Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

maciik
2. led 2012

Ahoj holky, jsem zase úplně zmatená 😖 teď jsem byla na pracáku s tím, že chci zvolit délku rodičáku... (po starém jsem neměla možnost výběru), paní mi dala papíry, co musí vyplnit manželovi v práci, pak zajít na ossz, tam zase něco nechat ověřit... Potud to ještě chápu, ale mluvila něco o tom, že manžel stejně pořád musí nastoupit na tu mateřskou, po novém už né jenom na jeden den, ale že to musí být minimálně na 6 😲 Pořád jsem nějak žila v tom, že prostě mu jen v práci a na ossz potvrdí, že vydělával tolik a tolik a já zvolím délku... Jsem z toho totálně jalová fakt 😔

zubenka
2. led 2012

ahojkyyyyy, tak jsem ráno vyrazila na úřad a světe div se, nikdo nic neví a formuláře nemaj 😝 . Ty jsem si teda stáhla na netu, ale jinak jsem zmatená jako včela. Jediný co věděli je, že musíme oba s manžou na OSSZ pro potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičáku. Mě potvrdí, že nárok nemám a manžovi, že nárok má. To se bude přikládat k rodičáku.

Nárok na PPM nemám a tak jsem na neschopence do 6ti nedělí. Díky manžovi si teda budu moc zažádat o výši rodičáku. Ale nevim, jestli mi to začnou vyplácet od data porodu, a nebo až mi skončí neschopenka. Teda jestli jí mám k datu porodu ukončit, doktorka mi řekla, že jí ukončíme po 6ti nedělí. Jsem z toho jelen.

lajla
2. led 2012

@maciik dle meho je to jenom blbe papirovani...misto data treba na vikend se tam napise sest dni..a jinak je to stejne..my si tim prosli je to pohoda akorat dost blbeho papirovani, nemaji s tim zkusenosti, malokdo to tak dela...chlap bude normalka chodit do prace a ty doma..nic se pro tebe nemeni

@zubenka nechapu p ostup tve dr, rodicak mas automaticky ode dne porodu ditete, pokud nemas narok na materskou

evelp
2. led 2012

já jsem z toho uplně zmatená....jak musí žádat chlap o rodičák? já jsem ty změny asi fakt zaspala....

lajla
2. led 2012

ee to ne..ale nektere maminky nemaji i po zmenach moznost volby, chlapi pokud vydelavaji dostatek tak tu moznost maji...

deyana
2. led 2012

Ahoj holky, jde to od nového roku změnit, když mám RD na 3 roky, malé je 2r a 5m, i s prosincem 2011 jsem zatím vyčerpala 174800.- , na mateřskou bych měla nastoupit cca 10.6., takže by mi stačilo abych v červnu dostala výplatu za květen, tím pádem bych skončila s RD 31.5. ? nebo až 9.6. s tím, že by mi vyplatili další rodičák (a tím se mi to srovná a nemusím si o nic žádat, vyjde to pak nastejno), nevím jestli to popisuju dobře, takhle mi z toho totiž vyplývá, že pokud to nechám po starém, dostanu nakonec vlastně víc? Protože dostanu za 9 dní v červnu celých 7600 + k tomu ještě PPM za těch zbylých cca 20 dní? já už z toho mám pěkně zamotanou hlavu

zelvatko
2. led 2012

@j.a.n.i ahoj ahoj, prosím tě, mám další dotaz 🙂) Je lepší zeptat se tady fundované osoby než běhat po úřadech a nic nezjistit.. Takže, chtěla bych přejít na ten nový systém - hlavně kvůli té školce, ale pokud dostanu víc peněz, tak by to bylo taky supr, že.. takže 30.6.2009 mě skončila pracovní smlouva, já byla tehdy už v 10tt, 13.prosince 2009 jsem měla nastoupit na mateřskou, ale jelikož jsem byla na pracáku, tak jsem nárok na mateřskou neměla a RP jsem začala brát až od porodu.. Mě jde o to, že se všude ohání tím, že k datu porodu bych měla mít zaplacených těch 270dní, což jsem měla.. byla jsem od 14.3.2008 zaměstnaná, jen jsem neměla nárok na mateřskou, protože jsem před koncem přecházela k jinému zaměstnavateli a tam jsem musela být pár dní přihlášena na pracáku a ten týden na pracáků způsobil to, že jsem nemohla nastoupit na mateřskou a brát PPM.
Doufám, že mi rozumíš.. prostě chtěla bych vědět, jestli si to mám vyběhat, když jsem půl roku před porodem normálně pracovala, tudíž jsem splnila podmínku zaplacených 270dní v posledních dvou letech před porodem..
Bylo by to skvělé, kdyby to vyšlo!!!!
Díky za odpověď 🙂

ptjj
2. led 2012

@zelvatko ahoj, omlouvám se, že do toho vstupuju, snažím se vyznat v tom tvém dotazu a píšeš, žes pracovala půl roku před porodem, půl roku ale 270 dní dohromady nedá.....musíš pracovat aspoň 3/4 roku

maciik
2. led 2012

Tak jsme doma z dalšího úřednického kola, manžel od zítřka "nastupuje" na mateřskou a já jsem se zase v tom zmatku zapomněla zeptat, co teď mám ten týden dělat já?? 😀 😅 Asi zajít na pojišťovnu že?

j.a.n.i
2. led 2012

@maciik A proč manžel nastupuje na PPM? Tím zůstanete ve staré variantě? Prosím pravidelně informuj.

j.a.n.i
2. led 2012

@zelvatko Počkej, kdy si byla na tom UP? Nějak jsem se v tvých datumech ztratila a kdy se mimčo narodilo?

maciik
2. led 2012

@j.a.n.i no to já právě taky nechápu, proč to tak je 😅 Myslela jsem, že podle nového zákona už tohle prostě nebude...

Teď jsem si ještě uvědomila, co s tím mým rodičákem, který čerpám od porodu... asi budu muset ještě jednou na ten pracák dneska a vymlátit to tam z nich, co mám jako dělat.... Jestli to musím hned zastavit, nebo až mi příjdou papíry z té socky... fakt jsem zmatená jak lesní včela dneska už a to jsem si myslela, že už to chápu 😝
@lajla papírování je to šílené ☹

rennca
2. led 2012

ahojky prosím vás když si podám žádost o zvýšení rodičáku z těch 7600 na 11500.bude to platit od data podání nebo schválení?v telce jsem ještě minulý rok slyšela že by to mělo platit od data schválení ale to se mi nějak nezdá...paní totiž ještě povídala že to schvalování může trvat i měsíce než úředníci na to pořádně najedou..což mi příjde jako blbost.

cherub
2. led 2012

@maciik teď jsem se vrátila ze sociálky a pořídili jsme stejně pitomě 😀 taky jsem automaticky ve 4leté variantě a chci jít na 3 roky a taky jsem myslela, že jim podepíšu papír a šmitec... bohužel to tak nejde, u nás, které jsme neměli volbu musí proběhnout to složité kolo převedení rodičáku na muže, aby on zvolil... pak už si to budeme moci měnit klidně každé 3 měsíce, jak avizují...

dostala jsem dva papíry - Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku a k tomu ještě Příloha k žádosti o nemocenské (popř. oštřovné, PPM, ..)... tuto přílohu manželovi musí v práci vyplnit a s tím pak můžeme jít na sociálku, kde dají štempl na papír Potvrzení... kde se schávlí výše denního vyměřovacího základu...

Každopádně mi paní říkala, že takový přestup může být vždy jen k ucelému datu - tzn. začátek měsíce... takže u nás by manžel přešel k 1.2. a já si podám žádost na přestup zpět k 1.3.... ovšem co budu ten měsíc dělat nevím. Kdo za mě zaplatí soc. pojištění a jestli ho vůbec platit musím mi paní nebyla schopná říct a zdr. pojištění si musím vyjedna se svojí pojišťovnou. Některé prý platí za maminky po ukončení RD ještě měsíc, jiné ale ne. A zdr. poj. zaplatit musíme tak jako tak, takže by mě zase zajímalo kolik to dělá za ten měsíc?

každopádně je to pěkný galimatiáš, mám z toho hlavu jak pátrací balon 😝

zubenka
2. led 2012

Tak to jsem z toho zmatlík, takže ten fígl přes manžela zůstal stejný????? Mě řekli, že stačí, aby socka potvrdila manžovi to potvrzení o denním výměřovacím základu a že tam mají vypsat jenom částku a né od do.

Vloni mi na sociálce řekli, že když nemám nárok na PPM. Tak mám marodit až do 6ti nedělí a pak rovnou přejít na rodičák. Tak fakt teda nevim, co mám dělat. Doufám, že malá opravdu vyleze až v únoru a to už snad někdo bude vědět co a jak.

daschiki
2. led 2012

ahojky,

@j.a.n.i omlouvám se, že jdu opět zneužívat Tvých znalostí 🙂, ale mám ještě jeden dotázek. Připomenu v rychlosti naši situaci (psala jsem sem sice o pár stránek dřív, ale vím, že je toho tady na MK spousta). Jsem na dvouleté RD se synem. Jsem OSVČ, během pobírání RoP mi zanikl nárok na PPM. Manžel byl do 31.12. zaměstnanec a zároveň měl vedlejší SVČ. Od 1.1. už je jen na hlavní SVČ a tím pádem nárok na PPM nemá ani on. Jsem těhotná a termín s dcerou mám 4.2., ale určitě to bude někdy brzy v lednu, protože budu muset na plánovaný císař. Bavily jsme se tu spolu o tom, že nebudu mít tedy nárok volit výši RD (chtěla jsem aspoň 3-letou variantu..přece jen skok z dvouleté na čtyřletou bude masakrální....). Informovala jsem se ještě i na ÚP pod který spadám a tam mi paní odepsala následující. Můžeš mi prosím napsat, jestli nevíš, jak to je? Jestli bych opravdu mohla mít nárok volit alespoň tu 3-letou z titulu PPM, která předcházela čerpání RoP na syna? Díky moc! Přikládám odpověď ÚP:

Dobrý den, v novele zákona je uvedeno:

(4) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, jestliže
a) lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7 600 Kč,
b) ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě;

z čehož mi vyplývá, že pokud maminka při pobírání RoP na starší dítě porodí a nebude mít v souvislosti s porodem mladšího dítěte nárok na PPM, bude si moci zvolit RoP do částky 7 600 Kč z titulu PPM, která předcházela čerpání RoP na starší dítě.

Pokud by šel vyměřovací základ stanovit oběma rodičům, vycházelo by se z toho vyššího.

Tyto situace byly ještě předmětem dotazu, který byl z našeho úřadu odeslány na MPSV, odpověď jsme bohužel zatím neobdrželi, navrhuji proto, pokud bude tento způsob čerpání RoP aktuální, abyste se u nás ještě informovala v polovině ledna

maciik
2. led 2012

@cherub tak to jsem ráda, že to ještě někdo takhle pochopil jako já 😀 Ale škoda no, kdyby mi to někdo byl schopen na tom pracáku (socce) říct v listopadu, tak jsme mohli mít více peněz 🙄 Ale pozdě bycha honit no... Ale pořád jsem mimoň z toho - vůbec nevím, co teď jako bude, když na té ossz napsala paní (jedna z mála co aspoň trochu poradila) manželovi od zítřka, že bude na mateřské do příštího pondělka, tak co bude s tím rodičákem 😕 ona mu ještě řekla, že ať si vezme dovolenou, takže mu zaměstnavatel zaplatí dovolenou a ještě dostane mateřskou?? 😨 to je ptákovina ne? Ona říkala že jo... a pak od toho 10. mi zase automaticky poběží ten rodičák.... Mám po dnešku hlavu jak zeměkouli, nic v podstatě nevíme, no děs. Teď si říkám, že jsem tam neměla lézt, nechat si to jakoby propadnout na tu 4letou variantu a řešit to až pak, až budou ty úřednice vědět, co a jak, tady na mě fakt dneska zíraly jak čerstvě vykopané 😔

cherub
2. led 2012

@maciik on totiž v listopadu ještě nikdo nic nevěděl, bylo to schávlené těsně pře vánocemi.... a dnes na socce přislušné formuláře neměli... dala mi lejstra co si sama stáhla z netu a za hodinu mi volala, že je to špatně, ať si stáhnu nová 😅 sami v tom mají guláš, rodiče tomu nerozumí, jak zjistí o co jde, tak jim nadává, proč je to tak složité...

k tomu rodičáku - nevím proč by měl tvůj manžel čerpat dovolenou? u rodičáku si můžeš přivydělat neomozené množství peněz, takže tvůj manžel může klidně chodit do práce. Jediná změna bude v tom, že peníze nepřijdou na tvůj účet, ale na jeho... jeho povinností je zařídit aby bylo postaráno o dítě se kterým je na RD, ale nesmí chodit do institucí. Ale doma jsi ty, takže se postaráš 😉 a on může dostat plnou mzdu + rodičák 😉

zelvatko
2. led 2012

@j.a.n.i zaměstnaná jsem byla od 13.3.2008, na UP jsem byla chvíli v březnu 2009, duben - červen jsem nastoupila zpět do zaměstnání, pak od 1.7.2009 - 13.2.2010 jsem byla na UP, rodila jsem 14.2.2010

zelvatko
2. led 2012

@ptjj ahoj, já pracovala od 13.3.2008 do 30.6.2009 s menší přestávkou v březnu 2009, takže podmínku 270dní jsem měla.. na UP jsem byla v kuse od 1.7.2009 do 13.2.2010 a 14.2.2010 jsem rodila

j.a.n.i
2. led 2012

@zelvatko Ne, ty volit nemůžeš, protože si sice splnila tu první podmínku (těch 270 dní) ale je tam ještě druhá a to je být ke dni nástupu na PPM zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě a to ti právě nevyšlo. Takže to změnit můžeš pouze pokud měl nárok na PPM otec dítka.

j.a.n.i
2. led 2012

@cherub To je blbost, ať si dámy na UP přečtou ten zákon, nic se na partnera převádět nemusí, stačí pouze doložit jeho DVZ (což jsou ty 2 papíry, ty jste dostali správně) a pak ty vyplníš nový formulář pro volbu výše rodičáku.

j.a.n.i
2. led 2012

@daschiki Ano, chápeš to správně, pokud budeš pobírat rodičák v době, kdy se to další dítko narodí, tak můžeš volit až do výše 7600,-

j.a.n.i
2. led 2012

@maciik Jojo, to s tou dovolenou a mateřskou je ptákovina, to nejde čerpat dohromady.

ingolka
2. led 2012

ahoj holky, vačšinou tu riešite prípad, kedy ste nemali nárok na PPM, ja by som sa pre zmenu chcela spýtať @j.a.n.i. jestli si možem zvýšiť rodičák napr. na 10.000,-Kč (alebo je možné stanoviť len 7.600 a 11.500,-Kč?). Momentálne som na 3 ročnej rodičovskej, možnosť voľby 2 ročnej som nemala, lebo moj príjem bol len 15.000,-Kč, inak som splnila všetky podmienky na PPM. Partner podmienky na PPM nesplňuje. Ďakujem.

cherub
3. led 2012

@j.a.n.i nic se na partnera převádět musí i v případě maminek, které neměly nikdy volbu a automaticky spadly do 4 let? já takový případ jsem, to jsem ale tuším psala. Tak jen aby nedošlo k omylu 😉

Jestli se ale nic převádět nemusí v žádném případě, tak to mě paní pěkně nakrkla 😠 Každopádně než mu v práci vyplní ta lejstra, tak to úřednice pochopí a dá mi vědět, že nás špatně informovala 😅 no uvidíme, bylo by to super. Přesně to jsem si představovala, že jen doložíme nějaké papíry, cvaknu podpis a nazdar bazar... a ne takové šaškárny s převáděním rodičáku....

ptjj
3. led 2012

@zelvatko aha, tak ted uz to chapu, ale je to bohuzel presne tak, jak psala @j.a.n.i.

cherub
3. led 2012

napsala jsem jasnou otázku na mpsv, jsem zvědavá zda, kdy a jak mi odpoví 😅 jen jsem si nebyla jistá emailem, ale všude mi to házelo kontaktni.centrum@mpsv.cz tak pevně věřím, že se to dostane brzy do potřebných rukou 🙂

maciik
3. led 2012

@cherub on není na rodičovské dovolené, ale na mateřské, dneska to zase obtelefonovával, tak samozřejmě je to kravina, to co mu řekli na té socce, že může mít klasickou dovolenou, plus dostane mateřskou 🙄 Já jako chápu, že člověk nemůže vědět všechno, ale tohle by tam vědět snad mohly. Večer mi na UP řekla, že já nemusím nikam chodit, nic rušit, dneska mi manžova účetní (ta která by tohle vůbec vědět nemusela) řekla, že musím do 3 dnů na pracák se normálně nahlásit, nic neříkat o tom, že to je jen na týden a příští týden to jít zase zrušit.... Sice nevím s jakým papíre nebo co, prostě už je mi z toho zle.
@j.a.n.i já tomu zákonu taky tak rozumím a jestli tenhle tyjátr absolvujem zbytečně, tak už si půjdu asi někam zařvat 😠

maciik
3. led 2012

@cherub tak jsem zvědavá na odpověď z míst nejvyšších 🙂