Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

pavadrzkova
10. dub 2012

ahoj maminky nevi nahodou nektera jesti uz karvina nema rodicovsky prispevek Dekuji

michamicha
14. kvě 2012

@j.a.n.i Ahoj, prosím tě, nevíš jak to probíhá, když mám v práci zažádáno o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, ale na sociálce jsem si navýšila výši RP a tím pádem mi ho přestanou vyplácet asi v synovo 2,5 letech. Musím se pak hlásit někam nebo prostě budu doma jen zadarmo? Kdo za mně bude platit zdravotní a sociální? Díky.

j.a.n.i
14. kvě 2012

@michamicha Ne, nic nikam nehlásíš, prostě si stále na RD, jen zadarmo a z titulu RD za tebe stále platí odvody stát.

michamicha
14. kvě 2012

@j.a.n.i takže to, že mi přestanou vyplácet rodičovský příspěvek nevadí? já myslela, že mi právě rodičák skončí tím, že mi přestanou vyplácet ten příspěvek 😅

j.a.n.i
14. kvě 2012

@michamicha Nesmíš motat rodičovský příspěvek - ten ti skončí a rodičovskou dovolenou - ta běží dál bez ohledu na rodičák. Jsou to 2 na sobě naprosto nezávislé věci, klidně můžeš být na RD, ale nepobírat RP, což bude tvůj případ, nebo taky pobírat RP a přitom pracovat, takže pak člověk není na RD.

michamicha
14. kvě 2012

@j.a.n.i ahá 🙂 děkuju za vysvětlení 😉

deyana
14. kvě 2012

@j.a.n.i prosím tě, v březnu mi řekli na pracáku, že mi to krásně vyjde když si rodičák zkrátím do června (původně byl do srpna, ale v červnu mám nástup na MD) na tu maximální částku RP. teď mi přišlo že od 1.5. budu pobírat 3800, což je zbytek, který mi ale řekli, že jim to zbyde, že to nevyčerpám. Já počítala ještě s plnými penězi. Jakto, že mi to blbě spočítali, dyt se na to dívaly dvě ženský v počítači.. v březnu jsem tam měla necelých 40tis a žádala jsem změnu od března. Takže březen, duben, květen jsem podle mě měla brát tu maximální částku. No a ještě jedna věc, asi to teda bude pravda, když mi přišel dopis.. ale já nastupuju na MD až cca v půlce června, tak co moje pojištění, za těch 14dní..akorát s tím mám starosti navíc ☹ zaměstnaná jsem, ale hlásila jsem rodičák do 3 let (srpen) a teď jsem tam říkala že rovnou nastoupím na MD. Přece nepůjdu na 14 dní do práce, za prvé to nemám s nimi dohodnuté a pak taky na nemocenskou asi taky nemůžu, když jsem původně měla být ještě na rodičáku s malou a měla jsem plynule přejít ze dne na den na MD.. já už z toho jsem na prášky fakt ☹ Jo a z výpisu z účtu jsem si vyjela kolik jsem vyčerpala, a podle dopisu to sedí, květnem to vyčerpám. takže milé úřednice se o měsíc sekly a já teď z toho budu mít problémy

j.a.n.i
14. kvě 2012

@deyana Asi takhle, pojištění neřeš, to nemá s rodičákem nic společného... ale v těch číslech jsem se ztratila, napiš kolik si brala rodičák ten první měsíc po MD a kdy přesně ti MD skončila a přepočítám to.

deyana
14. kvě 2012

@j.a.n.i no první rodičák jsem dostala únor 2010 a bylo to 3120Kč, MD mi skončila myslím 14.1.2010. A Až do února 2012 jsem pobírala 7600, od března 11500 a ted mi přišlo, že od 1.5. budu brát zbytek 3880Kč. no asi to sedí, ale prostě nechápu proč mi to ty kravky tam nespočítaly dobře.. že jsem si nemusela vybírat tu nejvyšší částku, ale třeba jen 10tis. měsíčně a vyšlo by mi to krásně.. takhle budu prakticky měsíc skoro bez peněz, ono rozdíl je to teda brutální ☹

a kdo za mě zaplatí pojištění za těch 14 dní v červnu než půjdu na MD? nebo mám jít pro jistotu 8 týdnů před TP? to by totiž vyšlo.. že bych navázala, ale já chtěla jít až 6týdnů před.. jen nevím co bude lepší.. jak to teda vyřešit.

DĚKUJU 😉 😉

j.a.n.i
14. kvě 2012

@deyana Jo, je to správně... ad počítání, máš si to počítat sama, to že se snažili byla jen jejich dobrá vůle a to že neumí počítat se holt u mnoha lidí stává.... Na druhou stranu si o nic nepřišla, jen si ty peníze dostala dřív.
Jinak pojištění platí stále stát a zda nastoupíš 8 týdnů nebo 6 je na tobě, je to celkem jedno, v součtu dostaneš v obou případech stejně.

deyana
14. kvě 2012

@j.a.n.i no to jo.. já se jí ptala jestli se mrkne nebo si to mám zjistit, tak ona že to tam vidí, přesně kolik zbývá dočerpat 😖 😖 Moje blbost, zase jsem někomu věřila.. i jsem to tu dřív psala že mi to vychází kolem 10tis., a ne plná palba.. tak jsem si to měla prostě ohlídat. Jen jsem si říkala že oni se těžko spletou, kdežto já se splést můžu, tak jsem jim věřila. Takže to ničemu nevadí, že teda 14 dní budu jen tak doma bez jakýhokoliv papíru?? ani v práci, na úp, ani RD, ani MD... to je mi takový divný, totiž..

j.a.n.i
14. kvě 2012

@deyana Ale na RD budeš stále, viz moje dnešní odpověď tady asi o 10 příspěvků výše 😉

deyana
14. kvě 2012

@j.a.n.i 😀 😀 😀 aha, jsem trubka.. tak díky 🙂 o to mi šlo vlastně nejvíc, abych pak neměla oplejtačky kvůli pojištění 🙂 tak to je super 😉

lydiedoceli
21. kvě 2012

Ahoj. Potřebuji poradit neboť s paní na ÚP se nedá domluvit. Už zuřím. Malýmu je 16.měsíců a teď jsem zjistila že jsem těhotná. Druhý miminko by se mělo narodit o 10 dní dříve jak 1.syn. Potřebuji vědět co všechno musím doložit na ÚP za formuláře. Když chci přejít z 3leté rodičovské na 2letou. Napsala mně - Volba výše rodič.příspěvku - to je jasný. A pak - Potvrzení o nároku na dávky(náhrady) ovlivňující nárok a výší rod.přís. a tady jsou kolonky ,které má potvrdit fa a OSSZ. A já jsem chtěla vědět jestli to musím nechávat znovu potvrzovat ,když jsem úplně ten stejný papír potvrzený tam dávala před rokem,když jsem nastupovala na 3let. rodičák. Prostě to chci vyřídit vše na poprvé a nejezdit do Brna na 10x. Děkuji moc za odpovědi.

j.a.n.i
21. kvě 2012

@lydiedoceli Podle mě to znovu dokládat nemusíš, když už to jednou doloženo mají...

nae
21. kvě 2012

@lydiedoceli Ked som menila rodicak na rychlejsiu variantu (aj ked len na 3 mesiace), musela som na UP dodat:-ziadost o zmene dlzky rodicaku (vytlacila mi tam pani na mieste), - plus to potvrdenie, co si pisala. S tym som si akurat zasla na OSSZ, tam mi dali razitko a vypisali, zaniesla som na UP a hotovo. Nikde som dlho necakala, da sa to v pohode za 1 den obehnut, ked si zistis uradne hodiny.

j.a.n.i
21. kvě 2012

@nae Tak je jasné, že pokud máš OSSZ v místě bydliště, tak se to oběhnout dá, na druhou stranu, proč dokládat totožný papír znovu, když ho mají na UP již založený.

hojda
29. kvě 2012

@j.a.n.i Dobrá duše poradíš? Vyplňuju formulář Žádost o rodičovský příspěvek a nevím, co mám napsat do políčka Žádám o přiznání dávky od dne:

Malá se narodila 5.února 2012, mateřská mi končí 14.7.2012, poté budu čerpat dovolenou od zaměstnavatele tj. 25 dní . Mám ten rodičák čerpat až po vyčerpání dovolené, nebo hned po ukončení mateřské?

A pak nevím jakou si nám napsat výši dávky když chci být doma do 3 let věku dítěte. to mám nějak rozpočítat těch 220 tisíc?

Díky moc jsi naše zlato!

evikj33
30. kvě 2012

Hezký den mám dotaz Pracuju na Dohodu O Pracovní Činnosti,v květnu jsenm odpracovala 5dnu a pak jsem Měla z duvodu(IVF) OPU a ET PN,Dnes 30.5.mám vyčerpáno 16dnu od zaměstnavatele a chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na nějaké peníze ze socialky a mužu být dál na PN,nebo musím ukončit,protože zamně nebude nikdo platit Zdravotní pijištění.Smlouvu na DPČ mám do konce roku 2012.Takže pokud jsem těhotná,budu mít rizikové a tudíž do fabr.zpět nenastoupím.Mužu byt do porodu na PN,nebo musím ukončit dohodou ze zdrav.duvodu smlouvu se zaměstnavatelem a hlásit se na UP?Moc díky za odpověd.

j.a.n.i
30. kvě 2012

@hojda Ten rodičák můžeš čerpat hned, ale pokud máš mateřskou za tu dobu do 14.7. vyšší než tu částku, kterou si zvolíš, tak už za červenec nic nedostaneš a klidně můžeš požádat až od 1.8. Dovolená u zaměstnavatele s tím nemá nic společného, tu čerpáš bokem.

A ano, musíš si rozpočítat těch 220 000,- a podle toho tam napsat částku, takže pokud bych počítala, že bys rodičák brala od srpna 2012 do února 2015, tak je to 31 měsíců, takže cca 7100,-

j.a.n.i
30. kvě 2012

@evikj33 Můžeš zůstat na PN.

hojda
30. kvě 2012

@j.a.n.i díky moc vše jasné!!!!!!!

neeve
30. kvě 2012

@j.a.n.i ahojky, je úžasný, že takhle odpovídáš 🙂 já se v tom samozřejmě taky neorientuju 😅 k 31.10. mi skočil pracovní poměr na dobu určitou. V té době jsem byla na nemocenské, která trvala až do konce roku. Dva dny po skončení pracovního poměru jsem zjistila, že jsem těhotná, tudíž jsem od ledna, po skončení té nemocenské, už práci nijak aktivně nehledala, jen jsem vedená na úřadu práce. Termín porodu mám 11.7., dnes mi začíná MD. Na sociálce mi bylo řečeno, že pokud jsem byla vedená na ÚP a nezvtahuje se na mě už ochranná lhůta, tak mi MD bude vyplácet stát, ale ne od nástupu na MD jako by to platil zaměstnavatel, ale ode dne narození dítěte. Protože podpora je jen 5 měsíců, znamená to, že poslední podporu dostanu za měsíc květen a za celý červen a kousek července než se mimčo narodí, budu úplně bez peněz? A potom dostanu až MD v částce cca 7tis zpětně? A jen poměrnou část za měsíc červenec? Mateřská se vyplácí 9 měsíců a pak si musím rozdělit těch 220 tis, protože chci být doma 3 roky? Paní mi ještě říkala cosi o nějakém potvrzení z OSSZ, které si má připravit otec dítěte, že by se mi to tím mohlo nějak navýšit... popravdě tomu vůbec nerozumím. Co by se mi mohlo navýšit? Ta mateřská?... Předem děkuji za odpověď 😅 😵 😵 😵

evikj33
30. kvě 2012

@j.a.n.i Děkuju.

j.a.n.i
30. kvě 2012

@neeve V tomhle případě na žádnou MD nemáš nárok a budeš rovnou pobírat rodičák. O ten budeš žádat po porodu a dostaneš ho celý už za červenec, ale těch 220 000,- rozpočítáváš hned od porodu, žádné jiné peníze nedostaneš. Jinak potvrzení od otce ten rodičák nijak nenavýší, pouze zajistí, že si to budeš moct rozpočítat po svém a nedostaneš automaticky tu 4 letou variantu.
Pokud by totiž partner chtěl pobírat MD, tak by mohl, ale musel by ji brát on a po tu dobu nesmí ve své práci pracovat.

neeve
30. kvě 2012

@j.a.n.i vyčerpávající odpověď, moc děkuju 😵

martinka.pida
31. kvě 2012

@j.a.n.i Ahoj Jani, chtěla bych se tě zeptat, jestli je nutná nějaká určitá výše průměrného platu, podle kterého si můžu zvolit délku a výši RD? Nebo to musí být jen více jak 11500kč? Já dosáhnu jen na necelých osm tisíc a podle nové úpravy je možné počítat RD z manželova platu, jen nevím, kolik musí mít průměrný plat, abych si mohla zažádat o maximální měsíční dávku? Doufám, že jsem se vyjádřila srozumitelně, mám v tom docela bordel 🤐

j.a.n.i
31. kvě 2012

@martinka.pida Na maximální rodičák 16500,- hrubého, průměr za posledních 12 měsíců před narozením dítka.

martinka.pida
31. kvě 2012

@j.a.n.i Děkuji 🙂

kozlenka
2. čer 2012

Holky, moc se omlouvám, jestli je to zde již psáno, ale stačí když si manžel platí minimální nemocenské pojištění tj, 115 kč, abychom přešli ze 4leté varianty na 3letou? Děkuji za odpověď!