Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
27. lis 2012

@mataharyy Ano, podstatné jsou 2 podmínky, mít za poslední 2 roky účast na NEMOCENSKÉM pojištění alespoň 270 dní a ta druhá je nastoupit na PPM do 180 dní od ukončení té účasti, pokud by tedy ta poslední účast nebyla kratčí než těch 180 dní, to by pak i ta doba byla kratší - stejně dlouhá jako ta účast.

mataharyy
27. lis 2012

@j.a.n.i Ty jsi místní anděl přes úřady, díky moc za rady 🙂

j.a.n.i
27. lis 2012

@mataharyy Hlavně si pohlídej ty papíry, ale myslím, že tak rychle stejně nestihnou firmu zlikvidovat, aby už si nikoho neulovila, kdo by to vyplnil a orazítkoval.

mataharyy
27. lis 2012

@j.a.n.i Tak oni už firmu likvidovali dávno, ani netušili že jsem tam (dlouhá historie), pak mi vyšli vstříc a zachovali mi místo, abych dostávala rodičák, pač když jsem byla na Slovensku, tak podmínkou pro doplatek bylo trvání prac. poměru v ČR, no a tím že jsem se teď vrátila, tak dostanu výpověď, ale určitě tam seženu někoho kdo by mi to vypsal, no kdyby náhodou ne, tak hádám OSSZ mi to vypíše, u prvního mi to taky vypisovali oni, pač zaměstnavatelka se na to vykašlala... 😠

dr.agata
28. lis 2012

Jani, chci se zeptat, pobírám PPM cca 7300,-. Mám nárok na doplacení rozdílu do částky 7600,-? Na sociálce mně bylo řečeno, že by mně ten rozdíl vypláceli z té částky 220 000. Vím, že dřív to bylo nějak jinak. Díky.

j.a.n.i
30. lis 2012

@dr.agata No, ono to dřív bylo stejně, taky to bylo z rodičáku, ale tím, že nebyl jednotný strop, tak se to vlastně "nepoznalo", nicméně na sociálce ti odpověděli správně - už by se to bralo z těch 220 000,- takže bych se na to vybodla.

dr.agata
30. lis 2012

Jani, děkuji za odpověď.

m.a.r.u.
4. led 2013

@j.a.n.i. prosím o radu. Rodičák pobírám od ledna 2012. Vypočítali mi, že tam mám nějaký strop cca 9000kč. Je to možné? Vůbec jsem nad tím neuvažovala, ale dnes mi nasadila jedna paní brouka do hlavy, že když je těhotná, tak si to zvýšila až na těch 11500kč. Je čáská 11500kč ovlivněna nějakou hranicí platu nebo na to dosáhne každý? Na konci května čekám další dítko, tak by mi to pomohlo. Děkuji moc za odpověď

j.a.n.i
5. led 2013

@m.a.r.u. Jojo, je to ovlivněno výší platu, pro těch 11500,- musíš mít plat cca 16500,- jde to tedy udělat i přes příjem partnera, pokud ke dni narození dítka splňoval podmínky pro PPM.

hanka1mor
7. led 2013

Ahojda holky 🙂
potřebovala bych poradit.. 🙂 jsem ted doma na rodičáku a mám 4letou variantu,protože jsem předtím nepracovala a přítel je OSVČ a neplatil si nemocenskou :( ted jsou malému 2 roky a chceme druhe mimi,tak jsem se chtela zeptat jak dlouho předem si musí přítel platit nemocenskou aby nam vznikl narok si zvolit dobu rodičaku? děkuji 🙂

j.a.n.i
7. led 2013

@hanka1mor Než otěhotníš, takže začít hned 🙂

b.e.r.u.s.k.a
7. led 2013

@j.a.n.i Dobrý večer Jani,chtěla jsem poprosit o radu.Jsem do 31.1.2013 na mateřské dovolené,mám ji prodlouženou,kvůli tomu,že mám dvojčata.Jdu si vyřizovat rodičák a ještě mi v práci řekli,že si mám zjistit,jak to je s vyčerpáním dovolené.To po dobu co mi ji dají,tak nemůžu pobírat rodičák?Byla jsem na neschopence už od roku 2011 to mi zůstalo nějakých 6dní a celých 20 za rok 2012.Můžete mi poradit co je pro mě nejlepší a jak to udělat?Děkuji

j.a.n.i
8. led 2013

@b.e.r.u.s.k.a Normálně budeš čerpat dovolenou a zároveň brát rodičák.

b.e.r.u.s.k.a
8. led 2013

@j.a.n.i jj už jsem si to zjistila,děkuji

zmaldik
10. led 2013

@j.a.n.i Ahojky, dívala jsem se, že jsi zběhlá v těch nepřehledných číslech o mateřské a rodičovské, potřebovala bych prosím poradit, pořád se mi prostě pletou kolik měsícu atd. Vím, že mateřská je tedy půl roku, tj. výpočet dle mé výplaty, před kocem mateřské (nebo můžu klidně hned po porodu, ale dostavat ji budu samozřejmě až po skončem PPM) si zažádám o rodičovský příspěvěk , chci na 3 roky, a ted se zacinam ztrácet jsou to 3 roky rodičovské (36 měsíců) tedy 7600,-- + ten půl rok mateřské , nebo se odečítá ten půl rok a tedy jen 2,5 roku tedy 30 měsíců se čerpá rodičovská. Termín porpodu mám 3.5.2013. A ještě jedna věc, kdybych dejme tomu si vybrala 3 letou variantu ale dala si vyšší splátky, a vyčerpala bych to třeba za 2 roky, tj že rok bych zůstala bez peněz že? 🙂 Mám v tom chaos, díky moc.

j.a.n.i
10. led 2013

@zmaldik Takže aktuálně už se nevolí roky, ale částka a tu čerpáš dokud nevyčerpáš 220 000,- nebo dokud nejdeš na další mateřskou. Ale ta stará varianta na "3 roky" byla do 3 let věku dítka, takže reálně 31 měsíců, jelikož na mateřskou nastupuješ již před porodem, takže to vychází cca do 5 měsíců věku dítka.

zmaldik
10. led 2013

@j.a.n.i děkuji..a kdybych chtěla vyčerpám peníze za 2 roky ale do práce nastoupím až za 3 roky tj. rok bez peněz, takže je stejně lepší čerpat tak at to výjde na celou dobu.

j.a.n.i
10. led 2013

@zmaldik Tak možné je obojí, ty 2 roky se většinou volí pokud člověk plánuje brzo druhé.

misaskul
19. led 2013

@zmaldik Tak já mám taky rodičák těch 11.500 s tím, že plánujeme co nejdříve druhé. Raději vyberu vše na co "mám nárok" co nejdřív, však nemusím utratit každý měsíc celou částku (v mém případě neutratím - mluvím za sebe), navíc mám manžela, který vydělává, takže i v případě, kdyby druhé dítko přišlo až později, by bylo ve věci financí pár měsíců naštěstí kam sáhnout.
Tím jsem chtěla jen reagovat (v dobrém - podotýkám) na tu větu "... rok bez peněz, takže je stejně lepší čerpat tak at to výjde na celou dobu."
Jestli mám nárok na 220.000 Kč a dostanu celý balík v den porodu nebo v částkách po sedmi, desíti nebo jedenácti tisících, tak je to přece jedno, že budu "rok bez peněz". Vždy přece člověk musí počítat s tím "co kdyby náhodou to druhé hned nevyšlo", takže já od začátku dávám nějaké penízky bokem, aby to pak nebyl takový "šok". Ale to bych se stejně asi vrátila do zaměstnání.

j.a.n.i
19. led 2013

@misaskul Když on je problém v tom, že existuje spousta lidí, kteří prostě část dát stranou nedokáží... takže u nich je lepší, když si to raději dají na delší dobu 😎

sendoska
11. únor 2013

@j.a.n.i Moc prosím o radu 🙂 chtěla bych po ukončení mateřské dovolené ( v půl roku dítěte) nastoupit na rodičák a být doma do 2 a pul let dítěte (tudíž rodičák bych pobírala 2 roky) lze to?? Kamarádka mi tvrdí, že to nejde ☹ že prostě musím byt doma bud do 2 let a nebo do 3 let dítěte .. že do 2 a pul let to nepujde .. děkuji za odpověd

danulavo
11. únor 2013

@sendoska Můžeš si vybrat na kolik měsíců chceš (samozřejmě s nejkratší možností do 2 let věku dítěte) 😉. Já byla třeba na 2 a čtvrt roku.

sendoska
11. únor 2013

@danulavo děkuji, a to se pak vyřizuje na sociálce nabo na Úřadu práce?? takže jsme ráda že nemusím jít vyložene na ty 3 roky!!! a Kámoška mi pěkně kecala 😀

danulavo
11. únor 2013

@sendoska Vyřizovala jsem to na úřadu práce. Já jsem měla nejdříve do 2 let věku dítěte (dříve to jinak nešlo) a pak v lednu 2012, když to šlo změnit, tak jsem si to prodloužila do 2 let a 3 měsíců. Jde to naprosto snadno. Jen jim do papírů vyplníš kolik chceš brát peněz, podle toho kolik měsíců chceš být "doma".

j.a.n.i
12. únor 2013

@sendoska Jde to, volí se přímo částka, takže v tvém případě cca 9200,- a podle toho vyjde délka. Vyřizuje se to na odboru státní sociální podpory při UP, takže to patří pod pracák, ale bývá to jinde, než tam kam chodí nezaměstnaní... A kamarádka evidentně minimálně rok zaspala 🙂

zanet23
14. únor 2013

Dobrý den, mám prosbičku, možná už to tady je někde napsané, ale prohlížet zpětně se mi nechce. Od 1. září jsme nastoupila na mateřskou dovolenou. Prcek se narodil 1. 11. 2012, čili mateřská mi končí (jestli dobře počítám) 15. 3. 2013. A teď nevím, jestli můžu zažádat o rodičovský příspěvek k 16. 3. 2013, nebo až od nového měsíce, někde jsem to totiž tak četla. Mám ještě nevyčerpanou dovolenou za celý minulý rok + těch pár dní za letošní, ale ráda bych to čerpala zároveň s rodičovskou. A ještě jedna věc, v tom formuláři na žádost a rodičák píši na první místo sebe nebo manžela, který má vyšší příjem a tedy budeme dokládat jeho příjem a do kolonky výše příspěvku napíši jakou částku chci pobírat.
Moc děkuji za odpověď a je super, že existují takové stránky a takový profíci, nemusíme se pracně domáhat informaci na úřadech a zbytečně je zdržovat 😀

evelp
15. únor 2013

@zanet23 dovolenou z práce Vám můžou proplatit- můžete tak nastoupi na rodičák okamžitě po ukončení mateřské - jdětě si zažádat už teď- mělo by se cca měsíc předem, než se náležitosti vyřídí, než přijde Skarta pod. , ať Vám hned přijdou peníze! Záleží ještě kolik máte mateřskou...a jakou si zvolíte variantu rodičáku- příklad- když si zvolíte na částku 8 tis. a mateřská Vám dle počtu dnů za ten poslední měsíc vyjde třeba 7600, tak Vám doplatí jen ty 400....

evelp
15. únor 2013

@zanet23 manžela tam uvedete jenom do nějakké kolonky otec nebo jak to tam je, už si to moc nepamatuju 😀 ale co se příjmu týče, jde jen o Vás, pokud tedy máte nárok na výběr doby rodičovské, ale když máte mateřskou, tak předpokládám, že ano 🙂

j.a.n.i
15. únor 2013

@evelp Dovolená nelze proplatit, dovolená se vždy čerpá, nicméně to nemá vliv na pobírání rodičovského příspěvku, ten lze pobírat i při čerpání dovolené.

zanet23
15. únor 2013

@evelp Aha, tak já myslela, že se bude vypočítávat výše rodičáku z manželova příjmu, který má víc než já, chtěla jsem čerpat tu nejvyšší možnou částku, jelikož plánujeme ještě druhé mimčo. Čili když já nemám tu částku nějakých těch 16...Kč, ale méně, tak můžu čerpat do max. výše 70% své průměrné mzdy? Já jsem z toho nějaká zmatená, to by mi tedy chodila zhruba stejná částka jako mateřská? Taky mi v práci říkala účetní, že musím poslat papír od sociálky právě kvůli výši mateřské, musím kvůli tomu na pracák, nebo se to dá stáhnout na netu. A ještě jedna věc, potřebuji tedy k tomu potvrzení manžela o výši příjmu, když se to bude počítat z mého? Jinak tu dovolenou mám domluvenou, můžu ji opravdu čerpat zároveň s rodičovskou, což mně velice potěšilo 😀 . Děkuji za odpovědi, jste zlatý