Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

cherub
3. led 2012

@maciik no jestli nějaká odpověď vůbec bude 😝 😝 😝

no mě včera řekla paní na socce, že ten měsíc, co by eventuelně byl manžel na RD místo mě na pracák jít nemůžu, protože jde vlastně o "podvod;" vyloženě jen zaručení, že za mě někdo zaplatí pojištění a jak bych za měsíc přišla s odhláškou, že zase nastupuju na RD, tak by mě tu měsíční evidenci prostě stornovali a nic by za mě nikdo nezaplatil 😅 takže zase úlně jiná informace, jak se tak divám 😀

cherub
3. led 2012

HAHAHAAAAAA, půjdu tímto mejlem zamávat naší úřednici před očima!!!!! Je to přímo z MPSV 😉

Vážená paní Hubálovská,

pokud rodiči vznikl nárok na rodičovský příspěvek před 1. lednem 2012, může se rozhodnout, jestli bude čerpat příspěvek postaru nebo podle nové právní úpravy od 1. ledna 2012.

Pokud nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství:
Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nemocenského pojištění ke dni narození dítěte(splnil podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte). Tuto skutečnost dokládá potvrzením od OSSZ o denním vyměřovacím základu a potvrzením příjmů za 12 měsíců zpětně od data narození dítěte, vydá zaměstnavatel. Oba tyto doklady doloží žadatelka a provede volbu. Nástup na rodičovskou dovolenou druhého rodiče se nevyžaduje.

Více naleznete na: http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4

S pozdravem

Marcela Hlinková

Kontaktní centrum sekce politiky zaměstnanosti a trhu práce MPSV
T: 844 844 803

cherub
3. led 2012

Hlavně tato poslední věta: Nástup na rodičovskou dovolenou druhého rodiče se nevyžaduje!!!!

@j.a.n.i jsi hlavička, děkuju za upozornění, máš to pěkně zmáklý! Škoda že takové hlavičky jako ty nesedí akutálně na úřadě 😝

maciik
3. led 2012

@cherub no jo, ale pořád je tam to, že nemusí na rodičovskou dovolenou, ale ten denní vyměřovací základ právě oni udělají z té mateřské asi ne??? Asi jim tam taky napíšu, ať vidí, že je v tom bordel a ať mám taky něco v ruce...

maciik
3. led 2012

@cherub z mateřské dovolené jsem chtěla napsat 🙂 Jdu jim sepsat naší story a porovnáme odpovědi 😀

cherub
3. led 2012

@maciik určitě jim napiš, odpověděli mi cca do 2 hodin... každá případ je speciální, tak ať to máš taky konkrétně na sebe v rukou a můžeš jít na úřady machrovat 😀

kacenka1111
3. led 2012

@cherub Ahoj, a jak dlouho teda musi MM pred porodem mit placeny to pojisteni? Tedy jak dlouho musi byt zamestnany a ne na UP? Moc diky, snad jsem to pochopila spravne....

cherub
3. led 2012

@kacenka1111 jestli to dobře chápu, tak musí být zaměstnaný minimálně rok před datem narození dítěte, na které se bude pobírat PPM:

viz. " Tuto skutečnost dokládá potvrzením od OSSZ o denním vyměřovacím základu a potvrzením příjmů za 12 měsíců zpětně od data narození dítěte, vydá zaměstnavatel"

😅

rennca
3. led 2012

@j.a.n.i už jsi mi kdysi radila a ted bych potřebovala znovu 🙂 jsem na rodičovské dovolené a jelikož čekáme druhý tak bych chtěla navýšit rodičák na těch 11500. paní na ÚP mi řikala že na to nedosáhnu ale prý ještě neví jaký mám vyměřovací základ. že mi to musí dát ČSSZ pak se prý uvidí. Mateřskou jsem měla kolem 12 tis. Ale bylo to zrovna to období kdy to měnili a pak to zpětně dopláceli takže přesně nevím a hlavně si to už nepamatuju.Koukala jsem na ev.list a tam mám celkem 206933 Kč. Nevíš jeslti mi to stačí?nevím jak se to počítá.moc děkuji 🙂

rennca
3. led 2012

a jestli to chápu dobře tak jestli MĚ to nestačí tak podle nového zákona když přidám denní vyměřovací základ manžela + jeho výše příjmu za období 12m před nerozením dítěte tak by to stačit mělo??

rennca
3. led 2012

a když budu chtít na ČSSZ musím tam kam podle bydliště patřím. Bydlím v na Praze - východ ale zaměstnavatele jsem měla na Praze 10..tak ted nevím kdo to vlastně vyřizuje. Nebo jestli jsou pobočky propojeny

maciik
3. led 2012

@cherub tak mi odpověděla paní tohle:
Vážená paní Matznerová,

podle sociální reformy, platné od 1.1.2012, stačí pokud jeden z rodičů byl nemocensky pojištěn.Již není nutné, aby tento rodič fakticky nastoupil na PPM, pokud matce nevznikl nárok na PPM. K žádosti se dokládá: formulář o potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku a potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, výše příjmů za 12 měsíců, zpětně od data narození dítěte(vydá zaměstnavatel).
Více na: http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4.

Formuláře na jejichž konci je uvedeno co vše je potřeba doložit k žádosti,naleznete na této adrese:https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=RodP120101101&SSID=tOWvd9xAB4ntpAYC8940KFmS3EjFkwdZ

S pozdravem

Marcela Hlinková

Kontaktní centrum sekce politiky zaměstnanosti a trhu práce MPSV
T: 844 844 803

Upozornění: Odpověď uvedená v tomto emailu vychází z informací poskytnutých tazatelem a proto má pouze informativní charakter. Závaznou povahu má pouze text právního předpisu.

Takže podle toho opravdu manžel na mateřskou nastupovat nemusel, dokonce ty blběny s prominutím už ten výraz nevěděly, že ten vyměřovací základ je 12 měsíců zpětně OD PORODU a né od dnešního data 😠 😠
Zítra ať se na mě těší zmatkářky fakt!!!!

rennca
3. led 2012

@maciik jeee tak to si mi udělala radost protože jestli můj denní vyměřovací základ nestačí tak manžela ano.takže jestli to klapne dají mi ted 11500 což by bylo super.ten to jen oběhat 😒 a zařídit 😝

maciik
3. led 2012

Hmm, tak když jsem si přečetla celý ten odkaz, co k tomu patří, tak z toho stejně vyplývá, že těch 7 dní manžel doma být musí, aby mu vznikl nárok na PPM a až tohle všechno oni vyřídí a pošlou domů papíry, tak s těmi papíry já pak půjdu na pracák a tam zvolím tu zatracenou délku... Mám z toho hlavu jak zeměkouli už fakt... zítra ještě musím zjistit, co teda mám ten týden dělat já... jestli se zapsat na úp nebo co nebo jak 😝

andelka
3. led 2012

@maciik já myslím že na tu mateřskou nemusí reálně nastoupit, že stačí teoretický nárok, což mu potvrdí v práci a na OSSZ.
My jsme ten převod dělali předloni a bylo to komplikací a papírování jako blázen. A teď nás to čeká zas (já nemám na PPM nárok), tak si to tu pročítám jak to vlastně bude.

keila
3. led 2012

Ahoj holky, chci si změnit rodičák na těch 11500,-Kč. Nevíte, jestli tu změnu začnou vyplácet hned od ledna nebo si na to dají ty tři měsíce. Na úřadech ví prd, každý mele něco jiného. 😠

j.a.n.i
3. led 2012

@maciik Nemusí nastoupit, stačí teoretický nárok na PPM, na ČSSZ mu ji spočítají , ale on ji vůbec brát nebude.

j.a.n.i
3. led 2012

@rennca Pokud si měla mateřskou 12 tisíc, tak ta ti stačí a vůbec by tě neměli hnát pro nový formulář s DVZ, jelikož tam už mají ten starý.

andulkaavetrelec
3. led 2012

@j.a.n.i Ahoj, tak mi to vyšlo. Mateřskou mi budou platit, nemocenskou jsem měla zaplacenou za 301 dní a od posledního zaměstnání jsem 254 dní. Docela vtipné, že? Ale měla jsem poloviční úvazek. Prosím tě, dřív se to dorovnávalo (kdo to dorovnával? 😕 ) do 253 kč/ den. Kdybych měla méně, dorovnají mi to podle nového systému?

rennca
3. led 2012

@j.a.n.i no jenže na ÚP neví jaký jsem měla denní vyměřovací základ. Aspon paní uřednice mi to po telefonu trvrdila že o to musím nejdřív požádat ČSSZ pak jim to dát k původní žádosti o rodičovskou a oni to podle toho schválí nebo ne...no prostě dej blbci funkci a vymyslí lejstro.

maciik
3. led 2012

@j.a.n.i takže zítra máme jít normálně opět na socku, tam jim říct, ať tu žádost stornují a jenom mu to spočítají? Asi ano že? A pak s tím rovnou na pracák a zvolit délku? Já vím, že už se ptám jak choromyslná, ale už v tom chci mít jasno 😀 Jen mi pořád není moc jasné, proč to v tom zákoně pořád je, že už dokonce nestačí, aby manžel byl jeden den volna, ale musí to být 7 kalendářních dnů... A ještě teda jeden dotaz - ty měsíce zpátky tam má účetní vypsat jako od prosince 11 zpátky, nebo od data porodu zpátky...

j.a.n.i
3. led 2012

@andulkaavetrelec Tak super, že to vyšlo 🙂 podle mě by šlo o to dorovnání požádat, ale zas to dorovnání je vlastně už čerpání rodičáku, takže už si čerpáš ten limit 220 000,-

j.a.n.i
3. led 2012

@rennca No, pokud si žádala o 3 letý rodičák, tak si ten papír musela dokládat, aby si vůbec mohla volit. S koncem souhlasím...

j.a.n.i
3. led 2012

@maciik Já už zas nevím, kdy se dítko narodilo ☹
No, to už jsem pochopila, proč to v zákoně je, protože pokud by se to chtělo někomu řešit, tak bys mohla na každý víkend převést na otce mateřskou, k pondělku to zas zrušit a na další víkend opět. No a ve výsledku by dostal plat za celý měsíc, plus ještě PPM za cca 8-10 podle toho kolik má měsíc víkendů... ale přiznám se, že by mě to v životě nenapadlo realizovat.

maciik
3. led 2012

@j.a.n.i aha, takže těch 7 dní tam dali jen proto, aby se to nemohlo zneužívat... No nic, takže zítra absolvujeme další úřední kolečko... Jsem zvědavá, jak pochodíme 😀 Jinak malý se narodil loni v květnu...

bbbbb
3. led 2012

ahoj holky mám velkej dotaz....bloudím a čtu tad už dlouhé hodiny ráda bych se zeptala.nemám nárok na mateřskou a v lednu v roce 2010 se mi narodila holka s tím,že jsem automaticky začala pobírat rodičák....ted čekáme druhé dítě a to se má narodit začátkem července.. dotazy jsou dva .... můžu si zažádat ted na sociálce o tříletou variantu,samo k datumu narození druhého potomka?a pak jestli až se to narodí můžu přitel nebo ted já jít na mateřskou a pak pobírat rodičák kolik si určíme???přitel je zaměstnanec ve své vlasttní firmě....takže má základní plat...cca ...8.300 čistého....tak z toho by počítali mateřskou??doufám,že jsem to napsala trochu dobře a pochopíte to....díky moc za odpoved jsem z toho celá zoufalá....a ráda bych zašla na sociálku ,ale nevím co přesně jim mám říct pač oni taky nic nevědí.) díky moc Bára

bbbbb
3. led 2012

hlavně jestli ted můžu změnit tu 4letou variantu na 3letou .. po dobu 6 měsíců než se nám narodí to druhé...snad jsem to napsala dobře....díky moc

j.a.n.i
4. led 2012

@maciik Ta uvidíš. Já bych si od ČSSZ jen nechala vypočítat PPM a nenastupovala na ni, myslím partner. Nebo tedy zjistit, zda by vám tímhle postupem nemohla zůstat stará varianta, když to tedy realizujete podle starých pravidel, ale to nevím jestli jde, kdyby to šlo, tak to za ten týden na PPM rozhodně stojí.

j.a.n.i
4. led 2012

@maciik A jestli je malý v květnu 2011, tak to období co vyplňuje mzdovka příjmy je 05/2010 - 04/2011

j.a.n.i
4. led 2012

@bbbbb No, to záleží na tom, jestli byl přítel zaměstnanec taky k datu narození prvního dítka, tj. v lednu 2010 a zda byl před tímhle datem zaměstnaný alespoň 270 dní.