2011

@rennca No, počítá se to tak, že celkem dostaneš 220 000,- a ty si zvolíš jak velkou částku chceš pobírat a podle toho se spočítá jak dlouho ji budeš brát. Takže ti co nastupují rovnou po porodu na rodičák budou brát méně, pokud ten rodičák budou chtít pobírat do stejného věku jako někdo kdo nárok na mateřskou má. A to mi přijde správné.

j.a.n.i
27. lis 2011

@rennca A proč by se to mělo měnit, konečně nějaký rozumný a spravedlivý návrh.

rennca
27. lis 2011

@j.a.n.i protože s každou novou vládou se to mění.At je to k horšímu nebo k lepšímu a nevěřím tomu že tohle tak už zůstane

j.a.n.i
27. lis 2011

@rennca No, tak právě proto budu spíš doufat, že se to nezmění, když to konečně má nějakou hlavu a patu.

charlie31
28. lis 2011

Ahoj holky,smím se taky zeptat?Čekáme první bejbino,nejsme manželé.
1)od 07/11jsem na nemocenské 10500,-,předtím prům.hrubá mzda 19500,-.05/12/11 nastupuji na PPM,což by mělo být 70% z hrubé mzdy..Zajímá mě,jestli mám žádat o porodné nebo ne.Myslím.že ne,protože živ.min. je 3126 ,-.Ale na druhou stranu jsme 2 ve společné domácnosti a tím se zvedá živ.min. na 5480,- a to bych se s tou nemocenskou do 2,4násobku vešla.(Teda jestli jsem to dobře vyčetla z int) Mamka si myslí,že to mám zkusit,ale podle mě to nemá smysl,protože jestli se to počítá z té hrubé,tak mám smolíka.
2)mám u zaměstnavatele 20dní dovolené z 2011 +ta na PPM a asi 200h nezaplacených přesčasů.Mzdová říká,že mi to proplatí mezi PPM a nástupem na rodičák.Pracovní smlouvu mám na neurčito.Může mě vyrazit? A kdyby se třeba rozhodla,že mi to neproplatí,ale že si to mám vybrat i s těma přesčasama jako náhradní volno.Může mi to zaměstnavatel určit?
3)Rodičák se počítá z hrubé mzdy před nástupem na PPM nebo z PPM?Nikde jsem to nenašla a když to bude z hrubé,tak mám nárok i na 11500,-ale jinak ne.
No snad je to srozumitelné. 😀 Díky za odpověď

vojtisek2007
28. lis 2011

@charlie31
1) to jestli budete mít nárok na porodný záleží taky na příjmu tatínka...🙂 ikdyž nejste manželé, budete posuzování společně a váš příjem čistý za čtvrletí,které předchází čtvrtletí v němž se dítko narodilo u vás( 2dops+1dítě) nesmí přesáhnou 16.900,-Kč - zažádat můžete, maximálně vám ho nepřiznají, nic víc,nic míń
2) letošní nárok na dovolenou se ti díky neschopence bude krátit za prvých 100 dnů o jednu dvanáctinu a dál za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu - jinak mzdová má pravdu, dovolenou budeš čerpat (2011 + za PPM v roce 2012 ti vznikne nárok na celou dovolenou) v návaznosti po skončení PPM - např. když ti PPM skončí 5.6.2012, tak zaměstnavatele písemně požádáš o čerpání řádné dovolené v návaznosti na PPM od 6.6.2012 - kdybys jí nečerpala hned, tak by se ti potom krátila. Vyhodit tě rozhodně nemůže, musí ti s vyčerpáním dovolené vyhovět a v návaznosti na skončení dovolené budeš u zaměstnavatele žádat o rodičovskou dovolenou -klidně to můžeš hodit do jednoho dopisu - že po skončení PPM od 6.6.202 žádáš o čerpání řádné dovolené např. 40 dnů, která skončí - 25.7. a od 26.7. žádáš o rodičovskou dovolenou do věku tří let dítěte....
3)rodičák se nepočítá s žádné mzdy, je pro všechny maminy stejný, jenom se liší výškou podle toho na jak dlouho si ho zvolíš.....jinak platí, že pokud chceš dvouletý RP tak musíš mít denní dávku mateřské vyšší než 380,-kč na den, na tři roky není žádné omezení

hojda
28. lis 2011

@j.a.n.i Mohla bych se zeptat, jestli je nějaký rozdíl, jestli na mateřskou nastoupím ve starém, nebo novém roce? Teď mi dobíhá tříletý rodičák na syna, měla bych ho mít až do dubna, ale na přelomu roku mám nastoupit na mateřskou.

j.a.n.i
28. lis 2011

@hojda Není, další rodičák ti v každém případě pojede podle nového, takže bych na mateřskou nastoupila co nejpozději to půjde.

hojda
29. lis 2011

@j.a.n.i Díky, myslela jsem si to.

charlie31
29. lis 2011

@vojtisek2007 díky za odpověď,tatínek nám nosí domů papírově 10000 (jinak 20000),takže se do 16-ti nevejdu.No neva.Já s tím ani nepočítala 😀

ma.ja
29. lis 2011

ahojte berušky 🙂
i já jdu za @vojtisek2007 se svou otázkou : od 31.10.11jsem na mateřské, v zaměstnání mi zbylo 6 dní dovolené z roku 2011...takže po skončení mateřské a než nastoupím na rodičovskou si "vyberu" dovolenou???I když to bude až v příštím roce??? A jestli dobře rozumím tomu, co jsi psala Charlie31, tak z PPM vzniká nárok na dovolenou???

vojtisek2007
30. lis 2011

@ma.ja ahoj, ano, po skončení PPM zažádáš o čerpání řádné dovolené v práci - 6dnů za rok 2011 + celý nárok za rok 2012 🙂

luucia
30. lis 2011

@vojtisek2007 můžu se prosím tě zeptat? při RD s první dcerou jsem pracovala na 0,2 úvazek. Z čeho se mi ted bude vypočítávat dovolená na proplacení? z toho 0,2 úvazku nabo z plného úvazku, co jsem měla před MD s první dcerou?

vojtisek2007
30. lis 2011

@luucia ahoj, pro náhradu za dovolenou se bere předchozí kal.čtvrletí - pokud v daném čtvrtletí neodpracuješ alespoń 21dnů, použije se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek,kterého bys v daném čtvrletí dosáhla...takže se obávám, že tak jako tak se to bude brát - a´t už fakticky nebo pravděpodobně - z toho 0,2 úvazku

luucia
30. lis 2011

@vojtisek2007 a když jsem byla celý předchozí rok na PN?? díky 😵

misana
30. lis 2011

Zdravím,můžete mi prosím poradit? Teď mám rodičák na 4 roky.Tak jak to budu mít od Nového roku? Budu pobírat
pořád 3800?

j.a.n.i
30. lis 2011

@misana NO, to záleží na tom, jestli měl někdo v rodině k datu narození dítka nárok na PPM, pokud ano, tak si budeš moct vybrat i jinou variantu, pokud ne, tak se pro tebe nic nemění.

j.a.n.i
30. lis 2011

@luucia Taky podle toho co máš v aktuální smlouvě, takže pokud tam máš 0,2 úvazku, tak z něj.

rencaboch
5. pro 2011

Ahoj chci se zeptat..když vyplňuji žádost o rodičovský příspěvek.Mám vyplnit,že má přítel narok na PPM? Já nárok mám ,ale nevím co mám napsat u něj 😕 Asi že ne...když chodí do práce, ne?? 😒

verusa.j
5. pro 2011

@vojtisek2007 -dobrý den, všimla jsem si, že se orientujete v těchto věcech dávek, měla bych otázku. Termín porodu mám 26.3., na mateřskou bych měla tedy nastoupit, jestli dobře počítám 30.1. ( 8 týdnů před), když půjdu od ledna na nemocenskou do toho 30.1. budu moci nastoupit mateřskou 8 nebo 6 týdnů před porodem? A jak je to s tím lístkem na peníze, který se nosí na konci měsíce? Vůbec se neorinetuji, děkuji vám za odpověď

vilibalda
5. pro 2011

@rencaboch Já jsem tam vyplnila, že nárok na PPM má a na sociálce mi to tak vzali. Podle mně se ptají, zda nárok má a neznamená to, že ho bude žádat.
@verusa.j Na mateřskou nastoupíš někdy mezi 8 až 6 týdny před termínem porodu, záleží, jak se domluvíš se svojí doktorkou. Já byla doma celý duben, pak jsem do práce donesla lístek na peníze, ale chtěli po mně ty lístky 2 (jeden pro sebe, protože prvních několik dní platí zaměstanavatel a pak druhý pro sociálku), což jsem u sebe neměla. Nicméně jsem 6.5. (asi 7 týdnů a 2 dny před porodem) nastupovala na mateřskou, tak jsem donesla do práce ukončení neschopenky a nástup na mateřskou. Kvúli tomu mi nemocenská od sociálky za duben došla o něco později, nebylo to na začátku května, jak to běžně chodí, ale na konci května.

charlie31
6. pro 2011

@vojtisek2007 ahojky,můžeš mi prosím ještě poradit?Včera jsem nesla do práce ukončení nechopenky a žádost o mateřskou.Překvapilo mě,že mi doktor dal jen jeden papír.A k jakému datu se vyplácí PPM?Mám kolem 15 trv.příkazy na hypo.
Až se bejbino narodí,(už máme 34tt)tak půjdu na matriku,VZP a město - kvůli odpadům - a to už bude vše? A kde bude mít trvalé bydliště?My ho máme jinde a rodit budeme v Jilemnici?Jen abych něco neprošvihla.Jo a máme v rodině 4Vojtíšky 😀 na Moravě

vojtisek2007
6. pro 2011

@charlie31 ahoj, papír na mateřskou je jeden papír 🙂, mateřská se vyplácí různě, u nás třeba už kolem 5tého, jinde holky píšou třeba až po desátým....trvalé bydliště bude mít bejbino podle tvého trvalého bydliště, stejně jako pojiš´tovnu, dostane taky tu co máš ty (potom tam musíš taky poslat kopii rodného listu. ). Ještě až budeš mít rodný list, tak kopii pošli na ossz odkud ti chodí mateřská, jinak ti vyplácení zastaví.

charlie31
7. pro 2011

@vojtisek2007 Děkuji.Máme sídlo firmy v Praze,tak to pošlu přes zaměstnavatele.Já myslela,jak se orientuju 😀 a čím víc čtu debaty a blíží se porod,tak mám pocit,že nic nevím.Potřebovala bych nějaký návod 😀 Třeba na babyonline je skoro všechno,ale když sme šli na matriku v trvalém bydlišti.tak nám řekla,že nemusíme,že můžeme papír o otcovství vyplnit kdekoliv. A cos mi napsala ty,tam vůbec není.Každopádně moc díky.Přeju pěkné bílé vánoční svátky a bohatého Ježíška.

vilibalda
7. pro 2011

@charlie31 @vojtisek2007 Já teda rodný list na ossz neposílala a mateřská chodila pravidelně. I zaměstnavateli jsem dala rodný list až 2 měsíce po narození malé, takže ani od něj nemohlo ossz mít informace.

j.a.n.i
7. pro 2011

@vilibalda Tak já třeba taky dávala v práci rodný list se zpožděním, ale ona asi i ČSSZ celkem dlouho čeká...

ester32
7. pro 2011

ahojky,chtěla jsem se zeptat.syn se narodil v červenci a já jsem byla před tím na OP.Bohužel papíry se nám podařily vyřídit až v listopadu((( a potřebuji přepsat mateřskou na mm abych mohla volbu na 3 roky,ale nejlépe ještě podle starého.Když v pátek 9.12. půjdeme dát papíry na úřed,bude se to počítat ještě za letošní rok a nebo když už je to v průběhu měsíce,tak náš šupnou až na leden(((nějak jsme toto nevychytali(((