Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
17. únor 2013

@lusyy Jojo, tak to máš tu starou variantu.
Pokud bys nevyužila volby přes manžela, tak je 4 letá varianta stejná jako dřív, tj. 7600,- do 9 měsíců věku a pak 3800,- do 4 let.

lusyy
18. únor 2013

@j.a.n.i takze Jani,kdyz to shrnu: nejlepsi varianta by byla,kdyby se mimco narodila do dubna 2014 a volba rodicaku pres manzela,a nebo potom hledat pro malou skolku,kde me ji 100%vezmou,proste zaloham neuniknu a nijak prodlouzit to nelze,zivnost si na VPP neudrzim. Diky za rady,kdyz budu mit jeste neco,tak zase prijdu🙂

j.a.n.i
18. únor 2013

@lusyy Jo.

zanet23
18. únor 2013

Ahoj holky, tak jsem byla dnes na sociálně pro formuláře, celkem tomu rozumím, jen jsem byla překvapena a zároveň zklamána, že musím mít Skartu, myslela jsem, že je dobrovolná, jak se o tom pořád mluví, ale prý to bez ní nejde ☹ .Dostala jsem tedy papír na vydání Skarty a zapomněla jsem se zeptat kdy to můžu přinést vyplněné, jestli třeba hned zítra nebo až s žádostí o rodičovský příspěvek (potrvá mi totiž, než seženu všechna potrzení co k tomu potřebuji). Taky mi tam řekli, že potřebuji Potvrzení o výši a délce mateřské, že prý mi to měli poslat zřejmě ze sociálky, ale nic nepřišlo, je možné že to poslali mému zaměstnavateli? Uf, už se těším až to bude vyřízené 😉 A děkuji Amina 22 a j.a.n.i za objasnění rodičovské dovolené, už jsem to pochopila 😀

j.a.n.i
18. únor 2013

@zanet23 Automatiky nic neposílají musíš si tam dojít / poslat formulář.

zanet23
18. únor 2013

@j.a.n.i A to mám ten formulář ,,Potvrzení o nároku na dávky'' poslat mému zaměstnavateli?

j.a.n.i
18. únor 2013

@zanet23 Ne, musíš na OSSZ, která tu mateřskou vyplácela.

zanet23
18. únor 2013

@j.a.n.i A to zjistím jak, která OSSZ mi to vyplácela. Je to ta v místě bydliště? Já vím, že se ptám jak blbec, ale vůbec nevím jak tohle funguje, vyřizovala to za mně naše účetní (mateřskou). Já bydlím v Jihlavě, účetní mám v Českých Budějovicích a sídlo firmy je v Praze. A v tom formuláři mám vyplnit svoje jméno, jméno dítěte a zbytek doplní sociálka?

j.a.n.i
18. únor 2013

@zanet23 Tak to tipuju, že bude Praha 8 - Trojská (je to podle sídla zaměstnavatele), ale jistě ti to řeknou, pokud zavoláš na infolinku nemocenského pojištění, číslo mají na stránkách www.cssz.cz a jojo, přesně tak.

zanet23
19. únor 2013

@j.a.n.i Tak jsem si to obtelefonovala a spadám pod České Budějovice, zavolala jsem jim tam a stačilo zadat rodné číslo a pošlou mi to, takže nemusím ani nic posílat. Teď ještě potvrzení o výši manželova příjmu (to je taky pekelný formulář 😖 ), vyplnit Skartu a mám to komplet. Moc děkuji za rady a až si nebudu vědět zase s něčím rady, 😀 určitě se na vás obrátím

j.a.n.i
19. únor 2013

@zanet23 Tak vidíš, super 🙂 jdu to zkusit taky, sice to mám relativně kousek, ale nějak se mi tam nechce. A k čemu potvrzení o výši manželova příjmu?

zanet23
19. únor 2013

@j.a.n.i Právě kvůli výši rodičovského příspěvku, jelikož chci pobírat vyšší příspěvek než je můj vyměřovací základ, manžel ho má vyšší, takže potřebuji jeho vyměřovací základ rok zpětně od data narození prcka. Je na to právě speciální formulář, kdyby mi stačil můj vyměřovací základ tak bych ho mít nemusela a stačil by jen ten formulář ,,Potvrzení o nároku na dávky'' , co mi budou posílat. Snad ti ho taky pošlou, byli tam velice ochotní 😉

j.a.n.i
20. únor 2013

@zanet23 Ty budeš chtít rodičák vyšší než 7600,- jo? Jinak pro manžela budeš potřebovat 2 formuláře, ten první o příjmech vyplňuje jeho účetní a pak musí zas jeho OSSZ potvrdit "Potvrzení o výši DVZ" přesný název je tedy trochu jiný.

pivonka2
25. únor 2013

Ahoj dámy, mám malý dotaz. Mateřská mi skončila 12.1., od 13.1. mám nárok na rodičák. Po peripetiích se sociálkou jsem poslala žádost na úřad práce v Plzni (už zkontrolované od úřednice, prý je to v pořádku), tam to došlo 28.1. Dokázal by mi někdo zodpovědět tyhle otázky?
1-Kdy můžu očekávat první peníze? Mateřská za část ledna byla nižší než částka za rodičák.
2-Přijde mi nějaké vyrozumění o přiznání RP poštou, nebo ne? Mám se zajímat radši sama?
3-Musím mít S-kartu? Kdy je připravena k vyzvednutí? Nějaký formulář na tu kartu jsem vyplňovala a na ÚP je taky.

Nějak moc pořád nechápu postup, jakým celé žádání probíhá. Zažádáno je. Teď bude co? Děkuju MOC 🙂

zanet23
7. bře 2013

Už je mi z toho fakt smutno:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/cla...
Myslela jsem, že žijeme v demokratickém státě, omyl. Včera jsem byla u nás v Jihlavě na pracáku, protože mi pořád nepřišlo potvrzení od OSSZ z Českých Budějovicích i přes 2 telefony. Doufala jsem, že by mi to třeba mohli vytisknout oni, jelikož jsem předpokládala, že jsou systémy propojeny. Bohužel, jak mi bylo vysvětleno, po úžasné drábkově reformě toto již možné není, čili jediné co mi zbýva je, je neustále bombardovat. Což se stalo a bylo mi slíbeno, že mi to pošlou nejpozději po skončení mateřské což je 15. 3.!!! A já naivka myslela, že bude stačit si to vyřizovat měsíc předem 🙄 . Prý se nic neděje, že dávky mi přijdou zpětně, jenže já nájem zpětně platit nemůžu ☹

pivonka2
6. črc 2013

@j.a.n.i Ahoj Jani, obracím se na tebe s prosbou o radu. Čerpám rodičák do 3let věku malé. Chceme ale druhé dítě a ráda bych to změnila na dvouletou variantu. Jako osvč sice mám nárok na volbu výše RP, ale mám malý vyměřovací základ, tzn. budu to měnit přes plat manžela. Jaké papíry je k tomu třeba mít vyplněné? Mám tu přílohu k žádost o mateřskou - s tou velkou tabulkou o příjmech - jaké je to rozhodné období? Odkdy dokdy? Pak ten papír Potvrzení o denním vyměř. základu - to vyplní na sociálce. A jaký papír dávám na tu změnu délky na úřad práce? Díky moc a pěkné léto.

j.a.n.i
6. črc 2013

@pivonka2 Rozhodné období je 12 měsíců před narozením dítka, tedy pokud je třeba v únoru 2013, tak únor 2012 - leden 2013. Ano to potvrzeni o DVZ výplní na OSSZ dle sídla manželova zaměstnavatele, bacha většinou to není na počkání a tu vyplněnou přílohu dáváš jim, podle ní to počítají. A jaký formulář na UP nevím, tipuji to znova na žádost o rodičák.

pivonka2
6. črc 2013

@j.a.n.i aha, já právě nevěděla, jestli se to počítá od data narození, nebo od měsíce, od kterého má změna proběhnout. Tzn, když je v srpnu 2012, tak srpen 2011-červenec 2012. Celkem vlastně celkem 3 papíry a mělo být všechno 🙂 Díky!

pivonka2
6. črc 2013

@j.a.n.i no jo, kdybych si přečetla vysvětlivky, třeba by mi to došlo...Docela vtipné, že narození dítěte se nazývá "sociální událost." 😀

j.a.n.i
6. črc 2013

@pivonka2 To vis, univerzální formulář...

speedygon
9. črc 2013

Jinak pokud má zaměstnavatel sídlo v Praze, nemusíte chodit na OSSZ dle sídla zaměstnavatele....toto mám potvrzzeno přímo z OSSZ, že je možné jít kamkoliv 🙂

j.a.n.i
10. črc 2013

@speedygon Jojo, v rámci Prahy možno jít na libovolnou, akorát musí být pražská, sídlí tu třeba i pro Prahu Východ a ta už by byla špatně 😎

lucyli
20. srp 2013

Ahoj, mám dotaz!
Když můj chlap měl 29.10. 2011 proplacenou mateřskou, kdo je v listopadu na rodičáku, on, že? Nebo mělo by to tak být, že?
Díky.

danulavo
12. pro 2013

@j.a.n.i mám na tebe trošku záludný dotaz 🙂 . Je nutné čerpat vzniklou řádnou dovolenou ihned po skončení mateřské dovolené nebo je to možné o pár dní posunout při dohodě se zaměstnavatelem. Př. ukončení mateřské 18.12. - musí se čerpat dovolená hned od 19.12. nebo je ji po dohodě možno posunout od 1.1.2014. Na krácení dovolené těchto pár dní vliv nemá, ale nevím, zda to jde. Moc děkuji za odpověď

j.a.n.i
12. pro 2013

@danulavo No, jde to, akorát mi není úplně jasné k čemu je to dobré. A je tedy třeba ohlídat správné vypapirovani tě doby mezi MD a dovolenou.

danulavo
12. pro 2013

@j.a.n.i jde pouze o to, že by to pomohlo v papírování mě 😀 . Že by potom zaměstnankyně vyčerpala dovolenou v rámci jednoho měsíce - tj. ledna 2014, má nárok na 22 dní dovolené a měla bych to z krku během jednoho výpočtu a jedné výplaty. Co by musela zaměstnankyně udělat, aby mohla čerpat dovolenou až od 1.1. čerpala by ji tedy do konce ledna 2014 a potom by nastoupila na rodičovskou dovolenou. A co těch pár "plonkových" dní v prosinci 2013? Na to by si musela vyřídit nějaký papír? Ach jo, proč je to tak složité. Navíc byla celou dobu na neschopence, po té tedy na mateřské, takže získat její průměr pro náhradu mzdy bude také zdlouhavý :-/

j.a.n.i
13. pro 2013

@danulavo Jo, takže ty jsi zaměstnavatelka 🙂 tak to nevím, zda by sis tím odsunutím dovolené zrovna pomohla... protože ona by musela jít na těch pár dní na RD (to ty musíš nahlásit na ZP), pak bys zase musela nahlásit že pracuje (čerpá dovolenou) a pak znova RD... A jinak průměr zdlouhavý nebude, bere se pravděpodobný plat, tedy to můžeš udělat buď podle někoho na stejném místě nebo použít plat ze smlouvy.

danulavo
13. pro 2013

@j.a.n.i děkuji za rady, nějak to promyslím 🙂